niekde som cital ze existuje studia (ale nenasiel som ju tak mozes aj nemusis verit) pri ktorej davali jazdcom rozne dlzky kluk a nemalo to ziadny znatelny vplyv na ich vykonnost. po par dnoch si chlapci zvykli a necitili ziadny diskomfrot ani stratu vykonu. ale to boli profici.
pravidlo ze kupovat kluky podla vysky je nezmysel. vacsi vplyv na dlzku kluky by mal mat pomer dlzky stehennej kosti k holennej kosti.
ci mas 170 172,5 alebo 175 je uplne jedno lebo ajtak si tam potom slahnes 1 cm vysoke pedale+kufre a ak by ti na tom az tak zalezalo tak kupis speedplay pedale a hned si o 5mm blizssie k oske tak zo 170 mas zrazu 175 kluky oproti niekomu co ma look pedale
rovnako mozes mat anatomicku nerovnovahu ze mas jednu nohu dlhsiu a druhu kratsiu takze suma sumarum na dlzke kluk ti na 99% nezalezi a cele je to iba hype
19.11.2015 - 13:00:02
00
Viete niekto o takej zásade, že pri správnej veľkosti rámu+predstavca a nastavení sedla by pri pohľade cez vrch riadítok mal byť náboj predného kolesa v zákryte?
Ak sa držím za vrch riadítok, tak náboj vidím pred riadítkami, keď sa držím za páky tak náboj je v zákryte, keď sa držím za oblúky, náboj vidím pred riadítkami.
19.11.2015 - 13:14:23
00
hovori sa velmi casto ze tak to ma byt ale tiez to zavisi od jedinca. najprv sa nastavuje sedlo, potom pedale/kufre a potom dlzka predstavca. ked si tuhy jak poleno a sedis rovno tak ti je toto pravidlo na nic. dnes su uz aj lepsie metody nastavenia posedu. zoberies si svoj predrazeny telefon nahras sa z boku ako slapes na stacionari a das si to vyhodnotit alebo si to vyhodnotis sam ak mas na to skusenosti. pripadne si vytlacis fotky zoberes pravitko ceruzku a merias uhly. ku vsetkemu mas dnes metodiky. len sa treba rozhodnut comu budes verit :)
19.11.2015 - 13:41:44
00
theruck napísal:
niekde som cital ze existuje studia (ale nenasiel som ju tak mozes aj nemusis verit) pri ktorej davali jazdcom rozne dlzky kluk a nemalo to ziadny znatelny vplyv na ich vykonnost. po par dnoch si chlapci zvykli a necitili ziadny diskomfrot ani stratu vykonu. ale to boli profici.
pravidlo ze kupovat kluky podla vysky je nezmysel. vacsi vplyv na dlzku kluky by mal mat pomer dlzky stehennej kosti k holennej kosti.
ci mas 170 172,5 alebo 175 je uplne jedno lebo ajtak si tam potom slahnes 1 cm vysoke pedale+kufre a ak by ti na tom az tak zalezalo tak kupis speedplay pedale a hned si o 5mm blizssie k oske tak zo 170 mas zrazu 175 kluky oproti niekomu co ma look pedale
rovnako mozes mat anatomicku nerovnovahu ze mas jednu nohu dlhsiu a druhu kratsiu takze suma sumarum na dlzke kluk ti na 99% nezalezi a cele je to iba hype


to co pises o pedaloch plati len kvoli vyske posedu, ale nie dlzke kluk ohladom slapania - pri maximalnom zabere vo vodorovnej polohe vyska pedala nehra rolu, ale rolu hra len dlzka kluk.
19.11.2015 - 14:11:56
03
theruck napísal:
hovori sa velmi casto ze tak to ma byt ale tiez to zavisi od jedinca. najprv sa nastavuje sedlo, potom pedale/kufre a potom dlzka predstavca. ked si tuhy jak poleno a sedis rovno tak ti je toto pravidlo na nic. dnes su uz aj lepsie metody nastavenia posedu. zoberies si svoj predrazeny telefon nahras sa z boku ako slapes na stacionari a das si to vyhodnotit alebo si to vyhodnotis sam ak mas na to skusenosti. pripadne si vytlacis fotky zoberes pravitko ceruzku a merias uhly. ku vsetkemu mas dnes metodiky. len sa treba rozhodnut comu budes verit :)


