Caute, ktora metoda sa vam osvedcila pri nastavovani vysky sedla? Meriate si inseam v tretrach alebo bez?
23.09.2017 - 13:42:16
00
Daj kľuku zarovno so sedlovou trubkou, pätu na pedál a mal by si mať vystretú nohu. V tretrách.
23.09.2017 - 13:55:59
00
... ja ešte pre istotu takto s pätami na pedáloch pár metrov pedálujem, aby som sa presvedčil, že mi zadok sedí rovno a neprehupuje sa zo strany na stranu. Ak sa prehupuje, sedlo je vysoko.
23.09.2017 - 14:47:37
01
Ahojte, stále nejak skúšam, aká výška sedla je pre mňa ideálna. Vychádzam z tej pomôcky, že nameriam výšku posedu, od toho odrátam 10 cm a túto vzdialenosť prenesiem od stredovej osky po vrch sedla. Akurát neviem, či tá vzdialenosť sa vynáša ako vertikálna (červená kóta na obrázku) alebo rovnobežne so stredovou trubkou (žltá kóta). Možno by mi orientačne aj pomohlo, keby ste uviedli akú výšku od stredovej osky po vrch sedla máte na bikoch vy s uvedením vašej výšky.

Prílohy:

vyska sedla.jpg
vyska sedla.jpg 189.44 KiB thumb_up0thumb_down

30.10.2022 - 19:00:02
00
Výška postavy je irelevantná, pretože pri rovnakej výške môžu mať aj desiati bikeri roznu dĺžku nôh a netreba zabúdať na dĺžku kľúk ☝️
30.10.2022 - 19:15:13
05
Čiže mi neostáva nič iné len metóda pokus omyl? :) Ja už jazdím ten bike druhý mesiac a stále sa na ňom neviem dobre usadiť. Raz sa mi zdá, že to mám asi nízko lebo mi rýchlo začnú horieť stehna, dám o cm vyššie, nohy cítim že lepšie, ale potom mi tŕpne rozkrok, čo pripisujem tomu, že to asi už mám vysoko.
30.10.2022 - 19:35:04
00
Niektori tuna normalne potrebujete navod ako sa bicyklovat. Nechapem, ze taketo veci si jeden rozumny clovek nevie zistit, otestovat sam. 🤦‍♂️
30.10.2022 - 19:44:38
03
veď maj nad ním zľutovanie :D
keď je centi veľa daj pol centi !
alebo posuň sedlo dopredu/dozadu o kúsok
edit: nebude to tým že ešte máš málo najazdené? zvyk... ja mám cesťák,mtb, zimák a keď sa mi nechce vyberať ani jeden tak sadnem na "polovičkin" bajk,sedlo nastavím od oka a nemám problém
30.10.2022 - 20:32:24
00
Tych navodov je vela, vysku skus podla https://www.youtube.com/watch?v=I8lJYr8RHtM. Je tu samozrejme aj sklon a predozadna poloha a k tomu este sedlo co ti sadne. No zalezi kolko slapes a co na tom jazdis.
Chce to proste skusat. Ja to mam zhruba podla toho videa, ale spicku mam vyssie (1.5 stupna).
31.10.2022 - 07:09:39
01
Ak nevyhovuje žiadna výška sedla, ktorá je plus mínus v rámci tabuľkovo správnej hodnoty tak problém nie je vo výške sedla. Tabuľkové hodnoty sú na to aby sa mal začiatočník/biker od čoho v nastavovaní jazdeckej pozície odraziť a potom skúšať, čo mu vyhovuje najlepšie. Nikto ti nezaručí, že to bude pohodlné. Takže ak si skúšal rôzne výšky a furt je ničo zle, tak to môže byť predozadnou pozíciou sedla, bike ti môže byť dlhý, že napríklad sa príliš naťahuješ a trup nakláňaš vpred a nemáš zaťažené sedacie kosti ale predok alebo to môže byť sedlom ako takým.
31.10.2022 - 08:06:02
04
ďakujem väčšine za konštruktívne rady, asi to treba riešiť krok po kroku, nielen dookola meniť výšku posedu a začnem výberom nového sedla. Po dnešnom googlení som zakotvil pri BBB BSD Echelon. Niekto so skúsenosťami s týmto sedlom na MTB?
01.11.2022 - 20:06:25
00
PeterK2 napísal:
Ahojte, stále nejak skúšam, aká výška sedla je pre mňa ideálna. Vychádzam z tej pomôcky, že nameriam výšku posedu, od toho odrátam 10 cm a túto vzdialenosť prenesiem od stredovej osky po vrch sedla. Akurát neviem, či tá vzdialenosť sa vynáša ako vertikálna (červená kóta na obrázku) alebo rovnobežne so stredovou trubkou (žltá kóta). Možno by mi orientačne aj pomohlo, keby ste uviedli akú výšku od stredovej osky po vrch sedla máte na bikoch vy s uvedením vašej výšky.

Na sedle si poznač miesto kde je širka 8 cm. Od tohoto miesta po stred sa meria čiže ta žlta čiara + ak sedlo posuvaš vzad tak upraviš vyšku smerom dole a ak sedlo ide dopredu tak sedlo dvihaš. Metoda 10 cm je dobry začiatok.
Uprav sklon sedla že neprepadavas do predu ale ani ta netlacia jajca. Ak stale to nebude ok nastav predozadnu poziciu tak aby vaha bola na zadku a nie na rukach ak sa s tym pohraš da sa to nastaviť podľa tvojho pocitu presne na mm. / nastavil som to podľa pocitu čo bikefitting potvrdil / uprav vyšku sedla. Ak si teraz natiahnuty na biku skus kratši predstavec užšie riadidla. Ak tlačiš dlaňami natiahni posed dlhši ptedstavec popripade zniž drop ak ti to tvoje telo dovoli. Toto je taky ,, zaklad '' si myslim ?
Rozkrok mam 905 mm a sedlo nastavujem vyška 803 mm a predozadna pozicia 228 mm od stredu.
02.11.2022 - 01:22:19
10
Niektore predajne maju aj testovacie sedla. Nie vzdy o tom pisu na webe. Cize najlepsie je popytat sa v tych vascich predajniach v tvojom okoli co maju. Potom su aj znacky co sa daju legalne vratit ak nesedia - PRO.
Co si patamam tak tu (mtbiker) som videl San Marco, Prologo, Fizik.
Inak pozor, pri tych vyssich cenach sedla to bez vlozky velmi nepojde. Narozdiel od tych zakladnych co dostanes k bicyklu su tvrdsie. Jedine ze by to mali v popise, co to BBB nema.
02.11.2022 - 06:49:20
01
Nemusí to byť hneď tým, že máš zlú výšku sedadla. Kamoška roky mala zlý posed na biku, je skôr rekreačná cyklistka. Som sa na to nemohol pozerať, tak som jej to nastavil. Pri ďalšom výlete to mala späť, lebo ju bolia stehná, čo ju predtým neboleli, nesedí tak ako by chcela (na crosse chcela sedieť na na mestskom bicykli holandského typu). Tým že se si zvykla na zlý posed, tak správny posed ± nastavený jej bol nepríjemný.
02.11.2022 - 08:20:30
00
Nastav spravne posed a potom kup nove sedlo.
Ak maš možnosť bike fitting chod ušetri ti to kopec času a nervov.
02.11.2022 - 14:09:11
00
keyboard_arrow_up