Pre info lebo som nezachytil, OD je ked nasypes plny zasobnik do mlynca?
23.05.2018 - 09:01:12
00
Že by opakované dávkovanie, pôvodné dávkovanie (original dosing), s násypníkom, alebo čo si vyberieš, či? :^)
23.05.2018 - 09:52:48
00
OD je z anglického on-demand (ja to tak chapem), teda v preklade mletie "na požiadanie". V zásade je káva (pripravena) v násypke (velkej, malej ci so zavazim) a melie sa priamo do paky bud manualne podrzanim tlacidla, alebo podla timera ci podla vahy (u niektorych noviniek).

Poobede som spravil Rwandu opakovane s mletim OD, 1x aj s retenciou od vcera (24h). Obe boli vyborne, 2. snad o nieco lepsia, v kazdom pripade tato kava na tomto mlynci lepsia mleta OD ako SD bez ohladu na retenciu mlynca.
23.05.2018 - 19:03:54
00
Dik to som si aj myslel. Co na to potom kava ked je vystavena vzduchu a mozno aj svetlu. Trochu sa potom prieci tomu ze ludia vakuuju kavu aby boli zrna cerstve atd.
23.05.2018 - 19:46:32
00
Poobede som spravil Rwandu opakovane s mletim OD, 1x aj s retenciou od vcera (24h). Obe boli vyborne, 2. snad o nieco lepsia, v kazdom pripade tato kava na tomto mlynci lepsia mleta OD ako SD bez ohladu na retenciu mlynca.

Keby si to vedel, že cesta k dobrej káve je tak jednoduchá, nemusel si túnovať ani mlynec. :^) Ja som sa ku kvalite dopracoval výmenou mlynca, z ktorého výstup je konzistentný aj bez požiadania. :lol:
23.05.2018 - 19:47:34
00
Všetky zmeny, ktoré som urobil, sú prínosom. Nielen pre mletie kávy, ale aj pre moje poznanie, skúsenosti a psychologický rozvoj. Neľutujem ani trochu, do čoho som sa pustil, čo sa mi podarilo dosiahnuť a čo som sa o mlyncoch a mletí pri tom naučil. A ešte stále mám niečo v talóne. Kúpiť nový mlynec je to najjednoduchšie, ale nie vždy možné ...
23.05.2018 - 20:01:36
01
scarinko napísal:
Dik to som si aj myslel. Co na to potom kava ked je vystavena vzduchu a mozno aj svetlu. Trochu sa potom prieci tomu ze ludia vakuuju kavu aby boli zrna cerstve atd.

Mletie OD je určené hlavne pre kaviarenské prevádzky, ale drvivá väčšina mlyncov je tak konštruovaná, hlavne tých výkonnejších (veď si všimni veľkosti násypiek štandardne dodávaných s mlyncami). Keď však balíček kávy 250g spotrebuješ do týždňa, nemusí to byť až taký problém. Naviac používam custom made malú násypku, kde je len minimálne množstvo kávy v hrdle (povedzme 15 - 20g) a vždy dosypem potrebné množstvo pred mletím. Plnú násypku potrebnú pre správne OD mletie podľa timera simuluje závažie, ktoré je vždy čerstvé, nestarne (viď. obrázok) ;) .

Prílohy:

Timer grinding hopper_2.jpg
Timer grinding hopper_2.jpg 490.74 KiB thumb_up1thumb_down

Timer grinding hopper_3.jpg
Timer grinding hopper_3.jpg 501.87 KiB thumb_up1thumb_down

