ennio: ak ta zaujima nieco "okolo" berefoot tak si skus nieco o tom precitat napr. tu: http://www.vivobarefoot.sk/viac-o-znacke-vivobarefoot/proc-vivobarefoot
10.01.2016 - 23:32:21
00
hej, citam a studujem teraz vsetko mozne o behu a kedze chcem v (takmer) bezbikovom obdobi jesene az jari zacat castejsie behavat, tak planujem kupu nejakych bezeckych topanok. Filozofia barefoot ma zaujala a som nakloneny ku kupe tohto druhu obuvi, resp. ak nie barefoot, tak urcite minimalisticke topanky s malym dropom. Problem bude asi v moznosti vyskusat si viac kusov obuvi tohto druhu (v TT)
11.01.2016 - 19:24:20
00
ja som schmatol dake tenisky a bolo, potom este daco z lidla :), jedny co mam som ale vyhodil lebo po 2km ma tak osuchali nad patou ze som tam mal potom tyzden chrasty :D
11.01.2016 - 20:45:46
00
no ved schmatol som aj ja jedine z mojich starych tenisiek, v ktorych som si vedel predstavit behanie, ale chcem original na beh, beriem to u mna ako investiciu na dlhe roky :lol:
11.01.2016 - 20:50:20
00
na dlhe roky? ved bezecke topanky su take ze po par km sa ti uz 'vybehaju' a musis kupit nove
11.01.2016 - 20:56:43
00
no ved ja tych par km spravim za dlhe roky :D
11.01.2016 - 21:03:48
00
tak na to nepotrebujes tenisky za 100e :)
12.01.2016 - 00:15:58
00
http://beh.sk/poradna/chodidlo-prvy-kontakt-s-terenom/

tu si prečítaj ako správne behať,žiadne špičky pokial nie si šprintér.
12.01.2016 - 02:22:32
00
dopad na pätu je normálny pri únava bežca, v začiatkoch v nerovnom teréne ale ak dokážeš bežať čo najdlhšie s dopadom na špičku aspoň ja viem ušetriť v závode kopu energie bavme sa o tempe + - 4min/km
na to barefoot sa nateraz vykašli, skus asics alebo mizuno tie su držiaky
12.01.2016 - 07:40:27
00
ennio zjavne si mal po 1,5km dosť :) počúvaj svoje telo.. treba začať pomaly, hlavne ak si ešte nikdy nebehal (behy pri futbale či hrách sú o inom) a takisto ak meníš štýl (zahrávaš sa s barefootom či minimalizmom).. je normálne že človek behajúci 10km v odpružených teniskách má zrazu po prechode na beh na boso po 3 km dosť :)
v TT netuším, moc toho asi nebude, ale do BA to zas nemáš tak ďaleko :) inak najlačnejšia obuv (ak nerátam vlastné nohy) klasické čínske číňany (relatívne nízka podrážka, treba skúsiť akurát aby bola mäkká a poddajná, a minimálny až nulový sklon päta špička), za velmi dobrú cenu sa dajú zohnať minimusy od New Balance, už cca od 70-80€, okolo 100€ zoženieš aj od Inov8 hoc čo.. to je stále ale minimalistická obuv.. s Vivom ako berefoot, prípadne nejaké fivefingersy by som počkal kým budeš mať dačo odbehané a hlavne im hrabe na hlavu 150€ za boty :)

a teda ja by som na tvojom mieste ešte prehodnotil či tých prvých 1,5km na betóne neprejsť normálne krokom spojeným so zohriatím sa, ponaťahovaním a rozhýbaním celého tela, potom po "mäkkom" beh a zas 1,5km pomalé vychladnutie domov ;)
12.01.2016 - 07:57:53
00
hehe, dakujem vam za prispevky

triki tieto stranky o behoch mam uz celkom prestudovane, napisal som, ze som sa snazil ist na prednu cast noh, cize cca prednu polovicu (nie cisto spicky). islo mi o to, aby som nedupal s patami.

