Netvrdím že 1Eur špic bude šmejd. Sapim Race bude skvelý na ráfky za 80Eur a Novatec náby. Avšak keď staviaš niečo čo ti má vydržať tak musíš brať do úvahy počet drátov a porovnávať udávanú pevnosť spicov a povolené hodnoty napnutia. CX-Ray hoci je ľahší je o dosť pevnejší a dá sa pri centrovaní napnúť na oveľa vyššie napätie na ťažší, ale pevnostne slabší špic. Takže keď zaplietam 28dierové XC/XCM kolesá tak nemá inú voľbu ako voliť to najpevnejšie. A to platí hlavne na ťažších bajkerov a nie na mušie 50kg váhy. Keď zaplietaš trailové kolá s 32 špicami tak môžeš použiť samozrejme menej pevné dráty. Ale jasné, že podľa tvojho rozpočtu.
Ja som sa však už pár krát popálila a nechala sa nahovoriť na lacnejšie ploché dráty (Pillar), ktoré sú vraj rovnako pevné a kvalitné ako CX-Ray, ale za polovičnú cenu. A čo myslíš ako to dopadlo? Po 2 týždňoch jazdenia mi na zadnom kolese praskol ten "skvelý" lacný špic. Bola to poriadna infarktová rana. A pritom pri jazde po zvážnici. Okamžite som nechala prepliesť komplet zadné koleso na CX-Ray. Výsledok? K drahým Sapim CX-Ray som si kúpila síce lacnejšie špice Pillar, ktoré sú mi už nanič. Takže ma CX-Ray nestál 3Eur ks, ale vlastne 4,5Eur. A to sa oplatí :) Podobne som sa nechala "napáliť" s titanovými špicami. Nie len že neboli lacnejšie, ale aj podo mnou praskali.
16.07.2017 - 20:16:17
01
Kristina plánujem 32 dierové náboje a ako píšeš, mali by to byť trailové kolesá, tie Novatec náboje ako spomínaš, neviem no všetci tu na ne nadávajú ako sa kazia, tak asi radšej nie a chcel by som to zľadiť do modra Ráfy Spanky a Náboje Hope, obe tie to značky robia viacero farebných kombinácii. Aj keď je to asi nepodstatná vec a len dizajnová záležitosť, ale prečo nie? Tie ploché špice by určite vyzerali na takých kolesách super a ako píšeš tá pevnosť čo som pozeral je vyššia od konkurencie, no cena cca 650 € za kolesá je už na mňa fakt dosť a neviem, či by bolo rozumné riešiť nejaké lacnejšie náboje, no moc sa mi touto cestou ísť nechce. No vždy budem musieť zvoliť trochu kompromis, aby ma to finančne nezruinovalo :) . Ale aj tak pri tom čo chcem , ak sa mi to podarí, tak to aj tak bude na moje jazdenie veľký luxus :)
16.07.2017 - 20:30:13
00
Ahojte. Mám DT M1700 čo sú ráfky M442. Chcel by som širšie ráfky a to NoTubes Flow MK3.
Výška ráfiku M442 je 19mm a NoTubes 16mm čo bi malo byť 1,5mm na obvod (ak sa nemýlim). Potrebujem nové špice či by sa to dalo riešiť aj niplami?
Ďakujem
16.07.2017 - 21:27:49
00
Zisti si tzv. ERD oboch ráfkov. Nie výšku. Na výpočet dĺžky špicov potrebuješ údaj ERD. Dĺžka špicov sa nedá nahradiť inou dĺžkou niplov.
Urobila som to za teba :) DT Swiss M442 má ERD 603mm a Flow MK3 má ERD 605mm. Stačí zadať do kalkulačky (https://spokes-calculator.dtswiss.com/en/) a zistíš či môžeš použiť pôvodné špice, alebo budú tvoje súčasné krátke. To ERD je dosť podobné a tak možno budeš môcť použiť pôvodné. Pokiaľ teda nemajú už za sebou 2 a viac rokov :)
16.07.2017 - 21:47:12
00
Majú dva roky...ale iba 2300km. Je to veľa?
