Caute tieto Vianoce si chcem urobiť radosť novými lyžami. Určite je tu množstvo zdatných lyžiarov tak dúfam že mi niekto poradíte.
Mám 175 cm 75 kg a povedal by som že priemerný som lyžiar. Minulý rok som jazdil na maminých starých carvingoch ale nelyžovalo sa mi dobre. Lyžujem iba na upravených zjazdovkách.

Mám radšej kratšie lyže takže asi 165 cm (možno ešte povyrastiem). Rádius neviem ale radčej robím kratšie oblúky aké nevýhody majú lyže z nízkym radiusom ? Aká tvrdosť by mi vyhovovala ? Chcel by som aby držali (podla možností) aj na lade lebo naše zjazdovky sú často zjazdené až na lad. Čo sa značiek týka tak zaujatý niesom kedže ich nepoznám.
Cenový strop asi okolo 300 € aj z viazaním.
08.11.2011 - 17:37:19
00
no radius 13-14m ,nizky radius je na slalom ,mensia rychlost , ked chces na lad bral by som aj 170cm cim dlhsia hrana tym to lepsie drzi, najtvrdsie byvaju zavodne . intersport ma teraz dake atomic v akcii ale lyze sa najlepsie kupuju v rakusku a na konci sezony nie na zaciatku ked vtedy byvaju najdrahsie -jedine ze by si natrafil na daky starsi model.dobre je mat aj viazanie co sa da menit na hocijake lyziarky . problem -presne lyze vybrat je horsie ako s bikom lebo clovek nevidi poriadne co je vnutry a vyskusat je ich nemozne. zlata stredna cesta byvaju nizsie pretekarske.
08.11.2011 - 18:26:42
00
vyskúšať lyže je možné, na to sú požičovne v strediskách...;)
08.11.2011 - 18:30:40
00
ale tam musi pekne cvakat tych 300e by rozflakal.. neviem ako unas v rakusku stoji 1den (menej nepoziciavaju )lepsie lyze tak 15€ a viac..
08.11.2011 - 18:38:40
00
http://www.raw-vratna.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=63

