Vyhláška č. 464/2009 Z. z.

§ 5
Kolesá, pneumatiky a protisklzové reťaze
(8) Symbol kategórie rýchlosti každej pneumatiky musí byť prinajmenšom zhodný s maximálnou konštrukčnou rýchlosťou vozidla. V prípade pneumatík triedy C1 s kategóriami rýchlosti V, W, Y, Z je pri zvýšení rýchlosti nutné zohľadniť závislosť na nosnosti pneumatiky podľa predpisu EHK č. 30. Ak sa použijú pneumatiky označené horským symbolom s nižšou kategóriou rýchlosti, ako je najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla, najmenej však kategórie rýchlosti zodpovedajúcej rýchlosti 160 km / h a v prípade vozidiel kategórie L najmenej kategórie rýchlosti zodpovedajúcej rýchlosti 130 km / h, je nutné na túto skutočnosť upozorniť dodatkovým označením formou nálepky alebo štítku. Údaj na nálepke musí obsahovať najväčšiu prípustnú rýchlosť zimných pneumatík namontovaných na vozidle, ktorá počas prevádzky vozidla v cestnej premávke nesmie byť prekročená. Nálepka musí byť umiestnená v zornom poli vodiča. Upozornenie formou nálepky môže byť nahradené zariadením trvale nainštalovaným vo vozidle, napríklad palubným počítačom. Zníženie kategórie rýchlosti nie je dovolené pri použití pneumatík s vylepšenými trakčnými vlastnosťami pri jazde na snehu s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“, avšak bez označenia horským symbolom.
03.11.2017 - 10:00:06
01
Inak pozor na to co sme riesili aj v suvisiacej teme (Motorizmus) - pneu so znizenou rychlostnou kategoriou musia mat symbol 3PMSF (vlocka s horskym stitom). Vyboldoval som vyssie v texte to podstatne.
03.11.2017 - 10:04:44
00
Hosť napísal:
ako riešite výmenu oleja pri tak malom ročnom nájazde, ročne či aspoň po natočení 10t km? tento rok som moc nenajazdil, presne z hlavy neviem, ale pravdepodobne pod 10t tak sa mi moc nechce platiť za servis, ale štve ma ten idontský palubák, že to na mňa vyblikuje po každom štarte..


Olej sa meni pri urcitom kilometrovom najazde alebo po 12 mesiacoch. Ni eje to len tak. Olej je dost namahany a nie je to taka draha vec, ze by si to nedoprial motoru. A co sa tyka servisneho intervalu, na nete su niekde navody ako ho zresetovat aj bez diag kabla.
03.11.2017 - 10:22:15
00
Dzuch-Ban napísal:
dlhsie som nekupoval zimne gumy, ako je to teraz s indexom rychlosti, ked mam v technicaku V a kupim T, staci ked si zaobstaram nalepku obmedzujucu do 190 km/h ako niekedy? diky...

Nešiel by som do T, lebo mi to príde niečo ako druhá trieda, za ďalšie aký je cenový rozdiel medzi nimi? Podľa mňa smiešny
03.11.2017 - 10:41:00
00
Dzuch-Ban napísal:
dlhsie som nekupoval zimne gumy, ako je to teraz s indexom rychlosti, ked mam v technicaku V a kupim T, staci ked si zaobstaram nalepku obmedzujucu do 190 km/h ako niekedy? diky...


