lukas6s8p napísal:
5 rokov mi stacil 11" fullHD displej ultrabooku, ale ta zrnitost je pre mna hranicna,

Hehe si mi pripomenul môj prvý color CRT 14" 640x480 :rofl:
bol ku 286-stke kde som mal 40MB hardisk čo zaberal dve 5,25 pozície
11.09.2018 - 23:50:54
01
K rieseniu prenasania PC: HDMI konektor nema problem so stalym zapojit - odpojit. Ked budes mat aj nejake prislusenstvo tak si kup dock alebo usb hub vsetko napichaj do neho a potom len jedno usb pichnes do PC.
12.09.2018 - 06:38:59
01
stanos4 napísal:
milos21 v prvom rade, neviem ci si skusal, ale skus nainstalovat balicek chromium-codecs-ffmpeg-extra (nemam ubuntu, iba debian vo virtualnej masine, takze....). Ak nepomoze, tak skus len z tohoto balicka zobrat kniznicu /usr/lib/chromium-browser/libffmpeg.so (mali by snad tuna byt) a skopcit ju do /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/lib_extra (vytvor ten posledny podpriecinok ak neexistuje)

Ak toto nezafunguje, tak chod sem
https://gist.github.com/ruario/bec42d156d30affef655#file-latest-proprietary-media-sh
stiahni ten "latest-proprietary-media.sh" skript a skus ho len zbehnut. Bez upravy ti to stiahne, pripravy a skopci libffmpeg.so do priecinkov
$HOME/.local/lib/vivaldi/libffmpeg.so
$HOME/.local/lib/vivaldi/chromium-codecs-ffmpeg-extra-version.txt

problem je, ze tusim mas starsie ubuntu, spravne? a starsie ubuntu, tak isto ako moj starsi debian, pouziva staru glibc kniznicu. Cize ked stiahnes najnovsie libffmpeg tak ti to nebude fungovat. Tretia alternativa je ist napr. sem http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/c/chromium-browser/ a postupne skusat chromium-codecs-ffmpeg-extra_???????ubuntu0.16.04.1_amd64.deb balicek a libffmpeg.so si z neho vyextrahovat

edit: poskusaj ci ti to funguje tuna https://www.quirksmode.org/html5/tests/video.html ak ide, tak 3 videa sa ukazu a budu dat prehrat

Diky, chromium-codecs-ffmpeg-extra mám už dlho nainštalované, v tom priečinku žiadna knižnica libffmpeg.so nie je, už som skúšal túto knižnicu prekopírovať priamo z prehliadača Chrome do zdrojového priečinka Opery.
No a ostatné možno budem skúšať až keď preinštalujem Ubuntu z verzie 14.04LTS na 18.04LTS, zvykol som LTS verzie preinštalovávať až po vydaní novembrovej verzie aby boli vychytané niektoré chyby :) Takže ku koncu roka ešte mám čas :)

PS: aj keď v tom linku je verzia pre 14.04, tak to idem ešte skúsiť...
EDIT: tak nič, kašlem na to, prežil som doteraz, prežijem ešte pár mesiacov a uvidím ako to pôjde na novej LTS verzii, možno keby som nevynechal 16.04LTS verziu, tak to by šlo, ale prečo by som mal preinštalovávať každé 2 roky keď nemusím, stačí raz za 4 roky, keďže plná podpora LTS je 5 rokov.


Naposledy upravil milos21 dňa 12.09.2018 - 12:52:00, celkovo upravené 1 krát.

12.09.2018 - 12:43:03
00
A toto riesenie ste uz skusali?

sudo rm -rf /

:lol:
12.09.2018 - 12:49:44
02
ja mam pocit ze Linuxovy desktop je dnes komplikovanejsie rozchodit ako pred 20timi rokmi - dnes googlis nejaku chybovu hlasku a 99% diskusii ktore najdes sa bud a.) tykaju nejakej starej verzie a udajne to bolo uz davno "opravene", alebo b.) radia tam postupy ktore mozno fungovali pred 5timi rokmi ale dnes uz sa pouzivaju uplne ine aplikacie a uvedene postupy nie su relevantne, alebo c) radia tam uplne nezmysly ktore s problemom vobec nesuvisia

Internet je dnes zaplaveny blbymi radami a dopatrat sa k naozajstnemu rieseniu je podstatne narocnejsie ako tomu bolo v dobe mailing listov a Usenetu.
12.09.2018 - 13:31:15
01
A toto riesenie ste uz skusali?

