fixska napísal:
tam je dôležité aby ten prací prostriedok tú membránu "nezadusil" nejakými zložkami čo môže obsahovať bežný tekutý prostriedok. preto ja radšej na membrány dávam špeci na to určený - kúpiš aj v ExiSporte napr a tak

Spominany Perwoll Sport&Active (po novom sa vola Perwoll Sport ActiveCare 3D ) a Formil Sport z Lidlu su urcene aj na membrany (maju to napisane) . Bezne ich pouzivam, ziadny problem a urcite nie som sam. Nevidim ziadny dovod platit viac za nieco podobne v specializovanych obchodoch.
30.01.2018 - 22:19:09
05
na stitku jedneho tricka som mal napisane ze prat to mozem kludne v beznom pracom prostriedku a obcas pouzit ten na funkcne oblecenie. samozrejme ziadna avivaz. mam ten perwoll a strasne mi smrdi - teda az moc intenzivne vonia. co sa tyka pracky - nemas tam nejaky setrny program? mam na LG program delicate - je kratsi ale dlhsi ako ten kratky 30min. a hlavne pracka na nom prehadzuje pradlo setrnejsie
31.01.2018 - 08:48:08
00
A toto je presne dôvod prečo neperiem v "bežnom športovom" prášku, lebo mi to tiež smrdí, niežeby to nejak zle pralo alebo ničilo veci a podobne ale kupujem také "eko" ako ten yellow and blue značku - tie sú bez vône. AKo hovorí frajer - prádlo nemá voňať ale má byť čisté :) Keď už periem športové veci v bežnom prášku čo aj iné oblečko, samozrejme v tekutom, tak dávam taký lacák z DMky - denk mit natur, má minimálnu arómu je v takom plastovom sakli s vrchnákom nie v tých bandaskách tak aj menšie smeti sú z toho - praktické.
Veď každý má svoje dôvody na to, aby používal, čo používa :)
31.01.2018 - 09:03:21
02
Ja som kupil ten Perwoll Active na vyskusanie a perie to dobre ale fakt to smrdi strasne. Ked dam odporucanu davku tak mi ten smrad normalne vadi ked si potom obleciem termo. Tak davam tak polovicu a potom sa to da vydrzat. Ale asi skusim radsej nieco ine.

A susicka - membranove bundy treba susit, ale programom na nizsiu teplotu. Termo urcite do susicky nie.
31.01.2018 - 10:03:42
00
jj Perwoll Active aj mne smrdel :) na vyjazde ked som sa spotil bol ten oder o to vyraznejsi a kedze som astmatik tak mi bolo obcas blbo :D
31.01.2018 - 10:04:53
00
Alebo keď som nemala prostriedok tak som nastrúhala do práčky na strúhadle na syr z toho žlčového mydla a opralo to krásne, aj sa rozpustilo pekne :) Inak keď prejde okolo mňa skialpinista abo biker tak ten perwoll odór sa ťahá ešte hodný čas za nimi a potom keď prejde spotený, tak si normálne vychutnám tú úpravu čuchových senzorov do normálu :)

Inak pral už niekto doma páperku/spacák z kačacieho peria?
31.01.2018 - 10:18:01
00
Bundu mi prala moja a dala tam omielany perwoll na malu teplotu a do susicky podla programu na paperove veci s loptickami
31.01.2018 - 11:11:53
00
S akými loptičkami? Mám Sir Joseph s husacím perím, začína už kus písať ale prať som ju ešte nemal odvahu :D
31.01.2018 - 11:22:09
00
ja som opral paperovu Adidas bundu a ked som ju vybral z pracky som nevedel ci mam plakat alebo sa smiat :D som myslel ze som ju znicil nadobro. potom ked sa uplne preschla tak som to perie musel kadejako čechrať a natriasat aby bunda aspon na 90% vyzerala ako ked som ju kupil. potom este cca tyzden nosenia a bola cca na 97% ako za nova. no bojim sa ist do toho opat :D susicka s tymi loptickami by bola isto lepsia ako samovolne schnutie
31.01.2018 - 12:08:20
00
Perie je smrrrť.

Peří raději ne!
Na internetu i jinde se můžete opakovaně dočíst, že peří je pořád lepší než veškeré umělé materiály, že jestliže jedete do opravdového extrému, pak vám nezbývá než peří a podobné věci. Ona je to snad i pravda - ale jen pokud se tím extrémem míní zdolávání nějaké osmitisícovky, pokud si ten péřák koupíte nový na tuhle akci a pokud počítáte s tím, že ho poté už moc používat nebudete. Pak ano. Ale pokud jste takoví supermani, tak od malého Howadoora stejně žádné rady nepotřebujete.

Jestli na mne nedáte a koupíte si péřák, tak zjistíte zhruba toto - je lehký. Hřeje. Pěkně se v něm leží. Howadoor je blb.

Pak někam půjdete a budete v něm spát tři, čtyři noci. Tu čtvrtou zjistíte že spacák je stále ještě vcelku lehký, ale nasáklý vodou, leží se v něm dost blbě a o nějaké hřejivosti nemůže být ani řeči. Howadoor je blb.

Ono totiž peří nasává každou vlhkost, se kterou přijde do styku, vlhkost ve stanu, váš pot, vodu kterou vydýcháte. Pak se slepí, případně se z něj stanou takové malé zdrchané kuličky a v takovém spacáku se to spí pěkně mizerně, to mi věřte. V obchodě vám budou tvrdit, že jejich spacák to nedělá, že peří je uzavřeno ve vododpudivém obalu. Mi to taky tvrdili. Je to lež. A je to tuplovaná lež, když se jedná o spacák z Pertexu - takového prodavače, pěkně prosím, nakopněte i za mne. Já mám totiž péřák šitý z Pertexu a vím, že Pertex je asi tak vododpudivý, jako toaletní papír. Jenže je mnohem, mnohem dražší.

