Pri epilepsii dostaneš kŕč aj do bránice a auxiliárnych dýchacích svalov, čiže tak či tak prechodne nedýchaš a jazyk v tom nehra rolu. Vtedy len čakáš kým epi záchvat sám ustúpi alebo podáš do žily alebo zadku diazepam. Zažil som babku čo dieťaťu s febrilnými kŕčami pomaly nevybila zuby varechou ako ju tam pchala...
10.09.2018 - 16:17:51
00
Tak tak :D ... pokial babka záchranárka nepredviedla koniotomiu , vybité zuby sú menšie zlo .

Apropo “ vrači” kapitola sama o sebe ... a aký že to bol kongres ? Určite nie anesteziológov, intenzivistov ani urgentnych lekárov . Stále žasnem čo kolegovia z “ obvodu “ vedia vyprodukovať . Takze prsty v ústach ruského epi lekára ma až tak neprekvapujú .

Ja stále hovorím ... keby namiesto reklám v TV na vložky , rožky z Billy a bielej <> z Möbelixu dávali základy prvej prednemocničnej pomoci v zrozumiteľnejšej forme tak , aby to aj babka a dieťa pochopili, bol by to pre ludsvo vacsi prínos ako vedomosť , že treba 5 a viac zdravých cerealnych rožkov na raňajky zožrať :) ... aj keď reklamy na Clavin s :devil: sú po 22:00 prudko motivačne .

Turbi jazyk mal nechať jazykom . Perez aj Miloš 21 vysvetlili .
Pali65 ty si dobrovoľne fúkal do utopenca :^) ?!
10.09.2018 - 16:43:41
00
Ramon1 Aj som ho vytiahol z dna jazera. Ešte vo vode pri brehu som doňho začal fúkať, potom ho prevzal nejaký lekár, čo bol na pláži a po troch jeho vdychoch sa ten utopenec rozdýchal sám. Celý príbeh som opísal v tomto článku.
10.09.2018 - 17:17:20
024
Na margo toho, ze ci hybat so nereagujucim clovekom. Zazil som viacero riderov, co ich vyplo ale vacsinou kazdemu nabehne "windows" do 10-20 sekund ale minuly rok na big air lajne v kalncii sme ozivovali cecha. 90kg, cca 35-40r. Na prvej dvojke preletel na predne a pakou ho smarilo presne oproti do klopenky, rovno hlavou. Ostal lezat ako handra. Prvu minutu sme mu horko tazko dali bryle z integralnej prilby dole, nereagoval na nic. Jedneho bikera som poslal dole po vlekarov nech pridu s jeepom + dalsi volal 112. Druhu minutu sme ho ztiahli z klopenky dole na rovinu, ale uz tam boli kecy, ze sa s nim nema hybat. Ja som naliehal, ze ideme ozivovat v leziacej polohe na rovine, prilbu sme nechali na hlave pre istotu, nebola prasknuta ani krk nemal od krvy, tep na krku som nenahmatal, dych sa nedal skontrolovat. V 3tej minute sme sa zacali s masazou, a hned zacal chrcat, oci sa mu pootvorili. Z chrcania presiel po minute do mraucania a uz zacal jemne hybat hornymi koncatinami, vobec vsak nekomunikoval. Takto to chvilku trvalo, dali sme mu Prilbu dole a zacal pekne otacat hlavou, ale pohlad mal mimo ale aspon zacal reagovat. Podarilo sa nam ho posadit, medzitym vysiel hore jeep. Nalozili sme ho na auto a chalani ho stiahli dole. Dole uz cakala sanitka a stal s podporou na vlastnych (z trencina chodi sanitka cca 20-30minut do kalnice, takze nam to trvalo celkom dost)
10.09.2018 - 17:23:48
011
milos21, Ramon1: Ešte teda trochu k OT.
Ja sa teda tomu veľmi nerozumiem, nemám medicínske vzdelanie. Ale Rus mal kamaráta zmáknutého dobre :D Diazepam nedávali, záchvat bol len krátky, tak okolo minúty čo si tak matne spomínal. O Pár hodín už prednášal.
Kongres to bol ohľadom operácie Ulzibat + následnej rehabilitácii. Takže ohľadom ICP a podobných ochorení.
Ja som pracoval v jednom súkromnom rehabilitačnom centre, ale iba ako marketing manager, takže medicínu som neštudoval, ale nejaká tá trocha sa tam na mňa nalepila počas môjho pôsobenia.
Potom som inak aj strávil jeden deň v CZ na operačke ako kameraman, nakrúcal som priebeh tých Ulzibat operácií :)
10.09.2018 - 17:46:20
00
Pali65 :y: aj za dobre napínavo písaný článok. Len mi trval trošku dlhšie ako 5min čo už by chalaň nerozdýchal.
10.09.2018 - 18:00:34
01
Po resususcitacii vzniknutá kŕčova aktivita je často spôsobená hypoxickym poškodenim mozgu ... nemusí byt trvala , no nie je dobrým prognostickom znakom . Je to extrémne individuálne ...
Pali65 pekný počin . Asi sa nedozvieme či prežil , či žije bez poškodenia ... urobil si však čo bolo treba . Takí sú ľudia , takí akých si ich videl pri hľadaní topiaceho sa a pri resuscitacnom usili . Nevšímaví , zbabelí , nepripravenú a ľahostajní ...
10.09.2018 - 18:17:10
00
Ak si chodil na záchranke, musel si toho veľa vidieť. Moja švagriná robila na záchranke v Rožňave (dnes je z nej anesteziologička v Rakúsku pri Salzburgu) a tá mi tiež porozprávala kadejaké zážitky. Tá neochota pomôcť sa mi javí skôr ako strach laikov, že by mohli neodborným zásahom ešte viac ublížiť, čo je bohužiaľ škodlivá povera, ale v podstate to ukazuje na veľké zlyhanie vo vzdelávaní detí aj dospelých, ľuďom chýba pravidelný dril, ktorý by ich udržiaval v rozpoložení, kedy by s istotou urobili, čo treba. Najhoršie je – urobiť nič...
10.09.2018 - 18:26:21
04
Ja by som sa na tvojom mieste tiež prizeral, keďže neviem plávať...
Zatiaľ som resuscitoval len v nemocničnom prostredí, hlavne novorodencov (tu sa to trochu inak berie). A na jedno dojča nezabudnem - príčina čierny kašeľ s respiračným a následným kardiálnym zlyhaním, našťastie všetko dobre dopadlo. Ako píše Ramon, kŕče po resuscitácii nie sú dobré znamenie, ale nič prekvapujúce po takej dlhej dobe pod vodou.
10.09.2018 - 18:54:57
00
Pali65: dobry postreh si napisal a zdoraznil , ze topiaci sa topi ticho. Inak ale ak mal pulz, tak nebol utopenec, ci ?

