Tu: http://blog.trainerroad.com/how-vo2-max-work-makes-you-fast-the-science-behind-it-all/
23.03.2018 - 09:49:59
00
Vo2 je jeden z genetickych predpokladov na to aby si bol dobry/vykonny. Dalsie veci ako laktatovy prah, ftp/w sa daju spravnym treningom posunut hore. Ale ak mas priemerne vo2 (dane geneticky), nikdy nebudes PRO, ani keby trenujes kolko chces.

Ja mam teraz pred sezonou (po fakt gaucovej zime), 52 vo2 max. Chcel by som upravit dietu, zhodit par kg, znizit telesne tuky a skusit to zdvihnut nejakymi intervalovymi treningmi. Ale o 60+ nesnivam :)


Naposledy upravil crymo99 dňa 23.03.2018 - 12:51:32, celkovo upravené 1 krát.

23.03.2018 - 10:02:42
00
Froome mal kedysi 2015 cca. 174 max
23.03.2018 - 11:08:32
00
ivan napísal:
Nedajú sa niekde pozrieť približné hodnoty VO2max podľa FTP ?

nie pretoze pozerat sa na to takto je uplna blbost. ak nebudes prispievat blbosti aspon 3 dni tak ti dam za odmenu aj priklad z praxe ;)
23.03.2018 - 11:12:13
03
Najvyššia hodnota bola nameraná u len 18-ročného Oskara Svendsena a to konkrétne 97,5 ml.kg-1.min-1. Test bol vykonaný v roku 2012 na University College of Lillehammer v Nórsku.
23.03.2018 - 12:40:14
00
Hosť napísal:
nie pretoze pozerat sa na to takto je uplna blbost. ak nebudes prispievat blbosti aspon 3 dni tak ti dam za odmenu aj priklad z praxe ;)


Na to zabudni.
23.03.2018 - 14:07:21
00
Dan Lloyd z GCN hovoril že na meraní Vo2max bol raz v živote s hodou okolností to bolo na vrchole jeho kariéry keď jazdil aj Giro, a namerali mu 68ml/kg/m, sám dodal že na profíka je to docela priemerné ale takisto povedal že ludia to docela preceňujú,, napr. Na TdF Lemond záverečné stúpanie na Alpe d'Huez dokázal vyšplhať s 5,3w/kg jeho Vo2max bolo necelých 90, Armstrong to isté stúpanie dokázal vyšplhať s 6,4w/kg s vo2max cca 75, na časovke na ten kopec v 2004tom bol schopný držať 6,9w/kg, to len k tej korelácií FTP ku Vo2max
23.03.2018 - 14:21:02
00
Ked papali bobule.. ja namiesto vysokeho VO by som bral radsej viac casu na trening. Tito profi a poloprofi maju ine podmienky. U beznych amaterov ovlynuje rast w/kg vselico mozne. Co samozrejme vieme. Zaujima ma v tejto teme kolko ludia venuju casu treningu v zavislosti na cas a vek. Udajne so stupajucim vekom sa skracuje dlzka treningu a zvysuje intenzita
23.03.2018 - 15:16:04
00
VO2max síce zrejme má nejaký geneticky (multifaktoriálne) daný ceiling, ale kým sa naň dostanete, docela si máknete :) si pamätám, ako som raz po chorobe vytestoval VO2max 40 :D :D :D pričom normálne som, diplomaticky povedané, o niečo vyššejšie :D čiže z netrénovanca na svoj vrchol sa to dá aj znásobiť.
Ono je to celé o "systéme vier". "Verilo sa" vo VO2max, ako sa verilo a verí v X laboratórnych ukazovateľov a vždy sa nájdu somárikovci, ktorí nejaký konkrétny prehlásia za samospaso. Pritom ide o to, ako si ktorý jazdec "vyskladá" guláš zo svojich plusov a mínusov (ako správne podotkol dottore Ramon1, ktorému coby anesteziológovi časť tejto tematiky zasahuje priamo do špecky). Pretože o tom, ako sa laboratórne číselká (ne)prenášajú do preteku, sa v posledných povedzme 5 rokoch vyrojilo dosť pre niekoho aj nepríjemných poznatkov. Medzi spodnoscú a vrchnoscú sa dokonca povráva aj to, že za odmietnutím istého katolíckeho vrtiča pedálmi od Žiliny istým tímom v už dosť dávnej histórii bola tiež viera v samospaso charakter nejakého laboratórneho parametra (a vieme si domyslieť, akého asi, keďže dotyčný coby špurtér a ex-XCčkar bude tak trochu anaerobic monster) a v onom tíme si možno medzičasom ***** hlavy o steny tak, že prevádzka budovy musí z času na čas pozamaľovávať rajčiny.
23.03.2018 - 16:49:48
00
Hosť napísal:
nie pretoze pozerat sa na to takto je uplna blbost. ak nebudes prispievat blbosti aspon 3 dni tak ti dam za odmenu aj priklad z praxe ;)


