Zdravím,

Pri radení prešmykačom mi reťaz akoby škubne. Mám to trochu odpozorované, ale neviem, či to budem vedieť dobre vysvetliť. Pri určitej kadencii / rýchlosti nahodenia prevodu je preradenie plynulé (z 1. a 2. prevodník). Príklad: Ak idem po rovine, a snažím sa preradiť na ťažší prevod vpredu rýchlo, tak reťaz je akoby nenapnutá, škubne ňou, nejako buchne zospodu a prevod preskočí. To je celé. Ono samotný prevod preradí 1-2-3 alebo 3-2-1, ale z 1. na 2. to jednoducho nejde dobre. Pripadá mi akoby som musel radiacu páčku zatláčať pomaly. Z druhého na 3. prevod ak preradím rýchlo tak reťaz spadne na vonkajšiu stranu (mám ale kryt, tak zaberá, ale bokom), následne ju posuniem na dvojku a keď radím pomaly tak trojku nahodí pekne. Čím to je? Zlým nastavením?

A ďalej, potreboval by som rýchlo-spojku na reťaz Shimano CN-HG40. Mám ju na 7S kazete, určená je ale aj pre 6/7/8. V ponuke MTBiker_u však vidím len spojky určené pre 8+S reťaze. Máte skúsenosť s kompatibilitou? Už som ju nedávno chcel kúpiť, ale nevedeli sme sa s predávajúcim dohodnúť.
Záleží na tom, pre koľko rýchlostnú reťaz je spojka určená? Ak áno, tak v čom?

Vďaka
03.09.2018 - 20:19:52
00
Povedal by som, že takéto radenie je typické pre opotrebované prevodníky, tzv. lepenie reťaze (napnutie reťaze a buchnutie zospodu)... To druhé zas bude zle nastaveným dorazom alebo tiež opotrebovaným najväčším prevodníkom.
03.09.2018 - 23:25:33
01
Vďaka za odpoveď.

Toho som sa bál, nevylučujem problém v prevodníkoch, špičky sú čiastočne zbrúsené a nemajú rovnakú výšku. Už som aj pozeral kľuky, našiel som dve varianty so zubami 42/34/24 alebo 48/38/28. Bude cítiť rozdiel ak vezmem tú 48 zubovú? Momentálne mám 42 na najväčšom prevodníku.

A k tej rýchlo-spojke by si sa vedel nejako vyjadriť? Používaš to?
04.09.2018 - 00:20:42
00
Je to veľký rozdiel, ale závisí od biku a preferencii kadencie. Za mňa je aj na cesťaku viac ako 46z veľa, bežne nejazdím dlhodobo 40-50+ rýchlosti. S rýchlospojkou neviem, nikdy som nemal reťaz menšiu ako 9sp. Toto nebude ono?
https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/retaze/spojky-a-nity/bbb-bch-08-smartlink-ii.html
04.09.2018 - 00:55:10
00
Mám MTB a do kopcov valím kľudne aj 2x3, ale do ultra stúpania to bez 1x1 nedám, nechám to teda pri pôvodnom rozložení.
No uvádzajú že je pre 8 rýchlostnú, čo mne ani nechceli povoliť na 7sp, preto som sa chcel spýtať, že či na tom až tak moc záleží a tiež by som išiel do tejto.
04.09.2018 - 09:56:55
00
keyboard_arrow_up