Neprestavuj a máš pokoj. Snáď aj výrobca vie, prečo dáva 10 bar.
28.12.2017 - 16:06:24
01
luper napísal:
Jedine že by sa rozťahovali v dôsledku tepla a zvíhali horný kameň, ale to je blbosť, lebo z vrchnej strany je obruba so závitom, ktorá im to nedovolí. :^)

Tým, že horný kameň nie je pevne spojený s obrubou so závitom, môže vzniknúť medzi nim a obrubou medzera. Nevraviac o tom, ze kameň uložený na základni s 3 prstami sa nepohybuje hore-dolu úplne hladko, je tam trenie (drhnutie) "prstov" v drážkach mlynca, ktoré zabraňujú pootočeniu základne. Pozor, bavíme sa o stotinách mm!
28.12.2017 - 16:12:34
01
Neprestavuj a máš pokoj. Snáď aj výrobca vie, prečo dáva 10 bar.

Ale aj tak mi to nedá, lebo káva dobrá ale kréma slabá. :( Na automate som mal takú krému, že keď som dal cukor, tak chvílu trvalo než prepadol a tu ide hneď ku dnu. :headbang: Neviem či by nepomohlo mlieť na hrubšie a použiť nižší tlak čerpadla, čím dosiahnem aj správnu dĺžku extrakcie a možno aj bohatšiu krému. :^) Tá kréma s cukrom len pre porovnanie. ;)
P.S. Možno aj tie premáčané puky v sitkách, ktore som predtým používal môžu súvisieť s tým, že káva je mletá veľmi na jemno.
28.12.2017 - 16:28:51
00
Pozri si tie dve rozdielne extrakcie čo som minule pridal ... jedna je Buna espresso zmes , kréma taká že sa tam udrží nie cukor , ale cela lyžička ... a druhu z Nenseba ... úplne odlišne kávy a aj výsledný produkt / v rámci mojich možnosti to naj čo doma zatiaľ dosiahnem / . Už som písal opakovane , že svetle praženia a Afrika ti nikdy nedá takú bohatú krému , akú dosiahneš pri tmavom Talianskom prazeni a zmesiach špeciálne na krému 🤪
28.12.2017 - 17:25:58
00
Pozri si tie dve rozdielne extrakc :( ie čo som minule pridal ... jedna je Buna espresso zmes , kréma taká že sa tam udrží nie cukor , ale cela lyžička ... a druhu z Nenseba ... úplne odlišne kávy a aj výsledný produkt / v rámci mojich možnosti to naj čo doma zatiaľ dosiahnem / . Už som písal opakovane , že svetle praženia a Afrika ti nikdy nedá takú bohatú krému , akú dosiahneš pri tmavom Talianskom prazeni a zmesiach špeciálne na krému 🤪

Ramon to mi je jasné, len problém je v tom, že porovnávam tú istú kávu, ktorú som robil aj na automate. :) Takže kréma by mala byť stejná, keď nie lepšia. ;)
Talianské tmavé praženie a zmesi nepoužívam. :(
28.12.2017 - 17:46:11
00
luper napísal:
Ramon to mi je jasné, len problém je v tom, že porovnávam tú istú kávu, ktorú som robil aj na automate. :) Takže kréma by mala byť stejná, keď nie lepšia. ;)
Talianské tmavé praženie a zmesi nepoužívam. :(


Ale automat ti spraví cremu aj keby si tam dal vylohovany sáčok z čaju, tam sú pressurized sitka takže neporovnavat. Chuť je však rozdielna, však?
28.12.2017 - 19:03:11
02
Ale automat ti spraví cremu aj keby si tam dal vylohovany sáčok z čaju, tam sú pressurized sitka takže neporovnavat. Chuť je však rozdielna, však?