Možná se chystáte do větších hor a někdo vám bude vykládat něco o tzv. "suché zimě". Třeba je to i pravda, ale já jsem žádnou "suchou zimu" nepotkal ani na Kavkaze, ani v Himalájích, ani v Pamíru. Všude bylo hnusně mokro. Třeba se něco takového vyskytuje v Andách... Třeba.

To, že peří navlhá a už třetí noc se pořádně nevyspíte, protože se vám zdrcne na třetinu původního objemu (nezapomínejte, že ve skutečnosti vás proti zimě neizoluje ani peří, ani dutá vlákna, ale ta vrstva vzduchu mezi nimi), není jediná potíž. Spacák vysušíte a hřeje zase jako nový. Ale jenom jako. Po nějaké - poměrně krátké - době zjistíte, že ať spacák sušíte sebevíc, už to prostě není to co bývalo. Do obalu, do kterého jste měli zpočátku problém ho narvat, ho zabalíte a ještě můžete přidat svačinu. Takový zdrclý spacák taky podle toho hřeje.

Co teď s tím? Můžete zkusit spacák vyprat v nějakém prostředku, který o sobě tvrdí, že kvalitu peří obnoví. Já to taky zkoušel. Strčil jsem spacák do vany, napustil tam vlažnou vodu, přidal ten prostředek a promačkával podle návodu. Pak jsem ho vyndal, voda trochu okapala a tak jsem ho pověsil na šňůru.

Málem jsem z toho tenkrát dostal infarkt!!! Ještě třetí den byl spacák mokrý a místo peří v něm byly takové moc malinké měkké kuličky úplně nasáklé vodou. Dmychal jsem do spacáku několik hodin teplý vzduch, až jsem sestře skoro spálil fén a nic! Spacák, za který jsem dal tolik peněz! A ke všemu jsem měl jet za čtrnáct dní do Alp. Myslel jsem, že z toho zmagořím.

Asi po týdnu ten spacák konečně vyschnul a peří se opravdu trochu spravilo, takže skutečně nějakou dobu fungoval jako zamlada. Ale té děsné práce co s tím bylo! Několik dnů ustavičně natřásat, překládat, sušit horkým vzduchem a výsledek stejně nebyl valný.

Zhruba po roce a půl (to už jsem měl naštěstí jiný spacák) jsem celé praní opakoval se stejným prostředkem, ale v pračce. Nedopadlo to vůbec dobře, spacák sice vyschnul, ale peří zůstalo slepené, ač jsem dělal, co jsem mohl. Dneska už ho používám jenom když se chci přikrýt na divanu a žádný další péřový spacák už nechci ani vidět.


Ak ste to dočítali, tak gratulujem. Howadoor má tých rád viac.
31.01.2018 - 12:31:45
01
Páperku jedine do práčovne, radšej obetujem 8 € ako skántriť bundu za yxz peňazí .
31.01.2018 - 12:42:43
00
Hosť napísal:
S akými loptičkami? Mám Sir Joseph s husacím perím, začína už kus písať ale prať som ju ešte nemal odvahu :D


napríklad takéto: https://www.nay.sk/hama-gulicky-do-susicky-dryerballs-2-ks
31.01.2018 - 13:53:16
01
Hosť napísal:
S akými loptičkami? Mám Sir Joseph s husacím perím, začína už kus písať ale prať som ju ešte nemal odvahu :D

dáš do bubna tri tenisové loptičky, oni to perie rozdistribuujú aby nebolo zhrčené, keď som kukala v jednom športe prášky, tak mali v balení prostriedok na páperové veci s tromi liptičkamu - GRANGERS DOWN WASH KIT 300ml tak ma to zaujalo lebo ja som si páperku neprala ešte nikdy a mám ju už tak 7 rokov :) len ju vetrám a tak trošku mydlom pod pazuškou tú látku v ruke jemne operiem :D ale ja sa až tak nepotím
31.01.2018 - 13:54:16
01
Howadoor býval docela legenda :D
31.01.2018 - 14:33:55
01
pral som niekoľko páperiek normálne v práčke - Helly Hansen, Peak Performance, Sir Joseph a nič im nie je....stačí rozložiť na sušiak vodorovne a potom priebežne natriasať, aby sa to perie pekne od seba oddelilo...žiadna veda...

zo sirjoseph.cz

Pokud se rozhodnete vyčistit si svou péřovku nebo spacák sami, tak je nutné dodržet ošetřovací instrukce uvedené na etiketě výrobků.

Doporučuje se prát je v ruce nebo v pračce při 30 °C na zvláštní program a ve speciálním pracím prostředku na prachové peří.
Nepoužívat žádné agresivní prací prostředky, které by prachové peří zničily. Chemické čištění je možno provádět výlučné podle symbolu "F" {fluoruhlovodík). Jinými slovy, nelze provádět žádnou jinou formu čištění.
Řádně vymáchat (doporučujeme 2x).
Neždímat! Pouze ručně vytlačit vodu.
Sušit pomalu ve stínu (2-3 dny) a v průběhu sušení postupně dobře větrat a několikrát opakovaně prsty rozebrat a roztřepat peří v komorách
Nebo sušit v sušičce s velkým objemem, maximálně při 25°C
31.01.2018 - 14:37:50
01
keyboard_arrow_up