Takze uz som sa co to dozvedel z historie, zistil ze chcem trenovat ako v praveku, a teraz poprosim nieco k veci ;)
13.02.2018 - 22:14:36
01
Jazdit
13.02.2018 - 22:24:32
00
Zájdi do knižnice a požičaj si trénerskú literatúru spred 1990. Obávam sa, že nikto, čo sa tomu vážne(jšie) venuje by už nemrhal silami na prácu s odhadometrikou tak hrubého zrna (aj tak je to vždy "pokus o presnú prácu s morom nepresných čísel"). Väčšina ľudí tuná vyrástla na literatúre tak z 2000+ ... to už bol pulzák bežný (u nás tak o 10 r neskôr).
13.02.2018 - 22:40:03
00
čo som čítal tak borci zo starej školy jazdili neskutočné objemy, kludne aj vyše 40 000 km ročne, strašne vela z toho bolo balast miles na nízkyh tepoch bez štruktúry,

Prílohy:

eddy.jpg
eddy.jpg 47.31 KiB thumb_up0thumb_down

13.02.2018 - 22:47:28
00
A preco vlastne nechces trenovat s pulzmetrom?
13.02.2018 - 22:58:44
00
Jaiub napísal:
Takze uz som sa co to dozvedel z historie, zistil ze chcem trenovat ako v praveku, a teraz poprosim nieco k veci ;)


Podla mojho nazoru by si musel poznat svoje telo dokonale. Tvoj organizmus by musel zvladat to co mu nalozis ak by si chcel trenovat podla "pocitu". Ale teraz vazne. Akykolvek trening musi mat strukturu. Postupnost navaznost. A to trva dlho.rok dva.. Zalezi ake mas priority. Pokial jazdis do 3km kopca co ti staci a takymi %. Neskor si ho mozes zopakovat. Jazdit minimalne s hrudnym pasom. Wattmeter nie je nutny ale musis davat pozor na unavu z predchadzajucich treningov aby ta "nizsie tepy neklamali a za kazdu cenu dosiahol aktualny interval. Regeneracia je zasada c1. A nik ti neda ako co mas trenovat. Literatura je dostupna a ak ta bavi samovzdelavanie super alebo sa daj trenovat online. Ale to co das za trenera za rok ti zaplati niektory wattmeter a tu zltu knihu pozna asi kazdy. Zvysok je jasny .Tak do toho.
13.02.2018 - 23:15:42
00
Jaiub napísal:
Chcem sa spytat, na margo posledneho clanku ohladom pouzivania sporttesteru, da sa nejako systematicky zlepsovat bez pouzivania takychto veciciek?? Proste trenovat na zaklade pocitu a nie drzania sa cisiel. Mozem po ceste z roboty zahrnut jeden 3km tiahly kopec s prevysenim 7,5% ktory momentalne spravim za cca 20min(mtb). Chcel by som ho vyuzit na trening asi 3krat tyzdenne,(mimo ineho) a dostat sa cca ku 15-16min, najlepsi na strave ho robia za 12-14min. Aku strategiu zvolit?? Nejake intervaly, kde by som postupne zvysoval cas vysokej intenzity alebo snazit sa udrzat rovnake tempo cely cas a to zvysovat...

