orvaq napísal:
Mam pocit, ze ivan v tom ma uz davno jasno a iba trolluje.


Do bicyklov sa rozumiem možno toľko ako ty do jadrovej fyziky - takže žiadne trolovanie. Viem akurát že bicykel sa píše prvé i mäkké a druhé tvrdé.
01.11.2017 - 13:24:43
00
Ivan: neviem, či si reagoval na mňa, no ak áno, tak mi prepáč, ale tvoje preteky sú mi fakt ukradnuté a svoju časovku budúci rok pôjdem, lebo sa netrápim otázkou, či ju vyhrám. Pre mňa je to vec prístupu k veciam. Ja sa chcem zlepšovať a to, že si to viem merať pomáha nabudzovať moju psychiku, že niečo robím dobre alebo zle alebo, že by som sa mal viac primačknúť atď... Ja som technicky vzdelaný človek a robím v technickej oblasti, kde sa veci dajú presne stanoviť, zmerať. Keď sa niečo vyhodnocuje alebo počíta, tak sa to nemôže počítať z brucha alebo len z nejakých odhadov, aj keď občas sa musia použiť aj nejaké "konštanty", štatistika atď... Tým som chcel povedať, že keď si niekto chce písať, že má X,XX W/kg vypočítaných z algoritmov, tak prinajmenšom je to dosť diskutabilné, či to tak naozaj je. Dokým sa tu nerozbehla táto debata o W/kg, tak som si ho v živote ani nerátal, pozerám sa len na údaj o wattoch pri záťaži doma na stacionári.

Na záver iba toľko: jazdi ako to tebe vyhovuje, meraj a vyhodnocuj si čo chceš a buď spokojný a jazdi
01.11.2017 - 13:36:13
00
Ale to tak nefunguje, že sa zlepšuješ lineárne s tréningom. Čím lepší si, tým musíš viac trénovať, aby si sa zlepšil o kúsok, law of diminishing returns. Potom dôjdeš na určitú fyziologickú hranicu, ktorá by sa dala ešte posunúť, ale s príliš veľkým úsilím pre niekoho nerealizovateľným. Niekto skonči na 4 W/kg, iný na 6 W/kg.
ivan napísal:
Nie moc veľký rozdiel. Ten rozdiel /nepresnosť/ by musel byť takýto - 0,02 W/kg - nepresnosť merania menej ako 1,4 %. Ak by som posúval FTP o 0,1 W/kg po každých troch týždňoch. Napríklad tvoje FTP je teraz 3,7 W/kg. Znamená to, že v máji môžeš vyraziť na hobby pretek s hodnotou FTP 4,7 W/kg - postupným zlepšovaním - nie mojou 2x do týždňa šokovou terapiou na 4W/kg.
01.11.2017 - 13:36:40
00
Ja si vystačím s RPE a nemám pocit, že bysom nebol v rámci možností konkurencieschopný na pretekoch, ked už na to príde. Len otázka pre tých, čo používaju wattmeter, viete aj tie intenzity správne dávkovat (ako často, na akých wattoch, ako dlho), či iba strelíte od boku, že teraz pojdem tolko a tolko wattov a uvidím, alebo este inak, idete na RPE (či na tepy) a potom si vyhodnotíte aj watty po treningu?
01.11.2017 - 13:57:48
01
Na trenažéri si idem Trainerroad, vonku v podstate tiež, plus si to ešte prispôsobujem. Dnes už nie je problém si dohľadať a dočítať sa všetko čo treba, len to chce investovať čas...
01.11.2017 - 14:14:56
00
julo93 napísal:
Ale to tak nefunguje, že sa zlepšuješ lineárne s tréningom. Čím lepší si, tým musíš viac trénovať, aby si sa zlepšil o kúsok, law of diminishing returns. Potom dôjdeš na určitú fyziologickú hranicu, ktorá by sa dala ešte posunúť, ale s príliš veľkým úsilím pre niekoho nerealizovateľným. Niekto skonči na 4 W/kg, iný na 6 W/kg.

