No hej, treba rátať so všetkým, lebo v okamihu prekvapenia môžem spraviť chybu, a ja nemám rád nepríjemné prekvapenia. Záleží od situácie: asi je lepsie rozbiehať sa pomaly a dostať tak do pľúc menej výfukových plynov.
04.08.2017 - 03:33:12
00
Zdravím.

Predsa by som mal ešte takúto otázku:

Kde presne sa v pravidlách cestnej premávky píše, že cyklista smie využívať v prípade potreby celú vozovku, resp. všetky jazdné pruhy?

Lebo čítal som už aj názor, že na základe tohto odseku by cyklista vôbec nemal dokonca ani odbočovať doľava:

Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky.


Vďaka
06.08.2017 - 00:36:13
00
Oprava:
... by cyklista vôbec nemal dokonca ani klasicky priamo odbočovať doľava a namiesto toho by mal pre odbočenie vľavo využiť prechod pre chodcov.
06.08.2017 - 02:50:02
00
Podla zakona NESMIES pouzit prechod pre chodcov. V ziadnom pripade. Ten je pre chodcov. Cize cez neho bajk len tlacit. Okrem toho, neviem ci mas vodicak, ale je to extremne nebezpecne. Pre vodica je to neocakavane a castokrat je cyklista na chodniku rychly a vodic nestihne zareagovat a zrazi cyklistu.

Aj tak, je to extremne debilny manever. Videl som tak spravit viacero cyklistov a stale si poviem ze to je idiot. Ides po pravej strane cesty. Je jedno akej a zrazu si to strihnes cez prechod dolava. Nikto to necaka. Ani vodic za tebou ktoremu sa hodis pod kolesa. Ani vodic oproti ktoremu sa hodis pod kolesa a ani pripadni chodci na prechode medzi ktorych sa zrazu hodis.
06.08.2017 - 06:49:18
01
Samozrejme, mal som na mysli, normálne = predpisovo zastaviť pred prechodom pre chodcov, zosadnúť z bicykla a využiť prechod pre chodcov ako chodec tlačiaci bicykel vedľa seba.

Predtým pochopiteľne vystrčiť pravú ruku, aby vodiči vedeli, že sa chystám zastaviť s bicyklom pri pravom okraji vozovky niekoľko metrov pred prechodom pre chodcov, potom zosadnem z bicykla a vyjdem na chodník a z neho potom prejdem ako chodec tlačiaci bicykel vedľa seba po pravej strane prechodu pre chodcov, cez cestu a na vhodnom mieste zase budem pokračovať v jazde na bicykli predpisovo pri pravom okraji vozovky alebo krajnice, ak sa v danej lokalite nevyskytujú cyklo-pruhy alebo cyklo-cestičky.
06.08.2017 - 16:03:06
00
Ano, to je moznost. Je legalna rovnako ako odbocenie z laveho pruhu dolava (zakon na to nemysli, priamo nezakazuje) cize su podla mna rovnocenne. Lenze "mojim" sposobom trva prejdenie krizovatky par sekund a cakas jeden semafor a "tvojim" sposobom musis prejst minimalne cez 2 semafory.
06.08.2017 - 16:07:19
00
cykel napísal:
Kde presne sa v pravidlách cestnej premávky píše, že cyklista smie využívať v prípade potreby celú vozovku, resp. všetky jazdné pruhy?

Lebo čítal som už aj názor, že na základe tohto odseku by cyklista vôbec nemal dokonca ani odbočovať doľava:


Odpoveď je v § 9

Spôsob jazdy

(1) Vodič je povinný na vozovke alebo v jazdnom pruhu jazdiť vpravo pri pravom okraji vozovky alebo jazdného pruhu; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, otáčaní alebo odbočovaní.


Inak povedané, povinnosť jazdiť vpravo pri pravom okraji vozovky sa nevzťahuje len na cyklistov, ale na všetkých vodičov. A takisto je pre všetkých vodičov (aj nemotorových vozidiel) uvedené, že sa to nevzťahuje na odbočenie doľava.
06.08.2017 - 19:36:20
02
110mat110 napísal:
Podla zakona NESMIES pouzit prechod pre chodcov. V ziadnom pripade. Ten je pre chodcov. Cize cez neho bajk len tlacit. Okrem toho, neviem ci mas vodicak, ale je to extremne nebezpecne. Pre vodica je to neocakavane a castokrat je cyklista na chodniku rychly a vodic nestihne zareagovat a zrazi cyklistu.

Aj tak, je to extremne debilny manever. Videl som tak spravit viacero cyklistov a stale si poviem ze to je idiot. Ides po pravej strane cesty. Je jedno akej a zrazu si to strihnes cez prechod dolava. Nikto to necaka. Ani vodic za tebou ktoremu sa hodis pod kolesa. Ani vodic oproti ktoremu sa hodis pod kolesa a ani pripadni chodci na prechode medzi ktorych sa zrazu hodis.


