Bedo, Petersa sa ti snažil vysvetliť, že na akomkoľvek bicykli ísť kadenciou 50ot a menej zo zdravotného hľadiska nie je dobre. To, akú kto preferuje kadenciu je samozrejme individuálne.
11.08.2017 - 14:22:19
00
Keď si pozrieš to video, tak tam Simonovi vychádzala najlepšie najnižšia kadencia, pri 60ot/min. mal polovičný laktát oproti 100 ot/min. Čím to?
11.08.2017 - 14:34:05
00
60>40 a dokonca viac ako 50
11.08.2017 - 14:40:47
00
Možno na 40 by mal ešte menší, ktovie? :)

Máš (nielen Ty) výhodnosť vyššej kadencie potvrdenú nejakým podobným testom? Lebo pocity sú jedna vec a čísla druhá, veď aj maníci z GCN boli výsledkom prekvapení...
11.08.2017 - 14:46:34
00
Podľa tej stravy si išiel celý ten kopec kadenciou 50ot. A to nie je pre kĺby dobre. Takže treba nahodiť na bicykel ľahšie prevody. Ani ja ani petersa nehovoril o tom, ktorá kadencia je najvýhodnejšia
11.08.2017 - 15:04:30
00
a to "nie je pre kĺby dobre" máte podložené čím?
11.08.2017 - 15:09:34
00
Mám endoprotezu bedrového klbu
11.08.2017 - 15:33:13
00
Bedo, na to prídeš sám časom :) , každý si na to skor či neskor pride sám. Ono skutočnost, že sa ti išlo "komfortne" pri tak nízkej kadencii vyplýva aj z toho, že si šiel ako "šnek", tj. na velmi nízkým výkone (resp. nízkom tlaku na pedal). Skus vyvinut vyšší výkon pri takej nízkej kadencii, ist dlhší kopec alebo ho opakuj 2-3x a uvidíš. Ja som na toto tiež musel príst sám, že tazké prevody k vyššej rýchlosti nevedu, maximálne tak k svalovej bolesti a dlhej regenerácii. Som tiež skor silovejší jazdec, ale to znaména kopce 75-80ot, rovina 90. Ale pracujem este na vyššej kadencii, aby som sa zlepšil. Zo začiatku je to možno "nepríjemné", ale ked si zvykneš na vyššiu kadenciu, je to velká výhoda. Rozdiel medzi priemerných a lepším cyklistom je okrem iného aj práve v kadencii.
11.08.2017 - 15:52:43
01
ved nech si slape aj 30 ot/min...ked to jemu nevadi preco to vadi vam :) nechapem tento flejm. ja osobne som tazsi a kolena uz nie su ako za mlada tak mam radsej vyssiu kadenciu, ale ked ide niekto 50ot/min a citi sa komfortne v ramci moznosti tak nech tak chodi. kazdopadne zo svojich skusenosti potvrdzujem ze tazky prevod do kopca kolena moc rady nemaju. po rovine ked uz sme pri kadencii slapem okolo 95-100 ot/min - niekomu to bude vela, niekomu mozno aj malo :) je to individualne, ale ako petersa spomenul, vyssia kadencia je viac na osoh ako na skodu
11.08.2017 - 15:55:45
00
vadí/nevadí...to je jedno...len som zdarma poskytol radu začiatočníkovi? v cestnej cyklistike... to je vše z mojej strany, nabuduce už k téme :)
11.08.2017 - 16:02:34
00
ved ja s tebou suhlasim, no zda sa ze bedo si bude slapat aj tak podla seba, preto som to napisal takto :)
11.08.2017 - 16:04:22
00
bedo napísal:
a to "nie je pre kĺby dobre" máte podložené čím?

zjednodusene:
1. vykon = "kadencia (t.j.otacky)" x "moment "
2. moment = "dlzka kluky" x "sila na pedal"
3. ked zdvojnasobis kadenciu staci aby si tlacil do pedalov polovicnou silou a vykon je rovnaky!
4. preco je lepsie namahat klby mensou silou nech vysvetli nejaky doktor :) faktom je ze ludia s nadvahou maju problem (okrem ineho) prave s klbmi - lebo ich zatazuju velkou silou (hmotnost x g)
11.08.2017 - 16:09:55
01
petersa napísal:
Ja som na toto tiež musel príst sám, že tazké prevody k vyššej rýchlosti nevedu, maximálne tak k svalovej bolesti a dlhej regenerácii.

neviem, či tomu nerozumiem správne, ale neznamená: viac laktátu = väčšia "svalovica" (dlhšia regenerácia)?
11.08.2017 - 16:37:08
00
Laktát nemá so svalovicou nič spoločné, svalovica vzniká malými mikro trhlinami svalov vďaka ktorým vznikajú lokálne zápaly daného tkaniva,, väčšinou keď sval nieje zvyknutý na záťaž a nieje dostatočne "spevnený" tréningom :) v opačnom prípade by takí špurtéri alebo vo všeobecnosti PRO cyklisti ktorí majú laktátu až po dekel trpeli nonstop svalovicou, čo je blbosť :)
11.08.2017 - 16:52:38
00
Hromaděním laktátu ve svalech klesá pH, a to je příčinou svalové únavy a bolesti.
zdroj: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Laktát

To je jedno, veď len diskutujeme (aspoň dúfam, osobne to určite neberiem ako flejm, ako tu ktosi spomenul). Každopádne som si za tých nejakých 30 rokov, čo jazdím na bicykli, vyskúšal silové šľapanie aj vysokú kadenciu a zdá sa, že môjmu telu sedí to silové viac. I keď zasa kadencia ma trochu naučila rytmu. Nikdy ma za ten čas neboleli kolená (ani keď som prešiel na SPD), takže nemám príliš dôvod brať to ako výhodu. Skôr by som ako výhodu bral ten nižší laktát, ale netuším, či to rovnako ako v tom videu funguje aj u mňa. Každopádne keď točím vyššie otáčky zvyknem byť viac unavený...
11.08.2017 - 17:06:33
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle / Cestné)
keyboard_arrow_up