A tu je pravdepodobný dôvod prečo pri hrubšom mletí u OD tečie stejne dlho ako pri jemnešom u SD. Pri mletí OD je viacej prachových častíc, nie naopak. A preto aj tá výraznejšia chuť. ;)

Prílohy:

Komentár súboru: Výstup SD - jemnejšie nastavenie mlynca č. 5
KávaMakro.jpg
KávaMakro.jpg 110.84 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Výstup OD - hrubšie nastavenie mlynca č. 7
KavaMakroOD.jpg
KavaMakroOD.jpg 359.65 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Výstup OD - nast. mlynca č. 7
Výstup OD.jpg
Výstup OD.jpg 316.31 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil luper dňa 26.05.2018 - 20:51:56, celkovo upravené 4 krát.

26.05.2018 - 16:41:08
00
Logiku tecenia by to malo, ale logiku chuti nie. Prachove castice by mali davat viac horku a neprijemnu chut, rychlo sa preluhuju. Stretol som sa s nazorom, ze radsej hrubsie mliet a zvysit gramaz, ako jemnejsie a menej. Ale ktovie, neskusal som... Zase priestor pre experimentovanie.
26.05.2018 - 18:28:53
00
Ja som skúšal a osvedčilo sa mi to
26.05.2018 - 21:39:17
00
Ok to by som chapal OD viac prachu a teda aj pri hrubsom nastaveni tecie ako pri jemnejsom to ma logiku
Ale preco je tam viac toho prachu ako pri SD?
26.05.2018 - 23:05:34
00
Tie Luperove fotky vysvetluju preco sa mi zdalo OD homogennejsie
26.05.2018 - 23:07:47
00
Z fotiek sa mi OD ako prach nezda, skor ako lupene, struhance, kdezto SD jednoznacne ako drvenina. Trochu teoretizovania: lupene by skor "upchali" sitko, ako drvenina, mozno preto musia byt vacsie. Sucasne vsak maju aj vacsiu plochu ako drvenina, co by mohlo suvisiet s lepsou extrakciou a chutou.
26.05.2018 - 23:44:32
00
A ešte niečo z mojich názorov , ak dovolíte ... z mojich skromných mlecich skúsenosti som prišiel na jedno : “ mlyn , čo nebol konštruovaný ako SD , nechajte ako bol vyrobený ... teda OD s veľkým nasypnikom “ . Ak SD tak origo ajked pripúšťam, že tie OD s najmenšou retenciou ako E37S môžeš konvertovať . Ja som osobne spokojnejší s OD , teda tak ako boli projektované ... / Mazzer miniA, F8, F10 a E37J /

A ešte sa v kontexte posledných strán zamyslite , čo som Vám dávnejšie písal o konickych mletiach na F10 , rozdielu chuti a vôni a “dvojzlozkovosti “ pomletej kavy z “konusov” ... objavujete teplu vodu . IMHO :)
27.05.2018 - 09:36:02
00
Tvoje nazory ale nic nevysvetluju, len konstatuju, ako to robis, ale vobec nie, ze preco to tak robis, aspon teda predtym si nam nic nenapisal o porovnani roznych sposobov mletia ;) .
Ku konverzii OD mlynca na SD ... iste si kazdy vsimol, ze SD mlynce s plochymi kamenami su naklonene o 45st (s vynimkou hybridov, Versalab, ...). Je to len kvoli vyprazdnovaniu (retencii), alebo aj kvoli vyuzitiu gravitacnej sily pre posuv kavy medzi kamenami pri mleti v naklonenej polohe? Rad by som videl makro fotky kavy z vystupu origo SD mlynca, lebo ak je vystup identicky, ako u horizontalne ulozenych kamenov (cize chutovo nie az tak dobry), tak potom je to "len" o retencii a konvertovanie OD na SD je mozne (s respektovanim retencie daneho mlynca). Ak vsak aj inak melu, tak "konverzia" OD na SD sa vlastne neda dobre spravit, aj keby mal mlynec retenciu blizku nule.
... este chvilu budeme objavovat teplu vodu, skusim spravit tiez nejake makro z OD mletia, ci bude vidno, ako vyzera pomletina (viď. príspevok ďalej) ;)


Naposledy upravil peterg dňa 27.05.2018 - 23:39:41, celkovo upravené 1 krát.

27.05.2018 - 11:10:15
00
najvacsi rozdiel v mlynoch je podla mojich skusenosti konstrukcia a vybrus kamenov to je to co najzasadnejsie ovplyvnuje vysledok.

