Zdravim, planujem si kupit bike a zacat bicyklovat, ale mam viacero otazok.
1.byvam v okoli trnavy, takze by som poprosil o radu niekoho kto tu v okoli bikuje- bicyklujete po klasickych cestach? alebo su tu aj nejake pekne trasy po polnych cestach a pod? ja nemam sajnu ake su medzi bikermi zvyky, viem ze po trnave su ciastocne cyklotrasy, ale nie je to bohvie co....do karpat je to celkom daleko, je bezne ze ludia na MTB bikuju na klasickych cestach?
2. s tym suvisi aj dalsia otazka- kupit MTB alebo crossovy? viem ze MTB je univerzalnejsi, ale vraj pomalsi, ale ak sa da v okoli TT bicyklovat len po klasickych cestach, asi skor crossovy ci?
3. kupit bicykel s kotucovymi alebo klasickymi V brzdami? je nejaky rozdiel v udrzbe?
4. daju sa niekde najst cyklomapy, resp cyklostezky v okoli trnavy, popripade na zapadnom slovensku? nejake ktore vyuziva vela bikerov?
to by bolo zatial asi vsetko, vopred dakujem
16.07.2016 - 13:07:48
00
do okolia Trnavy by som skor kupoval krosovy bajk, kedze tam nemas blizko lesy a aspon budes rychlejsi na asfaltkach.
brzdy - kotucove brzdy su takmer bezudrzbove, napriklad mne uz dlhsie bez problemov sluzia obycajne Shimano SLX. Staci len sledovat a menit platnicky, ale to v zavislosti od toho ako velmi brzdis, na rovine ti vydrzia dlho. mapy mas tu, su tam aj vyznacene cyklotrasy fialovymi ciarami:
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=48.20632P17.11304P13
(posun si to na Trnavu)
16.07.2016 - 19:13:16
00
Tak najprv si ujasni, ako velmi sa chces bikovaniu venovat, ci ta to taha do terenu, do hor (Karpat), alebo ti staci raz za cas sa ist povozit po blizkom okoli, ci uz po asfaltkach, alebo polnackach. Ak ta teren moc nelaka, tak kludne zober aj kros, ale ak by si rad jazdil aj v horskom terene v Karpatoch, tak by som dal prednost mtb biku (s 29, alebo 650b kolesami). Lebo ak ta to chyti a naberies trochu kondicku, tak Karpaty uz nebudu az tak daleko a v terene ta bude krosovy bajk obmedzovat, jazda na nom skratka nebude taka pohodlna, ako na mtb biku. (Z TT sa mozes k horam odviezt aj vlakom do Smolenic napr.)
16.07.2016 - 21:50:50
00
No ja vlastne ani neviem co ma taha, myslim ze sa vyformuje moje zameranie a co ma viac bavi az po case, ale momentalne sa chcem vozit napriklad ku rybnikom, po polnych cestach, lesopark, strkove cesty a pod.
Neplanujem jazdit na vydrz po cestach, skor kratsie trasy po blizsom okoli.

Mimochodom ako je to s helmou? Viem ze mimo mesta/dediny je potrebna, ale plati to aj pre polne cesty medzi dedinami? Alebo to plati iba pre asfaltky, a na polnych mozem jazdit bez nej?

https://www.google.sk/maps/@48.3559742,17.5567227,3a,75y,157.56h,68.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHe9SBDgb9r4rXKYFCrYT6w!2e0!7i13312!8i6656
nieco taketo idealne, rad by som sa vyhol asfaltkam s autami
dik


Naposledy upravil urgot dňa 18.07.2016 - 17:00:50, celkovo upravené 2 krát.

18.07.2016 - 16:27:22
00
prilba patri k vybave ;)
nemal by si ju nosit kvoli policajtom, ale aby ta ochranila v pripade potreby ...
18.07.2016 - 16:29:43
03
Mam otazku :D prosim vas, sak ja ani neviem, ci sa daju dat riaditka vyssie ked potrebujem :D da sa to vobec? Ako na detskych bicykloch? Odsrofujem a vytiahnem vyssie? Ci?
Ja viem, ze strasna otazka, ale nikdy som to neriesila. Dik
18.07.2016 - 18:47:10
00
Na tych najlacnejsich 150-200 eurovych bicykloch sa to da, na drahsich / lepsich uz nie (pouzivaju novsi system, ktory je napevno).

Ak mas taky lepsi bajk, tak mozes jedine vymenit predstavec za taky co ide strmsie hore a vymenit rovne riadidla za take so zdvihnutim (tzv. lastovicky / risery).

Alebo este mozes vymenit predstavec za taky s nastavitelnym sklonom, ale to nie je idealne do tazsieho terenu resp. na drsnejsie jazdenie.

P.S. Predlzujuce adaptery ani nespominam, tie su podla mna bezpecne len na cestu do obchodu po rozky a do terenu by som s tym radsej nesiel.
18.07.2016 - 20:12:21
00
Dakujem. Mne ide o to, aby sa mi tam niekde vosiel adapter na cyklosedacku, ale to musim len skusit. Naco take vymyslaju. Dobre to bolo na tych starych bajkoch :D
18.07.2016 - 23:14:14
00
keyboard_arrow_up