Ahojte bikerky, bikeri,
(Jedná sa o mtb ht bike Genesis Axiom PRO na 29" kolesách, deore/slx výbave 10-speed)
Pred pár dňami som robil malý servis, menil som reťaz, lanká, vyčistil kazetu, premazal ložiská v nábojoch. Reťaz mala za sebou +/- 1600Km a vydávala taký nepríjemný pukavý zvuk (pri každom zábere jedno "puk") ako keby niekde poriadne nedoliehala (nejake tie Km som natom tak spravil, neviem presne, pár 10-siatok Km) Tak som teda spravil ten servis, všetko nastavil a bike šiel ako nový bez nežiadúcich zvukov, radí presne. Dnes som bol v malých karpatoch a po cca 30 - 35Km som spravil pár malých skokov v lese cestou dolu. Nič veľké, len také hop. No Keď som začal zas šliapať, znovu sa ozýva ten zvuk ako pred výmenou reťaze, keď točím pedálmi na prázdno vidno ako dosadá reťaz až keď je na zuboch. Radenie je stále presné. Robí to aj na najväčšom koliesku vzadu, no možno trošku menej, ťažko povedať keďže na takom prevode neviem spraviť taký záber. Chápal by som keby to robí hneď po výmene, že som starou reťazou poškodil kazetu, ale takto po 35Km a po ceste z kopca? Nie som si vedomí, že by som niekde nejako trafil ktorúkoľvek časť biku, len ľavú kľuku som chytil o zem keď som mal pedál dolu (bolo to počas toho zjazdu).
Má s tým niekto skúsenosť? Prípadne nejaká rada kde hľadať chybu?
Vopred ďakujem <3
01.05.2018 - 19:48:15
00
určite puká reťaz? lebo pukať pri zábere môže všeličo
01.05.2018 - 20:01:21
00
Určite to ide od zadnej kazety. Tak som si to hneď spojil s reťazou.
01.05.2018 - 20:16:42
00
meral si reťaz pred výmenou? ak bola moc vyťahaná mohol si zničiť pastorky na kazete
01.05.2018 - 20:18:20
00
Nemeral. :/ (už som ju vyhodil) Nenapadlo ma to keďže to fungovalo.
No napadlo to aj mňa, len ak boli zničené pastorky, prečo sa to začalo ozývať až po tých cca 35km? A to som šiel do kopca aj z kopca počas tých 35. Všetko bolo v poriadku.
01.05.2018 - 20:24:52
00
Ja som asi mesiac riesil pukanie pri slapani, skusal som menit a cistit vsetko mozne - retaz, stred, sedlovku a nakoniec som zistil ze to pukanie sposobovali nity na kazete...neviem ako je to mozne ale ked som ich nastriekal Shimano mazivom (toto https://kubicasport.eu/mazivo-na-retaz-a-lanka-shimano-sprej-200ml) tak to prestalo... Neviem ci je to to iste ako mas ty, ale tiez to pukanie zacalo az po najazdeni par kilometrov.
02.05.2018 - 10:51:33
01
Neviem ako si to zistil pukanie na kazete ale mam tiež taký problém. Pri silnejšom alebo lepšie povedané pri posledných 3-4 pastorkách / ma 11z kazetu / na kazete pri šlapaní do kopca mi niečo puká, šuchá a čo ja viem čo všetko. Myslel som že sú to špice ktoré sa tru pri križení tak som na to nereflektoval. / kolesa American clasic / Ale toto ma nenapadlo vyskúšam nastriekať tiež kazetu.


Naposledy upravil fofo050 dňa 02.05.2018 - 13:22:15, celkovo upravené 1 krát.

02.05.2018 - 11:03:10
00
Lojzíku daj slúchatká a máš pokoj. Mne keď je takto sucho a prach puká celý bicykel a hento to spoľahlivo rieši :D
02.05.2018 - 11:43:15
04
Ja som menil stred a na tretom vyjazde zas pukance
02.05.2018 - 11:47:48
00
fofo050 napísal:
Neviem ako si to zistil pukanie na kazete ale mam tiež taký problém. Pri silnejšom alebo lepšie povedané pri posledných 3-4 pastokách / ma 11z kazetu / na kazete pri šlapaní do kopca mi niečo puká, šuchá a čo ja viem čo všetko. Myslel som že sú to špice ktoré sa tru pri križení tak som na to nereflektoval. / kolesa American clasic / Ale toto ma nenapadlo vyskúšam nastriekať tiež kazetu.


V podstate som ani nezistil ze to robila kazeta, to uz bolo len zufale riesenie ze vsetko mozne som poskusal a nic nepomoholo, ked som strekol tu kazetu z vnutornej strany ako su nity tak to prestalo...najazdil som na tom vcera cca 70km a nepukalo uz nic takze predpokladam ze to bolo v tom. Pri poslednej jazde pred nastriekanim kazety bolo to praskanie uz fakt hlasne.
02.05.2018 - 12:10:03
01
Hosť napísal:
Lojzíku daj slúchatká a máš pokoj. Mne keď je takto sucho a prach puká celý bicykel a hento to spoľahlivo rieši :D

Vladino a vieš kolkokrát ich mám pri sebe ? Len keď začnem šlapať sa mi nechce zastaviť a vyťiahnuť ich a keď zastavím tak vychutnávam ticho pokial mi nezačne pískať v uchu. :lol: Inač áno v lese pri prachu ako aj včera pukal celý bike podomnou. :rofl:
PatrikM čo maš za kazetu? Ja mam Sunrace MX8 11-46 v každom prípade to nastriekam aj ja.
02.05.2018 - 13:21:41
00
kazetu mám aj ja. Možno mi to tiež pomôže.
Inak slúchatká tak isto, často si až po výjazde uvedomím, že ich stále nosík vo vaku :D
02.05.2018 - 13:34:46
01
neboj dáme si ich na Častovskom, sadneme si oproti s pivom v ruke nasadíme sluchátka, budem po sebe pozerať a pokyvovať hlavou do hudby. :rofl: :rofl: \o/ :muscle:
02.05.2018 - 13:55:53
02
Ja mam Sunrace MX0 11-36z, asi tie Sunrace zvyknu takto pukat :-). SLX co som mal predtym to nerobila...skuste teda nastriekat, mozno pomoze, ja dufam to dlho nebude praskat lebo mi to uz riadne liezlo na nervy.
02.05.2018 - 14:11:04
00
PatrikM Určite vyskúšam namazať tú kazetu. Keďže počas výmeny reťaze som mal aj kazetu zhodenú a čistil som ju. Tak kým bola čistá "čušala" a keď sa do nej dostal prach, atď., tak začala hulákať (znie to ako dobrá teória). No som na intráku, tak sa budem musieť niekomu strčiť do garáže z domácich. :-D Dám vedieť ako som dopadol, dáko budúci týždeň.
02.05.2018 - 17:48:33
00
keyboard_arrow_up