Zdravim pani, mam taku zaludnu otazku. Na stare kolena sa mi zapacili vyjazdy do bikeparkov. Preto silno uvazujem o zakupeni DH biku. Problem je v tom, ze aj ked biky jazdim uz 25 rokov, co sa DH tyka, tak sa povazujem za uplneho zaciatocnika. Zacinal som samozrejme na HF/HT, neskor HT a len posledne cca 4 roky jazdim Scott Genius 730 (cize trail bike, zdvihy 150mm), na ktorom som absolvoval modre trate (isiel som aj cerveny Monster Dog) na Malino Brdo.

Mam trochu problem, ze technika, ktoru som sa ako decko naucil na bikoch bez akehokolvek pruzenia mi samozrejme nestaci (viacmenej vsetko sa musim na fullke ucit nanovo). Je este sanca, ze sa dokazem ako 40 rocny (95 kg/ 183 cm) slusne naucit jazdit? Rad by som sa totiz vybral do Kalnice, ale na tie skoky nemam bike (a zatial ani techniku).

Myslite, ze to ma pre mna este zmysel? Nechcem do toho (zatial) vela investovat, za novy bike som ochotny dat cca 2000 EUR, za jazdeny cca 1500 EUR. Ked sa pozriem na ceny novych bikov, tak sa vyber zuzuje na Kelly's Noid 70 https://bicykle.heureka.sk/kellys-noid-70-2017/# alebo CTM Mons https://bicykle.heureka.sk/ctm-mons-2017/. V jazdenych sa da sice nieco najst, ale vacsina je velkost M (momentalne jazdim L).

Myslite, ze su tie biky pouzitelne? Alebo sa mam na to aj s ohladom na svoj vek rovno vykaslat?
14.08.2017 - 11:32:33
00
Na nič sa nevykašli. Je nás tu pár 40tnikov, ktorých DH alebo ostrejšie Enduro stále baví a neustále sa zlepšujeme.
Počul som príbeh (true story) o jednom chalanovi čo za dva roky intenzívneho tréningu sa naučil jazdiť lepšie ako bývalí zjazdári. Slovák.
Takže zainvestuj do svojho času a uč sa. Na dobrú techniku začni pravidelne trénovať (bike kempy, súkromné hodiny jazdenia, rakúske a talianske parky, inštruktori, videá, tréning a zas tréning). Bude ti stačiť aj second Hand DH.
14.08.2017 - 11:43:16
01
Vdaka za podporu, len pri 2 malych detoch bez supportu starych rodicov mam cas tak na 5-6 vyjazdov do roka. Co sa bikov tyka, podla teba radsej jazdenku do 1500 ako novy za 2000? Starsie (lepsie) jazdenky su vacsinou 26" a neviem ci je "rozumne" sa "zdokonalovat" v 26" ked bezne traily jazdim na 27.5". Este otazka, takmer 20 rokov jazdim SPD. Mam sa vratit pri DH skor k flatom alebo mozem pokracovat v SPD?
14.08.2017 - 11:53:58
00
5-6 vyjazdov za rok? Co sa na jednom vyjazde naucis, to do dalsieho zabudnes... Cize riziko, ze sa dolames pri zle odhadnutom skoku je dost vysoke. A naviac ak si zivitel rodiny s dvomi malymi detmi na krku... Ale mas uz vek na to, aby si vedel taketo veci zhodnotit sam a nie sa pytal cudzich ludi na fore, nie? Vela stastia.
14.08.2017 - 12:09:25
00
5-6 výjazdov je dosť málo. Ale ak by to boli kempy s inštruktormi alebo tréningy pod dohľadom tak by si sa mohol pekne posunúť.

Na DH jazdenie nemá zmysel trénovať na Endure, bajk sa správa úplne inak. Potrebuješ zvládnuť techniku práve na ňom. Ak by si nemal toľko času, tak aj menšia investícia už do jazdeného bajku ťa toľko nezaboli.