S tým nemôžem súhlasiť, tiež som sa musel s nastavením vyhrať aby som dosiahol tu spomínanú krému a aj chuť. Keby som to nechal nastavené tak ako doporučovali z výroby, tak sa to veľmi káve nepodobalo. Tam bol jediný problém, že sa nedal mlynec nastaviť na ešte jemnejšie mletie, lebo už to čerpadlo nepretlačilo, a tak čas extrakcie bol kratší (15"-20"). Napriek tomu bola kréma taká ako som vyššie popisoval. ;)
28.12.2017 - 19:17:55
00
Tak som to poznal aj ja - nadupať páku, lebo vysoký stupeň jemnosti namletej kávy už nepretlačilo čerpadlo. Radšej teda o gram viac kávy, poriadny tamping - ale ... zas, extrakt bol surovejší chuťou, aj silnejší,. Z espressa teraz - z menej gramov kávy mám kultúrnejší produkt extrakcie. No - a nastaviľ mlynček - jemnosť mletia, gramy a čas , to som tu už spomenul. Ráta sa mi, ak z piatich po sebe idúcich porcií /shotov ?/ mám čo najpresnejšie priebehom, konzistenciou extraktu a produktom v šálke.
28.12.2017 - 20:00:45
00
... aha _ nedopísal som, tak ak mám z piatich - 3 - 4 čo najrovnakejšie, niekedy len dve!!
28.12.2017 - 20:08:48
00
pasta Za koľko sekund a koľko gramov kávy na jednu porciu Ti pomelie mlynec (pokiaľ viem máš tiež F4E Nano)?
28.12.2017 - 20:21:10
00
luper, ako písal ivan.p, automaty majú pretlakové "misky" aby vyrábali krému, používajú sa tiež aj na jednoduchých pákovkach. Porovnanie krémy pressurized vs. non-pressurized baskets napr. tu
.
28.12.2017 - 20:35:54
00
luper napísal:
... Neviem či by nepomohlo mlieť na hrubšie a použiť nižší tlak čerpadla, čím dosiahnem aj správnu dĺžku extrakcie a možno aj bohatšiu krému. ...

Z mojej starej korespondencie z februara 2014 s inym majitelom Bezzera Unica, na ktoru som si spomenul a vytiahol z e-mailu:
"Prestavil som OPV presne o 1 otacku, na slepej miske je to o chlpok viac, ako 10 bar, ale chcel som nechat OPV na -1 otacke. Co ma vsak prekvapilo, kavu musim mliet jemnejsie, ako som mlel pri 12 bar den pred tym! Alebo je to cerstvou svetlo prazenou kavou, ktora meni este vlastnosti zo dna na den???"
Ine detaily si uz nepamatam, ani vysvetlit nedokazem. Ak sa vsak chces bavit s OPV, poskusaj ... :)
28.12.2017 - 20:47:51
00
TO LUPER - tak toto prudko závisí od kávy, jej čerstvosti, suchého - alebo nie optimálne suchého stavu, parameter čas mletia a aj jemnosť korigujem, to sú spomínané odchýlky, kým si vyregulujem gramy a čas a tampovanie. Pripravujem sebe a prísediacim cca 5 - 8 káv denne, tak mi všetko nejekú tú porciu trvá. Myslím si, že zrniečka a desatinky sekund by vedľa seba stojace F4n z identickej kávy pripravili s odchýlkou a bolo by treba korigovať.
28.12.2017 - 20:56:41
00
peterg Toto je extrém, ja hovorím o normálnej kréme, ktorá je vyextrahovaná z arabiky a má orieškovú farbu prípadne tzv. tigrovanie a hrúbku cca 5-6mm. ;) V automate je hlava s piestom a sitkom, tá sa pri mletí kávy presunie do vertikálnej polohy a piest je v spodnej polohe aby sa válec naplnil kávou. Potom sa hlava sklopí asi do polohy 60°, piest stlačí kávu, nasleduje predinfúzia a po chvili je tlačená voda cez piest (jeho vrchná strana je plech s mikro dierkami) do stlačenej kávy. Po extrakcii klapka nad piestom zmetie puk do odpadovej nádoby. :)
peterg Určite to vyskúšam a dám vedieť, veď pootočiť skrutkou nie je taký problém. :) Keď to nebude fungovať ľahko to vrátim späť. ;)
pasta Dík za report. :)
28.12.2017 - 21:11:24
00
Gardelli ma novú limitku ... 93,5 iba za 20 € !!!

Zobral by som 3-4 ks , chce sa niekto pridať ?

https://shop.gardellicoffee.com/products/mzungu-project-uganda
29.12.2017 - 19:42:05
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
cron
keyboard_arrow_up