23.05.2018 - 20:13:09
00
Hmm v poslednej dobe doma nestiham velmi kavu takze mam viac otvorenych balickov a nie a nie to dopit. Do rockyho by sa podla mna zmestilo aj viac ako pol kila kavy naraz.
23.05.2018 - 20:16:04
00
V tom linku na home-barista, co som dal trochu vyssie, to chlapik riesil tak (SD mletie sa mu neosvedcilo), ze vzdy nasypal do nasypky vacsie mnozstvo, zomlel OD, zavrel supatko na nasypke a nespotrebovanu kavu vsypal naspat do skladovacieho sacku. Tusim este aj vysypal z mlynca zvysok kavy.
23.05.2018 - 20:39:17
00
Všetky zmeny, ktoré som urobil, sú prínosom. Nielen pre mletie kávy, ale aj pre moje poznanie, skúsenosti a psychologický rozvoj. Neľutujem ani trochu, do čoho som sa pustil, čo sa mi podarilo dosiahnuť a čo som sa o mlyncoch a mletí pri tom naučil. A ešte stále mám niečo v talóne. Kúpiť nový mlynec je to najjednoduchšie, ale nie vždy možné ...

Súhlasím a dokonca Ti aj fandím. A práve preto, že máš také teoretické aj praktické skúsenosti, mal by si uznať, že až také jednoznačné to s tým OD nebude. Keby to bolo také jednoduché, tak stačí na hocijaký mlynec nasadiť násypku s 250g zrna a fičíš, nehovoriac o tom, že s každou porciou sa premenná mení a s ňou aj podmienky mletia. ;)
Radšej sa pochvál ako pokračuješ v tuningu a čo máš ešte v talóne. :tmi:
23.05.2018 - 20:40:35
00
Ale veď o tom reč nebola! Samozrejme nastavenie mletia sa so starnutim kavy menia, ale to tiez aj pri SD, to nema nic spolocne s uvedenym porovnanim. Takisto nikto nikdy netvrdil, ze zoberies akykolvek mlynec, das nasypku s 250g zrna a melies OD lepsie, ako Ceado ci Ferovia! Ale na stejnom mlynci môže byt OD mletie lepsie ako SD (mam vyskusane len F4E/64mm a jednu konkretnu kavu (este budem skusat aj dalsie, hlavne El Vampiro), chlapik z H-B popisoval podobnu skusenost s E37S, resp. az na zaklade jeho clanku som to tiez skusil).
Uz dvakrat si slubil, ze budes citat s porozumenim, ale nemam ten pocit ... :P
23.05.2018 - 20:51:32
00
Ja nechodím na kávu do kaviarne ako ten chlapík z HB, tak nemám s čím porovnávať, ale nabetón viem, že tá moja SD mi chutí a nikdy a nikde som lepšiu kávu nepil. :lol:
P.S.: Kecám, teraz som si spomenul, že som bol na káve v nemenovanom kafači v Auparku, ale to sa nedalo piť. :P
23.05.2018 - 20:59:17
00
Ja to vyskusam tiez, ma to zaujima
Hned zajtra nasypem 22g myanmar a potom tam prasknem pol vrecka a skusime s kamosmi co maju na jazyku spektrometer :) porovnat ci je rozdiel.
Som zvedavy aka bude zmena, pretoze zatial som uveril ze v domacich podmienkach je SD lepsie ako OD, ale mozno oxidacia zrn za 2-4dni je zanedbatelna, uz som to viac krat cital a asi to ti ludia nepisu len tak
24.05.2018 - 23:47:52
00
Super, vyskusaj, ale najprv odlad mletie pre OD - podla mna by malo byt nastavenie mlynca cca o 40% hrubsie (to ale nie je relevantny udaj, lebo neviem presne povedat, ci nula stupnice je uplne fyzickou nulou, resp. kde je fyzicka nula, kedze aj ked uz kamene skrtaju, stale sa daju este "utiahnut" o niekolko dielikov - pripadny offset potom vypoctovo ovplyvnuje uvedene percento).
24.05.2018 - 23:58:00
00
[quote="@1376275"]......a nikdy a nikde som lepšiu kávu nepil. :lol:.......

ZATIAL
ani nevies kde a kedy a predsa niekde bude este lepsia...
25.05.2018 - 00:01:10
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up