Ramon1 napísal:
Skúsil som o 2 stupne zvýšiť teplotu ... extrakcia stratila " plnosť " , do popredia sa dostala horkosť , a pri identickom čase extrakcie a zachovanom čase bolo ristretto podextrahovane ... tudy cesta nevede :)

Nevidim rozumny dovod, preco by teplota zvysena o 2 st. mala mat vplyv na "hustotu" extrakcie (teda podextrahovanie). Na zvysenu horkost (a potlacenu aciditu) urcite ano (preto uz dlhodobo zastavam nazor o dolezitosti dobrej regulacie resp. nastavitelnosti teploty - PID). Preto je dobre pre kazdu kavu odladit aj teplotu (u rovnakeho typu prazenia/praziara ten rozptyl teplot nie je tak velky, asi do 2 st.). A este si zabudol napisat, z akej teploty (aspon orintacny udaj z PID) si zvysoval o 2 st. ...
18.08.2017 - 11:15:16
00
scarinko napísal:
kvalitu mozno neviem odhadnut ale chuti velmi dobre, vsetci 4ja co sme ju pili sme velmi pochvalili (asi to nebude velmi hodnotiace kriterium ale...)

To je v pohode, kazdy nech si pije co mu chuti a s cim je spokojny, ale hodnotiace kriterium to naozaj nie je, od toho su trenovani ludia - degustatori, profesionálni ochutnávači (čaju, kávy, vína, ...).
18.08.2017 - 11:21:37
00
no toto je dost tazke takto povedat nakolko ten profi degustator mi moze povedat aka je to super kvalitna kava a ked to ochutnam ja poviem bleh je to brecka (pre mna) a moze stat aj 100€ kilo a mat neviem kolko cien ale pit to urcite nebudem :)
18.08.2017 - 11:28:39
00
No to je prave ten problem, ze ku "kvalite" sa treba "prepit" (je jedno, ci kavy, caju, vina, rumu, konaku, ...) - teda vytrenovat svoje chutove pohariky aby rozpoznavali detailne chute. Nie je to vobec lahke. Kazdy ma istu uroven rozpoznavania, ale niekto ju ma omnoho vyssie. A ziskat sa da jedine chutnanim a porovnavanim, a znovu chutnanim a porovnavanim, a tak dookola.
Ako som vsak pisal skor, ked uz nejaku uroven nedokazem rozpoznat, tak nad tutu uroven nejdem (cim ale stagnuje trenovanie, takze z casu na cas predsa len treba skusit :) ). Alebo je clovek jednoducho spokojny s danym stavom a nechce sa dalej zlepsovat (to inak plati uplne obecne).
18.08.2017 - 11:40:46
03
"trenovat" chute ma zmysel ked sa tym chce clovek zivit - my ostatni proste jeme a pijeme to co nam chuti a obcas vyskusame nieco nove... nic nepotrebujeme trenovat...
18.08.2017 - 12:27:53
01
To je velmi zjednoduseny nazor. Keby som Ta parafrazoval, tak trenovat na biku ma zmysel, len ked sa tym chce clovek zivit ... co je ale zjavne nezmysel. Trenujes uz len tym, ze jazdis resp. pijes, je len otazkou, ako cielene, do akej miery, a ku akemu vysledku sa chces dopracovat (alebo sa nevedomky dopracujes). Trenujes cely zivot, male dieta pozna len chut materinskeho mlieka, vsetky ostatne chute sa musi naucit poznat. Cestovatelia chcu jest miestu stravu, aby poznali, ako chuti, lebo vo svojej domovine taku nemaju. No a pre tych ostatnych su vsade po svete McDonaldy a Coca-Cola. :)
18.08.2017 - 13:07:23
00
pointa bola v tom, ze hovoris o trenovani, stagnacii a posuvani sa dalej - a to znie ako PRACA, nie pozitok, ktory 99% ludi od kavy ocakava... to len niektore individua sa potrebuju pretekat a nieco si dokazovat aj v tomto smere
18.08.2017 - 13:40:43
00
Nie je to praca, je to prirodzeny vysledok skusania. Ale nechajme to uz tak ...
18.08.2017 - 13:54:34
00
" ku kvalite sa treba prepiť " ... svätá pravda . Ja som tak na polceste , začína mi ta " acidita " chutiť , no zatiaľ to je u mna pol/ pol s tmavými zmeskami , ktoré preferujú "bežní " konzumenti ktorí ku mne prídu . A aj prave preto , ze je práca s nimi zložitejšia / svetle praženie , odrodova káva / ma to baví a posúvam sa v príprave aj rozlišovani dopredu ... holt niekomu stačí byť " prahsprosty " konzument a niekto je kajšmentke , ktorý v tom vidí viac ako len horký nápoj
18.08.2017 - 14:26:51
00
a nie je to o tom ze si to kajsmentke potom len vsugeruje ze ta kava mu chuti po case viac ako mu chutila na zaciatku? mozno preto aby v kruhu kavopicov bol aj on tym ktory si akoze vychutava premiovu alebo len drahu kavu ktora ma dobre promo

nieco na styl mam iphone tak som nieco viac aj ked vsetci co nie sme iOvce vieme ze je to sprosta cina s lepsie odladenym softom?

mam z toho taky pocit
18.08.2017 - 14:42:59
00
ale kdeze, kajsmetke si robi spektralnu analyzu kazdej vzorky, kontroluje pH, odtien farby, a stav ochlpenia
18.08.2017 - 14:50:28
00
no ale preco to robi? pretoze tomu az na tolko rozumie alebo sa len tvari ze tomu rozumie. Navyse pit nejaku kavu ktora mi nechuti tak dlho az si vsugeruje ze mi mozno aj chuti len aby som vyzeral ako kajsmentke v mojom okoli.... asi nic pre mna
18.08.2017 - 14:53:11
00
tak, určite aj medzi prémiovými kávami si ten kajšmetke nájde takú čo mu proste chutí ... určite sa neriadi len nejakým skóre a nesugeruje si
18.08.2017 - 14:58:00
00
Mozem odpovedat len za seba: tmavo prazenu kavu v kaviarmi uz nedokazem vypit. Smrdi mi vo voni a nechuti v chuti. Na druhej strane je to zle, lebo si v beznej kaviarni nemozem dat kavu (az na jednu-dve vynimky...).
18.08.2017 - 14:59:10
00
Priklad(y) z praxe: Pride navsteva a chce kavu. Dam jej ovonat (nad)standardnu kavu, napr. Coffeein Elite, tmave prazenie (drzim pre navstevy). Povie: Kava, nie? Potom jej dam ovonat svetle prazenie GP, Gardelli alebo co mam po ruke. Povie: Fiiiiiiha, chcem ochutnat! Az na jednych priatelov vsetkym ostatnym kava chutila ... Treba dalsi komentar?
18.08.2017 - 15:14:14
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up