Pozrite sa prosím na obrázky v prílohe. Dnes som bol na biku a neskutočne mi pílili nervy brzdy, ktoré stále pískajú, šúchajú a vydávajú zvuky, ktorými plaším okoloidúcich. Tie brzdy sú 4-piestikové; čo mi nejde do hlavy je, prečo je ľavý pár piestov vytlačený viac ako pravý. Je to normálny stav? Alebo je to chybné? (je to aj vpredu aj vzadu)? Je to zavzdušnené? V zásade to nevadí (brzdný výkon je skvelý), ale veľmi ťažko sa nastavujú, aby neškrtali o platničky a čo je horšie, aj o telo strmeňa...

Dík za rady
Červo

Prílohy:

P1000637.JPG
P1000637.JPG 111.35 KiB thumb_up-1thumb_down

P1000632.JPG
P1000632.JPG 50.48 KiB thumb_up0thumb_down

P1000630.JPG
P1000630.JPG 57.44 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil cervo dňa 21.03.2006 - 21:00:57, celkovo upravené 2 krát.

19.03.2006 - 20:27:48
00
Ja som mal moznost jazdit hydry xt a boli uplne v poriadku.No piskat by moc nemali ako pises,ze ti pilia usi.Skus vymenit v servise brzdove platnicky ono zalezi aj od zmesi z akej su vyrobene.
Inak tie ktore som jazdil ja nepiskali vobec aj pri tvrdom zabere.Trochu piskat mozu,ale nejako vela to zas nie.Ak to mas zavzdusnene tak to uprav.
19.03.2006 - 21:52:01
00
dik za odpoved, ale o piskanie tu vobec nejde - to je jednoducho preto, ze sa kotuc stale jemne opiera o platnicky a nejaky zvuk to vydavat musi. Ale to neriesim. Chcem vediet, ci tie piesty su v poriadku...
19.03.2006 - 21:54:39
00
No asi ti moc neporadim,ale obrat sa na predajnu ktora patri pod shimano service center tam ti musia fundovane poradit.
19.03.2006 - 22:01:34
00
toto sa obcas stava ked jeden piest drhne alebo mu nieco brani. pravdepodobne aj jeden piestik chodi menej alebo vobec. jednoducha pomoc. staci zatlacit piestiky naspat a napumpovat ich naspat do polohy v akej maju byt. ak teda jeden nechodi tak prichyt ten pohybujuci sa napr. srobovakom a pri stlacani paky by sa mal dat do pohybu aj druhy.


Naposledy upravil robo dňa 21.03.2006 - 21:59:48, celkovo upravené 2 krát.

19.03.2006 - 22:01:43
00
Vsetky styri piesty su pohyblive. Ked jeden z tych vysunutych zatlacim, po stlaceni packy sa vrati do svojej povodnej polohy (ako na fotke).
19.03.2006 - 22:49:36
00
zatlacit musis vsetky az do zakladnej polohy a ak bude aj potom nerovnomerne vysuvanie tak ho koriguj prodrziavanim tej strany ktora sa vysuva viac.
20.03.2006 - 06:25:04
00
Podla tych fotiek mam pocit, ze kotuc nemas presne uprostred strbiny brzdy. Mal by si doplnit/ubrat podlozky tak, aby bol presne v strede strbiny. Podlozky 0.3mm dostat aj v zeleziarstve za par korun a su dostatocne tenke. (original sa tusim dodavaju aj 0.2mm)

Tento typ brzd je vseobecne znamy typ, ze platnicky su dost blizko kotucu a obcas si suchnu. Ale da sa to vyladit. Ja s tym nemam problem.

