ja by som potreboval pri dvoch intervalových peckách týždenne pridať ešte jeden ľahký tréning, ale už mám vážny problém, kedy ho mať, teraz bikujem 5x do týždňa :-)
05.12.2017 - 19:18:38
00
GZA napísal:
Múdre knižky a múdre hlavy mi tu povedali, že ani za boha v zime na aep nemám ísť :)


Ono asi záleži od toho na čo sa chce natrénovať - štruktúra športového výkonu, ...
Výkon v kopcoch, pretek na rovine, časovka, univerzál /pre Grand Tour/.
Aká veková kategória, výkonnostná kategória - hobby alebo lepšie, ...
Kedy intervaly a kedy je výhodnejšia súvislá metóda ?
Pre zlepšovanie FTP je najefektívnejšia /prírastok zlepšenia za čas, prírastok zlepšenia vzhľadom na najazdené hodiny - kilometre/ súvislá alebo aj ,,dlhointervalová metóda,, - v trvaní od 7 do 67 minút. Subjektívne je najnáročnejšia /daň za efektivitu/ - žiadne alebo iba 1 až 3 výrazné zníženia intenzity v trvaní do 5 minút. Bez ohľadu na štruktúru športového výkonu potrebuje mať vysokú hodnotu FTP každý - špurtér, časovkár, vrchár - len každý v inej miere - aj Cavendish - napr. aby v tabáku nechytil limit. A intenzita pri tejto súvislej alebo ,,dlhointervalovej metóde,, - je na úrovni FTP a tesne pod ňou. Čím viac, čím kratších intervalov s čím dlhšími zníženiami intenzity medzi týmito intervalmi tým je efektivita pri zlepšovaní FTP menšia.
Wattmetre máme - tak do toho.


Naposledy upravil ivan dňa 05.12.2017 - 22:28:53, celkovo upravené 1 krát.

05.12.2017 - 19:21:58
00
Ivan, ja by som si dovolil s tebou nesúhlasiť. Ja ti garantujem, že keby som sa teraz dobre pripravil na test FTP napr. 20minútový alebo aj 40minútový, dobre sa zregeneroval a oddýchol si, tak by som teraz udržal výrazne vyšší výkon ako predtým, než som začal trénovať to, čo robím teraz a vôbec netrénujem tvojím spôsobom. Pokiaľ by som však mal ísť niekde 3hodinový závod, tak asi by bola situácia trochen odlišná.
05.12.2017 - 19:30:28
00
Je tam písané aj ,,hobby a lepšie,, v tom je zahrnutá doba trvania športového výkonu - FTP je len jedno - veľa je iba výkonnostných kategórií teda hodnôt FTP - max. 6 - 6,2 W/kg a schopnosť udržať ho - max. dačo cez hodinu.


Naposledy upravil ivan dňa 05.12.2017 - 22:31:08, celkovo upravené 1 krát.

