tie polguľové podložky používal tuším iba Avid, teória bola pekná ale v praxi vyladiť to aby nič nešúchalo bolo fakt o nervy... navyše pri montáži Avid strmeňov sa počítalo s tými podložkami, ak by to šlo napríklad pod tú TRP brzdu tak platničky idú s časti mimo kotúča
26.03.2018 - 20:21:15
00
aj shimano ich používa pri adaptéroch, ale iba medzi skrutku a strmeň
26.03.2018 - 20:25:50
00
hej, zabudol som napísať že medzi strmeň a adaptér :)
26.03.2018 - 20:32:21
00
Pokiaľ je dosadacia plocha postmount úchytov zafrézovaná tak nič netreba podkladať podložkami. Brzdy by mali sedieť rovno a nastavovať iba do strán. Veľa krát sa však stáva, že postmount úchyty sú od farby, alebo nie sú zafrézované a vtedy je brzda po dotiahnutí nakrivo.
26.03.2018 - 21:45:22
00
takze - dopredu som dal 1,5mm podlozky medzi vidlicu a adapter, do zadu 1mm podlozky a uz to vyzera byt tak ako ma. kde je problem netusim - zatial som sa stym nestretol, preto som sa pytal tu, ci niekto nema skusenost - skor je problem niekde v kompatibilite niecoho - ram by mal byt kvality, adapter je origo shimano ako aj kotuc a platne. takze typujem ze sudruzi z TRP niekde urobili chybu. nasiel som na weboch fotky s podobnym problemom ale akosi to nikto neriesil.

ako bolo spomenute - konicke podlozky medzi strmen a adapter by bola blbost - tie maju 5mm, ja som potreboval 1,5 resp. 1mm. a pokial ide shimano strmen (alebo nieco ine na rovnaky sposob) priamo na ram/vidlicu tak ide priamo. konicke podlozky sa pouzivaju preto, lebo adapter ma v hornej casti iny rozmer ako v dolnej cim sa zmeni uhol dosadacej plochy a hlavy srobov by dosadli sikmo.
k avid systemu len tolko - nastavit to bolo pekna drina. myslienka sice fajn ale v praxi - stlacit paku, dotiahnut sroby a vsetko je hotovo - sa mi to nepodarilo ani raz.
vyhoda tychto TRP mechanik (asi koli ktorej su predrazene) ma byt v tom ze stlacis paku, dotiahnes sroby a mas hotovo. no nepodarilo sa mi to ani pri tomto systeme. zasa som sa vytrapil a stale to nieje ono. skusim to zabehnut a uvidim.
preto vzdy ked z akehokolvek dovodu musim demontovat strmen a znova nahodit ma ide slak trafit a nechavam si na to pol dna :-D
26.03.2018 - 22:37:41
00
Presne ako Kristína píše, tiež mám dobré skúsenosti čo sa týka montáže Shimano brzd. Dosadacie plochy na vidlici/zadnej stavby ako aj adaptéru sú rovné (presne kolmé na kotúč) a tak čo sa týka nastavenia strmena brzdy je len ho posunúť do lava/prava tak, aby nešúchal kotúč. Či je šikmo alebo presne rovno riešiť netreba, určite je presne rovno (aspon by mal byť). Dalšia výhoda toho je aj to, že brzda sa udrží v tej polohe ovela dhlhšie ako ked treba aj pod adaptér alebo strmen brzdy dávať polohovatelné podložky. Tiež som dávnejšie mal Avidy, ktoré boli tak riešené, tiež ma z nich išlo rozhodiť. Stále mi šúchal kotúč a nastavoval som ich snáď po každom výjazde. Potom som si kupil Shimano XT BR 785 a jak som ich namontoval, ostali v tej polohe až kým som o pár rokov neskôr ich premontoval na nový bike ;D Gusto, Vela stastia.
27.03.2018 - 09:26:55
00
Kristina napísal:
Pokiaľ je dosadacia plocha postmount úchytov zafrézovaná tak nič netreba podkladať podložkami.