16.07.2017 - 21:53:21
00
Osobne by som ich už nenaplietala. Môžu byť nepravidelne "unavené" a dobrý vyplietač potom bude mať problém napnúť všetky špice na rovnakú hodnotu. Ak ti začnú praskať tak aj tak budeš musieť vymeniť všetky. Odporúčam urobiť to teraz pri výmene ráfkov.
16.07.2017 - 21:58:29
01
imro1 napísal:
Kristina plánujem 32 dierové náboje a ako píšeš, mali by to byť trailové kolesá, tie Novatec náboje ako spomínaš, neviem no všetci tu na ne nadávajú ako sa kazia, tak asi radšej nie a chcel by som to zľadiť do modra Ráfy Spanky a Náboje Hope, obe tie to značky robia viacero farebných kombinácii. Aj keď je to asi nepodstatná vec a len dizajnová záležitosť, ale prečo nie? Tie ploché špice by určite vyzerali na takých kolesách super a ako píšeš tá pevnosť čo som pozeral je vyššia od konkurencie, no cena cca 650 € za kolesá je už na mňa fakt dosť a neviem, či by bolo rozumné riešiť nejaké lacnejšie náboje, no moc sa mi touto cestou ísť nechce. No vždy budem musieť zvoliť trochu kompromis, aby ma to finančne nezruinovalo :) . Ale aj tak pri tom čo chcem , ak sa mi to podarí, tak to aj tak bude na moje jazdenie veľký luxus :)


napis mi do PM presne ake naboje od Hope chces - rozmer, v akej farbe a aky orech. (XD, shimano, shimano ocel).
..ak chces teda..
16.07.2017 - 22:14:48
00
Ďakujem Kristina
16.07.2017 - 22:17:42
00
čaute v čom je vyhoda alebo nevyhoda v širke kolesa pre priklad uvadzam klasiku 22,5 https://www.dtswiss.com/Wheels/MTB-Wheels/XM-1501-Spline-ONE-22-en a najširši rozmer https://www.dtswiss.com/Wheels/MTB-Wheels/XM-1501-Spline-ONE-40, samozrejme tie široke budu aj o čosi ťažšie, je to odstupňovane vždy o 0,5 mm ja mam klasike 22,5 mm kolesa no a ak by som chcel širšie či nebude robiť problem vidla alebo zadna stavba ramu
19.07.2017 - 13:44:42
00
30 mm ti bude stacit a nebude ziadny problem
19.07.2017 - 13:54:32
00
tiež som rozmyšlal medzi 25 až 30 mm plašte budu len širšie nie aj vyšeie oproti kllasickym 22,5? lebo to by bol potom problem na mojom ghoste hlavne na zadnom kolese tam je ta zadna stavba dosť na tesno k vyške plašťa aj preto trocha blata keď je tak sa mi to tam začne hneď usadzať na tej stavbe
19.07.2017 - 13:56:46
00
Budu skor o nieco nizsie kedze ten raf plast trochu natiahne.
19.07.2017 - 15:30:03
00
Ahojte ludia zhanam neake zapletane kolesa na am/en pouzitie sem tam neaky bikepark chcem hlavne nieco odolone a cenovo pristupne s tym ze som lahky jazdec (cca 67 kg aj z baglom) ale kolesa viem riadne zneuzit asi slaba technika :D tj sirssi rafik a tubles ready samozrejmost :)
19.07.2017 - 15:55:41
00
Dt swiss ex1501
19.07.2017 - 15:57:48
00
Sorry asi som mal hlavne dodat ze moj cenovy limit je do 300 e s tym ze kolesa budem zhanat jazdene.
19.07.2017 - 16:55:52
01
keyboard_arrow_up