je to predražené a dostupnosť je nič moc,kúpil som za pár centov čierne O krúžky v predajni guferá,ložiská,rozmer 40 x 1,5 mm ,dal som do + komory 10 ks,progresivita v poslednej tretine zdvihu výrazne stúpla
22.01.2016 - 08:58:12
00
Do negatívnej si nedával? Tiež by som ku koncu potreboval trochu zvýšiť progresivity. Lebo chodí zadná stavba s tým tlmičom krásne, ale občas dávam dorazy.
22.01.2016 - 09:02:52
00
Pri dlhších tlmičoch by som do negatívky určite nedával žiadne vložky ... čím je väčšia tak je priebeh v prvej tretine lineárnejší aj keď zas treba fúkať trochu vyšší tlak. ;)
22.01.2016 - 09:12:40
00
skúsil som najprv aj do - komory 5 ks,ale ovplivnilo to chod ,už v strede zdvihu narastala progresivita,na prepákovanie virtuálu CTM je akurát tých 10 ks v + komore-využíva zdvih,na doraz už musí byť zlý dopad,samozrejme iné systémy pruženia budú potrebovať iný počet krúžkov-najlepšie vyskúšať pár kusov do + komory,pojazdiť a podla potreby pridať alebo ubrať,ak je prepákovanie také,že preletí stredom zdvihu ,treba skúsiť pár kusov aj do - komory
22.01.2016 - 09:13:11
00
Díky. Nakúpim a skúsim sa s tým pohrať ako sa to bude správať.
22.01.2016 - 09:21:48
00
Trochu teórie na mrazivé dni... :)
Zmenšovať objem neg. komory nepomôže tlmiču k tomu aby sa v strede zdvihu neprepadával.

Pohral som sa v minulosti s týmito pomermi a tu sú výsledky. Je to robené na Fox Float tlmič s LV komorou (ten široký) dĺžky 200x57mm. Prvé dva milimetre zdvihu nie sú dotiahnuté ku skutočnosti ale po zavretí prepúšťacej drážky by to mali byť správne priebehy tlmičov (odtrh je v skutočnosti nereálny a s tým sa musím ešte pohrať v tých grafoch).

Poďme k veci

1 hovorí o priebehu síl pri rovnakom tlaku v + komore a rovnakom objeme vložiek pri rôznych objemoch negatívnej komory (štandart, štandart +7 a +14 ml).
Príloha:
1.jpg
1.jpg 203.2 KiB thumb_up1thumb_down



2 graf je pomer pomernej sily v Newtonoch na meter stlačenia tlmiča k jeho zdvihu v metroch (0,057m). V podstate ide o sklon grafu síl (1) a tu je vidieť vplyv väčšej negatívnej komory.
Príloha:
2.jpg
2.jpg 194.34 KiB thumb_up1thumb_down



3 je optimalizovaný graf síl (1) tak, aby sa všetky priblížili podobnému priebehu. Tu je vidieť vplyv tlaku v komore a vložky v + komore. V podstate z toho vychádza, že čím väčšia - komora, tým menej treba vložiek v + komore ale treba aj vyšší tlak v nej aby bol SAG a progresivita podobná.
Príloha:
3.jpg
3.jpg 181.61 KiB thumb_up0thumb_down



Celkovo z tých grafov je jasné, že väčší objem - komory chod tlmiča linearizuje (hlavne prvú tretinu) a nie je ideálne riešenie túto komoru zmenšovať. Keď je - komora malá najprv tlmič kladie väčší odpor, ktorý v strede zdvihu klesne a tak sa tlmič prepadá do zdvihu.
Rock Shox aj Fox majú podľa fotiek prídavný objem - komory zrejme niekde okolo tých 7ml. Nemecký Corset bude zrejme až niekde pri 10-14 ml ale to sú len moje odhady, nemám to zmerané. ;)
22.01.2016 - 10:25:52
02
Nazdar,
Mám monarch RL, doma som to rozobral, vyčistil, vymenil olej, namazal... poskladal bez väčších problémov.
Jediný problém som mal natlakovať IFP komoru na 500psi. Pri odpájaní pumpy s adaptérom to kleslo na cca 350psi...
Bol som v jednom väčšom BA servise, majú na stránke, že servisujú aj tlmiče RS, nech mi to natlakujú na 500psi ... chalansiko ochotný, hneď to začal fúkať... ale tiež sa mu nedarilo dostať cez 350psi po odpojení pumpy ... tak niekam zavolal, že ako nato ... odpoveď bola, že sa ráta s tým, že niečo unikne počas odpájania a že je to v poriadku, že tam 500psi nieje ...
Prišlo mi to divné, tlak v IPF komore závislí na gramblavosti rúk, tak som na RS adaptér namotal teflónovú pásku, tak aby pri odpájaní po polotočke už neunikal vzduch, takto sa mi to podarilo natlakovať na cca 450psi po odpojení pumpy...
Máte ňáky grif na natlakovanie IPF? abo tam naozaj nemusí byť 500psi?
03.02.2016 - 13:45:22
00
Ono tam po naltakovaní a vytiahnutí pumpy tých 500psi skutočne ostane. To čo unikne pri vyskrutkovaní je vzduch medzi pumpou a už uzavretým ventilom.
Pri spätnej montáži pumpy na komoru časť objemu vzduchu z IFP prejde do pumpy a hadičky. A nakoľko je obsah IFP komory malý, tak je pokles tlaku výrazný = meradlo (pumpa) ovplyvňuje meranie. Aby si toto odstránil, musíš dotlakovať pumpu na odhadovaný tlak aký čakáš (500psi) ešte pred otvorením ventilku na IFP. Potom bude meranie tlaku presné. ;)
03.02.2016 - 13:56:39
01
Lapierre napísal:
To čo unikne pri vyskrutkovaní je vzduch medzi pumpou a už uzavretým ventilom.

pri odskurtkovávaní RS adaptéru vznikne situácia kedy ventil je ešte stále otvorený a tesnenie medzi RS adaptérom a IPF už netesní, preto som tam namotal tefl. páku, aby som to minimalizoval
na znovupripojení pumpy a úniku vzduchu do hadičky/pumpy niečo bude, to som si neuvedomil :$
03.02.2016 - 14:39:46
00
Znovupripojenie robí dramatický rozdiel. ;)
Neviem aký adaptér máš ale ten môj určite pri vyskrutkovaní má ventil zavretý.
03.02.2016 - 14:58:31
00
chystám sa na servis RT3 vzduchovej časti, čo môžem použiť namiesto Maxima® Maxum4 Extra 15w 50 ?
05.11.2016 - 22:02:31
00
RedRum-ale už ho ťažko zoženieš, alebo od konkurencie bežne dostupný Fox float fluid
06.11.2016 - 09:04:29
00
red rum ako vravíš tiež tažko dostať,čiže može byť fox? ok dik
06.11.2016 - 10:11:48
00
caute, snad nie som moc offtopic. Mam tlmic Fox RP23 (brain). Dnes som si vsimol, ze "eylet pin" (fakt netusim slovensky nazov, je to ten cierny pin hore v strede sem) sa tazko otaca. Neviem ho rukou otocit, kombinackami to ide s nie velkou namahou (ano, pri pouziti kombinaciek som pouzil ochranu :) ). Je to problem? Mam to menit? Ako tazko to ide vam?
20.11.2016 - 20:29:34
00
ono to má ísť ťažko... práve že ak to ide pretočiť až príliš ľahko tak je čas na výmenu
22.11.2016 - 11:05:31
00
keyboard_arrow_up