05.12.2017 - 19:33:06
00
ivan: nepísal som o hodinovom zámerne, lebo momentálne by som sa na hodinový udržateľný výkon vedel odhadnúť iba vynásobením z 20minútového FTP a tie násobenia úplne dobre vždy nefungujú, hodinový FTP test si určite teraz dať nechcem, lebo výkon sa mi posunul a netrafil by som ho len tak z fleku.
05.12.2017 - 19:43:21
00
ivanNemôžeš všetko koncentrovať len na FTP. Tréning na úrovni FTP je dosť náročný na regeneráciu, ale už len trochu nižšia intenzita tzv. sweetspot (okolo 90%) je znesiteľnejšia a dá sa opakovať viackrát do týždňa. Ďalšia vec je výkonová krivka, čo je ako dlho vydržíš nejaké waty. Niekto ju má strmšiu, iný s menším sklonom. To sa dá tiež do určitej miery ovplyvniť tréningom. Napríklad, na úrovni 90% FTP jeden vydrží točiť tri hodiny, ďalší hodinu a pol... Tam ide o svalovú vytrvalosť, výkon kardiovaskulárneho systému atď. Ďalej tolerancia laktátu, schopnosť opakovať vysokú intenzitu viackrát po sebe, dokázať podať výkon na úrovni FTP v záverečnom kopci preteku po pár hodinách záťaže. Tá súvislá metóda, keď pôjdeš "interval" 60 min na úrovni FTP, odpáliš sa tak, že potom môžeš fakt trénovať len raz (dva) krát do týždňa s otáznym efektom. Je viac komponentov úspešného výsledku než číslo FTP; určite je potrebné venovať sa tréningu v každej intenzite, od vytrvalosti až po šprinty. Niekedy mi príde, akoby si sa snažil vymyslieť teplú vodu. Veľa vecí okolo intervalového tréningu je už publikovaných vo vedeckých štúdiách, odporúčam prehľadať napr. PubMed.
05.12.2017 - 19:51:40
00
julo93: presne aké píšeš, pri 2 intervalových náložiach týždenne nie je jednoduché kvalitne regenerovať, posledný treníng, kde som mal 1min intervaly na úrovni viac ako 95 percent max. TF ma v tom iba brutálne utvrdili, trvalo skoro aj týždeň, kým som sa dokázal "zodpovedne" pustiť na nasledujúci intervalový tréning, cítil som to pri ľahkých tréningoch, že nohy toho mali ešte v sebe dosť.
05.12.2017 - 19:58:15
00
julo93 napísal:
ivanNemôžeš všetko koncentrovať len na FTP. Tréning na úrovni FTP je dosť náročný na regeneráciu, ale už len trochu nižšia intenzita tzv. sweetspot (okolo 90%) je znesiteľnejšia a dá sa opakovať viackrát do týždňa. Ďalšia vec je výkonová krivka, čo je ako dlho vydržíš nejaké waty. Niekto ju má strmšiu, iný s menším sklonom. To sa dá tiež do určitej miery ovplyvniť tréningom. Napríklad, na úrovni 90% FTP jeden vydrží točiť tri hodiny, ďalší hodinu a pol... Tam ide o svalovú vytrvalosť, výkon kardiovaskulárneho systému atď. Ďalej tolerancia laktátu, schopnosť opakovať vysokú intenzitu viackrát po sebe, dokázať podať výkon na úrovni FTP v záverečnom kopci preteku po pár hodinách záťaže. Tá súvislá metóda, keď pôjdeš "interval" 60 min na úrovni FTP, odpáliš sa tak, že potom môžeš fakt trénovať len raz (dva) krát do týždňa s otáznym efektom. Je viac komponentov úspešného výsledku než číslo FTP; určite je potrebné venovať sa tréningu v každej intenzite, od vytrvalosti až po šprinty. Niekedy mi príde, akoby si sa snažil vymyslieť teplú vodu. Veľa vecí okolo intervalového tréningu je už publikovaných vo vedeckých štúdiách, odporúčam prehľadať napr. PubMed.


O FTP hovorím ako o jednej z pohybových schopností - jednom z pásiem vytrvalostných schopností ktorú potrebuje každý, kto vykonáva vytrvalostný šport - a o najväčšej efektivite jej rozvoja a udržania - súvislou alebo ,,dlhointervalovou,, metódou intenzitou na úrovni FTP a tesne pod ňou.
A akú teplú vodu ? Nie je tam písané 60 minút FTP ale 7 až 67 minút FTP a tesne pod ním.
A kde je písané, že ja takto trénujem.
Kde je písané, že pri vytrvalostnom športe potrebuješ len FTP a použitie len súvislej alebo ,,dlhointervalovej,, metódy.
A tie nekonečné múdrosti o laktáte - organizmus to absolútne nezaujíma - v tréningu potrebuje zaťaženie ktoré zvládne. Bez zbytočných šokov... pri zlepšovaní FTP - nie rýchlosti, sily, výbušnosti.


Naposledy upravil ivan dňa 05.12.2017 - 22:27:03, celkovo upravené 1 krát.