Súhlasím, tento manéver je extrémne nebezpečný. Smutné však je, že sa u nás bežne navrhujú cestičky pre cyklistov, ktoré prechádzajú cez vozovku priechodom pre chodcov. To je zlý návrh,ktorý nie je len v rozpore s technickými podmienkami (a zdravým rozumom) ale aj cyklistov učí, že priechod pre chodcov je súčasťou cyklotrasy.

Inak technicky vzaté, ak je niekde priechod pre chodcov, cyklista môže prejsť na bicykli v jeho susedstve. Nemá totiž zakázané prechádzať cez vozovku, ak sa tam žiadny priechod pre cyklistov nenachádza. V tom prípade je lokalita priechodu pre chodcov najvhodnejším miestom na prechod, obzvlášť ak je svetelne riadený. Len netreba ísť po priechode, ale povedzme 10 cm vedľa neho :)
06.08.2017 - 19:43:53
00
Neviem neviem. Technicky vzate.... Na prechod ides z chodnika (uz tam mas tlacit) ked sa bavime o tom, ze ides po ceste nie po prechode tak nemas co ist krizom na pruhy a na koniec opat chodnik. Tak ci tak, nic to nemeni na nebezpecnosti vjazdu na prechod.

V stave infrastruktury sa zhodneme. Videl som len jediny rozumny vjazd/vyjazd z cyklochodnika a aj to bolo v madarsku. U nas (v KE) je to len znacka koniec cyklochodnika pred prechodom, na chodniku a koniec. Cyklista let si ako chces.
06.08.2017 - 21:33:47
01
Vďaka za ten paragraf.
Už som ho videl, ale nenapadlo ma, dať si ho do súvisu s jazdou na bicykli.
06.08.2017 - 23:22:36
00
Zistil som, že s tým využívaním celej vozovky, resp. všetkých jazdných a odbočovacích pruhov cyklistami to nebude až také jednoduché.
Keď sa tak nad tým zamyslel, tak cyklista v podstate porušuje pravidlá cestnej premávky aj vtedy, keď prechádza rovným smerom cez križovatku, lebo v tomto prípade sa tiež určitý čas nedrží pravého okraja vozovky.
Zákon je podľa mňa, čo sa týka cyklistov nedostatočný a bolo by ho treba upraviť, doplniť o výnimky.

Predpisy bránia cyklistom jazdiť bezpečne
------------
https://auto.sme.sk/c/5859641/predpisy-brania-cyklistom-jazdit-bezpecne.html
07.08.2017 - 05:08:55
00
Nemyl si pravy okraj vozovky (pruh pri krajnici) a pravy okraj cesty (koniec asfaltu). Myslim, ze v krizovatke sa to takto neberie. Za hranicou krizovatky aj tak nemas vyznacene pruhy.
07.08.2017 - 06:55:27
00
Cesta, vozovka, jazdny pruh... Vsetko z asfaltu a predsa ine :)
Cyklochodnik - nazvoslovny paskvil. Netreba sa cudovat, ze po nom mnohi chodia.
Prechod - na ceste neexistuje. Tam je priechod.
07.08.2017 - 08:47:09
01
110mat110 napísal:
Neviem neviem. Technicky vzate.... Na prechod ides z chodnika (uz tam mas tlacit) ked sa bavime o tom, ze ides po ceste nie po prechode tak nemas co ist krizom na pruhy a na koniec opat chodnik. Tak ci tak, nic to nemeni na nebezpecnosti vjazdu na prechod.


Ja som v mojom príspevku vôbec nespomínal jazdu po chodníku, len prechádzanie cez vozovku. :D Konkrétne som myslel situáciu, keď ide cyklista po cestičke pre cyklistov a príde ku križovatke, za ktorou cestička pre cyklistov pokračuje, no cez križovatku je vyznačený len priechod pre chodcov. Príklad: Karadžičova alebo Rybné námestie v Bratislave. Na druhom príklade je dokonca aj priechod pre cyklistov cez električkovú trať, no cez susedné vozovky nie.

Ale keď spomínaš chodník, aj ten je môžu použiť aj iní učastníci cestnej premávky ako chodci. Len to musia byť vymedzené príklady, napríklad cyklista do 10 rokov či parkovanie. Takže ak máš na chodníku zamknutý bicykel o stojan, odomkneš ho, nasadneš a odvezieš sa na komunikáciu, na ktorej je jazda bicyklom povolená (vozovka, cestička pre cyklistov), tak je použitie chodníka v súlade so zákonom.
07.08.2017 - 14:02:50
00
Pre ilustráciu časti/skladba cesty:

abload.de

photouploads.com
07.08.2017 - 15:20:05
00
keyboard_arrow_up