No. Ďuri. Vyzerá to tak, že si sa s Kristínou a marošom15 opäť nechal niečim uniesť.

Moja otázka: ,,Nedajú sa niekde pozrieť približné hodnoty VO2max podľa FTP ?,, nemusí byť vôbec blbosť. Kľudne na ňu môže byť odpoveď - a to nasledujúca /s hodnotami ako príklad/:

Ak je FTP najväčší priemerný výkon po dobu 60 minút vo W/kg potom je možné dosiahnuť ho s nasledovnými hodnotami VO2max v ml/kg.min.

hodnoty FTP do 3 W/kg je možné dosiahnuť s hodnotami VO2max do 45 ml/kg.min.
hodnoty FTP do 4 W/kg je možné dosiahnuť s hodnotami VO2max približne v rozmedzí 40 až 65 ml/kg.min.
FTP do 5 W/kg - 55 až 75 ml/kg.min.
FTP od 5,1 W/kg po najväčšiu nameranú hodnotu FTP - s VO2max. 65 až 97,5 ml/kg.min. /najväčšie namerané VO2max./

Pri množstve meraní FTP a VO2max. je potrebné už len zistiť rozmedzia hodnôt VO2max., ktorými sa jednotlivé wattové výkony dosiahli.
23.03.2018 - 17:39:43
00
vo2max ti NIC nepovie o hodnote FTP.

boli sme u sportoveho lekara na testoch a sli s nami dvaja freediveri. mali EXKLUZIVNE hodnoty vo2max. bolo im to vsak (pre cyklistiku) trt platne kedze hodnoty FTP mali (pri vsetkej ucte) hlboko podpriemerne.

takze ak ti niekto povie ze ma vo2max na 70 este to vo vztahu k FTP nemusi znamenat ale ze VOBEC nic...
23.03.2018 - 19:12:30
04
ivan Fakt nechápem, prečo máš potrebu sa vyjadrovať k niektorým príspevkom dokonca dva krát. Iba tu celé vlákno špiníš svojim odpadom. Donedávna si sa mi smial, keď som ti hovorila, že vonkajšia teplota má vplyv na dosiahnuté tepy. Wattmeter bola pre teba tiež iba zbytočnosť. A teraz dokonca miešaš do tréningu aj atmosférický tlak.
Osobne navrhujem vytvoriť vlákno "Ťažký život Ivana" kde si môže filozofovať. V opačnom prípade zvažujem, že sa asi odhlásim zo sledovania tohto vlákna.
23.03.2018 - 19:19:31
014
Meriate si kludovy pulz pravidelne?
23.03.2018 - 19:26:00
00
Pekne je "problematika" vo2 max zhrnutá v článku čo sem dal Sesulak. Píšu tam, že napr. husky má vo2 max 240. Ok, ale to ešte automaticky neznamená, že sa stane víťazom tdf :) Dobré prirovnanie je skákanie na trampolíne. Výška výskoku je FTP a strop, do ktorého môžeme naraziť je Vo2 max. Mať vysoký strop nič neznamená ak sa nedokážem poriadne odraziť.
23.03.2018 - 19:33:32
02
Jo,ked nezabudnem tak kazde rano. Odporucam daku appku na telefon a mas to potom fakt jednoduche. Ja pouzivam heart rate plus.
23.03.2018 - 19:35:26
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up