Caute,
pocujte rozmyslam nad kupou navigacie na cykloturistiku a turistiku teda. Volba padla bud na eTrex od Garmina alebo na nejake PDA od MIO. Mam vsak dilemu. eTrex ma drziak na riadidla, aj je isto odolnejsi voci otrasom, zatial co teda PDA tak odolne zrejme nebude, ale zase do Mio PDAcka, si mozem nahrat napriklad OziExplorerCE a do neho nahodit naskenovanu mapu VKU co si myslim ze je lepsia ako Topo mapa Garminu. Ma niekto skusenosti teda s tym ake su PDAcka odolne voci otrasom, ci existuju na ne nejake drziaky na riadidla a celkovo ci preferujete skorej outdoor navigacie alebo PDA s nejakym softom ako navigacku? Dikes moc by mi to pomohlo... :wink:
09.01.2008 - 16:33:55
00
Používam etrexa (Vistu C). Okrem odolnosti (a nejde len o otrasy a pády, ale aj vodu a podobné sajrajty) a držiaka na rajdy má výhodu aj v PODSTATNE lepšej výdrži na baterky.
Topo Slovakia si myslíš že z akých podkladov vychádza? Z tých istých ako turistické mapy VKÚ. A videl si v2? Lebo jedno je "myslím si", druhé je to 2 roky používať - z toho už tuším vyše roka v2.
Ja som v nej - na rozdiel od pomerne katastrofickej jednotky - objavil zatiaľ len dosť málo odchýlok od reality, prejdené s tým mám M. Karpaty, Pov. Inovec, Veporské vrchy, Poľanu, Malú Fatru, N. Tatry. A odchýlky od reality nájdeš aj na VKÚ mapách, a ďalej, oskenovať tú mapu tak, aby to za niečo stálo a patrične skalibrovať zas nie je taká sranda!!! (Robím aj v OziExp.)
A nielen to... v Topo Slovakia máš vo väčšine miest aj aspoň hlavné ulice, väčšinou je to ešte oveľa lepšie.
Proste - PDA do terénu nepatrí.
Inak mám námietky aj voči konštrukcii etrexov - ich "feature" (it's not a bug, it's a feature :twisted: ) je gumové obvodové tesnenie, zabezpečujúce časť vodotesnosti, ktoré má tendenciu sa veľmi rýchlo, hlavne v teple, vyťahať a odlepiť a "odcestovať" z mašiny. Preto by som dnes jednoznačne volil GPSMAP 60CSx, ktorý má podstatne serióznejšie prevedenie, lepšiu anténu, väčší displej - len už nevyzerá tak "palubne" ako etrexy. Mňa tá moja Vista kvôli tomuto tak štve, že mám tendencie ju predať... tie nervy za 2 roky sú hodné tých 5 l cenového rozdielu. (Je to asi jediná chyba inak veľmi dobrého GPSr.)
09.01.2008 - 16:56:30
00
dakujem ti za nazor, som zvedavy na dalsie nazory uzivatelov
Vies co pozeral som tu mapu v nahlade na garmin strankach, je mozne ze mas pravdu ja som hlavne sledoval tu oblast kam chodievam vies, ono ja tie mapy mam uz naskanovane a nevravim ze su uplne dokonale, sam z vlastnej skusenosti viem ze uz sa mi aj na zaklade ich podarilo zle odbocit, takze neobhajujem ich, isto by som bez nich asi nesiel niekam aj keby som mal navigaciu, istota je istota :)
Ako je to s displayom ked uz sme u tejto navigacie co sa tyka toho ked ti na neho priamo svieti slnko, citelnost a tak.
Som clovek ktory sa pyta preto pretoze nevie co presne ma sledovat pri vybere vhodnej navigacie, takze troska zhovievavosti poprosim :)
09.01.2008 - 17:08:33
00
Displej je OK, teda - je to TFTčko, pomerne odolné voči mrazu, na slnku dobré, problém je skôr noc :) čitateľnejší je zasa GPSMAP - lebo je väčší, ale nie je to žiadny problém.
ČB a nemapový by som už vôbec neriešil. Inak čo sa týka tých všelijakých chodníčkov mimo značiek, tak GPS je tam lepšie ako papierové mapy (s výnimkou katastrálnych 1:10000 a 1:5000, prípadne vojenských 1:25000, aj keď tie už majú svoje roky).
U takých "frčiek" ako všelijaké uprostred lesa pohodené pamätníky, kríže a pod., napr.:

http://picasaweb.google.com/tulenik/GCL ... 0556139714

máš "striedavo oblačno" - je to +/- niekedy aj 200 m (a niekedy je to úplne utopické), ale z mapy by si také niečo nenašiel NIKDY a je to práve otázkou mapových podkladov, ktoré sú k dispozícii.
09.01.2008 - 17:20:09
00
Ja uz skoro 2 roky pouzivam Garmin eTrex Vista (nie C=colour ako tulenik) a som tak isto spokojny. Aj drziak je dost pevny, cize drncacky v terene no problemo, este ani raz mi nevyletel, bahno a dazd? To je nic. Mam Topo Slovakia 1.0, kde ale nepresnosti a rozdielov od skutocnosti je viac (asi treba kupit v2 :oops: ). Okrem toho aj Topo Czech a Topo Ostereich. Urcite vyhrady mam ale k dodatocnej praci s prejdenymi trasami, prip. s editom tras. Chyba mi moznost naeditovat si vlastnu trasu v MapSource, kedy by mi to vyhodilo aj vyskovy profil tejto trasy. Inac @ som spokojny. Vypadky signalu nie su caste (dakedy v uzkych ulickach-to skor pri navsteve velkomiest, obcas v lese na par sekund alebo pri zamrecenej oblohe).
Ako bolo uz napisane, pda nepatri do terenu. Nie ze by nebolo vhodne na navigaciu, ale pokial jazdis v drsnom terene, prislo by rychlo k ujme (to si teda aspon myslim). Este k tomu gumovemu tesneniu, mne este nejavi ani najmensiu znamku opotrebovania, nedajboze ze by chcelo odist do dochodku.
09.01.2008 - 17:25:08
00
tmax ak máš kúpenú v1 tak v2 si stiahni a zaregistruj, pošlú ti aktivačný kód a máš :wink: (www.garmin.sk)
a v MapSource sa dá dostať aj vert. profil, ale mapa musí obsahovať výškopisné dáta :) ďalši dôvod stiahnuť v2 :wink:
výpadok ti zamračená obloha nespraví - nosná frekvencia bola optimalizovaná na čo najmenšiu absorpciu atmosférickou vodou, ale vegetácia a terén
PDA má na terén aj slabú výdrž na baterky

mimochodom, ak niekto viete o nejakom ***** na unlock codes, tak SS...
09.01.2008 - 17:33:05
00
Ja uz skoro 2 roky pouzivam Garmin eTrex Vista (nie C=colour ako tulenik) a som tak isto spokojny. Aj drziak je dost pevny, cize drncacky v terene no problemo, este ani raz mi nevyletel, bahno a dazd? To je nic. Mam Topo Slovakia 1.0, kde ale nepresnosti a rozdielov od skutocnosti je viac (asi treba kupit v2 :oops: ). Okrem toho aj Topo Czech a Topo Ostereich. Urcite vyhrady mam ale k dodatocnej praci s prejdenymi trasami, prip. s editom tras. Chyba mi moznost naeditovat si vlastnu trasu v MapSource, kedy by mi to vyhodilo aj vyskovy profil tejto trasy. Inac @ som spokojny. Vypadky signalu nie su caste (dakedy v uzkych ulickach-to skor pri navsteve velkomiest, obcas v lese na par sekund alebo pri zamrecenej oblohe).
Ako bolo uz napisane, pda nepatri do terenu. Nie ze by nebolo vhodne na navigaciu, ale pokial jazdis v drsnom terene, prislo by rychlo k ujme (to si teda aspon myslim). Este k tomu gumovemu tesneniu, mne este nejavi ani najmensiu znamku opotrebovania, nedajboze ze by chcelo odist do dochodku.

