Zdravím.

Chcel by som tunajších skúsených cyklistov (alebo vodičov automobilov) poprosiť o pomoc s výkladom nasledujúcich cestných predpisov a s riešením nasledovných situácií na ceste ohľadne predchádzania/predbiehania:


Zákon č. 8/2009 Z. z., § 15, ods. 5
---------------
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8

(1) Predchádza sa vľavo. Vpravo sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu.

(5) Vodič nesmie predchádzať,
g) pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla,


Zákon č. 8/2009 Z. z., § 55, ods. 5
------------
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8

(5) Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.


Som z toho celkom "jeleň":

1. Takže podľa zákona č. 8/2009 Z. z., § 55, ods. 5, môže cyklista po svojej pravej strane pruhu (t.j. predbiehať sprava, čo je normálne zakázané a takéto predbiehanie sprava sa povoľuje, iba keď predchádzané/predbiehané auto už odbočuje doľava, keď už nie je o tom pochýb) predchádzať pomaly idúce auto, ktoré ide v tom istom pruhu a tým istým smerom ako cyklista?
Aj pri priamej/rovnej jazde na hlavnej ceste v križovatke, aj pri odbočovaní cyklistu a pomaly idúceho auta doprava v križovatke?
To znamená, že sa nejedná o nedovolené predbiehanie cez križovatku, ani o zakázané predbiehanie sprava (či už v križovatke alebo mimo nej)?

2. Ako by sa vyložila situácia, keby som odbočoval spolu s nejakým autom doľava a išiel by som vedľa neho po pravej strane?
Mohol by som dostať pokutu za pokus o predbiehanie v križovatke a predbiehanie sprava?

3. Ako sa vlastne definuje predbiehanie v križovatke?
Predbieham až potom, keď sa zaradím pred predbehnuté auto do jeho jazdného pruhu, alebo ho stačí predbehnúť vo vedľajšom jazdnom pruhu a už predbieham aj bez zaradenia sa pred neho do jeho jazdného pruhu?
A čo súbežná jazda dvoch áut idúcich vedľa seba cez križovatku?
Jedná sa už o pokus o predbiehanie a kto predbieha?


Vďaka
27.07.2017 - 03:44:38
00
Napadlo ma, že v prípade odbočovania auta aj cyklistu vpravo (ktorý ide za autom), by cyklistovi mohol brániť v predbiehaní pomaly idúceho auta sprava v tom istom jazdnom pruhu, tento dodatok:

Zákon č. 8/2009 Z. z., § 55, ods. 5
------------
(5) ... >> to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava. <<


Ale stále si neviem zodpovedať otázku, či cyklista (sprava) predbieha alebo nepredbieha pomaly idúce auto v prípade, že cyklista aj auto idú rovným smerom po hlavnej ceste cez križovatku.
Cyklista predbieha pomaly idúce auto sprava pri prechode križovatkou rovným smerom už vtedy, ak sa nachádza vedľa auta, alebo sa musí dostať až evidentne pred auto?
Ak by ale toto všetko bolo predbiehanie, tak cyklista môže ísť iba za autom v tom istom jazdnom pruhu, čo sa však prakticky z jeho strany nedá kontrolovať, to by musel ísť medzi autami, ale podľa zákona musí cyklista jazdiť pri pravom okraji alebo krajnici cesty (ak sa pri ceste/vozovke nenachádza cestička alebo pruh pre cyklistov).
27.07.2017 - 12:46:55
00
Teoreticky, mozes obehaz z prava vsetkych, kym ndeobehnes vodica ktory dava smerovku doprava. Toho nesmies.

V praxi, obiehas auta kym neni nejake, ktore je prilis vysunute na boku a to neobehnes. Nikdy sa netrep do krizovatky VEDLA auta. Vodic ta nemusi vidiet, nemusi ta registrovat, nemusi dat smerovku a proste ta sundat. Preto, je vhodne sa tesne pred krizovatkou ist tak, aby vodic za tebou o tebe vedel a v pripade keby prvy spravil dajaku kktinu aby si ty mal priestor na manever alebo dobrzdenie.
27.07.2017 - 21:07:39
02
Vďaka za radu.
29.07.2017 - 19:40:40
00
Ešte ma napadli tieto dopravné situácie, s ktorými by som chcel poprosiť poradiť:


1. Môže na cyklista zastať pri pravom okraji priebežného pruhu (s predurčenými smermi rovno a vľavo), do ktorého sa zaradil a počkať, dokým neprejdu autá za cyklistom (ktorého budú predbiehať zľava v tom istom priebežnom pruhu, kde sa nachádzam i cyklista), kvôli následnému zaradeniu sa do ľavého odbočovacieho pruhu pre odbočenie doľava, aby sa cyklista mohol dostať do areálu obchodného centra?
Alebo, ako by ste vy riešili túto dopravnú situáciu? Jedná sa o cestu s dvoma pruhmi v každom smere + odbočovacie pruhy.