V pripade ze su zafrezovane plochy post mount, a su presne kolmo na rovinu kotuca tak to moze dobre fungovat...otazka je vsak, kolko vidiel to ma zafrezovane... druha vec ze adapter musi mat takisto vsetku roviny kolme na kotuc. Staci niekde jeden, jeden a pol stupna odchylka a prasiatko uz bude nakrivo... Rovnako sa viem stotoznit s nazorom ze nastavovat "letmo" ulozene prasiatko s natacacimi podlozkami na oboch stranach je pakaren. Ale mam na to fintu (bolo to uz spominane aj tu na MTBikeri) ze treba nastavovat v protisvetle a ak budu medzi platnickami a kotucom rovnake spary tak je nastavene a dotahujem skrutky na striedacku a vzdy len o par stupnov. A po nastaveni mi to vzdy vydrzalo dost dlho. Asi budem musiet skusit nejaku sadu na zafrezovanie plosiek do roviny a potom pouzivat riesenie ako u Shimana, lebo doteraz som musel prasiatka vzdy polohovat, resp nikdy mi nesadli rovnobezne s korucom.
27.03.2018 - 13:07:54
00
Tak u odpružených vidlíc zafrézovanie nebýva problém. Tam je to prakticky vždy presne, pretože je to dané už výrobou spodných nôh vidlice, resp. vŕtanie dier na skrutky. problém býva u rámov, kde sa ešte navárajú postmount úchyty a tam môžu vzniknúť rozdiely. Ale skôr sa stretávam s problémom neočistenej farby na dosadacích plochách. To spôsobuje 1. brzdu nakrivo 2. vibrácie a pískanie bŕzd. Na očistenie resp. zafŕézovanie dosadacích plôšok postmount existujú rôzne frézky.
Finta s protisvetlom funguje najlepšie ak si pod bajk položíš biely alebo žltý papier, aby bol kontrast a špáry najlepšie viditeľné ;)
27.03.2018 - 13:21:14
00
trocha draha sada,,,
https://www.parktool.com/product/disc-brake-mount-facing-set-dt-5-2

https://www.youtube.com/watch?v=zBsqYnYj_sE&t=384s
27.03.2018 - 17:23:20
00
Prečo by si to mal niekto kúpiť na jedno použitie? Veď, každý dobrý servis niečo také má
27.03.2018 - 22:01:22
00
Nahodil som metalické platničky a plávajúci kotúč...predná vidla začala mať abs efekt...pri brzdení prednou trhá hore-dole...je to možné byť jej malou tuhosťou (fox32). Vzadu som vymenil 160 na 180 a mega väčší nástup aj brzdný účinok...
30.03.2018 - 00:55:56
00
kotuce mas z ciny alebo daco znackove? cinske lubia byt zvlnene po nekvalitnom opracovani.
30.03.2018 - 01:52:55
00
No neviem, ale mám skúsenosti, že ani Shimano nebývajú práve rovné ;) , toto s tým trasením som už tiež zažil a používal som buď Shimano, alebo Avid kotúče a brzdy a vidlice tiež Fox 32, ale postrhol som to pár krát aj pri Pike, ktorá je určite tuhšia :)
30.03.2018 - 07:36:46
00
Pridam svoju skusenost po kupe noveho predneho 180mm kotuca shimano s chladenim a adapterom mi ostal povodny kotuc 180mm tektro aj adapter tak som nahodil dozadu namiesto 160mm

Prílohy:

IMG_20180402_125618.jpg
IMG_20180402_125618.jpg 1.42 MiB thumb_up0thumb_down

02.04.2018 - 13:13:15
00
Supafly666 napísal:
Nahodil som metalické platničky a plávajúci kotúč...predná vidla začala mať abs efekt...pri brzdení prednou trhá hore-dole...je to možné byť jej malou tuhosťou (fox32). Vzadu som vymenil 160 na 180 a mega väčší nástup aj brzdný účinok...

Tento prejav ukazuje, že si pravdepodobne nesprávne zabehol nové platničky s novým kotúčom.
02.04.2018 - 20:01:49
00
keyboard_arrow_up