Nesedím na biku ako poleno, ale v obchode si skúšam veľkosť bicykla.
Prechytávam úchop riadítok a chcem posúdiť výber veľkosti rámu.
Na prvý odhad by to hádam stačilo.
19.11.2015 - 14:37:09
00
ptstrelec: tusim moc nad tym polemizujes... najlepsie bude, ked si na ten bike nebudes len sadat a pozerat co mas ako kde v zakryte, ale ked sa na tom biku pojdes previezt a sam si vyberies na zaklade pocitu... obcas su tabulky a poucky az to posledne, vacsinou sa medzi nami amatermi rozhoduje podla pocitu ;-)
19.11.2015 - 15:24:16
01
no,keby to s obchodníkmi bolo tak jednoduché. V podstate zakaždým ked som kupoval bajk v mojom živote /tri krát pre mňa,raz pre frajerku / bola polemika aký bajk z ohladom na geometriu a velkosť kúpiť. V tomto ohľade ptrstreleca chápem.

Skús tento bike frame calculator, v mojom prípade zhruba presne ukazuje rozmery môjho rámu.

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp
19.11.2015 - 15:33:08
01
vychadal som z tohto videa: https://www.youtube.com/watch?v=VrZBjOloChg U mna to zabralo...na jar po kupe novych MTB tretier a sedla som mal bolesti kolien a trpnutie chodidiel
Po nastaveni som O.K. Aj teraz na cestaku som zacinal citit kolena ale po nastaveni je to vpohode.
19.11.2015 - 17:49:06
00
[quote="@1024810"]no,keby to s obchodníkmi bolo tak jednoduché. V podstate zakaždým ked som kupoval bajk v mojom živote /tri krát pre mňa,raz pre frajerku / bola polemika aký bajk z ohladom na geometriu a velkosť kúpiť. V tomto ohľade ptrstreleca chápem.

Chcel som len vedieť, či sa vám ten postup so zakrytým nábojom a riaditkami potvrdzuje po tom, keď už máte zabehnutý svoj bicykel, na ktorom sa cítite že je to dobrá veľkosť pre vás a je odladené nastavenie ?
19.11.2015 - 19:26:52
00
Chcel som len vedieť, či sa vám ten postup so zakrytým nábojom a riaditkami potvrdzuje po tom, keď už máte zabehnutý svoj bicykel, na ktorom sa cítite že je to dobrá veľkosť pre vás a je odladené nastavenie ?
Pre mňa to sedí...
19.11.2015 - 19:49:17
00
pre mna zase nie, mam pocit ze to platilo pre tie stare geometrie kde mas riaditka pomaly vo vyske sedla, ale pri 10cm a viac medzi sedlom/riaditkami... ja mam naboj vzdy pred riaditkami :) a urcite mi moj bike neni maly
ale tak zalezi aj od uhla vidlice atd....
19.11.2015 - 21:57:27
01
stanlee napísal:
v mojom prípade zhruba presne ukazuje rozmery môjho rámu.

tak to je perfektny nastroj ked to robi zhruba presne. len ci je to presnejsie ako ked mu tu 10 ludi napise kazdy nieco ine :)
20.11.2015 - 07:24:37
00
Jasné,že presnú dokonalosť nedosiahneš. Napr. Ja by som mal podľa kalkulátora mať hornú rámovú trubku cca 530mm, mám 542. :)A jazdím...
20.11.2015 - 08:19:45
00
a sme doma :)
20.11.2015 - 13:50:48
00
Ahojte, akú veľkosť rámu by ste odporučili pri výške 178 cm. Nahádzal som moje miery aj do Bike Fit Calculatoru...ale nie som z toho oveľa múdrejší...neviem či ísť smerom Eddy fit / Competitive fit alebo Frebch fit. Roky sa venujem horskej cyklistike a chcem začať aj s cestou. Mám v pláne viachodinové výjazdy. Sedel som na 54-ke Trek Domane 4,5 a aj na Haibike Affair RC 56-ke.... lenže najhoršie je, že neviem aký ten posed má byť na dlhé výjazdy na cesťáku, či natiahnutejší, alebo vyšší všetko mi to príde nejaké divné oproti fullu na ktorom jazdím :( ... k čomu by ste sa proklonili ? Pripájam aj výsledky z BFCalculator a odkaz na geometriu spomínaného Haibiku.
Za každú rozumnú radu ďakujem

http://www.trekbikesbb.sk/totalny-vypredaj/haibike-affair-rc-2012/

Prílohy:

Bike fit calculator_results.png
Bike fit calculator_results.png 41.52 KiB thumb_up0thumb_down

14.12.2015 - 15:04:32
00
keyboard_arrow_up