cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
darebak napísal:
Paning na casoch 1/20? Dalej som ani necital :D



Vidno ze sa ozval expert..... ND filter poznas?
18.08.2016 - 09:51:41
02
panning sa da robit aj pri casoch 1/125 ... vid tie moje motorky na predoslej strane.. tam som dlhsi cas myslim nemal
panning na 1/20 bude vacsinou jedna velka machula.. nevravim, ze sa neda trafit dobre urobena foto, ale bude to kolko, 1z10 zaberov? :)
18.08.2016 - 09:53:23
01
Tiez zalezi ze co fotis vsak? A tiez zalezi ako velmi subezne sa to s tebou hybe.... ;)

Zalezi aj od toho ako silny panning efekt chces dosiahnut ten tvoj je z tych slabsich....

Toto je na case 1/10s (zdroj 500px.com)

Prílohy:

image.png
image.png 269.29 KiB thumb_up0thumb_down

18.08.2016 - 09:55:40
00
ta je pekna.. ta ti vysla
len vravim, nie vzdy ti situacia umozni ist na 1/20 .. pri sporte by si mal vela odpadu..
a panning nieje o jeho "sile" ci je to na 1/20 alebo 1/250 :)
18.08.2016 - 10:12:29
01
Som daco postudoval a idem dnes skusit to dat do praxe snad vas nebudu boliet oci ako vcera :D
18.08.2016 - 10:20:14
02
kimlo napísal:
ta je pekna.. ta ti vysla
len vravim, nie vzdy ti situacia umozni ist na 1/20 .. pri sporte by si mal vela odpadu..
a panning nieje o jeho "sile" ci je to na 1/20 alebo 1/250 :)



Nieje moja preto som udal zdroj 500px.com(len som v rychlosti hladal)

Jasne ze to nieje tak ze iba na takom case....a ze pri tych dlho casovoch panningoch treba ratat s vacsim odpadom :)

Len som chcel povedat ze pri dlhsom case/ pri podstatne vyssej rychlosti foteneho predmetu je panning silnejsi

Cize ak predmet nejde dost rychlo treba predlzit cas a dufat ze sa trafis....
18.08.2016 - 10:25:39
00
Hosť napísal:
Zalezi aj od toho ako silny panning efekt chces dosiahnut ten tvoj je z tych slabsich....


:tmi:
18.08.2016 - 10:41:42
00
vacsinou staci silne clonit, hlavne ked mas objektiv s F22. Nie kazdy ale z dovodu difrakcie pouziva tieto clony, tak potom prichadza na rad ND-cko.
18.08.2016 - 10:53:24
00
Najlepšie je urobiť si vlastné experimenty. Dlhý expozičný čas zvyšuje riziko, že bude neostrý aj fotografovaný subjekt, profesionáli preto bežne na toto používajú filmárske statívy s fluidnými hlavami. Chce to dobrú ruku a schopnosť perfektne duplikovať pohyb subjektu.

Napokon ide vždy o uhlovú rýchlosť, ohniskovú vzdialenosť a zámer fotografa nakoľko chce rozmazať pozadie, pričom zaujímavé efekty sa dajú ešte dosiahnuť prisvietením bleskom.



Najväčšia frajerina by bol panning slimáka s časom 30 sekúnd! 8)

Nezatracoval by som ani časy ako je 1/6, no v nasledovnom prípade som použil 1/320 a už ten pohyb pozadia je zreteľný.

Prílohy:

Exhaust.jpg
Exhaust.jpg 447.68 KiB thumb_up5thumb_down

18.08.2016 - 10:53:34
01
misopetrovic: dam tu jednu foto znova... pre domonstraciu preco nie vzdy "silny" panning je ziadany..tu som chcel, aby bolo vidno o co sa jedna pri trati.. ze su tam divaci a aj tie baliky slamy som chcel aby bolo vidiet, ze su balikmi slamy a nie len zlte machule... myslim, ze su dostatocne rozmazane a zaroven dostatocne rozpoznatelne, aby bolo z fotky citit nejaku dynamiku a vidiet, co je popri trati :)

kimlo.sk
18.08.2016 - 10:56:16
02
akoze panning nie je o sile? Jasne ze je aj o sile. Chod si skusit odfotit k ceste auta iduce 50-tkou na 1/20 a 1/125 a hned pochopis. To je taky isty blud ako napisat, ze je jedno aky bokeh dosiahnem, ci kostrbaty alebo kremovy.
18.08.2016 - 10:58:55
00
Hosť napísal:
tak paning sa fotí na časoch okolo 1/20 respektíve dlhších :) to len tak na okraj :) iso aj na základných zrkadlovkách ako canon eos1300D kludne ťahať po 3200 :)

s prioritou času mám jeden zásadný problém a to ten že ti skáče clona hore dole.... ja rád fotím na plnú dieru a teda to je jednoduché.....iso 50 respektíve 100 a mením len čas..to cez deň..akonáhle je zamračené alebo sa začína stmievať tak plná diera čas cca okolo 1/500 a mením iso

poprípade ak niekomu vadí že nestíha meniť nastavenia a zároveň chce mať pevnú clonu aj čas tiež je dobrý manuál.....a nastaviť iso do AUTO režimu s tým že mu povolíš rozsah od 100 do 6400 napríklad :)