zadarmo nie je nič, ja by som najprv skúsil, až potom kupoval...
08.11.2011 - 18:47:33
00
http://www.lukasport.sk/sk/katalog/zjazdove-lyze/navod-na-vyber-lyzi
Na stránke je aj pomerne široká ponuka zjazdových lyží, kde Miro Moško (odborník v tejto problematike) popisuje vlastnosti jednotlivých modelov, ktoré ponúka. Dá sa s ním aj telefonicky spojiť pre detailnejší opis vlastnosti jednotlivých modelov.
08.11.2011 - 18:53:54
00
no byva aj zadarmo ale to vatsinou ked otvaraju na zaciatku sezony ,maju niektore znacky promo skusacie akcie . ale to sa mi este ani raz nepodarilo vychytit. mam rozne lyze a jedine co vatsinou badat je rozdielna dlzka a radius( pri rovnakych dlzkach radiusoch je to nebadatelne aj ked su to rozne znacky ale rovnaka kategoria-mam aj take) urcite su rozdiely medzi freeride,almoutain ci race len si treba zvolit tu vhodnu kategoriu .
ps FIS-svetova lyz federacia ,vysmyslela ze na bud rok budu pre obrovsky slalom zas rovne lyze ..doteraz mali dlzku min 193cm a radius vaic ako 27m... na slalom special maju 160 a radius tusim 13m tam sa nic nemeni
08.11.2011 - 19:02:30
00
Noldo, az na +3 kg hmotnosti vsetko sedi, co si napisal aj o mne. Kratsie lyze su viac hrave, preto jazdim na dlzke 154cm. Poslednu dobu mnoho vyrobcov lyzi prestava udavat tvrdost, co stazuje vyber. Ak sa vies do lyze v obluku opriet, ber tvrdsie. Tak, ako pisu ini, najlepsie je lyze otestovat v pozicovni, pripadne od znameho priamo na svahu. Lyze s radiusom vhodnym na slalomove obluky nie su vhodne na dlhsiu jazdu v priamom smere. Stracaju stabilitu, nohy viac lietaju. Aspon u mna.
Co sa tyka jazdy po zladovatelych zjazdovkach, tak toto riesim pravidelnym brusenim hran. Bez brusky a voskov na svah nechodim.
08.11.2011 - 19:51:13
00
Odporucam sledovat predajcu sportsprofi na ebay.de (http://stores.ebay.de/sportsprofi/_i.html?_nkw=ski&_armrs=1&_from=&_ipg=&_mPrRngCbx=1&_sop=1&_udhi=&_udlo=), konkretne aukcie. Hlavne pri tych, ktore koncia v take nezvycajne casy (nedela vecer, hocikedy neskoro vecer alebo skoro rano), sa daju kupit vyborne lyze za menej ako polovicu (samozrejme nove, s viazanim). Ja som tam s kamosmi kupil uz vela lyzi (Fischery co u nas stali 600-700e hentam kludne za 250). Aj ked teda neviem ake modely predavaju tuto sezonu... V minulosti sa tam dali kupit rozne Fischer RC4 Worldcup/Race SC/GS, Head Supershape, Elan Slx atd...
08.11.2011 - 20:00:26
00
Dik chalani za rychlu odpoved.
Skúšať lyže si nebudem, chcem ich od rodičou na Vianoce takže blbý čas neovplyvním. Skúsim sa dohodnúť tak 2 týždne po Vianociach to by možno mohlo ísť trochu dole ...
Z Kidakovho linku by mi najviac pasovali crossy alebo Allroundy. Len niesom až tak zdatný lyžiar a kondične som na tom bol minulý rok velmi zle na lade udržat lyže ktoré niesu nabrúsené bol dosť zaberák.
Niesom si istý či sa viem do lyže v oblúku oprieť závisí tvrdosť aj od mojej váhy ?
Nemohli by ma lyže z nízkym rádiusom limitovať? Hlavne vo vyššich rýchlostiach.
Pred kúpou si ešte vyskúšam bratrancovea mamine lyže najdem si k nim paramentre a skúsim to poporovnávať ešte to má čas.
08.11.2011 - 20:27:02
00
veľmi dobrá univerzálka pre nenáročných je rossi 8x v dlžke 170 cm, ani tvrdá, ani mäkkúčke blato, široká pod topánkou, takže prepláve aj poobedňajším rozbitým svahom, podrží aj na tvrdšom svahu, ak zahraníš urobíš aj slalomový oblúčik, mám ju vyskúšanú,
08.11.2011 - 21:10:00
00
Noldo ešte dodám, že slalomové lyže (myslím plnokrvné slalomky s rádiusom cca 12m) su stabilné do tých 70-80km/h, takže by som sa ,,obmedzenia" rýchlosti z ich strany nebál...a čo sa týka tvrdosti všeobecne platí, že čím tvrdšie, tým lepšie držia na ľade, ale sú zas menej tolerantné na chyby lyžiara, ako mäkšie modely...
09.11.2011 - 08:27:43
00
Niesom si istý či sa viem do lyže v oblúku oprieť závisí tvrdosť aj od mojej váhy ?

Všeobecne platí, že čím vyššia hmotnosť, tým dlhšie lyže...príklad: zoberme model ROSSIGNOL RADICAL, robí sa v dĺžkach 155,160,165,170 cm, ktorým zodpovedá rádius (165cm má r: 11m, ale 170cm má r: 13m)...z toho teoreticky vyplýva, že ľahký lyžiar na kratších lyžiach urobí oblúk s rovnakým rádiusom ako ťažší lyžiar s dlhšou lyžou (keďže je ťažší, tak ju viac prehne a jej rádius v oblúku sa tak zmenší).
09.11.2011 - 08:44:38
00
Lyze s radiusom vhodnym na slalomove obluky nie su vhodne na dlhsiu jazdu v priamom smere. Stracaju stabilitu, nohy viac lietaju. Aspon u mna.
Co sa tyka jazdy po zladovatelych zjazdovkach, tak toto riesim pravidelnym brusenim hran. Bez brusky a voskov na svah nechodim.
Zjazdu sa z nas asi malokto venuje :-) vecsinou zjazduju ti co to nevedia :-) A inac v zivote som zjazdovky nevoskoval a brusku este nevideli. Asi to bude tym, ze sa ucelovo vyhybam jazdeniu po lade a vyuzivam hlavne krajnice na svahu kde je vzdy sneh sypky.
09.11.2011 - 09:41:51
00
no ja pouzivam tekuty vosk hlavne ked je certsvy mokry sneh ,ale bez brusky ani na krok ,kedze dnes uz je technicky sneh ktory je podstatne tvrdsi a ladovejsi. lyze s velkym radiusom pouzivam len na velkych dlhych viac ako 2km zjazdovkach ked neni vela ludi . inak castejsie jazdim na slalomkach ktore so obratnejsie a ani clovek nejde tak az rychlo ( do60kmh sa da v pohode) .a su aj lepsie ked neni zjazdovka uplne hladka alebo je daky cerstvy sneh .
09.11.2011 - 10:40:56
00
keyboard_arrow_up