Môžeš trénovať aj bez týchto pomôcok. Ale nebudeš vedieť či sa "systematicky" zlepšuješ. Keď budeš jazdiť rôznorodý terén a meniť intenzitu a dĺžku tréningu určite sa budeš zlepšovať. Ale nikdy nebudeš vedieť o koľko si sa zlepšil. Pokiaľ ti nejde o čísla, ale hlavne o radosť z jazdy a o dobrý pocit, že si nejaký kopec vyšiel "pocitovo" rýchlejšie alebo viac v pohode ako pred týždňom tak to nie je problém. ten dobrá pocit je IMHO dôležitejší ako čísla. Nezabudni však na kvalitný spánok a regeneráciu. Tvoje telo zosilnieva práve pri oddychu po tréningu a nie pri tréningu.
Intenzitu výjazdov a tréningu určite striedaj. Kľudne skúšaj krátke a strmé stúpania vyjsť na ťažšom prevode bez podradenia na ľahší prevod a zapoj pritom maximálne úsilie. Nesnaž sa jazdiť stále rovnakou intenzitou po celý čas. Telo potrebuje nové stimuly, aby sa adaptovalo na záťaž. Iba vtedy sa môže zlepšovať.
14.02.2018 - 07:42:19
04
Tak v principe nemam nic proti pulzmetrom, ale myslel som ze to pojde aj bez neho a hladenia na cisla. Ako hobik, ktory si rad zajazdi cca 5 maratonov v okoli, na ktorych sa umiestnim v rozmedzi cca 1/3-1/2 startoveho pola, som sa nechcel viazat na cisla, ale zaroven sa posunut vo vysledkovej listine... Nehovorim ze sa casom tomu nevyhnem ak bude este chut a cas na systematicky trening, ale momentalne casu moc neni/jazdim nepravidelne, tak som myslel ze aspon takouto nejakou formou, ktoru mozem bezbolestne zahrnut, by sa dalo pomaly posuvat a zvysovat vykon...
14.02.2018 - 07:47:21
01
Kristina vdaka, konecne typ odpovede aku som ocakaval :y:
14.02.2018 - 08:00:06
00
Jakub: s Ledavi a Kristinou sa dá do značnej miery suhlasit. Musíš ale chápat, že tažko ti niekdo niečo relevatne poradí, ak ta vobec nepozná, nepozná tvoju športovu historiu,sučasnu výkonnost apod. Obecne ti ale jednu radu dám. Ak sa chces zlepšit primárne v tom kopci, čo si spomenul, neni nutne jazdit len kopce hore dole, hlavne ak nemáš moc času. Zameraj sa na to, aby si čo najviac točil nohami, dostal do nohou kilometry a hodiny.
Poznámka: tiež sa možeš zamysliet nad mimobikovými aktivitami, ktoré ale ovlivnuju cyklisticku výkonnost. Mám na mysli napr. posilovanie s vlastným telom (kludne od pár minut denne), uprava stravovacích návykov (ak máš kila naviac) apod.
14.02.2018 - 08:42:09
00
S potrebou sa posunut vyssie stupa aj narocnost treningu alebo jeho narocnost ci planovanie. Prva 10 urcite nejazdi na pocit. Aj ked vynimka potvrdzuje pravidlo( moj kamarat) jazdi bez hr.pasu a wattmetru a teda na pocit a poharov ma dost. Lenze jeho telo dokaze regenerovat ovela rychlejsie. Na treningu s nim sa ledva drzim v haku. A nakoniec ,skusil som jeden z poslednych pretekov min.rok ist na pocit. Bez meracov a je to ine. Mal som lepsi pocit a islo sa mi super. Nakoniec v preteku aj tak jazdis na hranici ANP . Trenujem s pasom. Kristina Ti to napisala adresnejsie ako ja. Vela ludi ma spickove merace, ale ta radost sa nejak straca v zaplave dat a sledovania Stravy a zabudaju preco vlastne jazdia
14.02.2018 - 08:43:20
00
petersa Ano, s nimi dvoma suhlasim ;-) Ja som skor myslel nejake vseobecne rady ako sa zlepsovat, ten kopec som uviedol len ako priklad ze ho mozem vyuzit na porovnavanie vysledkov a urcenie si nejakeho ciela :) Mam ho 2min po ceste z roboty, takze vzdy budem rovnako oddychnuty, bez x km uz v nohach atd... Ci intervaly, rovnake tempo, popripade nejake nastupy... Ale vidim ze to je komplikovanejsie ako sa zda, takze si budem asi len jazdit podla nalady ako doteraz... :?:
Poznamka: posilnovanie vlastnym telom a upravu stravy praktizujem uz druhu zimu, zatial sa to prejavilo vyformovanim postavy a poklesom vahovej hodnoty z 90-92kg na 77kg, tohtorocny a aj dlhodoby ciel je 75kg... :)
14.02.2018 - 08:54:17
00
Kopec jazdi po aspon 15min rozohriatia aj akykolvek interval po rozohriati a pripadne opakovanie povedzme po 20-30min. Intervaly 2-5min. Dlzku si daj podla seba ako sa citis. Nema cenu ist vzdy na hranu. Striedaj silove a rychlostne intervaly ale nie g jednom treningy. Pri silovych aby si mal nizsie tepy. Je to zlozitejsie bez pasu. Trening je ako pyramida a intervaly su na vrchu v malom pomere k vytrvalostne jazde.
Taky Ivan stavia pyramidu podobnu v BA. ( tuto poznamku neber vazne) Schudol si super. Co jedavas.co si vylucil zo stravy?


Naposledy upravil slavomirk dňa 14.02.2018 - 09:35:11, celkovo upravené 1 krát.

14.02.2018 - 09:17:11
02
Zase nech sa nerobi dogma z toho, ze ak ma niekto Garmin, hrudny pas a powermeter, tak nejazdi pre radost. To generalizovanie sa mi nepaci. Ja to mam tiez a jazdim pre radost bike mam primarne ako psychicky relax, nesnazim sa za kazdu cenu nahanat KOMy niekde okolo hnoja...

Mna to skratka bavi sledovat a vyhodnocovat. Napr. pulz vs. vykon je super ukazovatel, ci je clovek pretrenovany, alebo v akom je psychickom rozpolozeni. A casto pocity nesuhlasia s tym, co vidim...

Takze sa treba fakt dobre poznat, aby som vedel, ze takto ano a takto nie. Hovorim o tom ak sa chcem niekde posunut.

Jaiub Ja ti na zaciatok odporucam tuto knihu Treningova biblia pre cyklistov: https://www.martinus.sk/?uItem=126646

Imroman pise velmi dobre, zrozumitelnou recou, takze aj jeho clanky tu na webe.
14.02.2018 - 09:31:15
05
sesulak


[quote] i. A casto pocity nesuhlasia s tym, co vidim./quote]

Ako vyhodnocujes taky pocit pocas treningu. A ako to riesis. D
14.02.2018 - 09:41:24
00
keyboard_arrow_up