Nálepku potrebuješ ak použijete pneu s nizsim indexom ako Max. konštrukčná rýchlosť, nie ako index v TP
03.11.2017 - 10:43:43
00
zihadlo 5 tie 1,6tdci su dost kazove.... nemas zatial problemy?
03.11.2017 - 10:50:30
00
Jezus dakujem, riesil som to akurat v roku 2009, resp. 2010... 3PMSF by mali mat vsetky klasicke zimne pneumatiky myslim...
ivko1 problem je V index zohnat na zimnych pneumatikach a ked uz zozenies tak aj cena je hodne vyssia, napr. hankook co som teraz nasiel cca 30 € za kus, co si pamatam, tak to niekedy slo az k dvojnasobnej sume a nemyslim, zeby to bola druha trieda, ked viem, ze nebudem jazdit 240 km/h v zime, je mi zbytocna taka pneumatika...
vlastoch suhlasim, ale pneumatika v TP by mali mat spominany index minimalne najblizsi vyssi ako maximalna konstrukcna rychlost...
03.11.2017 - 11:13:49
00
Zimné sa bežne kupujú o jeden rýchlostný index pomalšie ako letné...čiže kľudne zober niečo s H-čkovým, ak máš letné V ;)
03.11.2017 - 11:17:26
02
Obavam sa, ze ani v lete tych 240 nepojdes ked je to takmer dvojnasobok povoleneho limitu. Je to len pre pomoc v odlahceni zataze pre nase penazenky.
Inak ani som netusil, ze treba riesit aj dake rychlosti a nosnosti. Pre istotu som to siel pozriet a na moje prekvapenie mam v rezerve 75km/h a 900kg v nosnosti. Teraz mi je luto, ze som v den ked som objednaval pneu nepodal sportku, mozno by to sadlo vsetko.
03.11.2017 - 14:03:38
00
lto napísal:
Rumakk: zaoceanske lode nejdu na diesel. Dieselovy motor tam sluzi len ako starter motora na mazut. Co sa moc nehovori, ale jedna plavba tankera vypusti viac svinstva do vzduchu ako vsetky auta dohromady v europe za tusim jeden den, alebo neviem ci nie rok, uz si nepamatam, ale bolo to brutalne cislo. Elektricke auto je inak slepa ulicka ( podobne ebajk).

nepamatas si a trepes ***** zase
https://www.mtbiker.sk/forum/o-hocicom/emisie-t37570.html
03.11.2017 - 14:08:43
00
Dzuch-Ban tak ja mám Max. 187km/h, v TP mám pneu H do 210 a zimné používam T do 190
03.11.2017 - 14:19:57
00
Dzuch-Ban napísal:
ivko1 problem je V index zohnat na zimnych pneumatikach a ked uz zozenies tak aj cena je hodne vyssia, napr. hankook co som teraz nasiel cca 30 € za kus, co si pamatam, tak to niekedy slo az k dvojnasobnej sume a nemyslim, zeby to bola druha trieda, ked viem, ze nebudem jazdit 240 km/h v zime, je mi zbytocna taka pneumatika...
Ja si teda nepotrpím na značku, mám bežné Matadorky MP92 a nemá, depresie z toho že by to boli na prd gumy a dokonca som si priplatil za XL, ale teda mám len "H" aj ked nie je problém ani "V"
A príplatok? Doslova nič, viacmenej 5€ za XL = vyšší hmotnostný index
03.11.2017 - 17:02:34
00
S tým rých. indexom by som to nebral na ľahkú váhu. V prípade nehody by to mohla poisťovňa použiť pre nevyplatenie poistky.
03.11.2017 - 17:30:08
03
Ale to by Ti predpokladam musela dokazat, ze si v case nehody siel rychlejsie, nez na aku max. rychlost bola pneu skonstruovana. Ci si myslis, ze ked nedobrzdis v meste za niekym z 50 km/h, tak Ti odmietnu plnit poistku, lebo Tvoje pneu su urcene max. do 190 km/h a Tvoje auto ma max. rychlost 205 km/h? :)
03.11.2017 - 17:40:14
01
Ono problemom rychlostneho indexu nie je ani tak ta rychlost ako zataz pri tej rychlosti. Cize ak ma pneumatika povedzme nosnost 500kg a index je T-190km/h znamena to ze pri max zatazi znesie taku rychlost. To sa realne nedosahuje ci uz rychlostne ale aj zatazovo. Takze je tam obrovska rezerva.
03.11.2017 - 17:58:20
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Nosiče na auto)
keyboard_arrow_up