cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
Luki.11 napísal:

Ten objektív nič moc, neoslní.
http://www.opticallimits.com/pentax/597-pentax_18135_3556?_ga=2.89576280.295651076.1509696459-694984179.1509696454&start=2
https://www.ephotozine.com/article/smc-pentax-da-18-135mm-f-3-5-5-6-ed-al--if--dc-wr-lens-review-16544

S telami k-30/k-50 je problem, že sa často pokazí solenoid. Často po zaruke.
http://fotovesely.com/sk/moje-clanky/2209/oprava-automatiky-clony-vybranych-modelov-pentax/


Naposledy upravil duves dňa 03.11.2017 - 09:32:03, celkovo upravené 2 krát.

03.11.2017 - 08:56:09
00
Hej prehliadol som ten dodatok ze sa bavime len o apsc radach... Aha cize vo vystupe nieje rozdiel hej? Porovnaj si napriklad sum na 1200d a 760d popripade 70/80d vsetko su to apsc a rozdiel tam je citelny....
03.11.2017 - 09:06:32
00
Lubik napísal:
Máme to v pláne. Nejdem predsa kupovať rožky. Je to predsa len dosť veľká investícia.
No ale vyzerá to tak, že to chalana baví a radšej nech fotí ako by mal celé dni sedieť pri počítači. No a preto aj nechcem kúpiť najlacnejšiu zrkadlovku za cca 300€ a potom po pár foto pokusoch zistiť, že mohol zostať aj pri tom digitále čo máme doma.

Rozmyslas racionalne, aj nie. U diitalnej fotorafie je odfotenie zaberu len zaciatok. Ked by som sa nato pozrel z casoveho hladiska, postprocess bude 3/4 casu prikovaneho ku PC. A tu je otazka, ci ho bavi sa vrtat vo photoshope, lebo inak sa da dalej pokracovat vo foteni mobilom, kde su efekty poruke a za par sek. Ale viem, rozdiel sediet za PC a sediet za PC nad pikovinami...
03.11.2017 - 09:53:54
02
Netreba z toho zase robit az taku vedu ;) v lightroome sa fotky upravuju celkom svizne a ten mu bude na zaciatok urcite stacit ;) photoshop je nanho zbytocne zlozity :)
03.11.2017 - 10:03:02
02
Sa mi páči ako mu všetci radíte, pritom som nikde nezachytil, že by raz povedal čo chce vlastne fotiť. To bude prvá a logická otázka normálneho predajcu v kamennom obchode. To by ste takto radili, aj keby niekto napísal, že chce minúť €1000 lebo sa chce bicyklovať?
03.11.2017 - 10:20:34
00
footbike min. trosku za vlasy priatiahnute prirovnanie, ponevac digital so setovym objektivom je absolutny univerzal. Kto dostane do ruky zrkadlovku, foti uplne vsetko a profilovat sa bude na zaklade tejto prvotnej skusenosti. Ano, chodi do prirody, bude to prevazne priroda, zunuje sa mu to, ma kamaratov kamaratky portrety, svatby, street, ale to je proces, ktory sa da maximalne zosiroka odhadnut na zaciatku.
03.11.2017 - 10:32:04
02
Nemyslím si, že to je pritiahnuté za vlasy. Nepoznám ho, súdiť ho nebudem, ale beriem to podľa seba. Ja som si kúpil zrkadlovku a objektívy k nej podľa toho, čo som chcel fotiť a čo ma zaujíma. Takisto som si kupoval bicykle a iné približovadlá.
03.11.2017 - 11:26:34
00
ale tu sa jedna o relativne nizky rozpocet a prvu zrkadlovku. preto mu radia zakladnu radu tela a "univerzalne" sklo. pocas fotenia sam zisti co ho viac bavi a akou pripadnou cestou sa vyberie. potom moze investovat do skiel. casom a praxou to zisti sam.
03.11.2017 - 11:33:07
02
A fakt nechce radšej kvalitný kompakt? napr. na štýl https://www.canon.sk/cameras/powershot-g1-x-mark-iii/
Aj cez takýto foťák môže zistiť či chce naozaj fotiť a aj týmto foťákom sa ukáže či chce a má fotografické oko. A rodina získa foťák pri ktorom si nikto z rodiny nepovie, že dnes tú opachu na výlet neberieme. :)
Sám som tým prešiel. Najprv amatérsku zrkadlovku a akonáhle sa na trhu začali objavovať kompakty na úrovni lacnejších zrkadloviek bolo mi jasné čo potrebujem. :)
03.11.2017 - 13:07:27
014
Fíha, pekne to tu ožilo.
Jednoznačne by som volil zrkadlovku, ten pocit hladáčiku, rýchlosti a presného zaostrenia mi kompakt nikdy nedal. Keď ťa to chytí a nebude sa ti to chcieť ťahať potom k zrdkadlu dokúpiť kompakt.
Podľa mňa má Canon lepšiu ergonómiu a ovládanie, sú na neho lacnešie objektívy. Nikon má lepší obrazový výstup, nižší šum a lepšie seťáky.
Je to veľa peňazí na to, že s tým nemáš skúseností. Odporúčil by som ti nájsť v bazáre starší lacnejší kúsok a radšej si vybrať zaujímavé sklo. Dostaneš sa na úplne inú úroveň fotenia, ako so seťákom. Ja som canonový, takže kľudne nejaké 500d a vyššie buď s 18-135 alebo 18-55 a nejaké tele na bežné fotenie a k tomu 50mmF1,8 na kreatívnejšiu tvorbu a portréty. Prípadne ekvivalent od nikonu.