CraObs
presne tak, tych 1,5 km po tvrdom povrchu bolo na zaciatok dost, ale ked uz som bol blizko maksieho terenu, tak som chcel len vyskusat, ako to pojde po nom.
to uvodne rozhybanie a strecing/bezecku abecedu som podcenil, ale tak robit to na verejnosti na ulici som sa nejako neodvazil :lol:
budem to na zaciatok praktikovat tak, ze najprv z domu chodza, kym sa dostanem za obec k polu a tam zacnem s poklusom, prip. abecedou a potom max 1-2 km lahkeho behu, taky jogging :) a casom postupne jemne pridavat, ak nohy nebudu proti

Mayky napísal:
na to barefoot sa nateraz vykašli, skus asics alebo mizuno tie su držiaky

chcem ist cestou minimalizmu, tak nebudem kupovat "klasicke" odpruzene a tlmene topanky a ucit sa behat v nich, aby som si neskor aj tak kupil barefoot a ucil sa behat odznova inym stylom... :?:
preto spravim kompromis v podobe minimalistickych topanok - moj favorit su tieto inovejty so 4 mm dropom
inak, co som cital rozne clanky, recenzie a pod. tak odporucaju hlavne zaciatocnikom s minimalizmom/barefoot po kupeni takych topanok najprv v nich chvilu bezne chodit napr. po meste, do prace atd. takze nebudem netrpezlivy, a dam noham sancu, aby si na taku obuv privykli
12.01.2016 - 21:16:25
00
capulo napísal:
tak na to nepotrebujes tenisky za 100e :)

nepotrebujem, ale chcem :smoke:
ale tak z tych tenisiek, co mam teraz si naozaj neviem predstavit, ze by som v niektorych z nich behaval co len 20 km tyzdenne, to by viedlo pravdepodobne k znechuteniu behu
12.01.2016 - 21:20:17
00
tiež som túto jeseň začal s behom ako doplnok k biku a na začiatok som zobral tieto Salomony... minulý rok boli za 50, čo bola myslím že dosť dobrá kúpa, sadli mi hneď na nohu, takže nebolo o čom... problém mám len s dostupovaním, tiež občas dostupujem na pätu, ale keďže mám dosť ploché nohy a vybočený malíček, občas aj na vonkajšiu stranu chodidla, z čoho potom chodidlá cítim ešte ďalšie 3 dni... preto sa to snažím kompenzovať prenášaním váhy skôr na vnútrajšok chodidla, t. j. palec a ukazovák... zatiaľ som dal najviac 16km v kuse, čo nohy vcelku v pohode zvládli, akurát bol problém s kolenami... keďže som šiel kopcovitým terénom, tak schytávali strašné pecky smerom dolu kopcom, preto asi radšej prejdem na roviny :)
12.01.2016 - 21:32:50
01
videl som ich dnes v exisporte a z toho, co tam mali, by som si urcite vybral prave tie, no chcem na to ist trochu inak :)
12.01.2016 - 22:12:18
00
Neodporucam vyberat bezecku obuv podla ceny. Ani odporucanie nie je dobre voditko, pretoze kazdy ma inu vahu, bezi inym tempom a ine vzdialenosti. Niekoho priorita moze byt vaha, niekoho ineho tlmenie... Toto vsetko sa berie do uvahy pri navrhovani ktorejkolvek bezeckej obuvi.
Ja osobne som ppo Nike, Adidas, Asics skoncil pri Mizuno. Bol to pocit, ze som prisiel domov, nasiel co som hladal...

Keby si sa tiez rozhodol pre Mizuno, najprv si sprav fit test, ktory ti odporuci najvhodnejsi model:

http://www.myprecisionfit.com/test/welcome?lang=en_US&noAnswerSelected=&noMobile=

To neznamena, ze si mas kupit najnovsiu generaciu daneho modelu, pretoze vo vypredajoch sa da dostat 2-3 generacie starsi za polovicnu cenu...
13.01.2016 - 00:45:18
00
keyboard_arrow_up