Ahojte, uvazujem nad kupou Garmin eTrex Venture, ktory nema barometricky vyskomer. Chcem sa spytat, ci ma niekto konkretne skusenosti s meranim vysky. (Pripadne skusenosti s Legend, ma ten isty chipset SiRF II). Nejde mi ani tak o absolutnu presnost, skor o to, ze ked pojdem plynule do kopca, ci udaj bude plynulo narastat a nie skakat +/- 20m. Mal som moznost skusat GPS modul so SONY chipsetom a ten fungoval skvele, ziadne skakanie, prirastky/ubytky vysky plynulo po 1 metri. Takto nejako by som si to na bicykli predstavoval, preto sa pytam na konkretne skusenosti. Dakujem.
01.05.2007 - 11:20:23
00
to snad zavisi od kvality signalu, odrazov, poctu prijimanych satelitov. nie?
01.05.2007 - 12:15:09
00
Bez barometrickeho vyskomeru ta vyska nebude moc presna - na presnu vysku vysku potrebujes viac satelitov (odhadujem 5+) a v lese si rad, ked mas 3. Radsej by som bral s vyskomerom.
Do lesa je lepsi SiRF III, takze najlepsia volba je 60 s X na konci :)
Cena na SK je dost velka, takze treba doviezt z USA :)
btw. Zevraj v lete by mal byt aj eTrex so SiRF III.
01.05.2007 - 16:34:25
00
Dik. No ano, zavisi to od poctu satelitov atd. Ale ten pocet zavisi aj od kvality chipsetu a anteny. Preto som sa pytal na konkretne skusenosti. Na bike som zatial GPS nemal. Kolko je schopny prijmat satelitov v otvorenom prostredi? Mam na mysli to, ze clovek sam tieni, ked je GPS upevneny na riadidlach. Predsa len telom cast oblohy zakryva...
01.05.2007 - 17:12:47
00
to je podla mna hlupost. ten signal alebo co to je sa nesiri priamociaro. to akokeby zapnes bluetooth na telefone a teraz sa postavis predneho. aj tak druhy telefon chyti ten prvy...
01.05.2007 - 17:27:41
00
Signal zo satelitu je na povrchu Zeme radovo slabsi od signalu bluetooth z mobilu na vzdialenost par metrov... A radiovy signal na frekvenciach 1,5GHz (GPS) alebo 2,4GHz (bluetooth) sa samozrejme siri priamociaro (ohyb mozno zanedbat). Plus sa siri odrazmi, no tie sa pri GPS prejavuju skor medzi vysokymi budovami, ako v otvorenom priestore. Moze niekto napisat konkternu skusenost s GPS prijimacom na riadidlach bike - kolko satelitov chyta? Vdaka.
01.05.2007 - 17:39:40
00
Moja skusenost so starym cipom sony je uplne zla. V tom case som aj sledoval mnozstvo satelitov (casto stratil poziciu), ale odkedy som kupil 60csx tak uz ma signal nezaujima, proste vzdy najde poziciu a nikdy sa este nestratil (dokonca ani v mojej pivnici kde je jedno male okienko sa nestratil)
01.05.2007 - 18:02:01
00
Mam Garmin e-trex Venture Cx http://www.navigator.sk/produkt/eTrex-Venture-Cx

Presnost vyskomera odhadujem na 10-20 m. Vsetko zavisi od mnozstva viditelnych satelitov. Minimum na urcenie vysky je 4, cim viac, tym presnejsie. Pri volnom priestranstve nie je problem ich zachytit aj 10. Kolko ich je viditelnych v lese neviem, lebo som to este nezistoval. Mozno ti pomoze porovnanie: na volnom otvorenom priestranstve nie je ziadny problem dosiahnut presnost navigacie na 2-3 m, v lese je to tak do 15 m.
Pri stupani vyska narasta postupne, ziadne skoky. Tie vznikaju iba pri strate signalu a niekedy pri zahadnych okolnostiach. Nedokazem ich popisat, ale vynimocne z nicoho nic vyskoci vyska aj o par 100 m a hned sa to vrati do povodnych hodnot. Nevsimol som si suvislost s prejazdom pod vysokym napatim, ale nevylucujem. Ze by blizka pritomnost mobilu (do 1 m)? Taktiez sa mi velmi zriedkavo stalo, ze mi pristroj na kratku chvilu (do 1 sek.) urci polohu aj o niekolko km dalej. Hned na to pokracuje v spravnom urceni polohy a tvari sa, akoby nic zle nespravil.
Barometricky vyskomer je urcite presnejsi, ale to plati len v tom pripade, ak ho mas spravne nakalibrovany. A to nestaci niekedy urobit raz za den. Len neviem, ci naozaj potrebujes tak presne meranie.