To ze sa pri odbrzdeni jedna strana platniciek odsunie trochu viac ako druha sa moze stat. Da sa vylepsim rozhybanim piestikov:
Vyberies koleso a platnicky. Potom vsetky piestiky zatlacis naraz co najhlbsie. Potom vzdy tri piestiky drzis a stlacis brzdu. Ten co sa vysunie zatlacis naspat a zopakujes. Pozor nestlacat brzdu moc, lebo by piestik uplne vypadol a musel by si naplnat a odvzdusnovat. Mozes ich pri tom aj trochu namazat tym olejom co ide do brzd. Takto to spravis pre vsetky piestiky.
20.03.2006 - 16:55:05
00
mno, po diskusii s TomPym (pozdravujem :) ) to vyzerá na zodraté platničky, zajtra by mi mali prísť nové 2 páry od Kool-Stopu, tak uvidíme. Ale je to najpravdepodobnejšie. Piestiky chodia normálne; nedrhnú, tu nie je chyba. Taktiež chod páčky sa s časom nezmenil, proste sa pri zodraných platničkách posúva len jeden pár piestikov bližšie ku kotúču, čo potom spôsobuje, že kotúč nie je presne v strede a že skrtá nielen o platničky, ale aj o telo brzdy...
20.03.2006 - 17:01:35
00
mno, po diskusii s TomPym (pozdravujem :) ) to vyzerá na zodraté platničky, zajtra by mi mali prísť nové 2 páry od Kool-Stopu, tak uvidíme. Ale je to najpravdepodobnejšie. Piestiky chodia normálne; nedrhnú, tu nie je chyba. Taktiež chod páčky sa s časom nezmenil, proste sa pri zodraných platničkách posúva len jeden pár piestikov bližšie ku kotúču, čo potom spôsobuje, že kotúč nie je presne v strede a že skrtá nielen o platničky, ale aj o telo brzdy...

Tie platnicky na fotkach urcite nie su zodrate. Ak ich budes vyhadzovat posli mi ich - ja ich este 1/2 roka pojazdim a to brzdim naozaj vydatne :)
Naozaj sa skus pohrat s podlozkami.
20.03.2006 - 17:26:00
00
uvidime, ci sa to poriesi, snad ano. Platnicky uz maju za sebou pekne kilometre a po vselijakych povrchoch. S podlozkami som sa hral (mam tam vsemozne pliesky, 0.2 mm podloziek vselikde asi 7 kusov), chvilu to je OK, potom sa to zas rozbije... Ked som porovnaval nove platnicky a hento, nove su 3-4 krat hrubsie... Tak snad to pomoze
20.03.2006 - 17:29:56
00
to urcite vyriesis. inak tie xtcka by som si nechal lubit :)
jo a este jednu vec. to urcite vies, ale pre istotu. s tymi podlozkami pri IS uchyte treba trmen nastavit tak aby kotuc prechadzal jeho stredom a platnicky uz potom prisposobit pridrziavanim. nema totiz velky zmysel riesit suchanie podlozkami, pretoze to (suchanie) je zapricinene nespravnym chodom piestikov a tam to treba riesit.
vela zdaru.
20.03.2006 - 19:42:17
00
Problem môže nastať ked sa platničky vyderú do určitej miery-piesty sa automaticky vysunú a behajú zasvinené.Zdrsní sa ich povrch a nevracajú sa jak by mali.
21.03.2006 - 11:01:26
00
Mno, nahodil som nove platnicky. Tie stare este mali aku-taku zivotnost, ale predsalen rozdiel v hrubke je markantny. Ale to teraz neriesim.

Da sa nejakym sposobom na tychto brzdach (vola sa to otvoreny system, ked to ma vyrovnavaciu nadrzku?) nastavit chod packy? Mam na mysli dlzku chodu, nie vzdialenost packy od riaditiek. Dlzka chodu = vzdialenost platniciek od kotuca; da sa tato vzdialenost zvacsit? Ak ano, akym sposobom? Snazil som sa podla manualu shimana s tym nieco robit (a podarilo sa mi vyliat asi 2 ml oleja, juhu :) ), ale vzdy sa to vratilo do povodnej polohy... Suggestions?

Takto vyzera brzda (keby som ju vycistil :) )
http://www.bike-board.de/community/review/data/31/3195shimano_xt_m755_disc_brake-large.jpg
21.03.2006 - 21:00:29
00
ee. neda. jedine avid sa cely pysni tym ze mozes regulovat dlzku kroku (to cervene kolecko:) ). mno zvacsit dlzku, berem to tak ze predtym si mal krok kratsi. krok sa sam postupne upravi, ale zvacsit jedine tak ze roztlacis platnicky, ale ak uz neni kam tak to budes muset vydrzat kym za kus nezbrzdia a potom uz bude krok ako za starych casov :)
ps : fakt ta zacalo bavit davat obrazky,ze? :D
21.03.2006 - 21:58:03
00
keyboard_arrow_up