Kúpil som si GIANT TCR advanced a stále mi vŕta v hlave, či som kúpil správnu veľkosť. Čiže už je po trocha po funuse, ale aj tak by ma zaujímal názor širšieho publika. Podľa tabuliek som veľkosť L (58)- mám 184cm a dosť dlhé nohy, inseam 86cm (čo znamená krátky trup, úzke ramená a dlhé ruky). Skusal som velkost M/L (57) a citil som sa na tom akosi divne. Lúskal som rôzne fóra aj zostavy profi jazdcov (sranda ze TD, CHF, GT alebo VN maju vysku od 181 do 185) a vychádza mi z toho, ze je lepsie mat mensi bike (konkretne títo jazdci 56) a hrat sa s predstavcom, sedankou atd. Na druhej strane mi bike size calcurators odporucali aj vacsie, kludne 59-60. Pred tym som mal Alu CTM blade tiez 58 s dost kratkym predstavcom a bolelo ma z neho cele telo. Giant je samozrejme pohodlnejsi, ale v stupani do Passo Giau som uz mal pocit, ze by som prijal mat riadidla trocha blizsie. Teraz som si teda posunul sedlovku vpred a pocit je OK. Cize zaverecna otazka je, ci je mensi ram za kazdych okolnosti lepsia volba, alebo naozaj zalezi od anatomie, znacky a neexistuje univerzalna odpoved?
10.08.2018 - 14:28:21
00
To druhe, zalezi. Dokonca nielen od anatomie, znacky, ale aj ohybnosti cyklistu. Profi jazdci si mozu dovolit mensi ram, dlhy predstavec a byt poriadne natiahnuty prave preto, ze jazdia dlho, su riadne ohybni a pravidelne cvicia ohybnost a core. Pre "bezneho" cloveka to moze byt krajne nepohodlna poloha.

K tvojmu problemu, sedlovku by si nemal upravovat kvoli posedu. Sedlo sa nastavuje vzhladom na nohy a koleno (kluky vo vodorovnej polohy a predne koleno by malo byt nad osou pedala) a viac s nim nehybes. Ked mas spravne nastavene toto, ries uz len kratsi predstavec ak sa ti zda, ze mas riadidla daleko.
10.08.2018 - 15:11:55
01
filip.janos79 ja mám tiež Giant tcr ale veľkosť S.TCR to je race závodná geometria.A tiež zvyknem ladiť posed s času na čas.Tak ako píše MichalJ všetky tieto geometrie ako majú profíci sú dobré hlavne keď jazdyš pravidelne a teda aj ohybnosť a celoročne cvičenie tréning je samozrejme.Pokial nie tak tie nastavovačky a vlastný setup budeš robiť častejšie.Slaba ohybnosť,slabo roztiahnuté svalstvo malo jazdenia atď.Preto zvyknú ľuda voliť endurance geometriu viac odpúšťa čo sa tika ohybnosťi trenovanosti posilňovania svalov brucho atď.Preto aj na tour si mohol vydet že aj profík pri výmene kde niake mm ináč bolo sedlo a mal problémy už tuším FR jazdec.Menši rám je lepší podľa mňa ako veľký s ktorým neurobíš nič už pri giant tcr.
11.08.2018 - 11:42:09
00
185cm a mam M/L
11.08.2018 - 13:29:22
00
Ja by som na tvojom mieste skúsil nastavenie posedu odborníkom, ktorý najprv otestujte tvoju ohybnosť a to zohľadní pri ďalšom meraní.
11.08.2018 - 13:45:12
00
177cm a mam M/L.
11.08.2018 - 18:47:23
00
180 M/L ale chcem kratsi predstavec
11.08.2018 - 21:21:28
00
Ako tak pozeram, asi som neurobil chybu - nie som ziaden velky borec, pre mna je bike spestrenie/regeneracia, som hlavne bezec a predstava posedu ako maju profici je dost pre mna dost desiva (uz len bike handling si neviem v tej pozicii uplne predstavit). Cize jazdit chcem skor dlhsie a kopcovite trasy tak, aby ma nic nebolelo. Dalsie veci - M/L ma napriklad v zaklade kratsie kluky, co na moje dlhe nohy nie je nic moc. Co sa tyka posedu, dopredu som sa posunul, aby som slapal pod seba, v prudkych kopcoch som citil, ze tak trocha "kopec" pred seba. Inak mam velmi nestadnardnu postavu, sama ruka a noha, dlzku noh aj rozpatie ruk mam ako o 10cm vyssi ludia, ale niektore tricka nosim velkost S. Ono, ja to riesim skor preto, lebo som zneistel, ked citam na forach, ako takmer vsetci jazdia male ramy. Pocitovo ale na tom L-ku problem nemam. Dakujem vsetkym za odpovede.
13.08.2018 - 09:36:26
00
Meriam 176 cm. Mam TCR advanced, aj Defy, obidva veľkosť M/L.
13.08.2018 - 20:32:25
00
Ahoj,

zaujala ma jedna vec- pises ze si si posunul sedanku a je to lepsie - predozadnu poziciu sedla by si mal nastavovat na zaklade vysky sedla a dlzky noh/pomeru stehna a lytka, resp polohy kolena nad pedalom ked je pedal vo vodorovnej polohe, nie na zkracovanie/predlzovanie posedu (to je vec efektivnej dlzky hornej ramovej trubky a dlzky predstavca ak mas sedlo 'spravne').

Takze by som nazacal nastatevim sedla a potom pozeral kolko mas od spicky k riaditkam, ako velky drop ti vysiel apod. a potom skusil kratsi predstavec, podlozky pod (ak sa ti to zda moc sportove a nepohodlne) apod.
14.08.2018 - 12:57:46
00
neskor som to potom doplnil, ze skor islo o to, ze som mal pocit, ako keby som slapal pred seba a nie pod seba. Preto som tu sedanku posunul dopredu a teraz mam pri vodorovnej pozicii kluk koleno presne nad pedalom - tak som teda cital, ze by to malo byt.
14.08.2018 - 13:00:32
00
tak to by malo byt ok :) mne zase doporucovali ze ak mi ide o endurance posed a pohodlie a som na hrane (co som presne bol), tak skor vetsi ram bude pohodlnejsi a pripadne o malinko skratit predstavec ako skladat sa na mensi ram, ale 100 ludi 100rad, takze chapem tvoje pocity presne :)

snazit sa sediet ako profici podla mna nema vyznam ani to neni dobry napad..
14.08.2018 - 13:20:05
00
Presne tak som uvazoval aj ja, TCR sice nie endurance ram, ale L-ko je pre mna pohodlnejsie :) Ja to riesim skor kvoli tomu, ze mi mnoho ludi dalo chrobaka do hlavy s mensim ramom.
14.08.2018 - 13:21:50
00
Netreba vsak zabudat na fakt, ze telo si zvykne, postupne sa jeho poloha stava viac race-ovejsia. Mal som pozicane TCR M/L (182 cm) minuly rok na jar a posed sa mi zdal velmi natiahnuty, zvysok sezony som jazdil na inom cestaku. Ked som pred tyzdnom opat jazdil na tom istom TCR, mal so naopak pocit, ze by to chcelo trosku dlhsi predstavec a/alebo odstranit nejaku podlozku...
14.08.2018 - 13:30:55
00
ja uz mam na nom cez 4000km a stale mi pride dlhy (180cm) a ani po vyse roku si neviem zvyknut takze nie je to u kazdeho rovnako
14.08.2018 - 13:33:10
00
keyboard_arrow_up