Zatial najlepsi turisticky pristroj, aky som mal moznost otestovat je garmin GPSmap 60 CSx (76 CSx)
http://www.navigator.sk/produkt/gpsmap-60csx
Je to spolahliva masinka, aj v silne zalesnenom prostredi nestraca signal, ale pouzitie na biku vzhladom na jeho rozmery nie je velmi vhodne. A este ta cena.
01.05.2007 - 18:59:24
00
jfab: ten 60csx vozim na endurku a este sa mi nestalo ze by mi vypadol, cena je myslim ze primerana vykonu, len rozmery mohli byt mensie :D
01.05.2007 - 19:20:17
00
Mam E trex-Legend, spokojnost. Najvacsia nepresnost resp. stratu signalu som pozoroval len pri zjazdoch, kedy niekedy nestiha... Vyska naskakuje pravidelne, neni problem. Zatial som sa nestratil, spolahlivost je uspokojujuca. Uplne to staci.
01.05.2007 - 19:20:43
00
Mam E trex-Legend, spokojnost. Najvacsia nepresnost resp. stratu signalu som pozoroval len pri zjazdoch, kedy niekedy nestiha... Vyska naskakuje pravidelne, neni problem. Zatial som sa nestratil, spolahlivost je uspokojujuca. Uplne to staci.


Potvrdzujem. Clovek od toho potrebuje orientacne udaje. Poloha, smer a vyska. Poloha do 10-15m, smer ak ides na bod tak presne ak podla trasy tak podla toho ako ju mas dobre pripravenu, vysku potrebujes len aby si vedel ako vysoko do vrcholu a ci to bude 1230 alebo 1190 metrov tak to je ti fuk. Piplat sa s tym ci som momentalne vysoko 613 alebo 627? Aky to ma vyznam?
PS Vyssie uvedene samozrejme podla kvality prijmu. Po roku jazdenia s Legendom sa mi ani raz nestalo, ze by som mal tak dlhy vypadok signalu, ze by to ohrozilo orientaciu. V kanonoch nemas kam zabludit a na planinach je dostatocny signal.
01.05.2007 - 20:22:19
00
jfab: ten 60csx vozim na endurku a este sa mi nestalo ze by mi vypadol, cena je myslim ze primerana vykonu, len rozmery mohli byt mensie :D


Spominal som jeho mozne vypadnutie?
01.05.2007 - 20:35:56
00
Spominal som jeho mozne vypadnutie?

aha spate som pochopil :oops:
takze ti vadi velkost, ze by si nevidel na predne koleso? :lol:
01.05.2007 - 21:57:18
00
Dakujem vsetkym, hlavne jfab-ovi a wibramymu, presne taketo prakticke skusenosti som potreboval ku konecnemu rozhodnutiu. Ze absolutna vyska nie je presna mi je jasne, ani mi to nevadi. Hlavne ze nebude skakat pri jazde (obcasne ulety nevadia). Takze som rozhodnuty kupit toto: http://www.gpsgarmin.sk/?lg=1&s=1&cat=2&prod=157
01.05.2007 - 22:03:11
00
Len tak pre zaujimavost: Venture v akcii

Prílohy:

e-trexVentureCx.jpg
e-trexVentureCx.jpg 60.9 KiB thumb_up0thumb_down

02.05.2007 - 21:02:13
00
keyboard_arrow_up