Zakladam tuto temu, lebo by som sa chcel dozvediet viac o skusenostiach s artrozou a bicyklovanim, resp. inym sportom. Som kratko po artroskopickej operacii kolena, na ktoru som isiel s tym, ze mi pomoze dat po pade na bicykli koleno do poriadku a bicyklujem dalej. Vcera som sa ale dozvedel, ze som to mal v kolene dost zle, ze to nemohlo byt iba tym padom, ze je to artroza. Ze sa mi kolena (lebo citim uz aj druhe ako ho viac namaham) nedostatocne zasobuju vyzivou. Doktor povedal, ze do kopca by som bicyklovat urcite nemal. Ze by som mohol na stacionarnom, alebo po rovine... Mal som v plane kupit si novy bicykel, lebo bajkovanie ma bavilo stale viac a teraz toto... No co uz, musim si najst iny konicek... Planujem ziskat aj druhy pohlad od ineho doktora, ale viem, ze to nemam dobre. Sam to citim a aj v rodine mame s kolenami problemy, takze to bude asi aj dedicne. Prve ma napadla cestna cyklistika, ale neviem si je to na taku artrozu dobre a nie som tomu nakloneny najma kvoli nasim cestam a vodicom.
Moja otazka je, ci si niekto niecym takym presiel a aku s tym mate skusenost. Dakujem.
04.10.2016 - 13:04:35
00
Tak poriadny bike a drtit bikeparky, doktorko bude spokojny ze neslipes do kopca. :)
04.10.2016 - 13:09:35
01
dr. Milanko ti poradí ebajk :)
04.10.2016 - 13:23:36
00
mal som podobne problemy pred 3 rokmi, po jednom extremnom pretazeni prisli problemy s kolenom, po mensej namahe sa ozyvala bolest v kolene, nemohol som ist ani na poldnovy vylet s detmi lebo hrozilo ze sa od bolesti nedokazem vratit, po roku doktor ze to chrupavka a dal nejake tabletky ... po mesiaci som ich vyhodil a zacal bicyklovat MTB ...

bolest postupne zanikala ... odvtedy som som vysiel na 4 tatranske stity (2500m), mam za sebou 2 MTB cyklomaratony ...koleno zvlada vsetko, ziadna bolest, ziadne lieky ...
04.10.2016 - 21:10:04
01
tak to mas stastie
05.10.2016 - 11:02:41
01
Ja som bol na tom podobne ako "vlastoch" pri behu ma bolievalo prave koleno....
Ortoped mi poradil posilnit stehenne svalstvo aby sa odkahcilo koleno...jazdim mtb a zatial nic neboli....
19.11.2016 - 13:33:19
01
Tak s artrozou mam problem aj ja. Pred cca rokom som so synmi stahovali novy nabytok na 3. poschodie a tak som si pretazil prave koleno ze som skoro mesiac nemohol poriadne chodit. Ale toto bola len posledna kvapka. Koleno mam "v haji" uz roky.Znicil som si ho pocas mojej "snowboardovej kariery". Najprv ako pretekar a potom cca 10 rokov ako ucitel snowboardingu. Zaklady vyucby u mna prebiehali so zapnutou len jednou nohou vo viazani (tzv. na kolobezku) takze koleno dostavalo zabrat, pretoze paka dosky na koleno bola velka. Ale bol som este mlady, silny a ... hlupy. Po ukonceni " snb kariery" mi odporucili operaciu ktoru som odmietol. Na radu sportoveho lekara, aby som posilnil svalstvo na nohach som zacal bikovat. Od vtedy som najazdil cca 80 000 km a "posilnujem" az dodnes. V lete som vsak "pricuchol" k triatlonu a zacal som znova po 25 rokoch pravidelne plavat a aj behat. A prave pri behu sa mi ozyva moje koleno. Behavam aj cez bolest, po 2-3 km bolest ustupi a nemam problem odbehnut 10-12 km. V piatok som bol o sportoveho lekara nech sa mi znova pozrie na koleno a mam vraj "cerstvu trhlinu klbovej chrupky kolena" Predpisal mi Glucomed a o mesiac na kontrolu. Behat mi nezakazal. Na biku ma vsak koleno neboli, takze ak sa mi podari pripravit sa a zvladnut IM 70.3 v Budapesti na buduci rok v lete potom asi z behom znova na 25 rokov skoncim :)
19.11.2016 - 19:06:01
00
Behanie je pre problémové chrupavky smrť!
19.11.2016 - 20:39:49
01
havne sa treba na bajku naucit slapat frekvencne a nie silovo
19.11.2016 - 21:11:56
00
lakko
Paľo, ak chceš ešte v (ďaleko-neďalekej) budúcnosti športovať (a chodiť) zabudni na IM a zabudni na behanie (a akékoľvek nárazové namáhanie kolena) a to je rada v dobrom, artróza, behanie a poškodená (možno a pravdepodobne aj nenávratne) chrupavka je priamy recept na barlu
skús napr.
https://www.google.sk/search?q=synvisc one&biw=1024&bih=514&tbm=isch&imgil=IUk2YWpExlO6PM%3A%3BK2mbx6IX7s39dM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.ameeribrahim.com.au%252Fhyaluronic-acid&source=iu&pf=m&fir=IUk2YWpExlO6PM%3A%2CK2mbx6IX7s39dM%2C_&usg=__0gwuLx8NBGyKLhbqnBIvqQTL1UY=&dpr=1.25&ved=0ahUKEwiMusKT1LXQAhXBJMAKHXJjC0AQyjcISw&ei=07UwWMyEF8HJgAbyxq2ABA#imgrc=GfDVixzQXcyMZM:
1alebo 2 x ročne
a bajkuj čim viac (primerane) tým lepšie, (posiluješ koleno)
ak vieš že budeš "plánovane" prudko namáhať koleno = ortéza
napríklad dlhá túra - hlavne dole kopcom, alebo board, lyže ...
19.11.2016 - 21:37:36
01
Polo frekvencne znamena lahke prevody?
19.11.2016 - 22:39:29
00
ano
19.11.2016 - 22:59:41
00
som na tom rovnako... pomohol mi nenavideny ebajk :p problem s chrupavkovymi ochoreniami je zial ze sa velmi liecit nedaju. kazdy si predstavuje ze potrhane slachy su konecna, no tie sa daju celkom elegantne riesit plastikami.
zatial to riesim silovym cvicenim, plavanim ( aj plavanie prsia ho dokaze pretazit a samozrejme bajk. )

zial je to casty problem ludi s vyssou vahou, casto napr byvaly sportovec ktory narazovo pribral.
liek je redukcia vahy
28.09.2022 - 09:14:31
00
keyboard_arrow_up