Potreboval by som poradiť, ako čo najrýchlejšie zregenerovať svaly. Snažím sa bicyklovať každý deň čo počasie dovolí. Momentálne sa má otepľovať a tak by som chcel pokračovať v jazdení. Avšak nohy začínajú dosť bolieť. Svalovicu prenášam zo dňa na deň. Doposiaľ to bola viac menej len bolesť, ktorú som prekonal. Teraz už cítim, že sa za tou bolesťou skrýva aj únava a strata výkonu. Jednoducho povedané, prechádza to z psychického obmedzenia (bolesť, ktorú znesiem) do fyzického (sval, ktorý nepodáva svoj štandardný výkon).

Čo robiť aby som tým svalom pomohol rýchlejšie sa zregenerovať ?
08.03.2016 - 18:24:23
00
musis si dat volno niekedy inak to nejde, vtedy sa ti svaly regeneruju a aj rastu, takze potom ich mozes viac zatazit, ked budes jazdit 2-3 dni po sebe a nedas si volno tak si tu jazdu neuzijes a budes vysileny . mozes skusit regenerovat proteinom ja si ho po nejakej brutalnej jazde davam a pomoze to. Ja si najviac uzijem jazdu, ked jazdim na striedacku jazda-den volno, maximalne idem 2 dni a potom uz sa donutim oddychnut, to sa mne osvedcilo
08.03.2016 - 18:49:19
00
Pises, ze jazdis denne ale nenapisal si kolko a hlavne ako intenzivne. Kazdopadne oddych je klucovy pre spravnu regeneraciu a dalsie zlepsovanie. Aj regeneracia sa da urychlit spravnym treningom ale chce to trpezlivost kedze to trva aj roky a hlavne si treba aj oddychnut akonahle zacne prichadzat unava. Ked sa citis na kasu, dalsie jazdenie ta dalej neposunie, skor naopak. Inak jednoduchy trik na urychlenie regeneracie je strecing.
08.03.2016 - 19:30:15
00
Ani časovo ani na kilometre to odhadnúť neviem. Ale ide o jazdenie za účelom užiť si a popri tom sa učiť. Záťaž je takmer výhradne nárazová, krátkodobá, v minútových intervaloch. Medzitým kľudne nejaká ta pauza na vydýchanie. Občas do kopca šlapem, občas tlačím, občas to striedam. Dole kopcom sa niekedy spustím, niekedy aj postojačky zaberám. Nejde o žiaden špeciálny tréning. Sa nám má najbližšie dni veľmi príjemne otepliť, čo by som rád využil. Lenže dnes som už nevládal tak ako včera. Pritom doteraz to zvyklo ísť zo dňa na deň lepšie, ako si telo začalo zvykať.
Tak sa teda ponaťahujem a zajtra si dám či už pauzu, alebo len nejakú oddychovku. :)
08.03.2016 - 20:07:27
00
Rýchlokurzy geniality tu neposkytuje, pokiaľ viem, nikto.
Treba sa naučiť oddychovať. Ten čas oddychu môžeš využiť napr. na študovanie fyziológie, teórie tréningu, stravovania a iných vecí.
08.03.2016 - 20:34:43
01
Zamerne som sa pytal na mnozstvo a intenzitu jazdenia, lebo obe podstatne ovplyvnuju kolko si treba oddychnut o to viac ak sa bikovaniu venujes len kratko. Pre urychlenie regeneracie po jazde pomaha doplnenie sacharidov a bielkovin do 30´ do skonceni. Dlhodobejsie pomaha napr aj plavanie.
08.03.2016 - 21:41:31
00
- Dostatok spánku.
- Pred aj po výjazde strečing. Ak máš svalovicu na druhý deň ráno, pomôže aj ľahké ranné cvičenie (napríklad jóga).
- Na záver výjazdu cca 30 minút šlapania vo veľmi nízkej intenzite (pomáha s odbúraním laktátu vo svaloch).
- Počas dlhších výjazdov dopĺňať minerály ionťákmi.
- Po každom tréningu doplniť čo najskôr sacharidy a bielkoviny.
- Striedať typy tréningov.
- Každý tretí deň oddych.
- Každý 4. týždeň len udržiavací tréning (nižšia intenzita aj dĺžka než štandardne), prípadne zaradiť úplne iné cvičenia (plávanie, basketbal, lezenie..).
- Okrem toho pomáhajú aj masáže, sauna, kryokomora...

Nepíšeš aký si starý, s vekom je regenerácia čoraz horšia, mladšie telo vydrží viac. Ale netreba to podceniť, lebo si môžeš uhnať únavové zranenie :/
09.03.2016 - 07:57:01
00
Oraziť si treba... Či už aktívne - len tak ľahko vytočiť nožičky na ľahkom prevode a nízkych pulzoch, alebo pasívne - úplne vynechať jazdenie, aj iné športové aktivity, zaťažujúce nielen nohy, ale aj kardiovaskulárny systém. Ak budeš siliť výjazdy aj pri narastajúcej únave, bude ti hroziť pretrénovanie - a to si budeš musieť dať pauzu minimálne 6 týždňov a začneš od začiatku.

Ak o jazdení a trénovaní veľa nevieš, tak na začiatku výjazdu tak 10 minút jazdi ľahké prevody a na nízkych pulzoch, až po tomto naštartovaní tela začni prikladať. Na konci výjazdu opäť 10-15 minút vyjazdenie - ľahké prevody, upokojiť pulz. Pomáha to okysličovaniu svalových skupín a tým rýchlejšie odbúravanie laktátu zo svalov.
09.03.2016 - 10:34:10
00
Čo mne funguje
Strečing, dostať skrátené svaly po záťaži do pôvodného stavu
Spánok, čo najviac. V spánku sa telo opravuje.
Strava, kvalita, živiny- surové ovocie a zelenina
09.03.2016 - 11:20:13
00
Ďakujem za množstvo rád. Postupne snáď všetky vyskúšam a zistím, čo u mňa najviac funguje.
09.03.2016 - 14:00:57
00
Z výživového hľadiska na urýchlenie regenerácie odporúčam každé ráno vitamín C vysokú dávku. Po tréningu ihneď rýchle sacharidy. Komplexné bielkoviny a zdravé tuky tiež urýchľujú regeneráciu.
btw. telo si zvykne ale ak chceš stále posúvať svoje hranice musíš aj regenerovať a dať si aj deň oddychu
26.06.2016 - 08:55:55
00
.

Prílohy:

454ce9.jpg
454ce9.jpg 77.17 KiB thumb_up1thumb_down

15.08.2018 - 10:34:04
08
keyboard_arrow_up