osobne si myslim ze je to dost o psychike lebo teoreticky je jedno ci mas kilo na biku alebo na sebee ale je to vec zvyku a je to aj o psychike. niekto na sebe nemoze ani citit nejake zavazie a niekomu nevadia ani 4-5kg pri vyjazde dlhsom ako 100km ja osobne nosim setko na chrbte na biku len tachometer nic viac
18.09.2007 - 16:15:48
00
VAHA 13,15kg, ale s komponentami co tam mam tak do tych 14kg to asi bude

je to tento ale v sivej farbe a bez kotucakov

www.bradsky.cz
20.10.2007 - 10:16:35
00
kaso02: dik, nechcel som rady pre seba, vozim vsetko v camely uz sto rokov, bajk chcem mat bez drnkania a lahky, batoh mi chrani chrbat proti prechladnutiu aj pri padoch(korytnacka), nosim aj lekarnicku, budnu na dlhe vyjazdy atd.... :wink:
chcel som skor fyzikalne poucky a la matt...

matt: toto je dobry argument, kolam rozumiem, pridajte dalsie...

pripominam moj problem - clovek tazsi o 1kg = bajk tazsi o 1 kg - plati alebo neplati???


Jasne,ze to neplati, cim tazsi bike tym horsie sa ovlada, horsie ho dostavas do vzduchu. Technicke pasaze su s tazkym bikom velmi tazke. Ak mas tie kg na sebe povedzme v svaloch tak tie kg vyuzivas na svoj vykon, kdezto na biku su tie kg mrtva hmota. Takze urcite lahsi bike a tazsi jazdec ako naopak... Vozim kludne aj 5-6kg bagel a nemam s tym ziadny problem. Samozrejme,na dlhsich trasach to uz citim, preto objektivy a blesk dostavaju do baglov spolujazdci:) Najvasia blbost pre cyklistu jazdiaceho MTB je dat si 2L iont do flasiek do ramu a tvrdit,ze camel nevozi,ze mu to vadi:) Asi to este neskusal, 2kg uz je na rame poriadne citit. Na chrbate ak je dobry vak tak si to ani nevsimnes...
20.10.2007 - 13:34:26
00
Jasne,ze to neplati, cim tazsi bike tym horsie sa ovlada, horsie ho dostavas do vzduchu. Technicke pasaze su s tazkym bikom velmi tazke. Ak mas tie kg na sebe povedzme v svaloch tak tie kg vyuzivas na svoj vykon, kdezto na biku su tie kg mrtva hmota. Takze urcite lahsi bike a tazsi jazdec ako naopak... Vozim kludne aj 5-6kg bagel a nemam s tym ziadny problem. Samozrejme,na dlhsich trasach to uz citim, preto objektivy a blesk dostavaju do baglov spolujazdci:) Najvasia blbost pre cyklistu jazdiaceho MTB je dat si 2L iont do flasiek do ramu a tvrdit,ze camel nevozi,ze mu to vadi:) Asi to este neskusal, 2kg uz je na rame poriadne citit. Na chrbate ak je dobry vak tak si to ani nevsimnes...


Dijck...sorry, ale blbost si napisal...keby mas v klukach merac vykonu tak by si zistil ze musis vydat tolko isto energie ci mas vodu vo flasiach alebo sebalepsom batozku...tie kg tahas so sebou tak ci tak....to co si napisal ( ze pokial mas vodu na chrbte ) je len tvoj subjektivny pocit
20.10.2007 - 17:02:37
00
Jasne,ze to neplati, cim tazsi bike tym horsie sa ovlada, horsie ho dostavas do vzduchu. Technicke pasaze su s tazkym bikom velmi tazke. Ak mas tie kg na sebe povedzme v svaloch tak tie kg vyuzivas na svoj vykon, kdezto na biku su tie kg mrtva hmota. Takze urcite lahsi bike a tazsi jazdec ako naopak... Vozim kludne aj 5-6kg bagel a nemam s tym ziadny problem. Samozrejme,na dlhsich trasach to uz citim, preto objektivy a blesk dostavaju do baglov spolujazdci:) Najvasia blbost pre cyklistu jazdiaceho MTB je dat si 2L iont do flasiek do ramu a tvrdit,ze camel nevozi,ze mu to vadi:) Asi to este neskusal, 2kg uz je na rame poriadne citit. Na chrbate ak je dobry vak tak si to ani nevsimnes...


