Kristina napísal:
Myslíš asi toto https://youtu.be/-jh-5TYAtJI (ivan odporúčam inak pustiť si cca čas 7:10 kde hovoria, že na rovine sa zvyčajne jazdí vyššia kadencia a v kopcoch nižšia)
Tu je však týpek, ktorý celkom nesúhlasí s výsledkami GCN https://youtu.be/L_fR8CNAfrQ
Myslím, že týpek má hlavne pravdu v tom čo som už spomínala. Schopnosť jazdiť vyššou kadenciou sa nededí ani sa s ňou človek nerodí. Je to niečo čo dokážeme získať tréningom a nácvikom techniky šliapania. Rovnako ako správne dýchanie, správny prejazd zákrut, prejazd strmých dropov, zvládanie dlhotrvajúcej záťaže na hranici ANP. Nič z toho nemáme keď sa začíname serióznejšie učiť jazdiť na bajku, alebo žiletke. A je iba na nás ako dokážeme identifikovať naše slabé stránky a pracovať na nich ak sa chceme na pretekoch posunúť na vyšší level.
Bolo by pre mňa nepochopiteľné prečo by sa väčšina cyklistov a aj bajkerov sama pripravovala o lepší výkon zbytočne vysokou kadenciou. Napríklad aj taký mohutný bajker ako Jarda Kulhavý jazdí aj na bajku priemernú kadenciu 90.


Teraz neviem. Najprv hovoríš že sa treba učiť vyššej kadencii, potom zas že vyššou kadenciou sa cyklisti zbytočne pripravujú o výkon. A mám dojem že nie je problém prejsť z menšej kadencie na ťažšom prevode na väčšiu kadenciu pri ľahšom prevode. Horšie je to opačne. Alebo si myslela, že napr. včera som mal ísť kadenciu nie 72 ale 90 - na rovnakom prevode. A vlastne možno som tých 90 aj ísť chcel - ale vydalo len 72. Potom máš pravdu že lepšie je ísť väčšou kadenciou. To by ale nebol P 250 W ale 300. Musím fakt popracovať na väčšom kadenčnom šlapaní. Sa oplatí. Kľuky by to mali vydržať - horšie s kolenom.
27.02.2018 - 17:20:08
00
Naco je dobre toto trollovanie


Naposledy upravil slavomirk dňa 27.02.2018 - 17:42:05, celkovo upravené 1 krát.

27.02.2018 - 17:39:49
01
Poraď, ako s tou kadenciou. Raz je vyššia lepšia - potom že sa ňou okráda o výkon. Už keď si sa zapojil. Ako jazdíš napr. do kopca - radšej ľahší alebo ťažší prevod.
27.02.2018 - 17:41:59
00
...silové šliapanie nižšej kadencie viac poškodzuje a mikrotraumatizuje kolenny kĺb ako vyššia kadencia menšia sila ... bez IMHO

A nie “ väčšom kadenčnom šlapani “ , ale šliapanie vyššou kadenciou :) IMHO

... pokial si “ netrénoval “ silovú vytrvalosť , ale len si absolvoval tvoj bežný tréning tvojou zvyčajnou kadenciou , tak by si mal podľa môjho skromného a nekompetentného názoru popracovať na zvýšení kadencie . Keď som začínal na ceste , Pavol ma na to upozornil ... a mal pravdu , s rastúcou výkonnosťou dokáže cyklista efektívnejšie šliapať vyššou kadenciou . Dnes nemám zásadný problem udržať kadenciu 109@1 hodinu .
27.02.2018 - 17:49:07
01
Toto mi napadlo asi včera. Na rovnakom prevode postupne zvyšovať kadenciu. S technikou kadenčného šlapania to ale málo spoločné - čistá kondícia.


Naposledy upravil ivan dňa 27.02.2018 - 17:56:44, celkovo upravené 1 krát.

27.02.2018 - 17:51:29
00
Moj nazor je o str.vpredu. v konecnom dosledku je to vytrvalostna zataz. Rozhoduje kto ju ma lepsie natrenovanu. Inak co je lepsie a rychlejsie?.. vybehnut 5000 schodov stylom po jednom? Po dvoch?Rychlo? Akou kadenciou? Bike je o tom istom. A ako pise Ramon. schopnost udrzat vysoku kad.je znakom dobrej vykonnosti. Ked som si daval zalezat na kad.100 +- 5. Tak sa mi islo v zavode lepsie. Citil som vacsi potencial v nohach
27.02.2018 - 17:55:38
00
Samozrejme že väčšia kadencia na rovine je znakom lepšej trénovanosti - záleži ale, na akom prevode. Veľká kadencia na ťažkom prevode. Ideálna kombinácia. Kondičná príprava - nie zlepšovanie techniky šlapania. Ale späť k tým kopcom. Je väčšia kadencia šlapania do kopca menej výhodná, svedčí o nechopnosti udržať watty ? /Wiggins, Froome, Dumoulin, .../ Podľa Kristíny -


Naposledy upravil ivan dňa 27.02.2018 - 18:22:18, celkovo upravené 1 krát.