To posledné je správne - ,,Niekto skonči na 4 W/kg, iný na 6 W/kg.,,
Ostatné - že je len jeden spôsob na zlepšovanie - neviem - zdá sa mi to moc komplikované, subjektívne - lepší, viac, kúsok - a existuje aj príslovie - v jednoduchosti je .... To čo spomínam ja - postupná adaptácia na zvyšujúce sa zaťaženie, s presne merateľnými trojtýždňovými skokmi v intenzite - po 0,1 W/kg - nie lineárne. Je tam trojtýždňová vodorovná priamka, kedy si organizmus zvyká - adaptuje sa na 3,7 W/kg /pri pásme FTP/ a na iné hodnoty v ostatných pásmach. Po týchto troch týždňoch môže prísť skok o spomínaných 0,1 W/kg. A znova trojtýždňová adaptácia - už na 3,8 W/kg. Preto je potrebné meranie záťaže s chybou menej ako 2% /SRM/. Doba zaťažovania počas tých troch týždňov /1., 2., 3 týždeň/ nie je rovnaká.
Hovoríš - ,,Čím lepší si, tým musíš viac trénovať, aby si sa zlepšil o kúsok,,, - Žiadne viac, kúsok - musia byť určené presné - merateľné hodnoty intenzity a doby zaťaženia, počet tréningových jednotiek do týždňa v jednotlivých pásmach. Nie je potrebné žiadne meranie laktátu, laboratórne analýzy trénovanosti - stačí SRM. Schopnosť zvládať o 0,1 W/kg zvýšené zaťaženie po ďalších troch týždňoch - to je základný ukazovateľ. Ak to nejde - si na maxime 4, 5, 6 W/kg.
Vyzerá to jednoducho, ale funguje to. Možno ďalší spôsob.
01.11.2017 - 14:23:57
00
petersa napísal:
Ja si vystačím s RPE a nemám pocit, že bysom nebol v rámci možností konkurencieschopný na pretekoch, ked už na to príde. Len otázka pre tých, čo používaju wattmeter, viete aj tie intenzity správne dávkovat (ako často, na akých wattoch, ako dlho), či iba strelíte od boku, že teraz pojdem tolko a tolko wattov a uvidím, alebo este inak, idete na RPE (či na tepy) a potom si vyhodnotíte aj watty po treningu?



vozím sa pre radosť aj s wattmetrom, nechcel by som tráviť výjazdy na frooma, radšej sa kochám okolím a idem na pocit. človek čo pracuje a nemá moc času nemusí na to svoje jazdenie do toho vnášať jadrovú fyziku. watty si analyzujem skôr spätne ako sa striktne držať nejakých hodnôt počas výjazdu. jasné že keď idem interval tak na to pozriem viac ako pri objeme.. mne príde wattmeter viac výhodný na pretekoch, keď vieš čo máš natrénované, vieš čo si môžeš dovoliť a vyvaruješ sa predčasnému uvareniu.

k tým féďovým 42 minútam či koľko, tak jedna stará múdrosť hovorí, že akákoľvek aktivita na biku pod 2 hodiny je zbytočná :D
01.11.2017 - 15:31:41
00
Kto bude mať lepšiu kondičku, ja s 3 hodinami týždenne alebo ten, kto bude mať 0 hodín týždenne....??? Viking aj ty by si mal vedieť správnu odpoveď haha
01.11.2017 - 15:41:33
00
Ako, aby mi všetci rozumeli, ja nejak nerozporujem výhody wattmetra. Len sa občas čudujem tomu hype, čo sa okolo toho deje, že si ide dnes wattmeter kupovat aj človek, čo jazdí, s prepáčením "kulový", nepravidelne, v pretekoch končí mizerne a myslí si, že ho wattmeter spasí. Ludia sa sustredia na vselijaké technické pomocky a zabudaju, že hlavne treba jazdit, pravidelne!!!!!!!!! jazdit.

Bikejoring: v pretekoch sa wattmeter asi uživí, aj ked zrejme len v časovkách. V klasických pretekoch idem skor na RPE, dufajuc ze vydržím v popredí čo najdlhšie.
01.11.2017 - 16:00:16
00
asi tak, základ je systematicky s rozumom jazdiť a natrénuješ taký ten hobíkovský slušný základ v podstate aj bez akéhokoľvek computera.
na dlhých kopcovitých maratónoch to využívam ešte viac, tam sa zvykne plašiť a keď pôjdeš do jedného kopca tempo s plašákmi, odpáliš sa a odpadneš za chvíľu ako aj oni... keď si ideš svoje vydržíš ísť svoje celé preteky a v konečnom dôsledku sa umiestniš lepšie.. ale tak to sa bavíme o 5+ hodinových pretekoch.. pri tých do troch hodín nie je moc nad čím špekulovať, tam musíš ísť a je to buď alebo :)
01.11.2017 - 16:11:41
01
ivan napísal:
To posledné je správne - ,,Niekto skonči na 4 W/kg, iný na 6 W/kg.,,
Ostatné - že je len jeden spôsob na zlepšovanie - neviem - zdá sa mi to moc komplikované, subjektívne - lepší, viac, kúsok - a existuje aj príslovie - v jednoduchosti je .... To čo spomínam ja - postupná adaptácia na zvyšujúce sa zaťaženie, s presne merateľnými trojtýždňovými skokmi v intenzite - po 0,1 W/kg - nie lineárne. Je tam trojtýždňová vodorovná priamka, kedy si organizmus zvyká - adaptuje sa na 3,7 W/kg /pri pásme FTP/ a na iné hodnoty v ostatných pásmach. Po týchto troch týždňoch môže prísť skok o spomínaných 0,1 W/kg. A znova trojtýždňová adaptácia - už na 3,8 W/kg. Preto je potrebné meranie záťaže s chybou menej ako 2% /SRM/. Doba zaťažovania počas tých troch týždňov /1., 2., 3 týždeň/ nie je rovnaká.
Hovoríš - ,,Čím lepší si, tým musíš viac trénovať, aby si sa zlepšil o kúsok,,, - Žiadne viac, kúsok - musia byť určené presné - merateľné hodnoty intenzity a doby zaťaženia, počet tréningových jednotiek do týždňa v jednotlivých pásmach. Nie je potrebné žiadne meranie laktátu, laboratórne analýzy trénovanosti - stačí SRM. Schopnosť zvládať o 0,1 W/kg zvýšené zaťaženie po ďalších troch týždňoch - to je základný ukazovateľ. Ak to nejde - si na maxime 4, 5, 6 W/kg.
Vyzerá to jednoducho, ale funguje to. Možno ďalší spôsob.

