A pisal som ja niekde nieco o Slovensku ? To sa nemozem ani nic spytat bez toho, aby mi niekto zacal do klavesnice vkladat nieco, co som nikdy nenapisal ? Vidim diskusiu o prvej pomoci, chcem nejaku info od ludi, ktori sa vyznaju a ty mi napises toto ? To o povinnosti je pravda, ale nikde nie je napisane, ze mas povinnost prvnu pomoc ovladat. Cize v praxi volas tiesnovu linku /a mas pouzitelne volatko/, ak teda nestrieka krv a riadis sa pokynmi. Preto som pisal, ze namiesto vysielania totalnych kravin, by TV mala povinnost vysielat kratke spoty ohladne prvej pomoci. Aspon tie jednoduche. Namiesto toho ohlupuju reklamami a somarinami. Ani na titulke mtbikera som nejako nezaznamenal clanok o prvej pomoci, co by clovek cakal, ze to bude rolovat 1x do mesiaca, aaaale nie. Radsej treba tlacit do hlav ludom nove a nove komponenty, bajky alebo ukazovat fotky zle zaparkovanych aut.

A ked tak rozmyslam, tak by redakcia mtbikera mala nieco zbuchat a spravit video/clanok a potom mat svietiaci odkaz na stranke , aj v diskusii. Lekarov bajkerov tu mame dost .. mozu nieco spravit :) .. moze sa to zist.
10.09.2018 - 20:01:23
02
Zacal by som cislami .. 155 je zachranka, 112 tiesnova .. ak nie je signal operatora SIMky, tak len 112 ? Je pouzitelna ? Lebo boli na to staznosti ..
10.09.2018 - 20:07:08
00
Tak nechel som ti nieč vkládať do úst ani vnucovať, veď si si vyjadril názor ako ja, neber to že som nejak na teba útočil :)
10.09.2018 - 20:19:57
00
Ak si niekto nie je istý ako podať prvú pomoc odporúčam kúpiť túto cykloflasu. https://www.mtbiker.sk/shop/prislusenstvo/flase/tune-tacx-flasa-750-ml.html
Samozrejme treba ju potom voziť zo sebou.

    10.09.2018 - 20:31:23
    01
    lto napísal:
    Pali65: dobry postreh si napisal a zdoraznil , ze topiaci sa topi ticho. Inak ale ak mal pulz, tak nebol utopenec, ci ?

    Prečo nie? Kardiopulmonálne zlyhanie spolu súvisí, z rôznych príčin buď zlyhá ako prvé respirácia alebo srdce, druhé už zlyháva ako následok prvého (úraz hlavy - zlyhanie respirácie - zlyhanie srdca, infarkt myokardu - zlyhanie respiračného centra - zlyhanie respirácie, dusenie sa - zlyhanie CNS - zlyhanie srdca). Pri topení je primárny problém akútna hypoxia a mozog ako najcitlivejší orgán odchádza rýchlo. Srdce si bije autonómne (má svoj vlastný pacemaker - sinoatriálny uzol) kým nevyčerpá kyslík, vydrží dlhšie ako nervové tkanivo. No a vo vode je ešte vplyv hypotermie, kedy podchladenie znižuje metabolizmus buniek a pri hypoxicko-ischemickom poškodení prežívajú dlhšie. U novorodencov existuje aj riadená hypotermia, kedy sa novorodenci cielenie mierne podchladia aby sa mozog pri hypoxicko-ischemickej encefalopatii v konečnom dôsledku poškodil čo najmenej.

    EDIT: inak som si zopakoval veľa vecí, postupy, dávkovania liekov, to sa mi zíde :) Môžem si odškrtnúť ďalšiu otázku :D
    10.09.2018 - 20:31:40
    00
    Ak by bol záujem tak vo firme robíme kurzy prvej pomoci. Stojí to pár eur. Dá sa prihlásiť aj individuálne. Absolvoval som viac krát. Použil bohužiaľ / našťastie tiež viac krát.
    Určite to odporúčam každému, fakt nikdy neviete kedy budete potrebovať. Či už na ceste, doma či aj v horách na biku.
    Viac krát som zažil ako ľudia v týchto krízových situáciách úplne vypnú a nevedia vôbec reagovať. A tieto kurzy vedia dodať základné vedomosti a trošku skúseností do týchto krízových situácií.
    Kolegovia, čo kurzy robia sú všetko reálny záchranári (FALCK) s rokmi absolvovanými v sanitkách, takže vedia o čom hovoria, ale hlavne to vedia kvalitne odovzdať.
    Pls. neberte to ako reklamu na biznis. Iba ponúkam možnosť, ak by bol záujem.
    10.09.2018 - 21:31:44
    08
    lto napísal:
    Pali65: dobry postreh si napisal a zdoraznil , ze topiaci sa topi ticho. Inak ale ak mal pulz, tak nebol utopenec, ci ?