sudo rm -rf /

Skor takto:
sudo rm -rf --no-preserve-root /
:wasntme:
12.09.2018 - 13:33:54
01
Hosť napísal:
ja mam pocit ze Linuxovy desktop je dnes komplikovanejsie rozchodit ako pred 20timi rokmi - dnes googlis nejaku chybovu hlasku a 99% diskusii ktore najdes sa bud a.) tykaju nejakej starej verzie a udajne to bolo uz davno "opravene", alebo b.) radia tam postupy ktore mozno fungovali pred 5timi rokmi ale dnes uz sa pouzivaju uplne ine aplikacie a uvedene postupy nie su relevantne, alebo c) radia tam uplne nezmysly ktore s problemom vobec nesuvisia

Internet je dnes zaplaveny blbymi radami a dopatrat sa k naozajstnemu rieseniu je podstatne narocnejsie ako tomu bolo v dobe mailing listov a Usenetu.

Ako som už písal, ja za tých 10 rokov som nemal nejaký zásadný problém, a to som zo začiatku mal na intráku čas a skúšal nové Ubuntu každého pol roka :) potom už len LTS verzie ktoré šľapali vždy. Som tzv. BFU, nepotrebujem neviem aké komplexné programy a zariadenia (mám všetky programy free), nechcem sa starať do systému, len nainštalovať a potom už nič neriešiť, niekedy pripojiť tlačiareň, skener či projektor, bez nejakej inštalácie niečoho. Čiže mne ako BFU Linux vyhovuje maximálne... klop, klop, klop, dúfam, že mi táto bezproblémovosť vydrží čo najdlhšie (problém s videom na internete mám asi len polroka, dovtedy šlo úplne všetko)
12.09.2018 - 13:46:12
00
Skusal si tu libffmpegsumo.so skopcit do opery a anazvat ju len libffmpeg.so? (Resp. sprav symlink)
12.09.2018 - 15:47:47
00
lukas6s8p napísal:
1. notebuk strednej triedy 14-15.4" s rozlisenim vacsim ako fullHD ktory budem prenasat (a riskovat, ze mi ho z auta ukradnu, alebo ho rozbijem) a vykon a komfort zase nebude bohvieco
pocitam cez 1300€

2. 2 4K monitory (netusim ci tie najlacnejsie okolo 350€ su vobec pouzitelne) a nosit nejake mini PC predpokladam okolo 700€
(tiez neviem, ci znesu konektory monitorov kazdodenne zapajanie, resp. ci sa to da poriesit nejakym predlzovakom, ktory bude lacnejsie vymenit, ked sa opotrebuje)

3. alebo 2 kompletne staticke zostavy a rozrobene veci nosit na externom SSDcku
to sa mi paci najviac, akurat cez 2000 do toho teraz nemam chut vrazit, tak asi by som kupil najprv jednu zostavu (a nejake lacne riesenie na druhe miesto) a ked uvidim ze to fici, tak poriesim aj 2.

Dik


Asi toto:
https://www.andreashop.sk/asus-gl502vy-fi122t-black-vystaveny-kus?utm_source=utm_heureka

Alebo nejaky hracsky od MSI alebo ASUS s i7, 16GB RAM, M.2 SSD, 1TB HDD, GPU GeForce GTX 1060 do 1000Eur + 2 UHD Monitory, jeden monitor kupit hned,druhy neskor. Ale taky asi nebude hned v ponuke a treba cakat na akciu.
12.09.2018 - 16:43:35
00
hmm, k tomu ROGu by stačilo pridať SSD a bol by som vybavený, bude ale asi už dosť ojetý

