Ahoj, davam do pozornosti navigaciu Waze. Nieje sice urcena priamo pre bike, ale skor na dochadzanie autom do prace. Biker ale moze tiez niektore funkcie vyuzit. Je to online navigacia s velmi malou spotrebou dat, cize kazdy kto ma na mobile internet ju moze denne pouzivat bez toho aby mu to ohrozilo datovy balicek. Trasu vypocitava server a na mobil posiela len vektorove data. V com je ale waze vynimocne je socialny pristup. Tym ze server pocita trasu, zaroven vidi vsetkych ostatnych ucastnikov waze na trase a z toho vie vyratat a zobrazit kolony, zapchy, obchadzky v realnom case. Uzivatelia tiez mozu jednoduchym klikom nahlasovat rozne udalosti, ktore sa okamzite zobrazia vsetkym naokolo. Takze policajna hliadka, radar, havaria, odstavene auto, ci dokonca zle pocasie sa ukaze presne na mieste kde sa to stalo. Waze zobrazuje na mape aj ostatnych "wazerov" ktorym sa da poslat verejna sprava. Tiez vidim akou rychlostou sa wazer pohybuje, takze aj pripadna zapcha sa da lahko overit kliknutim na wazera, pripadne mu napisat spravu. Medzi dalsie zaujimavosti patri automaticke ukladanie prejdenej trasy na web (ale uz len na jeden mesiac). Trasy ktore v mapach chybaju sa daju lahko dokreslit a v priebehu par tyzdnov sa zobrazia vsetkym. Do mapy sa zakresluju aj polne, lesne cesty a velke orientacne objekty, rieky, lesy, zeleznica, takze aj bajkerom sa to moze zist. Vsetky mapy boli vytvorene rucne pouzivatelmi. Waze bezi na vsetkych platformach smartfonov (symbian uz obmedzene) a je uplne zadarmo. Mapy sa aktualizuju zhruba kazdy mesiac, ale uz to vylepsuju a bude to kazdy tyzden...
Preco to sem pisem? Waze sa dobre rozbehlo v Bratislave, ale aby mapy a statistiky fungovali spravne na celom slovensku je treba viac uzivatelov aj mimo velkych miest. Kazdy niecim prispeje, ci uz kreslenim map, alebo jazdenim. Waze si najdete vo svojom mobil markete, alebo na waze.com

Statistiky uzivatela, live mapa, archiv tras:
https://world.waze.com

sk/cz forum:
https://world.waze.com/forum/viewforum.php?f=22
29.09.2012 - 21:47:35
00
Uzávierky ciest na WAZE pri cyklistických akciách

WAZE je navigácia, ktorej v prevádzke lokálne pomáha tím dobrovoľníkov. Ak sa dozvieme o nejakej akcii, tak vieme na príslušný čas "uzatvoriť cesty" v mape, aby navigácia odtiaľ odklonila dopravu. Dá sa to robiť dokonca v reálnom čase a uzávierky upravovať podľa reálneho vývoja situácie.

Ak viete o nejakej akcii, dá sa to nahlásiť cez tento link. Prípadne napíšte informácie rovno do tejto témy.

Napríklad včera večer bola v Petržalke in-line akcia a pomáhal som vo Waze aktualizovať uzávierky. Ak už nejaký úsek prešli, dostal som o tom echo a mohol uzávierku zrušiť, aby sa úsek zbytočne v navigácii neblokoval. Sranda, že to funguje okamžite. Zadával som nedávno aj uzávierky pri cyklistických pretekoch vo Vrátnej.

Pre zaujímavosť – takto to vyzerá v mapovom editore, vidno tam aktívnu uzávierku a tiež úsek, kde ešte nenastal čas plánovanej aktivácie (na tomto mieste sa vtedy korčuliari čakali, kým sa vydajú na ďalší úsek.)

Prílohy:

Uzávierka.jpg
Uzávierka.jpg 89.83 KiB thumb_up0thumb_down

23.07.2016 - 10:44:47
00
Pali65, pls. co znamenaju tieto ikonky "auticok" v live mape? Maju aj nejaku informacnu hodnotu?