    Utopený už de facto bol, lebo ešte chvíľku a už by bolo po ňom, v bezvedomí jednoznačne bol. Skôr by mohla vyvstať otázka, či sa už jednalo o klinickú smrť, ale marí sa mi, že pre tento stav by muselo nastať aj zastavenie srdca. Inak neskôr niekto odhadoval čas medzi jeho zmiznutím pod hladinou a vylovením na 4-5 minút, pričom najmenej minútu by pod vodou vydržal aj bez straty vedomia.

    Zhruba pred dvomi rokmi som vytvoril aj tému pre prvú pomoc, ale nejako sa to neujalo: https://www.mtbiker.sk/forum/o-hocicom/prva-pomoc-a-cyklistika-t38620.html

    V batohu mám vždy lekárničku, nikdy neviem, kedy ju budem pre niekoho potrebovať.
    10.09.2018 - 21:35:52
    01
    lto napísal:
    z odkazu:
    All 50 states and the District of Columbia have some type of Good Samaritan law. The details of good Samaritan laws/acts vary by jurisdiction, including who is protected from liability and under what circumstances.

    A konkretne:
    https://recreation-law.com/2014/05/28/good-samaritan-laws-by-state/

    A nejaka diskusia
    https://travel.stackexchange.com/questions/53782/giving-first-aid-in-the-usa

    moc som to necital, len som zazrel, ze potencionalny problem je fyzicky kontakt


    a mas tam link na tento text:
    "CPR and AED use have a special status in a way, in the 2000 Federal Cardiac Arrest Survival Act." a ked to dalej rozkliknes, dozvies sa ze

    "The 2000 Federal Cardiac Arrest Survival Act grants those who administer CPR or use an AED immunity from civil charges, except in instances of willful misconduct or gross negligence."

    CPR ma vyssiu prioritu a ked postihnuty nereaguje, interpretuje sa to tak, ze dava suhlas...
    10.09.2018 - 23:30:25
    00
    lto napísal:
    Zacal by som cislami .. 155 je zachranka, 112 tiesnova .. ak nie je signal operatora SIMky, tak len 112 ? Je pouzitelna ? Lebo boli na to staznosti ..


    Iba 112 funguje bez SIM a staznosti na to boli ked vypadla elektrina v zilinskom kraji na dve hodiny a kvoli tomu zomrel clovek, prepojovaci bod nemal zalozny generator.
    Ja mam z praxe 10+ tiesnovych volani a 112 je strata casu minimalne 30 sekund, aj tak prepajaju. Ak je to urgentny zdravotny problem tak 155, lepsie poradia a rychlejsie sanitka pride. Tak isto aj s poziarom 150 a PMJ 158 (pohotovostna motorizovana jednotka)

    112 je dobra ked si v strese clovek nepamata cisla alebo nevie co ma robit alebo treba viacero zloziek naraz. 112 je aj napojena na centralny register MVSR s nasimi osobnymi udajmi, hned vedia kto vola
    10.09.2018 - 23:42:42
    02
    este by som doplnil 18 155 je letecka zachranna sluzba. volali sme raz na nepristupnu startovacku na paraglidig a prileteli zo Ziliny do 10 minut. ak ste na horach a treba urgentne zachranku tiez to vie usetrit dost casu volat priamo im.
    11.09.2018 - 00:14:03
    05
    Piatkove prevezenie pred maratonom v Slov.Raji. Moja hlupa jazdecka chyba a skoncil som so zlomenym kolenom (patela) v nemocnici v Spisskej. Velka vdaka Mirovi, ktory bol pri mne a pomohol s transportom. Nastastie prva partia co isla okolo bola partia zachranarov, ulozili ma a starali sa kym nedorazila zachranka. Zakrok som podstupil v nedelu v Spisskej a dnes ma sanitkou previezli do TN. Naucil som sa vela noveho o bolesti. Dufam, ze sa to dobre zrastie a buducu sezonu sa Strenki a zbytok konecne ponahaname. Tento rok nam to akosi nevyslo.

    Prílohy:

    20180910_124624.jpg
    20180910_124624.jpg 578.42 KiB 2 thumb_up0thumb_down

    11.09.2018 - 19:27:03
    00
    au, rychle uzdravenie ti prajem.
    11.09.2018 - 19:32:59
    06
    uff :/ snad bez komplikacii a v relativnej dohladnej dobe opat v sedle..

    to bolo v nejakej vacsej rychlosti?
    11.09.2018 - 19:38:46
    00
    To bolo v takmer nulovej rychlosti, zazmatkoval som pred brodom a mal prilis malu rychlost, vypol som lavu tretru a padol do prava. To roztrtkane koleno po pade vidim stale ked zavriem oci.
    11.09.2018 - 19:44:29
    00
    Drsne fakt.Skore uzdravenie prajem.Pri tych Vasich XC vyjazdoch asi kolenacky nehrozia,vsak?Tu by sa asi uzivili urcite!
    11.09.2018 - 20:01:23
    00

    Výber z produktov

    Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Chrániče)
    keyboard_arrow_up