Trojtýždňový cyklus sa všeobecne naozaj používa, ale tak, že tri týždne je záťaž a štvrtý je regeneračný. Avšak to, čo si napísal mi z dlhodobého hľadiska príde neudržateľné. Čo potom, keď sa nezlepšíš o 0,1 W/kg za tri týždne, ale za pol roka či rok. Sám mám nejakých 4,3 W/kg a dostať sa na 5 W/kg za 21 týždňov je nereálne, možno za pár rokov pri systematickom tréningu, ak vôbec...
01.11.2017 - 16:39:01
00
Hosť napísal:
asi tak, základ je systematicky s rozumom jazdiť a natrénuješ taký ten hobíkovský slušný základ v podstate aj bez akéhokoľvek computera.
na dlhých kopcovitých maratónoch to využívam ešte viac, tam sa zvykne plašiť a keď pôjdeš do jedného kopca tempo s plašákmi, odpáliš sa a odpadneš za chvíľu ako aj oni... keď si ideš svoje vydržíš ísť svoje celé preteky a v konečnom dôsledku sa umiestniš lepšie.. ale tak to sa bavíme o 5+ hodinových pretekoch.. pri tých do troch hodín nie je moc nad čím špekulovať, tam musíš ísť a je to buď alebo :)


Tak asi nejako to v hobby pretekaní funguje. Všetci sa snažia trénovať čím viac, čím rýchlejšie. No a po preteku sú vo výsledkoch zoradení zhora najprv tí čo majú viac natrénované a zhora dané. Potom nasledujú tí čo majú natrénované a zhora dané menej ako tí z hornej časti listiny, pomiešaní s tými čo majú zhora viac dané ale menej natrénované spolu s tými čo majú zhora menej dané ale viac natrénované. No a za nimi nasleduje skupina menej natrénovaných a nadaných spolu so starými netalentovanými a netrénovanými. Jediné čo majú všetci rovnaké je guľáš a pivo po preteku.


Naposledy upravil ivan dňa 01.11.2017 - 17:14:59, celkovo upravené 1 krát.

01.11.2017 - 16:49:49
00
julo93 napísal:
Trojtýždňový cyklus sa všeobecne naozaj používa, ale tak, že tri týždne je záťaž a štvrtý je regeneračný. Avšak to, čo si napísal mi z dlhodobého hľadiska príde neudržateľné. Čo potom, keď sa nezlepšíš o 0,1 W/kg za tri týždne, ale za pol roka či rok. Sám mám nejakých 4,3 W/kg a dostať sa na 5 W/kg za 21 týždňov je nereálne, možno za pár rokov pri systematickom tréningu, ak vôbec...


Tých 4,3 W/kg je možno pri daných podmienkach a predpokladoch strop.

Trojtýždňový cyklus je rýchlejší. Ten jeden regeneračný týždeň je schovaný - v skoku - po najťažšom /nie z hľadiska intenzity - tá je v priebehu cyklu rovnaká ale z hľadiska dlhšej doby zaťažovania/ treťom týždni nasleduje prvý týždeň ďalšieho cyklu so zväčšenou intenzitou ale kratšími dobami zaťažovania, ktoré sa v druhom a treťom týždni predlžujú. Dá sa to zvládnuť, ale nesmieš chodiť do roboty len trénovať, jesť, spať - regenerovať a mať nejaké predpoklady. Musíš byť profík.


Naposledy upravil ivan dňa 01.11.2017 - 18:04:03, celkovo upravené 1 krát.

01.11.2017 - 17:04:00
00
Strop to určite nie je, systematickejšie a s wattmetrami som začal jazdiť cca pred rokom. Jasné, nemám čas tam valiť x tisíc km ročne, ale treba trénovať chytro. A hej, jazdím "na Frooma", oči furt na Garmine :D
01.11.2017 - 17:39:20
00
Z toho bidáka Frooma si nerobte srandy. Mať na účte to čo má on - za čumenie do SRM. Skôr on sa rehotá.
Asi pred polrokom som pozeral na tvoje tréningy na trenažéri. Bolo to pestré, variabilné len som tam nejak nevidel postupné dlhodobé zvyšovanie intenzity zaťažovania. Ako by to bol len výber nejakých tréningových programov.
01.11.2017 - 17:52:55
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up