27.02.2018 - 18:09:59
00
ivan napísal:
Toto mi napadlo asi včera. Na rovnakom prevode postupne zvyšovať kadenciu. S technikou kadenčného šlapania to ale málo spoločné - čistá kondícia.

ty si to este stale cele nepochopil. kedze opakovanie je matka mudrosti a @kristina uz z tohoto s graciou vycuvala skusim zopakovat co uz napisala - mozno to na druhykrat prejde.

cim ides vyssou kadenciou tym je pre teba (kohokolvek) tento pohyb neprirodzenejsi a teda menej efektivny. ak sa vsak naucis ist vyssou kadenciou (bez ohladu na zataz / vykon) tento pohyb sa pre teba stane prirodzenejsi a teda efektivnejsi. akonahle sa naucis ist relativne vysokou kadenciou / akonahle si na vysoku kadenciu "zvyknes" mozes do celeho tohoto zacat pridavat zataz / vykon.

nechcem ti vsak kazit zaluzie, toto sa naozaj neda "naucit" ani za tyzden a ani za mesiac. a pri tvojom style vozenia sa mam silnu obamu ze tebe to bude trvat dlhe roky...
27.02.2018 - 18:18:58
00
A prečo by som mal ísť vyššou kadenciou keď je to neprirodzené. Zaradím ťažší prevod - s nižšou kadenciou. V balíku na rovine, v mierne zvlnenom teréne to nie je žiadny problém. Rozhoduje členitejší profil, kopce a tam ti adaptácia na väčšiu kadenciu nepomôže. Rozhodujú W/kg, FTP, nízky laktát pri silnejšom tlačení do pedálov - nie rýchlejšom - kondícia nie šlapanie na prázdno, na techniku.


Naposledy upravil ivan dňa 27.02.2018 - 18:38:29, celkovo upravené 1 krát.

27.02.2018 - 18:27:38
00
vravim ze mas problem s pochopenim pisaneho textu :D

edit:

inak nech nie som za *****. uplne zjednodusene.

prilis nizka kadencia ti kur*i kolena a ako bonus viac zatazuje svaly ako vysoka kadencia. ak sa naucis ist vysokou kadenciou - pri rovnakom celkovom vykone menej zatazujes svaly ergo dlhsie dany vykon dokazes udrzat...
27.02.2018 - 18:28:14
07
ivan napísal:
A prečo by som mal ísť vyššou kadenciou keď je to neprirodzené. Zaradím ťažší prevod - s nižšou kadenciou.


Uz len kvoli tvojim problemom s kolenom ;)
27.02.2018 - 18:38:59
00


Celkom dobre vidiet,ze sila a frekvencia ma viac podob
27.02.2018 - 18:40:51
00
asi OT ale dnes rozjazd, 40 min Sweet Spot a vyjazdenie. Kadencia medzi 80 a 90 :-)
27.02.2018 - 18:44:16
02
Hosť napísal:
vravim ze mas problem s pochopenim pisaneho textu :D

edit:

inak nech nie som za *****. uplne zjednodusene.

prilis nizka kadencia ti kur*i kolena a ako bonus viac zatazuje svaly ako vysoka kadencia. ak sa naucis ist vysokou kadenciou - pri rovnakom celkovom vykone menej zatazujes svaly ergo dlhsie dany vykon dokazes udrzat...


Na novoročnom výjazde máš kadenciu 79. Moja priemerná kadencia za posledné dva mesiace je 82. Daj si námahu a spočítaj priemer svojej kadencie za rok. Môžeš trénovať vyššiu kadenciu na určitom počte tréningov, keď to potom zneguješ 80 percentami kilometrov pri kadencii 79. A správaj sa slušne.
27.02.2018 - 18:58:56
00
Hosť napísal:
Uz len kvoli tvojim problemom s kolenom ;)


Maroš - koleno sa nepoškodí jazdením na ťažkom prevode ale častým jazdením na ťažkom prevode. A časté jazdenie nie je môj prípad.
27.02.2018 - 19:07:09
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up