Retencia je sice pekna vec ale ta ti neovplyvni chut (ovplyvni jasne ked nechas stare zbytky - aby sme nerozbehli diskusiu nespravnym smerom) je to len o tom kolko musis vyhodit. Na retenciu by som sa vobec nesustredil

Ale zatial stale nikto nepopisal preco ten rozdiel v hrubke mletia a to by som teda povazoval za dost vyrazny faktor ivplyvnujuci vysledok a toto pochopit je celkom klucove si myslim
27.05.2018 - 12:56:44
00
luper napísal:
A tu je pravdepodobný dôvod prečo pri hrubšom mletí u OD tečie stejne dlho ako pri jemnešom u SD. Pri mletí OD je viacej prachových častíc, nie naopak. A preto aj tá výraznejšia chuť. ;)

Nie, nie, Ľudo, nebude to tak. Spravil som macro fotky OD mletia zo stativu, ako mam aktualne nastaveny mlynec, teda 1.0 (nie hrubsie). Žiadne prachove častice, práve naopak, krásne zhluky (zobrazte si fotky v plnom rozliseni)!
Dano, ja som to už načal 2 príspevky vyššie a myslím, že fotky tú teóriu podporujú a začína to do seba zapadať (pre 100% potvrdenie by som potreboval podobné fotky z mojho mlynca z SD mletia, možno raz spravím, keď vyprázdnim mlynec). Moja teoria hovorí, že pri OD mletí sa káva strúha, nie drví, vznikahú struzlinky (preto je nadýchaná a vytvára zhluky). Struzlinky majú velkú plochu/povrch, preto musia byt vacsie, aby neupchali sitko. Súčasne ale ich plocha umožňuje dobré a hlavne rovnomerne vylúhovanie (teda chuť). Pri SD mleti na Ludovych fotkach bola jasna drt (drvenina), cez to voda tecie ako cez strk/makadam, musia byt mensie pre dosiahnutie spravneho casu extrakcie, maju malu plochu. Z mojej skusenosti to mletie obsahuje aj vela prachu, co by tiez vysvetlovalo horsiu chut (nerovnomerne luhovanie, preextrahovanie).
Uplne suhlasim s vybrusom a kvalitou kamenov, rad by som sa dopracoval ku spickovym SSP kamenom, ale mi neodpovedaju na maily (ani inym z H-B fora), je to cudne, ked chcu predavat ...
Btw, ked porovnam fotky z mletia na 64mm kamenoch z F4E po upgade a fotky od Luda z 83mm kamenov E37S, tak mi to zas az tak zle nemelie, myslim ... ;)

Prílohy:

Mletie OD, f50mm macro_01_cr.jpg
Mletie OD, f50mm macro_01_cr.jpg 668.5 KiB thumb_up0thumb_down

Mletie OD, f210mm macro_01_cr.jpg
Mletie OD, f210mm macro_01_cr.jpg 890.16 KiB thumb_up0thumb_down

27.05.2018 - 13:28:44
00
Po viacerých skúškach a doladení mletia som zistil, že až tak veľký rozdiel medzi SD a OD v nastavení mlynca to neni. U mňa to robí v nastavení k hrubšiemu mletiu, baj oko, o jedno čislo v prospech OD. Zostáva už len či sa potvrdí Petrova teória stružlín, prachu a drviny. ;)

Prílohy:

E37S.JPG
E37S.JPG 1.07 MiB thumb_up1thumb_down

28.05.2018 - 15:41:17
00
U mňa je ten rozdiel stále 40 - 50% (ak je základ OD), závidí len od kávy, v akých abs. číslach sa hýbe, trebárs El Vampiro SD 0.55, OD 0.95 - 1.0.
28.05.2018 - 16:42:23
00
U mna je ten rozdiel este vacsi od SD <1,0 ku OD >2,5-4,7
Ale Petrova teoria ma logiku a s istotou bliziacou sa 100% to tak bude. Konecne to do seba zapada.
Aj by som urobil tiez makro foto ale okrem mobilu nemam nic.
28.05.2018 - 21:17:25
00
...no neviem ako vy a Peter , ale ja tam vidím velke " hovienko " tmavsej farby na ktorom je prilepených niekolko mensích svetlejších minihovienok . Sorry za explicitné pomenovanie , ale tak to vidím ja . Ja tam vidím dve zložky navzajom prepojene . Mensie prilepené na vacšom tmavom fragmente .
28.05.2018 - 22:25:35
00
Hmm ... ked uvazis, ze zrna z drte (SD foto Lupera) maju hranaty tvar, nerobia zhluky a nie su nadychane, a naopak na vytvorenie nasuchoreneho zhluku (fluffy) treba nieco, co ma priestorovy tvar a drzi pokope, nieco, co vyzera ako snehova vlocka, struzlina alebo podobne. A ked uvazis, ze mlecie kamene maju ostre hrany a ked zrno je medzi nich vtlacane a nema sancu sa volne prevalovat (ako trebars u SD), lebo je pod tlakom dalsich zrn, tak teoria o struhani akusi logiku ma ... aj ked tam vidis hovno, teda presnejsie "hovienko" :) . Nevraviac este o tom, ze vsetky hodnotenia dobreho mletia hovoria o "fluffy grind", viac "fluffy", viac adidas :D. Btw, nevidim tam velke a male hovienka, len rovnake. Zmena farby moze byt zo zrn, zrno nie je farebne homogenne, ma tmave aj svetle miesta. Ked sa dostanem do prace (momentalne marodujem, resp. robim z domu), poziciam si mikroskop a uvidim(e).
Stejne, ako vravim, je to len moja teoria. Aka je Tvoja?
28.05.2018 - 23:27:08
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up