Ludo napísal:
Keď máš tú strednú skrutku na fest zatiahnutú, skús na tú stredovú skrutku silno klepnúť kladivom v smere osi (kov na kov, nie cez doštičku). Kľuky skočia dole zo 4 hranu.
Za týmto účelom je lepší ten sťahovák, čo nalinkoval Ja?No! (neviem, či sa z toho tvojho dá zložiť tá 14 nástrčkový koniec, aby sa klepnutím nepoškodil...). Samozrejme WD 40 streknúť chvíľu pred činom pomôže...

Tu je začiatok postupu tá demontáž kľuky: http://www.ivelo.cz/domaci-servis-kol/vymena-stredove-osy/


Čiže stým sťahovákom ktorý mám to skúšať nemám a mám si zohnať iný?
30.05.2016 - 20:59:32
00
Ludo napísal:
... skús na tú stredovú skrutku silno klepnúť kladivom v smere osi (kov na kov, nie cez doštičku)....

to naozaj ?
01.06.2016 - 15:22:29
02
BrightBiker napisal:
Čiže stým sťahovákom ktorý mám to skúšať nemám a mám si zohnať iný?
- Nic nekupuj , stahovak je dobry

Skus zohnat cca 10 mm gulicku z loziska a dat ju medzi stahovak a osku. Stahovak riadne dotiahni na kluku, potom uz len poriadne tahaj za tu lesklu-chromovu cast stahovaka v smere hodinovych ruciciek. Urcite nepouzivaj kladivo .Samozrejme malo by to ist aj bez gulicky. S gulickou je mensie trenie a istota neposkodenia zavitu na oske
01.06.2016 - 16:23:46
00
KinDo ano, naozaj. Ja som napísal,aby to zatiahol a potom klepol kladivom na tú striebornú stredovú skrutku. Nie aby ******l tak, že vyrazí stredové zloženie z rámu. Za cca 20 rokov som tento postup aplikoval nie raz, keď kľuky nešli zhodiť bez akéhokoľvek poškodenia čohokoľvek. Podľa mňa to nie je ani tak o trení medzi koncom sťahováka a koncom kľuky (I keď sťahovák s guličkou určite pomôže), ale o sile sposobenej trením (prípadne "zrastením" materiálu osky a kľuky pokiaľ neboli pred montážnou jemne namazané) medzi stenami štvorhran na stredovej oske a diere v kľuke, ktoré je väčšie ako axiálna sila vyvinutá uťahovaním sťahováka. Nemienim sa k tomu ďalej vyjadrovať. Howgh.
01.06.2016 - 18:21:55
01
Ak na biku jazdíš, nechaj povolené šróby čo držia kľuky, tie by sa mali skôr či neskôr uvoľniť. Zober ale zo sebou príslušný kľúč a keď sa uvoľnia (jedna skôr), tak dotiahni, aby si nevyvaklal štvorhran kľuky. Tiež dávaj pozor, aby si uvoľnené šróby nestratil. Potom doma stačí znova povoliť a postojačky v pedáloch urobiť pár otáčiek naprázdno vzad.
Tiež som sa dávno trápil zo sťahovákom, teraz to robím len takto.
01.06.2016 - 19:39:31
01
Takze sa mi podarilo spravit nasledovne :D.
vid fotka. Niesom si isty ako to teraz dam von, ale je vtipne ze som zlomil ten spoj stahovaka. Asi pojdem do nemenovanej predajne aj s bicyklom a vyreklamujem im to priamo na bicykli.

Prílohy:

20160604_141639.jpg
20160604_141639.jpg 843.28 KiB thumb_up0thumb_down

04.06.2016 - 14:19:51
01
To sa stáva :-) Naposledy som tiež zlikvidoval kompletne sťahovák, a pravá kľuka ostala na svojom mieste. Po hodinke a pol trápenia som to už nezvládol a prišla k slovu brúska; za minútku bola stará kľuka demontovaná. Kľuky boli aj tak zničené takže demolácia nebolela. Len ma štvalo že som si mohol ušetriť likvidáciu sťahováku a hodinu a pol roboty.
04.06.2016 - 14:25:24
00
kiri napísal:
To sa stáva :-) Naposledy som tiež zlikvidoval kompletne sťahovák, a pravá kľuka ostala na svojom mieste. Po hodinke a pol trápenia som to už nezvládol a prišla k slovu brúska; za minútku bola stará kľuka demontovaná. Kľuky boli aj tak zničené takže demolácia nebolela. Len ma štvalo že som si mohol ušetriť likvidáciu sťahováku a hodinu a pol roboty.


Počkaj ale teraz bola akože chyba v čom? Nekvalitný sťahovák? Zlá technika sťahovania? Oboje?
04.06.2016 - 14:36:06
00
Ani v jednom. Chyba je v koncepcii stvorhranu, proste po rokoch sa kluky a stredova oska tak do seba zahryznu ze ich nieje mozne demontovat. Ja som lamal zelezo a trhal zavity no oska sa nepohla.
04.06.2016 - 15:57:31
00
kiri napísal:
Ani v jednom. Chyba je v koncepcii stvorhranu, proste po rokoch sa kluky a stredova oska tak do seba zahryznu ze ich nieje mozne demontovat. Ja som lamal zelezo a trhal zavity no oska sa nepohla.


No len vtipne na tom je ze ten bike mam cca 3 mesiace :) nechapem ze by sa tak brutalne do seba zahryzli ale asi tomu staci malo.
04.06.2016 - 16:46:04
00
nastriekať nejakym wd 40 a niečim podobnym
04.06.2016 - 21:36:06
02
www.bloodygoodhorror.com
04.06.2016 - 21:53:16
00
Ako uz chalani pisali, skus este nejaky klasicky stahovak, co ma srob+lozisko, tieto nove lacne stoja za prd. Trochu WD-40 na spoj a mozno nahriat trochu kluku teplovzdusnou pistolou, hlink (kluka) ma vacsiu roztaznost ako ocel (oska) takze by to mohlo tiez pomoc. Ak nepomoze, tak uz asi jedine karbobruska.

Prílohy:

DSC_0817.JPG
DSC_0817.JPG 1.04 MiB thumb_up0thumb_down

04.06.2016 - 22:39:54
00
BrightBiker napísal:
Počkaj ale teraz bola akože chyba v čom? Nekvalitný sťahovák? Zlá technika sťahovania? Oboje?
klobuk dole, mas riadnu silu :-)
04.06.2016 - 22:58:09
00
Tak, úspešne vybraté, ale samozrejme, bol som stým v servise.

Chlapci taká otázka. Ak by som chcel stred a kluky vymeniť za octalink, bolo by to možné? Našiel som aj vhodného kandidáta. To stredové octalink zloženie by rozmermi pasovali do mojho rámu?

KLUKY: http://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/kluky/trekkingove/shimano-fc-t4010-trekove-kluky-cierne.html
STRED: http://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/stredove-zlozenia/osy-octalink/shimano-bb-es25-octalink-sliapacia-os.html
05.06.2016 - 10:16:36
00
cron
keyboard_arrow_up