2. Kto má prednosť, keď v tom istom jazdnom pruhu pred križovatkou sa nachádza cyklista, ktorý pokračuje rovným smerom a vodič automobilu, ktorý naopak odbočuje doprava, pričom cyklista prišiel pred križovatku a zaradil sa do pruhu ako prvý, ale vodič automobilu sa zaradil +- vedľa cyklistu po jeho ľavej strane?
Má prednosť cyklista alebo vodič automobilu?
Je táto situácia ošetrená v cestnom zákone, alebo závisí len na ohľaduplnosti vodiča?


Vďaka
30.07.2017 - 16:01:15
00
1. Zastaviť môžeš, ale nemusíš, stačí sa len obzrieť aby si zistil ako ďaleko sú autá a ako rýchlo idú, keď dáš znamenie že chceš odbočiť, určite ťa pustia.
2. Ja keď stojím na križovatke prvý vedľa prvého auta, a naskoci zelená, vždy mám lepšie zrýchlenie, takže prejdem prvý.
30.07.2017 - 17:11:05
00
2. ja sa postavim zadnym kolesom na hranicu krizovatky zhruba tak daleko od krajnice kde by auto slo pravym kolesom. to na 99% vodici respektuju aj ked nedas raketove zrychlenie z krizovatky.
31.07.2017 - 12:19:19
00
cykel napísal:
2. Kto má prednosť, keď v tom istom jazdnom pruhu pred križovatkou sa nachádza cyklista, ktorý pokračuje rovným smerom a vodič automobilu, ktorý naopak odbočuje doprava, pričom cyklista prišiel pred križovatku a zaradil sa do pruhu ako prvý, ale vodič automobilu sa zaradil +- vedľa cyklistu po jeho ľavej strane?
Má prednosť cyklista alebo vodič automobilu?
Je táto situácia ošetrená v cestnom zákone, alebo závisí len na ohľaduplnosti vodiča?


Všeobecne to rieši nasledujúce ustanovenie:
(6) Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo.


Ideálna miesta úprava je vyznačiť priestor pre cyklistov. Stopčiara pre autá je potom odsunutá dozadu a k tomu, že auto zastane vedľa cyklistu, ani dôjsť nemôže.
01.08.2017 - 15:42:51
01
(6) Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo.


Vďaka, vedel som o tomto odseku, ale nenapadlo ma ho aplikovať v tejto situácii.

Ale, aký zákon by chránil cyklistu v situácii, keď sa pred križovatkou na zelenú chystá odbočiť vľavo ale auto stojace +- vedľa neho zase naopak vpravo a cyklista sa nestihol zaradiť v pruhu čo najviac doľava?
01.08.2017 - 17:37:12
00
Pockaj. Ty ked si v krizovatke a chces odbocit dolava prejdi do laveho pruhu. Ak mas na mysli krizovatku kde je jeden pruh aj doprava aj dolava a ty chces ist dolava tak sa treba postavit tak, aby sa vedla teba ziadne auto nepostavilo. Netreba sa za kazdu cenu trepat dopredu. Zarad sa medzi auta tak aby sa nikto vedla teba nenatlacil.

Pri prejazde krizovatky hlavne pri rozbehu zo semaforu si rovnako rychly alebo dokonca rychlejsi ako auto. Za krizovatkou sa upraces na kraj aby ta mohli obehnut.
01.08.2017 - 18:45:43
00
Pockaj. Ty ked si v krizovatke a chces odbocit dolava prejdi do laveho pruhu. Ak mas na mysli krizovatku kde je jeden pruh aj doprava aj dolava a ty chces ist dolava tak sa treba postavit tak, aby sa vedla teba ziadne auto nepostavilo. Netreba sa za kazdu cenu trepat dopredu. Zarad sa medzi auta tak aby sa nikto vedla teba nenatlacil.


Mal som na mysli obyčajnú križovatku bez odbočovacieho pruhu so šípkou doľava, a kde nie je ani jazdný pruh rozdelený čiarami (resp. sú už zošúchané).
01.08.2017 - 19:02:35
00
V takom prípade ja stojím na ľavom okraji pruhu. Niekoľko metrov pred križovatkou dám znamenie vľavo a idem na ľavú stranu, dám prednosť protiidúcim a odbočím. Ak je tam semafor samozrejme počkám na zelenú.
01.08.2017 - 21:42:23
00
Vďaka, moc mi vaše odpovede pomohli a snáď i ostatným.
01.08.2017 - 21:52:55
00
cykel nechceš sa so mnou niekedy previezť ráno do práce a poobede z práce? A všetky otázky, na ktoré sa pýtaš zažijes v priamom prenose na vlastnej koži ;)
01.08.2017 - 21:59:54
00
tirov napísal:
2. Ja keď stojím na križovatke prvý vedľa prvého auta, a naskoci zelená, vždy mám lepšie zrýchlenie, takže prejdem prvý.

Aby si nebol zrazu nemilo prekvapený
03.08.2017 - 14:15:30
02
keyboard_arrow_up