Jazdeného foťáku sa báť nemusíš, tie foťáky nafotia naozaj veľa a častokrát sú to skoro nedotknuté kusy. Samozrejme poriadne vyskúšať čip aj objektív, pozrieť fotky na počítači,... Keby si sa rozhodol pre jazdený, tak ti tu poradíme na čo dať pozor.
Ak nový tak by som išiel do Nikonu 18-105, príjemný rozsah, použitelná kvalita, dokáže už rozostriť pozadie pri fotení portrétov. Mne sa nepáčilo ovládanie a zdalo sa mi, že to pomaly zaostruje. Ale ty začínaš na zelenej lúke, takže ovládanie sa ešte len budeš učiť. Počítaj ešte s výdavkami na nejaké SD karty, baterku, tašku, statív sa občas tiež hodí a ak to začneš myslieť vážnejšie tak blesky.
03.11.2017 - 19:09:59
02
footbike napísal:
Sa mi páči ako mu všetci radíte, pritom som nikde nezachytil, že by raz povedal čo chce vlastne fotiť.

Fotiť bude všetko ako doteraz ale na úplne inej úrovni.
Myslím, že je to to isté resp.porovnateľné ako jazdiť na bicykli a jazdiť na dobrom bicykli.
Tiež sa vezieš na "lacáku" z TESCA ale na karbónovom ht/fulle to bude iná káva a aj iná zábava.
Ako už písal Luki radšej by sme prijali nejaké postrehy od užívateľov možno aj konkrétny typ foťáka ktorý používate (pokiaľ to je zrkadlovka a nestojí 900 a viac € - toľko už do toho pre začiatok určite investovať nemienim) Canon resp. NIKON.
03.11.2017 - 19:43:33
01
Lubik napísal:
Fotiť bude všetko ako doteraz ale na úplne inej úrovni.

Rád mu poradím, keď mi aspoň naznačí okruh jeho záujmu. Len tu miestni experti už hádzali značky a objektívy a pritom som naozaj nikde nezachytil, že čomu sa venuje a ani aké má doterajšie skúsenosti s fotením. Nikde som mu neradil, aby si kúpil foťák porovnateľný s bicyklom zo supermarketu. Jediné, čo vieme je, že chce minúť tatkovi €900.
Ale budem už ticho, veď niektorí miestni odborníci vedia aj to, čo on asi ani netuší.
€900 nie je málo peňazí, ale keď si kúpi telo+seťák, bude mu to stačiť? Nezabúdajme na brašnu, karty, filter, ďalšiu baterku, čistenie a kto vie, či nebude potrebovať externý blesk, diaľkovú spúšť, alebo statív. Všetko to ale súvisí s tým, čo chce fotiť. A sme na začiatku.
03.11.2017 - 20:15:40
00
Začnem ja ako Nikonista. Canon som nemal, nemám takže z tej strany neporadím.
Pred 4 rokmi som kúpil D3200 za 350€ a neľutujem, keďže obrazový výstup má celkom dobrý a postupne radšej dokupujem sklá. V súčasnosti by som volil D3300, keďže D3400ka už okrem zvýšenej ceny nič také nepriniesla. Do D5xxx rady by som nešiel z dôvodu že ergonomicky na tom nie je lepšie a ostrenie rovnaké ako u 3xxx. Výrazný posun nastáva u rady 7xxx, ktorá je ako nová pomerne drahá, preto by som volil bazárovú D7100, ktorá sa často vyskytuje v sete s už spomínaným objektívom 18-105. Prípadne by ešte mohla byť fajn voľba 18-140. Treba dokúpiť aj pevnú 50-ku, určite ho ten objektív bude baviť (dalo by sa povedať že všeobecne pevné svetelné sklá).
Dá sa ešte pouvažovať nad bezzrkadlovkami (napr. Olympus), ale to musí zase niekto iný poradiť. Kompakt by som nevolil, ten podľa môjho názoru dovoľuje byť dostatočne kreatívny a ak nerátame veľkosť, obrazovo na tom bude (bez)zrkadlovka lepšie.
Karta 16/32 GB bude stačiť (ja som bezproblémov fungoval s 8 ). Kvalitný statív cca 100€ - ak nemáte žiaden bude treba, ak máte aj nejakú lacnú Hamu dá sa s tým nejaký čas vydržať (tie základné zrkadlovky so svetovými objektívmi nie sú moc ťažké). S filtrami by som to neuponáhľal a druhá batéria tiež nie je extra potrebná, radšej diaľkovú spúšť.
900 € je na začiatok podľa môjho skromného názoru už pekný rozpočet.


Naposledy upravil 11kubo dňa 03.11.2017 - 20:25:06, celkovo upravené 2 krát.

03.11.2017 - 20:19:45
02
Luki.11 napísal:
Ja už pozerám aj NIKONy a dokonca aj nejaký PENTAX :lol:

Pentax nie, ten je pre tých, ktorí vedia, čo chcú ;)
03.11.2017 - 20:20:31
00
ja by som si kúpil kompakt niečo ako mám ja Panasonic DMC-TZ70, ak sa ešte predáva. má to aj hladáčik, aj manuálne programy, vie to fotiť aj do raw,má to veľký zoom a kompaktné rozmery že to môžeš mať stále so sebou, jasné fotky sú ako z lepšieho mobilu + optika, ale úplne to stačí, hlavne sa na tom môžeš všetko naučiť a stojí okolo 250.. aké fotky to vie vidieť v mojom profile čo sem občas hodím do výjazdov..(a to je neviem vôbec fotiť a ani upravovať fotky, teda techniku neovládam, robím všetko len pocitovo a intuitívne) ušetrené peniaze by som investoval do bicyklových vecí radšej, zimné tretry a podobné vychytávky :)

Prílohy:

IMG_20171103_131516.jpg
IMG_20171103_131516.jpg 1.1 MiB thumb_up0thumb_down

03.11.2017 - 20:23:28
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up