Ccc, zaujímalo by ma, čo si predstavujete pod tým pojmom nanotrubka. Aj ja som raz kdesi čítal o nanokapilárach (?, to mi tu lepšie pasuje ako trubka) a o tom ako to tvorí základnú kostru finálnej podoby. No pravdupovediac, toto mi pripadá dosť uletené. Neverím, že tá technológia je tak ďaleko. Bavíme sa o veľkosti niekoľkých atómov, to je nanometer. Je pravda, že nanotechnológie napríklad v chémii existujú už asi 20 rokov. Ak niekto tvrdí, že má nanotechnológiu v plášťoch, môže byť (tu si to predstavujem ako definovaná veľkosť sadzí, v tomto prípade by sa jednalo asi priamo len o pár vrstiev kumulovaných benzénových jadier, to sa pomocou vhodných katalyzátorov dá). Ale ako spomínate, niečo s priemerom pár nm a dĺžkou 1 mm určite neovplyvní vlastnosť materiálu, tomu proste neverím. To sa tam rovno môže usypať z tých sadzí. Až to však raz vyrobia v dĺžke pár cm a utkajú z toho niečo, potom hodíme reč ;-)

Keď už vravíte o tom ako po údere do karbon´veho rámu zostane trubka K.O., treba spomenúť, že sa táto dá aj pomerne ľahko opraviť alebo vymeniť.
05.02.2008 - 11:41:45
00
OT: fungujuca nanotechnologia v praxi :arrow: http://www.nanotechnologie.sk/oddelenie ... onozky.php
Ked je to moc nevhodne prosim zmazat a zohodit mi kluc od PC.
05.02.2008 - 14:12:34
00
Pekný príklad, je názorne vidno o akých veľkostiach sa bavíme (tu sú to jednotlivé atómy striebra, prípadne menšie zhluky atómov nanesených na vlákno z roztoku).
05.02.2008 - 14:15:26
00
Takze to poviem detailnejsie. Najprv sa vyrobia samotne nanotrubky co su ako sa to uz pisalo nanocastice v tvare ruriek, vytvorene z atomov uhlika. Vyrabaju sa pomocou dvoch uhlikovych elektrod v atmosfere intertneho plynu pri sucasnom posobeni plazmy. Takto vzniknute nanotrubky sa roznymi procesmi ocistuju od nepodarenych nanotrubiek a od necistot. Dalej nasleduje uprava nanotrubiek aby dokazali lepsie prilnut ku zivici a taktiez lepsie sa v nej ,,rozpustit,,-rozmiesat. Su rozne studie ktore upravy su na to najvhodnejsie, nebudem dalej zachadzat. Taketo nanotrubky sa potom prenasaju na roznych mediach ako rozpustadla a ine roztoky alebo vo forme tenkych platkov. Pre kompozity je asi najvhodnejsie pouzitie pasty, ktora sa prida do epoxidu a specialne rozmiesa. Problem je s tym rozmiesanim aby sa nanotrubky rozmiestnili co najlepsie do celeho objemu. Dalsie pouzitie je uz klasicke.
Nanotrubky funguju nasledovne. Vdaka ich extremnej pevnosti a nizkej hmotnosti pri rozmiestneni v zivici zvysuju pevnost tejto zivice. Su sice super kratke v porovnani s klasickym karbonovym vlaknom ale vdaka ich mnozstvu a volnej orientacii v lubovolnom smere vylepsuju vlastnosti zivice.Ak ma takato zivica prasknut tak musi dojst bud ku vytrhnutiu nanotrubky zo zivice alebo k jej roztrhnutiu. Nanotrubky sa vsak budu vovelkom vyuzivat aj v inych odvetviach napriklad v mikrocipoch, kedze vodivost nanotrubky je 5x vacsia ako vodivost cistej medi. Taktiez NASA chce pouzit nanotruvky na vyrobu vodicov v raketach a raketoplanoch, co by umoznilo az 50% usporu hmotnosti.
05.02.2008 - 17:44:48
00
este pre zaujimavost, 1g jednostennych (SWNT) nanotrubiek stoji cca 4 tisic Sk.
Nanotrubky taktiez pouzili na vyrobu najciernejsieho telesa na svete s 99,9% ciernou.
05.02.2008 - 17:47:01
00
jak heroin :-)
05.02.2008 - 17:49:50
00
a tiez pomocou nanotrubieck chceli postavit vytah do vesmiru...:D
05.02.2008 - 19:52:01
00
este pre zaujimavost, 1g jednostennych (SWNT) nanotrubiek stoji cca 4 tisic Sk.
Nanotrubky taktiez pouzili na vyrobu najciernejsieho telesa na svete s 99,9% ciernou.

cierne teleso - chytam sa :idea:
aj nejake mudrosti o hliniku by mohli pribudnut. mna by zaujimalo napr ako sa ramy vyrabaju vo velkom (mistr bakalar basni stale o formach za xy sto tisic...?) a co vlastne znamena rucne zvarany?
05.02.2008 - 21:06:22
00
CarbonMike, ďakujem za osvietenie s tou živicou s nanorúrkami. Teraz mi je jasné, že ich výhoda spočíva v dutom priestore, veď sú to vlastne akoby fullerény. :idea:
06.02.2008 - 08:50:07
00
vladol : rucne zvarany znamena, ze ho zvaral clovek vlastnou rukou ;-)
inak to robia masiny
06.02.2008 - 09:57:12
00
http://www.scottmtb.cz/news/

zopár článkov o karbone z produkcie Scott-u 8)
06.02.2008 - 10:47:09
00
takze.... minuly rok som odjazdil cca 5000km na scott scale 30. absolutne som ho nesetril a zazil som jeden "megapad" ktory pre mna nedopadol najstastnejsie no s odstupom casu viem ze to mohlo byt inac... bike prezil salto v takmer 50 km/h aj somnou, jedine co som pri pade znicil bola sedlovka ktora je z kovu /netusim ci hlinik, dural ci co.../ a upozornujem ze na scotte je sedlovka priemer 34,9mm + prilba na cucky :( nespozoroval som ziadny problem s krutenim ramu a stratou energie ako to tu uz niekto spominal. sutrov som do biku dostal neurekom a kto chce moze si ma na hociktorej akcii odchytit a pozriet si ram. az na bezne veci sposobene pouzivanim /drobne skrabanceky a podobne/ mu nic nieje...
ako som uz spominal vobec som bike nesetril, preto som sa rozhodol na tuto sezonu menit vsetko okrem ramu a vidly.
06.02.2008 - 14:21:18
00
vladol : rucne zvarany znamena, ze ho zvaral clovek vlastnou rukou ;-)
inak to robia masiny

ok a v com je to exkluzivnejsie ako strojove zvaranie (ktore by malo byt presnejsie, teoreticky rovnomerne, atd?)?
06.02.2008 - 15:37:47
00
je to krajsie :)
06.02.2008 - 15:48:50
00
Storjove zvaranie nemusi byt vzdy kvalitnejsie..ked to zavra clovek tak si da viac zalezat a moze aj opravit chyby ktore stroj neurobi. :wink:
06.02.2008 - 15:52:10
00
keyboard_arrow_up