Niekde som cital, ze v USA prvu pomoc mozu davat len kvalifikovani, inak ich pravnici roznesu v zuboch, ak je to tak, urcite to dorazi sem tiez .. neodborna pomoc moze poskodit, ale keby aspon trochu si vstupili do svedomia ti, co natacaju vselijake farmy a pod. a v ramci dielov, tak aspon kazdy druhy davali nejake drobne prakticke info o prvej pomoci. A vsade inde. V reklamach a pod. Lenze ..
10.09.2018 - 19:29:09
00
blbost ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law

..skor mas povinnost poskytnut pomoc... v takom Nemecku moze byt neposkytnutie pomoci trestny cin, myslim ze nieco podobne mame aj my, aspon na papieri...


Naposledy upravil PhilJ dňa 10.09.2018 - 19:35:27, celkovo upravené 1 krát.

10.09.2018 - 19:32:45
02
Tak neviem , som v tom čisto amatér, no keď som bol na zdravotníckom kurze, tak nám zdravoťák-záchranár hovoril, aby sme sa toho nebáli, že aj neprofesionálna . pomoc je lepšia ako žiadna. Tiež mám rovnaký názor a keby na to príde, tak by som sa snažil pomôcť ako by som vedel, myslím, že lepšie ako sa pozerať ako niekto umiera.
10.09.2018 - 19:34:33
01
Hosť napísal:
blbost ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law

..skor mas povinnost poskytnut pomoc... v takom Nemecku moze byt neposkytnutie pomoci trestny cin, myslim ze nieco podobne mame aj my, aspon na papieri...


z odkazu:
All 50 states and the District of Columbia have some type of Good Samaritan law. The details of good Samaritan laws/acts vary by jurisdiction, including who is protected from liability and under what circumstances.

A konkretne:
https://recreation-law.com/2014/05/28/good-samaritan-laws-by-state/

A nejaka diskusia
https://travel.stackexchange.com/questions/53782/giving-first-aid-in-the-usa

moc som to necital, len som zazrel, ze potencionalny problem je fyzicky kontakt
10.09.2018 - 19:47:42
00
imro1: ja som si zapamatal, ze sa neriesi infekcia, ked strieka tepna .. ked som na poslednom stretku na TBK videl, ako tam lietali, tak ta prva pomoc by bolo dobre oprasit.
10.09.2018 - 19:50:03
01
lto ale u nás ako bolo spomenté máš tu povinnosť zo zákona a ak neposkytneš, tak za to môžeš býť stíhaný. Netreba hľadiť na americké zákony,ale na naše ;)
10.09.2018 - 19:52:10
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Chrániče)
keyboard_arrow_up