Našiel som aj tu v bazare 27,5 celkom nové bajky, je z čoho vyberať:
- https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-celoodpruzene/304472/ns-bikes-fuzz-275.html
- https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-celoodpruzene/308471/giant-glory-.html
- https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-celoodpruzene/309221/ctm-mons-2015.html

Čo sa týka pedálov, odporúčam prejsť na flaty. Inak budeš viac padať. Aj pri tých skokoch či poletoch musíš občas z bajku vyskočiť.
14.08.2017 - 12:18:02
00
@Jezus: Ospravedlnujem sa, ak to z mojho prispevku nebolo zrejme. Nejedna sa mi radu, ci jazdit DH v bikeparkoch alebo nie. Skor o to, ci ma vyznam si na tych par vyjazdov zadovazit DH bike (cim budu deti starsie, tym viac bude vyjazdov, ak zdravie dovoli) a "netrapit sa" na trailovom biku. Ci zadovazenim DH biku je mozne sa posunut kusok dalej v mojom veku a pri tom pocte vyjazdov. Jedno pozitivum som uz nasiel. Na poslednom vyjazde som odpisal uchytenie tlmica a uz vyse tyzdna cakam na nahradny diel namiesto toho, aby som sa v tomto krasnom pocasi vybral na traily v okoli.
14.08.2017 - 12:38:18
00
@Dublinboy: Ten CTM Mons 2015 vyzera dobre, este som nasiel https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle-celoodpruzene/308641/kellys-noid-2016.html . Pozrozmyslam.
14.08.2017 - 12:43:41
01
Vsak sa nemusis ospravedlnovat. :) Ja som to myslel tak, ze je dobre zvazit rizika. Samozrejme vhodny bajk dost pomoze, ale zaklad je stale ta technika jazdy / skakania.
14.08.2017 - 13:19:28
00
:( :( 4 - 5 krat do roka...keby aspon do mesiaca...drzim palce
15.08.2017 - 07:14:37
00
a nebude čistokrvný zjazďák na modré a červené trate trocha overkill pri tom ročnom nájazde ? ako nechcem odhovárať len keď sa nad tým zamyslím...
15.08.2017 - 12:39:49
00
5x do roka si ten zjazďák v parku požičaj. Tam sa nedá hovoriť o nejakom zvykaní na bike. Aj tak sa pri každom z tých výjazdov na ňom budeš učiť odznova. Ak ho teda nechceš využívať aj na jazdenie mimo parkov, čo je podľa mňa blbosť. To radšej vziať nejaké enduro/super enduro a jazdiť na ňom aj tie parky.
15.08.2017 - 12:51:53
00
volodaj dobre mu radíš, ak bude chodiť aspoň na podobných bajkoch, ale nikdy nevieš, po dvoch poriadnych výjazdoch sa poháda so ženou, rozvedie a zrazu bude každý víkend v parku :). Ale nie.
Jasné že sa dá poskakat a naučiť aj na freeride ale zas zjazďak je zjazďak. A možno si už aj požičiava.
Taký kemp u Polca a uvidí či ho to vobec bude baviť. :)
15.08.2017 - 13:24:30
00
Vdaka vsetkym za nazor. Predpokladam, ze v pripade kupy DH biku, by som sa casom odvazil aj na cierne trate, preto si nemyslim, ze DH bike je overkill (na nasich cestach denne vidim tolko overkillov a nikto ich neriesi). Ale padli tu nazory, ktore som si pred zalozenim temy vobec neuvedomoval, t.j. pri mojom malom pocte vyjazdov do roka, by som si na bike asi velmi tazko zvykal, obvzvlast ak by som medzi vyjazdami jazdil na inom. Dalsia vec je, ze uz teraz mam 2 biky, jeden na priblizovanie do prace a vozenie deti do skolky (mam na nom prednu aj zadnu detsku sedacku) a druhy na vyjazdy po malych karpatoch. Na DH biku by som urcite jazdil len v bikeparkoch a pri tom pocte vyjazdov by to bolo (tak ako tu zaznelo zopar nazorov) vzdy o sadnuti na novy bike. Nateraz to teda necham plavat. Budem nadalej chodit aj do parkov, ale na biku, ktory poznam, na ktorom jazdim (len na nom vykonam zmenu predstavca). Buduci rok uvidim s cim pride Scott v oblasti endura (zatial predstavil len novy trailovy Genius, nie enduro Genius LT) aj ked sa stale neviem (nechcem) zzit s "modernou dobou" v podobe jedneho MALEHO prevodnika, kedze ja tych 42 zubov dost casto a rad pouzivam.
16.08.2017 - 08:57:25
00
Nuz taky je pokrok aj Ja som jazdil 2×10 teras 1×11 A vpohode slapem no treba si nato zviknut a pojde to drain palce
09.09.2017 - 13:30:31
00
"(nechcem) zzit s "modernou dobou" v podobe jedneho MALEHO prevodnika"
..to nie je moderna doba.. :) ..iba mila potreba pre PRETEKAROV...preco Shimano dalo do obehu 3 x 11?? (22 - 40)
18.09.2017 - 07:25:48
00
keyboard_arrow_up