Ako sa to tu zrazu zvrtlo okolo panningu :D Je to celá veda, skúšanie, prax... :) Vcelku sa stotožňujem s kimlom, hlavne preto, že tu nezvŕta názory hore dole :)

Na teba Mišo, pozri... Ja som písal vzhľadom na to, ako mať nejakú kontrolu nad foťákom, ale pritom nemusieť riešiť každý jeden obrázok, čo je pri športovej fotografii podľa mňa nevyhnutné. Môj názor je taký, že aj profíci, ktorí potrebujú zachytiť správny okamžik sa v rámci expozičného trojuholníku spoliehajú na niektoré automatické parametre, aby to mali jednoduchšie. A o to predsa šlo, keď som tu radil, že ak niekto veľa nefotí, tak mu poradím niečo, čo je relatívne jednoduché a umožní mu to fotiť s veľmi dobrým výsledkom prakticky bez nejakej extra znalosti zrkadlovky.

To čo tu píšeš mi príde občas také, že musíš mať navrch v každej konfrontácii s nejakým názorom, ale ako to tu tak sledujem, je to všeobecne známe o tebe... A potom to tu splietaš zprava-zľava. Splietaš tu problém s clonou, ale zároveň tvrdíš, že ISO6400 je OK div nie aj na najlacnejšej zrkadlovke. A potom niečo pridáš ešte k prechodovému filtru. Tak rovno si mohol všetky tieto názory zhrnúť do jedného nejako takto: Dajte si tam prioritu času, prdnite pred to ND1000 filter a nechajte automatické ISO, garantujem, že clona sa ani nepohne z najnižšej hodnoty, pritom sa nebudem musieť ani trápiť s manuálom, lebo mi bude skákať len tá "v pohode" hodnota ISO... Ak sa nad tým zamyslíš, zistíš, že okolo fotenia je väčšia veda, ako tu prezentuješ. Vidíš to veľmi čierno-bielo a pritom to tak vôbec nie je. Skús si predstaviť profíka, čo chce spraviť panning a má na to obmedzený počet pokusov. Už vidím, ako sa tam trápi s hodnotou 1/20s... Vieš, ak fotíš len experimentálne, tak fajn, jasne, jednu zo sto dáš. Ale ak niekto chce mať zo svojho rodinného výletu peknú dobrú fotku, pričom nerieši hlúposti ako hĺbka ostrosti a pod., určite nebude riešiť extrémne hodnoty, ale bude sa snažiť nafotiť tak, aby bolo čo najviac použiteľné. Skús sa občas pozrieť na svet očami druhých, hlavne keď chceš poradiť. Lebo potom to príde ako len prezentácia svojho ega.

Začal som ináč a skončil úplne ináč, ale ak je vec, ktorá mi zvyšuje krvný tlak, tak je to práve to, keď niekto musí za každú cenu tlačiť na pílu, aby mal navrch, aby ukázal svoju silu. Skotočnosť je ale taká, že tí ľudia sa práve snažia zakryť svoju slabosť, že nedokážu priznať, že niekoho iného názor môže byť lepší, ako ten jeho. A najlepšie na tom je, že dotyčnému, ktorému oponujú, tak s jeho názorom sa neraz nakoniec stotožnia a potom ho zase radi prezentujú ako dogmu alebo axióm. No keď sa s tým názorom stretli, v danom momente to bola hlúposť :)
18.08.2016 - 11:28:52
016
Richie18: :y:
18.08.2016 - 11:38:08
00
Richie18 hovori sa tomu Vsadebol a Vsetkovie :D
18.08.2016 - 11:42:19
00
Hej hej, na to som narážal tým slovným spojením, že je to o ňom všeobecne známe, lebo som sa s tým už stretol. No dosť bolo kritiky. Nerád to robím, ale niekedy mi to už proste nedá. Ospravedlňujem sa aj Mišovi, ak som sa ho dotkol svojimi poznámkami, no ja som zástanca toho, že aj tie menej citlivé poznámky, ktoré sa odmietajú dotknutým, tak nakoniec posúvajú ďalej. Človeku to predsa len vŕta stále v hlave :)
18.08.2016 - 11:55:26
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up