Dijck...sorry, ale blbost si napisal...keby mas v klukach merac vykonu tak by si zistil ze musis vydat tolko isto energie ci mas vodu vo flasiach alebo sebalepsom batozku...tie kg tahas so sebou tak ci tak....to co si napisal ( ze pokial mas vodu na chrbte ) je len tvoj subjektivny pocit


Nemyslim, trebalo by to niekedy skusit. Samozrejme na rovine je to uplne jedno. Skus ale v tech. zjazde ovladat bike s 2 flaskami v rame a bez nich. Je to velky rozdiel, pisal som to hlavne z tohto pohladu. Myslim, ze aj vydaj energie by bol vacsi. IMO sa da povedat, ze cim narocnajsia trasa, tym viac ti pomoze ak mas veci na chrbate a nie v rame.. musis brat do uvahy ze bikovanie nieje len tocenie nohami. Vtedy by platilo ze je to jedno kde mas vahu:)
20.10.2007 - 17:08:35
00
V tomto súhlasím s Dijckom 100%
21.10.2007 - 18:12:29
00
1. Záťaž na chrbte ti zvyšuje ťažisko... a vyššie ťažisko zhoršuje ovládanie. Pri zmene smeru je potrebné viac prekonávať zotrvačné sily. Veď aj autá, keď sú placky pri zemi sú lepšie ovládateľné ako keď sú vysoké...
2. Batoh musíš mať dobre upevnený, lebo čím je ťažší a voľnejšie upevnený, tým viac lieta a tým viac jazdca rozhadzuje. Takže musí byť dobre upevnený apritiahnutý - a môžeš prejsť k bodu 3.
3. V teple je jedno, či ideš do kopca s batohom alebo bez batohu - furt sa potíš, akurát s batohom trochu viac. Ale po výjazde zvyčajne nasleduje zjazd - a prázdny chrbát sa veľmi rýchlo vysuší a pri odparovaní potu sa chrbát dokonca ochladzuje. Ak máš batoh, tak máš stále mokrý chrbát.
4. Batoh vytvára bludný kruh - v batohu je dosť miesta a preto vezieš hŕbu zbytočností. Tým väčšiu váhu vozíš a vydávaš viac energie. Okrem toho s batohom sa viac potíš. Takže potrebuješ viac piť - a pomôže ti len batoh, lebo ti nestačia dva bidony.

No a posledná vlastná skúsenosť. Pani spolubývajúca ma vyhnala do Hainburgu kúpiť čokoládu na varenie, oriešky, mandle a ešte pár zbytočnosti, ktoré sú v Rakúsku lacnejšie. Zobral som si batôžtek a na spiatočnej jazde som mal na chrbte asi 5 kg nákupu. Tých 20 km domov som prešiel na 40-50 minút. A určite by som to nechcel zopakovať - už na hraniciach ma riadne boleli kríže.
21.10.2007 - 18:49:40
00
Súhlas s Dijkom, len doplním.
Ked stojíš na pedáloch, tak manevrovatelnosť je podstatne lepšia pri lahšom biku, nakolko môže pod tebou plávať a lahšie meníš polohu biku voči biku. Jednoduchšie ho odlepíš od cesty, zmeníš ťažisko nad bikom (aj napriek tomu že bude posunuté vyššie), pri technických pasážach je lahší bike hravejší (samozrejme závisí aj od hlavového uhla).
Predpokladám že spotreba vo W na rovine bude rovnaká v oboch prípadoch. Najväčší rozdiel bude pri akcelerácii a prudkých zmenách rýchlosti.
Dávnejšie som čítal (netuším kde), že najdôležitejšie je odlahčovať kolesá a bolo to zdôvodnené výpočtom. Nepamätám presne, ale bol som velmi prekvapený, lebo odlahčenie kolesa o 500g zodpovedalo 1kg odlahčenia rámu (mám pocit že dokonca 1,4kg). Celé to bolo počítané pre spotrebu W pri akcelerácii.

Na druhej strane je tvrdá realita, spústu blbostí v ruksaku (radšej ich mám, akoby mali chýbať), bolesť chrbta ... netreba to preháňať s váhou bágla, potenie ..... . Všetko má svoje + a - , ale pokial sa to deje s rozumom .....

Možno blbé porovnanie ... vlastne čo iné sa odo mňa dá očakávať:
skús si dať pri lyžovaní na chrbát váhu 5kg a chod lyžovať. Potom skús to isté len si rozlož váhu 2,5kg ktorú uchytíš priamo na lyžu.
Kedy sa ti bude lepšie jazdiť?
21.10.2007 - 19:46:21
00
1. Záťaž na chrbte ti zvyšuje ťažisko... a vyššie ťažisko zhoršuje ovládanie. Pri zmene smeru je potrebné viac prekonávať zotrvačné sily. Veď aj autá, keď sú placky pri zemi sú lepšie ovládateľné ako keď sú vysoké...
2. Batoh musíš mať dobre upevnený, lebo čím je ťažší a voľnejšie upevnený, tým viac lieta a tým viac jazdca rozhadzuje. Takže musí byť dobre upevnený apritiahnutý - a môžeš prejsť k bodu 3.
3. V teple je jedno, či ideš do kopca s batohom alebo bez batohu - furt sa potíš, akurát s batohom trochu viac. Ale po výjazde zvyčajne nasleduje zjazd - a prázdny chrbát sa veľmi rýchlo vysuší a pri odparovaní potu sa chrbát dokonca ochladzuje. Ak máš batoh, tak máš stále mokrý chrbát.
4. Batoh vytvára bludný kruh - v batohu je dosť miesta a preto vezieš hŕbu zbytočností. Tým väčšiu váhu vozíš a vydávaš viac energie. Okrem toho s batohom sa viac potíš. Takže potrebuješ viac piť - a pomôže ti len batoh, lebo ti nestačia dva bidony.


