v podstate tento istý presun v tej križovatke musí urobiť každý jeden trolejbus a pochybujem, že by nedal prednosť jemu...zase mal som vyhodenú smerovku doľava, bol som tam len ja, díval sa na mňa, tak nechápem kde bol problém :)
08.08.2017 - 12:51:37
00
Problem bol len v tom chlapikovi, co nechape, ze ma davat prednost.

Ku krizovatkam som nasiel narychlo len toto. Takze asi len nejaka "urban legend" to o tom zakaze zmeny pruhu pri jazde krizovatkou...

§ 15
Predchádzanie
(5) Vodič nesmie predchádzať,
g) pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla,

§ 20
Jazda cez križovatku
(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde“, je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare.
(2) Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.
(3) Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4.
(4) Na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“ vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, odkiaľ má na križovatku náležitý rozhľad.

§ 22
Otáčanie a cúvanie
(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať
b) na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie,

§ 25
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru „T“ na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,
h) na mieste, kde by vozidlo zakrývalo zvislú dopravnú značku, vodorovnú dopravnú značku vyznačujúcu spôsob radenia do jazdných pruhov a určený smer jazdy cez križovatku alebo vyjadrujúcu koridor pre cyklistov, doplňujúci údaj nápisom alebo svetelné signály,
08.08.2017 - 13:01:05
00
casto je v krizovatke plna ciara, tak vtedy je to jasne..tu ju asi z nejakeho dovodu dali prerusovanu :)
08.08.2017 - 13:04:14
02
Hosť napísal:
zase mal som vyhodenú smerovku doľava


Ci nebude toto ten problem. Cakal, ze odbocis k merkury a ty si siel rovno.
08.08.2017 - 13:07:03
01
hmm to si nemyslím, na to je tam ten úplne ľavý odbočovací pruh :)
08.08.2017 - 13:08:16
00
katko tak či tak si bol ty na hlavnej a on mal čakať, a aj keby tam nebola hlavná a vedlajšia... platí ravidlo pravej ruky ty mýš prednosť... v každom prípade on proste má čkať kým ti prejdeš..
08.08.2017 - 13:17:05
00
MageZ napísal:
casto je v krizovatke plna ciara, tak vtedy je to jasne..tu ju asi z nejakeho dovodu dali prerusovanu :)


Casto je vkrizovatke prerusovana ciara a pritom v krizovatke je predbiehani zakazane ;)
08.08.2017 - 13:17:40
00
a kto sa tu bavi o predbiehani? ;)
08.08.2017 - 13:19:54
00
Prerusovana je az uplne na krisovatku. Je to fotene z hlavneho tahu z Martina (Strecno). Z krizovatky sa da ist doprava na Kysuce, stredom do centra a dolava na BA alebo PD. Takze sa to tam pekne krizuje :-)
08.08.2017 - 13:19:59
00
je tam prerusovana ciara takze pruh mozes menit stale ,ked su vyznacene pruhy v krizovatke vsimnite si ze ciary sa menia z prerusovanych na plne, to presne znamena ,kde sa uz nema menit jazdny pruh....ostatne je uz o ludoch,hustote premavky atd. vsak vieme svoje zipsovanie a pod. :) ...odporucam "namoment" prerusit smerovku po pripojeni v pravom pruhu az je jasne ze "neostala len tak" ...
08.08.2017 - 13:27:47
00
MageZ napísal:
a kto sa tu bavi o predbiehani? ;)


..to len poznamka ze druh ciary v krizovatke ti neurcuje co v nej mozes robit alebo nie ;)
08.08.2017 - 13:45:34
00
ak si tam vstrelil rovno z toho pripájacieho môže to byť trochu zmätočné pre neho prečo máš tú smerovku a okrem iného križuješ cez dva pruhy (aj keď hej občas sa inak nedá)..
v križovatke by si nemal meniť jazdné pruhy, ale keby ste sa ťukli podla mňa je to na ňom..
inak riešenie by asi malo byť že buď z pripájacieho sa zaradím do pravého skôr a následne zmením jazdný pruh (ešte teda pred križovatkou), alebo prejdem križovatku a potom sa preradím..
08.08.2017 - 13:50:29
00
Tu sa z dvojprudovej cesty stava 5 prudova a konci na krizovatke. Dva prave pruhy su odbocovacie doprava (Kysuce alebo terchova) stredny je smer centrum, stvrty pruh je centrum a aj odbocovaci dolava a piaty je iba odbocovaci dolava. No a este k tomu je na zaciatku (vidno to aj na foto) ,ked je cesta dvojprudova, z prva pripajaci pruh zo sidlidka.
Takze celkom zaujimava krizovatka :-)
08.08.2017 - 13:54:23
00
scarinko napísal:
a teraz si predstav co sa stane ked to auto na tom semafore nebude cakat na zelenu ale zelena skoci a auto je rozbehnute a prejde cez semafor cca 30kmh tj bude tak o 10m dalej
Napoviem ti, ten cyklista (alebo ty) budes letiet v lepsom pripade cez kapotu (ak si to nezazil tak nechci, ja uz ano a uz nikdy nechcem), v horsom bocny naraz do lavej nohy a odstrelenie za cestu mozno az na kolajnice
Aj dnes som siel po racianskej na cestaku ale na kazdej cervenej som stal lebo toto je kua nebezpecne.

Precital som si to asi 3x a nepochopil som o com hovoris. Z tvojho pohladu, ked vychadzas autom na zelenu a vidis rovno pred sebou, opakujem rovno pred sebou pred tvojimi ocami cyklistu (predpokladam ze aj cyklista iduci na cervenu ta registruje) tak ak ho nechces naschval sundat, tak ho proste nesundas. Podla rychlosti ktorou vzajomne idete sa cyklista z krizovatky dostane bud pred tebou alebo za tebou. 30 km v zakrute po naskoceni zelenej tam nema nikto a navyse, je tam este nejaky kus krajnice, kam sa moze cyklista stiahnut. Jazdim na bicykli minimalne 25 rokov a tebou popisany jav sa mi este nestal. Ako samozrejme, stat sa moze ale skor ma trafi typ vodica, ktory sundal napriklad Michele Scarponiho. Tieto T krizovatky su v pohode, tam je riziko minimalne, staci sledovat pripajaci smer. Ale klasicke a velke krizovatky na cervenu nejazdim. Tam je uz riziko velmi vysoke. Vela krizujucich smerov, chodci, elektricky. BTW v niektorych krajinach akceptuju pre cyklistov aj auta odbocenie doprava na cervenu. Je to v podstate ekvivalent T krizovatky. Kde nikomu nekrizujes jazdny smer.
08.08.2017 - 14:33:32
00
Mimochodom, všimol som si za posledný týždeň asi 2-3 motorkárov na silnych motorkách typu Ninja na BA obchvate, že jazdia bez základnej ochrany. Jediné čo majú, je prilba. Inak tričko, kratasy, sandále...
Nepoviem že skútristi čo jazdia v obleku, majú len prilbu a prdkajú si to do roboty 40km/h. Ale silná motorka na obchvate čo valí minimálne 100km/h alebo aj viac. Na to ani netreba priamy naraz auta. Stači že chytí balanc, položí motorku a zoderie sa na kosť tak, že mu budú musieť amputovať končatinu.
08.08.2017 - 14:40:03
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up