Prílohy:

waze.png
waze.png 65.75 KiB thumb_up0thumb_down

11.01.2017 - 12:42:22
00
to sú wazeri, používatelia
11.01.2017 - 12:46:48
00
Jezus Sú to iní užívatelia aplikácie, ukazuje to live mapa ale aj v samotnej appke ich vidno. Waze zobrazuje náhodným spôsobom malé percento užívateľov, ktorí sú reálne v teréne. Predtým zobrazovalo omnoho väčší počet, ale kvôli obavám zo zneužitia to výrazne zredukovali a navyše je tam nejaký časový posun. Keď na toho užívateľa v appke klikneš, zobrazia sa základné fakty a môžeš naňho zatrúbiť, alebo poslať správu. Môže to byť užitočné, keď sa chceš napr. opýtať na stav premávky.

V nastaveniach sa dá zabrániť, aby Waze zobrazovalo verejne tvoju polohu.
11.01.2017 - 12:51:46
01
Info vyzerá takto:

Prílohy:

IMG_0865.PNG
IMG_0865.PNG 2.12 MiB thumb_up0thumb_down

11.01.2017 - 12:53:20
01
Aj som si myslel, len som nerozumel, ze preco ich je tak malo. :) A dalsia vec je, ze ked mam na compe nacitanu tu mapu, tak aj ked na tu ikonku kliknem hociktorym mysitkom, alebo nad nou podrzim kurzor, tak mi to nic neponukne, ani sa nezobrazi ziadna informacia v bublinke. Cize asi musim byt prihlaseny aby mi to fungovalo, co?
11.01.2017 - 12:56:32
00
Jezus napísal:
mysitkom

To som ešte nepočul ale páči sa mi to ;)
11.01.2017 - 12:59:12
01
Tzv. Live mapa neumožňuje klikať na nich myšítkom ani keď si prihlásený ako registrovaný užívateľ. Ide to výhradne v appke.

Kedysi bolo na mape viditeľných veľa užívateľov, ale potom nejakí viťúzi v Amerike chceli ukázať, že nejakého konkrétneho usera vedeli špicľovať, tak odvtedy sa prudko znížil počet, ktorý appka ukazuje.

Ak si predstavíš, že rekord užívateľov v Bratislave je v jednej chvíli okolo 3.000 a všetci by boli viditeľní v mape, už by to bolo neúnosné a mapu by to robilo neprehľadnou.
11.01.2017 - 13:08:39
00
Jo, jasne. Inak keby zobrazovalo vsetkych, tak by to bolo nielen neprehladne, ale aj by to zbytocne zatazovalo server. Ale teda ked to v live mape na webe nefunguje vobec, teda ani prihlasenym, tzn. nema to ziadnu informacnu hodnotu, tak by sa to tam nemuselo zobrazovat vobec. Aspon by neotravovali otazkami taki zvedavci ako ja. :)
11.01.2017 - 13:15:19
00
Ináč je nejaký dôvod prečo mi waze hovorí jednu hlášku v angličtine?

Začiatok úseku meranej rýchlosti a aj jej koniec.

A ešte keď sa mi mení operátor (roaming), tak telefón chytí nového, ale waze mi stále píše niečo v zmysle čakanie na sieť. Je to dosť otravné, hlavne keď mám viacerých operátorov v jednej krajine a priebežne sa mi menia podľa signálu
11.01.2017 - 20:59:13
00
http://androidportal.zoznam.sk/2017/01/waze-odoprave-spolupracovat/
19.01.2017 - 16:54:04
00
Neverim! A isto ani iron.hide :) Bude z toho len agregator, nieco ako Garmin Connect :D, z ktoreho vsetci cucaju data.
20.01.2017 - 09:48:58
00
Tá štátna appka je nanič, ale systém je dobrý v tom, že poskytuje informácie zo zdrojov, ktoré naozaj nikto iný nemá (za mnohé uveďme príklad - info z posypových vozidiel, atď) a je snaha, aby aj systémy typu WAZE nimi disponovali. Našťastie nejdú tým smerom, že by na tých dátach sedeli, ale poskytnú ich naozaj ostatným. Nechajme sa prekvapiť.
20.01.2017 - 09:54:46
01
Tak tak. Je tam nejake API k dispozicii a tak organizacie tam mozu tlacit data a ine zas tahat. Mapa sa na debugovanie hodi, no aplikacia je v tomto pripade k nicomu (ved aj tak je v .net/mono napisana..fuj :D). Aspon daco funguje otvorene...
20.01.2017 - 10:16:20
00
keyboard_arrow_up