Joko chyba Ti prax na MTB s vakom. ;)

1. 5kg na chrbate v kvalitom vaku mi takmer nevadi, v rame by ma to zabilo, bike by bol skoro neovladatelny. Uvedom si, ze hovorime o mtb, nie o ceste.
2. Samozrejme, ze mam vak dobre upevneny, inak sa jazdit neda..
3. Toto spomina kazdy odporca vakov, my sa tu ale bavime o vahe jej rozlozeni a jej vplyve na biking:) (mne vobec nevadi, ze mam obcas mokry chrbat, vyhody bohate prevysuju vratane tej ze mam ochranu proti vetru v zime tam kde oblecenie zvacsa byva oslabene koli vetraniu)
4. Som tak rad, ze som sa ocitol v tom bludnom kruhu:) Do vaku dam vsetko potrebne aj nepotrebne na celodennu bikovacku, prihodim zrkadlovku a mam pokoj. Nemusim zastavovat v krcme nemusim doplnat vodu, sfotim co chcem.
21.10.2007 - 20:04:48
00
prihodim zrkadlovku a mam pokoj
keby som nebol debil a nekupil by som maly vak tak sa aj mne zesti fotak..teraz som odkazany iba na sestrinu mydelnicku :cry:
21.10.2007 - 20:44:36
00
4. Som tak rad, ze som sa ocitol v tom bludnom kruhu:) Do vaku dam vsetko potrebne aj nepotrebne na celodennu bikovacku, prihodim zrkadlovku a mam pokoj. Nemusim zastavovat v krcme nemusim doplnat vodu, sfotim co chcem.


teraz budem hrozne OT, ale ake objektivy so sebou nosis? :wink: a hlavne, ako chranis fotak ked ho mas v batohu ? teda v com ho mas a tak...
21.10.2007 - 21:58:19
00
4. Som tak rad, ze som sa ocitol v tom bludnom kruhu:) Do vaku dam vsetko potrebne aj nepotrebne na celodennu bikovacku, prihodim zrkadlovku a mam pokoj. Nemusim zastavovat v krcme nemusim doplnat vodu, sfotim co chcem.


teraz budem hrozne OT, ale ake objektivy so sebou nosis? :wink: a hlavne, ako chranis fotak ked ho mas v batohu ? teda v com ho mas a tak...


canon 70-200 2.8L alebo sigma 10-20 4-5.6EX bud len tak volne alebo v bublinovom sacku:)
22.10.2007 - 13:42:34
00
Plne súhlasím s Dijckom. Osobne som tiež zástancom batohu ako fľaše, košík nevozím od momentu čo som ho tohto roku na maratóne v Súľove požičal kamarátovi. A že by som mal batoh plný zbytočností som si teda nikdy nevšimol - pumpa, duša, lepenie, crank 17, mobil a koruny tam budú vždy.
1. nepoznám lepšiu ochranu chrbtice pre bežného jazdca ako batoh s vodou na chrbte
2. neznášam vozenie vecí vo vreckách (mimo nejakej tej tyčky abo gelu ale len na maratóne)
3. pumpa na biku je otras a na životnosti jej to tiež nepridá

Joko - to že si nikdy nemal batoh na chrbte a hneď ťa bolel nie je chyba ruksaku, ale vec zvyku. Ak s ním jazdíš pravidelne ani nevieš, že ho tam máš 8)
22.10.2007 - 14:41:00
00
kedysi som mal na biku namontovany kosik, a aj podsedlovu kapsu.
kosik som dal het, pretoze bol spatny, a vodu si dam do ruksaku bud iba tak, alebo co rezervoara....a na veci ako lepenie, dusa, montpaky a ost. veci mam vo vaku vyhradene miesto, kde su vzdy.
batoh mi nerobi problem nosit ani ked idem len na malicky vyjazd...fakt ked som si na to zvykol, tak neviem o tom, ze ho mam na chrbte..
22.10.2007 - 14:47:24
00
Nebojte sa. O pol roka sa opäť nejaký pejo opýta, čo je lepšie - ruksak alebo flaška. A opäť si vás vychutnám...
22.10.2007 - 14:48:49
00
keyboard_arrow_up