05.12.2017 - 20:01:42
00
Len potom ide aj o to, že bez tréningu VO2max (zaradenia krátších vysoko intenzívnych intervalov) sa FTP súvislou metódou posúva pomalšie. Hovorí sa, že VO2max je strecha a FTP je strop. Zdvihni strechu a uvoľníš priestor pre ďalšie zvyšovanie FTP.
05.12.2017 - 20:20:50
00
Tak sa ťa spýtam - máš tieto rozprávky odskúšané ? A hlavne - s akými výsledkami.
05.12.2017 - 20:42:16
00
Ivan: ty si niekde popisoval, že trénuješ hodne na maximálnom úsilí - slzy v očiach a tak, ak si dobre pamätám, tak neviem presne ako to máš s dĺžkou tohto zaťaženia, ale veľa športovcov vie, že krátky interval s vysokou intenzitou alebo záťažou prináša telu šok a to sa samozrejme na to snaží adaptovať, pokiaľ dostane šancu to urobiť, kratší interval ti dovolí vytvoriť väčší šok, vtedy samozrejme netrénuješ udržanie takého výkonu dlhú dobu, ale iba sa snažíš otvoriť nové možnosť a posunúť sa. Kedysi, keď som chodil posilňovať som mal kámoša, čo to robil tak, že chodil na súťaže aj na majstrovstvách bol a on v silovom tréningu robieval takú vec, že mal nejakú váhu s ktorou cvičil opakovania, ale zaraďoval jedno alebo dve opakovania, kedy podstatne zvýšil váhu a snažil sa to s pomocníkom, ktorý ho prípadne istil dať, ja som nevedel prečo a on mi vtedy hovoril, že takto šokuje svaly, aby sa mohol posunúť ďalej.
05.12.2017 - 20:51:27
00
Treba šokovať telo, km sa budú najazdovat od marca... :)
05.12.2017 - 21:06:45
00
transporti686 napísal:
Ivan: ty si niekde popisoval, že trénuješ hodne na maximálnom úsilí - slzy v očiach a tak, ak si dobre pamätám, tak neviem presne ako to máš s dĺžkou tohto zaťaženia, ale veľa športovcov vie, že krátky interval s vysokou intenzitou alebo záťažou prináša telu šok a to sa samozrejme na to snaží adaptovať, pokiaľ dostane šancu to urobiť, kratší interval ti dovolí vytvoriť väčší šok, vtedy samozrejme netrénuješ udržanie takého výkonu dlhú dobu, ale iba sa snažíš otvoriť nové možnosť a posunúť sa. Kedysi, keď som chodil posilňovať som mal kámoša, čo to robil tak, že chodil na súťaže aj na majstrovstvách bol a on v silovom tréningu robieval takú vec, že mal nejakú váhu s ktorou cvičil opakovania, ale zaraďoval jedno alebo dve opakovania, kedy podstatne zvýšil váhu a snažil sa to s pomocníkom, ktorý ho prípadne istil dať, ja som nevedel prečo a on mi vtedy hovoril, že takto šokuje svaly, aby sa mohol posunúť ďalej.


Tá bolesť a hlavne jej trvanie /daň za efektivitu - málo najazdených km/ - hodina a pol - po prvej hodine rovnakou subjektívnou intenzitou ale ešte nie v takej únave - z dve a pol hodinového tréningu + ešte jeden 30 minútový tréning týždenne - to bol ten šesťmesačný šokový rýchlokurz zlepšenia FTP od 11-2015 do 4-2016 na 4 - 4,1 W/kg. V hobby podmienkach strop. Udržanie dosiahnutej výkonnosti už nie je také dramatické. Adaptácia.

To čo píšeš šoky s činkou - to je rozvoj sily - buďto ,,prebudením,, existujúcich svalových vláken alebo pri zväčšení svalového objemu zväčšenie počtu a hrúbky svalových vláken - ale v tomto nie som moc doma - fitnesáci by vedeli lepšie. To využiješ v časovke.


Naposledy upravil ivan dňa 05.12.2017 - 22:01:03, celkovo upravené 2 krát.

05.12.2017 - 21:26:57
00
Ivan: príklad s činkárňou bol len na vysvetlenie, ale tie šoky sa robia aj v inom športe a nevyužiješ to iba v časovke, podľa mňa je to využiteľné v akýchkoľvek pretekoch, len je pravda, že cyklistické preteky sú vytrvalostný šport a sú aj o taktike a načasovaní svojich možností a výberu vhodného momentu, kedy sa pritlačiť a kedy šetriť atď a tí najlepší sú najlepší aj z toho dôvodu, že toto majú vymakané.
05.12.2017 - 21:39:36
00
Samozrejme - sila sa vždy zíde. Keď sú dvaja s rovnakým FTP výhodu bude mať ten s lepšími silovými schopnosťami viď. napr. Bardet - Frome časovka alebo Uran v špurte čo vyhral etapu tohto roku na TDF alebo kde to bolo.
05.12.2017 - 21:46:04
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up