co podla vas treba robit ak sa ocitnete v takejto situacii a najblizsisch 15 km len les co treba robit? :idea: chcem sa popitat lebo este som sa v takej situacii neocitol a teraz na jar je pocasie dost premenlive tak co? :idea: :( :? :?:
26.03.2006 - 14:21:49
00
Pokial nepadaju stromy,tak je to v pohode ak máš rezervné oblečenie,pevné nervy a notnú dávku humoru. :lol:
26.03.2006 - 14:36:22
00
toto je celkom znama veta myslim (aj ked v inom tvare): "kto sa boji, nech do lesa nechodi" :)
26.03.2006 - 14:37:02
00
no v poho.. ak je to brutal oplati sa najst pristresok ak sa da...
ja uz som zazil aj prietrz s krupami priemeru asi 4cm... nastastie do 3min sme dosli k altanku... inak slehy riadne..
26.03.2006 - 14:43:12
00
Kým nájdeš prístrešok budeš mokrý a zmrznutý. Radšej makaj domov.
26.03.2006 - 15:52:24
00
Asi si mal na mysli burku v zmysle BLESKY. Ak uz musis ostat v lese tak zalez pod mensi medzi vacsimi, bike nechaj pod tym vacsim. Rozhodne nie pod velky osamely s bicyklom. Ale to vie snad kazdy. Ak to bucha blizko a si veriaci mozes skusit modlitbu, ak ateista tak napr. vymenovavaj genitalie.
Inak mozno sa mi budete smiat ale pre tieto pripady nosim v batohu tenky prsiplast.
26.03.2006 - 16:43:45
00
hmm...no pravdupovediac ma este burka v lese nechytila, ked vidim, ze sa blizia oblaky, tak prasim do dediny, domov, kamkolvek....ked je hnusne, tak nikam daleko nechodim a na celodennych akciach som zatial mal stastie na pocasie....mne napr. v okoli ziliny (kedze v hlbokych dolinach sa casto neocitam) staci kuknut hore, pozriet ktorym smerom idu oblaky a tak nejak predsa uz kazdy vie predpokladat, ze do polhodiny su tu hnusne oblaky a treba ist z lesa....a do polhodiny som schopny prist odvselikadial do civilizacie a nejakej teplej krcmicky :wink:

no ale cisto teoreticky, keby ma zastihla burka v lese, tak by som asi odhadol dlzku burky, ci to je len taka kratucka abo riadna fronta a podla toho sa zariadil...cakat mokry kdesi v studenom lese ma teda nelaka....to radsej budem makat na biku, aj ked mokry....
26.03.2006 - 18:41:56
00
co podla vas treba robit ak sa ocitnete v takejto situacii a najblizsisch 15 km len les co treba robit?


Treba voziť prilbu so štítkom :lol:

IMHO sa taká situácia dá dosť dobre predpokladať a včas vypozorovať takže je vždy trochu času na útek do civilizácie.

Aj keď je pravda, že v lete sa búrka môže vytvoriť dosť rýchlo a nečakane. Raz sme tak boli na Čachtickom hrade, celý deň pekne, horko a zrazu sa prihrnú mraky, už z dialky sme videli že tam prší a ide to naším smerom. Do 15 minút už to bolo u nás. Ale tých 15 minút sme predsalen keby chceme mohli využiť na zjazd do dediny, ale radšej sme ostali na hrade aj s bajkami ukrytí pod výklenkom. Hromy blesky tak burácali, že sme nevedeli či na nás nepadá nejaký hradný múr :lol: Tam sme 20 minút vydržali a bolo po búrke.

Prílohy:

Komentár súboru: Náš úkryt. Pomali nás začalo vytápať...
cachtice_burka02.jpg
cachtice_burka02.jpg 166.62 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Arabela, to nieje mrak ! To je Rumburak !!!
cachtice_burka01.jpg
cachtice_burka01.jpg 66.77 KiB thumb_up0thumb_down

26.03.2006 - 19:02:28
00
treba mastit dalej, ked vychladnes pri najlepsom ochories... treba ist a nezastavovat
26.03.2006 - 19:43:41
00
Kym si v ihlicnatom lese najlepsie urobis ked vyhladas mlady smrek taky do 15 - 20m a schovas sa pod jeho vetvy. Ak je to burka co prejde do 30 min az 1 hodinky nebudes az tak mokry mozno vobec pri troche stastia. Aj stary zalesaci to tak robievaju a ja to uz mam odskusane cize mozem len odporucit. Ked slahaju blesky je to take bud alebo. Blesk ta moze trafit hoci kde, ale je to tak, ked najdes mensi strom medzi vacsimi je to asi to najrozumnejsie co mozes urobit.
Ja som raz dostal defekt a potom sa spustila riadna burka. Uzasna kombinacia este aj vietor fukal ako svina a poslo aj par stromov, v takychto situaciach si ja hovorim k...a to je extrem a zvladnem vsetko, co sa tyka nepriazne pocasia.
27.03.2006 - 09:35:32
00
Pokial to nie je tutovka, ze za kratky cas prejde a ak je to len trocha mozne t.j. nie je napr. prudky narazovy vietor zboka tak by som radsej pokracoval. Standartna situacia je, ze si rozohriaty, nez sa skryjes uz mokry a doslo k znacnemu ochladeniu. Ak by si mal takto cakat dlhsie tak si prosis o vacsi problem. Opytaj sa vodakov. Nevadi ak si mokry ked makas a v cieli sa prezlecies do sucha. Inak to vyzera ak je ciel prilis daleko.
27.03.2006 - 10:11:27
00
Este musim doplnit, ze to plati ak nie si na otvorenom terene kde mlatia blesky jeden za druhym. Tento stav ale nezvyka trvat dlho.
27.03.2006 - 10:12:39
00
No ja som tiez parkrat uz zmokol v lese, ale nebolo az take hrozne a bol som poväčšine nablízku nejakej dedinke.Ale čo je podla mna dôležite tak ihned ako vidim, že sa bliži nejaka hrmavica tak ihned vypínam MOBIL. Ono sa to nezda ale tá mala krabicka dokaze riadne stiahnut nejaky ten blesk - aspon sa o tom tak hovori, mne sa to naštastie ešte nepotvrdilo :D
27.03.2006 - 12:50:43
00
... ihned ako vidim, že sa bliži nejaka hrmavica tak ihned vypínam MOBIL. Ono sa to nezda ale tá mala krabicka dokaze riadne stiahnut nejaky ten blesk - aspon sa o tom tak hovori, mne sa to naštastie ešte nepotvrdilo :D

Je to uz zopar rokov ked som studoval naposledy elektrotechniku ale netusim aky vplyv to moze mat. Podla mna podstatne je ako "nasavas" staticky naboj teda ako dobra antena si. Pri tych vysokych napatiach ci si uzemneny troca alebo viac by nemalo posobit a ci mas vo vrecku nieco co je pasivne ale obcas moze vyslat zopar miliwattov? Je tu niekto kto si trufne na zdovodnenie?
27.03.2006 - 14:04:18
00
Mobil nepritahuje blesky, to su babske riekanky.
28.03.2006 - 11:15:05
00
keyboard_arrow_up