takze ty mas skorej vyhradu k editoru trasy ako k samotnej navigacke :) ale myslim ze Garmin hlasa na strankach update topo v1 na topo v2 zadarmo, teda neviem mozno sa mylim :) ale za pokus to stoji nie? :)
ale aj tebe diki za nazor, som si cital recenziu na tu navigacku aj nejake porovnanie viacerych garminov v orznych podmienkach v tej recenzii, silno nad uvazujem nad zariadenim eTrex Vista HCx alebo eTrex Venture Cx
09.01.2008 - 17:34:17
00
Necital som vsetko, ale v prospech Garminu okrem odolnosti hovori aj sposob napajania. PDA si v terene nenabijes, v Garmine vymenis baterky a ides dalej. Aj ked pochybujem, ze to bude nutne, lebo nepretrzita prevadzka je u Garminov ovela dlhsia ako u PDA. Ja mam eTrex Venture Cx.
Dnes by som kupil asi toto:
http://gps.favoriteam.sk/archiv/garmin- ... video.html
09.01.2008 - 18:07:00
00
absentujú tomu presné technické špecifikácie, chipset, typ antény, ... ale vyzerá to dizajnovo celkom dobre...
09.01.2008 - 18:16:31
00
Necital som vsetko, ale v prospech Garminu okrem odolnosti hovori aj sposob napajania. PDA si v terene nenabijes, v Garmine vymenis baterky a ides dalej. Aj ked pochybujem, ze to bude nutne, lebo nepretrzita prevadzka je u Garminov ovela dlhsia ako u PDA. Ja mam eTrex Venture Cx.
Dnes by som kupil asi toto:
http://gps.favoriteam.sk/archiv/garmin- ... video.html


porovnaval si niekedy ten svoj s eTrex Vista HCx?
09.01.2008 - 18:17:35
00
Zatial sa to predava len v USA, predpokladam, ze v marci-aprili to bude aj u nas.

Edit: tak som si precital vsetko. Ak mas legalne Slovak Topo v1, dvojku si stiahnes bezplatne. Mraky urcite nie su zdrojom vypadku signalu. Zato husto zalesnene prostredie vie niekedy nastvat.


Naposledy upravil jfab dňa 09.01.2008 - 18:31:11, celkovo upravené 1 krát.

09.01.2008 - 18:17:52
00
porovnaval si niekedy ten svoj s eTrex Vista HCx?

Myslel si v terene, alebo papierovo?
V terene som moznost nemal, zatial neviem o nikom, kto ho ma.
Papiero neporovnavam model ktory mam s modelom novsim, lebo by som bol na seba zly. Vacsinou vzdy po kupe sa na trhu objavi nieco novsie, lepsie, krajsie, ...
09.01.2008 - 18:21:43
00
Ten Garmin Colorado vyzera zaujimavo, pekna detailna recenzia je tu:
http://www.gpsmagazine.com/2008/01/garmin_colorado_400t_review.php?page=1
09.01.2008 - 20:42:03
00
ja som chvilu uvazoval, ze budem vozit moje PDA s gps do terenu (HP iPAQ 6515) , no neskor som to zavrhol... v originalnom prislusenstve som nenasiel
drziak a neviem si predstavit, ze by som s nim yebol o zem...

(nakoniec som ho par krat mal so sebou na chrbte....ale zistil som, ze ho vlastne nosim zbytocne...nebolo casu hrat sa s tym :) )
09.01.2008 - 21:20:30
00
ja som chvilu uvazoval, ze budem vozit moje PDA s gps do terenu (HP iPAQ 6515) , no neskor som to zavrhol... v originalnom prislusenstve som nenasiel
drziak a neviem si predstavit, ze by som s nim yebol o zem...

(nakoniec som ho par krat mal so sebou na chrbte....ale zistil som, ze ho vlastne nosim zbytocne...nebolo casu hrat sa s tym :) )

tiez sa toho dost obavam ze by teda to moc nevydrzalo....
zaobstaral si si potom nejaku navigaciu?
09.01.2008 - 21:30:08
00
keyboard_arrow_up