má nejaký význam dedikovaná grafika pri spracovaní videa? výstup pre 4K monitor by mali zvládať aj integrované v aktuálnych procesoroch
či vie pomôcť aj pri koverzii?
12.09.2018 - 19:04:19
00
Čo sa týka finálneho exportu, tak nVidia má NVENC - podľa jadra HW akcelerovaný export do H.264 alebo s najnovšími až H.265, od jadra závisí, čo všetko tento HW kodek podporuje, FHD zvláda on the fly - používaný aj pri nahrávaní napr. hier cez ShadowPlay. Okrem toho aj preview môže byť akcelerovaný cez CUDA resp. OpenCL.
HW kódovanie do H.264 vie aj Intel (QuickSync), ale kvalita je podstatne horšia. However ani NVENC sa nechytá na x264, ale rozdiel je neveľký.
Potom je samozrejme otázka, či tvoj video editor vie využiť HW encoding, spravidla využívajú softwarové a ešte ako spešl bonus máš problém s vydumaním frameservingu do x264 :D vo Vegase to je vyriešené framererver pluginom, inak AviSynth - nielen na konverziu, ale aj na deinterlacing a pod. najlepšie riešenie. Len teda stále sú problémy napr. s almost štandardom pre FHD editáciu DNxHD (ten z DaVinci neotvorím vo Vegase, obrátene som zatiaľ neskúšal; v AVS sa mi zatiaľ tiež nepodaril frameserving) a inými "prkotinami". Napr. pátranie po príčinách farebných posunov býva celkom dobrodružné.
HW decoding majú obe, pričom na rozdiel od kódovania spôsob dekódovania je normatívne daný. Vie zrýchliť preview H.263-264-265 videa. 265 if supported.
Druhá otázka je LUT, keďže jeden by predpokladal, že súčasťou spracovania videa je aj niečo ako v BT.709 skalibrovaný monitor, ale obávam sa, že color management tu nikto riešiť nebude, keď som zbadal rozpočet na monťas. Ja mám monitor s HW kalibráciou na tento účel, BenQ PV270, ten má vlastné LUTs, takže ma schopnosti karty v tomto smere trápiť nemusia.
Zaujímavá je napr. aj otázka 10bit per channel outputu (na monitory čo to podporujú) - GeForce to síce má, ale v DirectX. Grafický a strihací SW však používajú OpenGL a tak by si vlastne potreboval Quadro... je to záležitosť ovládača, GPU je rovnaká. Kedysi išlo preflashnúť BIOS grafárne z GeForce na Quadro a vice versa a potom to sežralo Quadro ovládače a dávalo 10bit/channel do OpenGL overlayu, teraz je to nejakým dzindzíkom hardwarovo locknuté. Pre toto mám 2 grafické karty v PC - grafika sa šrotuje von cez Quadro (stačí najlacnejšie), hrá sa na GeForce.
12.09.2018 - 20:44:50
00
hmm, k tomu ROGu by stačilo pridať SSD a bol by som vybavený, bude ale asi už dosť ojetý

má nejaký význam dedikovaná grafika pri spracovaní videa? výstup pre 4K monitor by mali zvládať aj integrované v aktuálnych procesoroch
či vie pomôcť aj pri koverzii?
Integrovaná grafická karta je dobrá na bežné používanie, s niektorými si aj zahráš nejaké hry, upravíš nejaké video. Nevýhoda integrovaných je tá, že nemajú vlastnú pamäť, čiže pri nejakých náročnejších úkonoch pekne žerú RAM-ku.

Ak chceš spracovávať video, tak si radšej kúp mašinu s dedikovanou grafikou.
12.09.2018 - 20:48:17
00
Preco by mal byt ojety ? Je to vystaveny kus, posledny v tom obchode. Da sa spytat ci bol pouzivany.
Je to typ co vysiel v roku 2016 alebo 2015. Pri vydani stal 1700USD. Problem je ze chces UHD display. Tam je nemozne sa dostat pod 1000Eur. Co sa pracovania videa mam skusenosti len s ripovanim DVD a konverziou z video kamery na DVD, tam som extra grafiku nepotreboval.

Za 1500Eur by som zobral len MSI, ASUS, Lenovo, Dell s parametrami
i7, 16GB RAM, M.2 SSD, 1TB HDD, GeForce GTX 1060, UHD display a taky neviem najst. Ale ten Asus ROG je realna alternativa.
Chcem dobry pomer cena/vykon/kvalita. Dnesne notebooky nemaju (az na vynimky) zozadu maly kryt, kde si vlastnik vymeni RAM, HDD bez straty zaruky. Na to treba tiez mysliet.
12.09.2018 - 21:06:26
00
Onoo zasa ked nepotrebujes mobilitu a potrebujes len presuvat PC medzi dvoma miestami sa fakt neoplati riesit ntb. Za tu istu cenu poskladas dajaku miniATX bednicku ktora bude mat asi taku vahu ako ten ROG notebook.

Mam doma zenbook, i7 16GB ram, SSD atd atd ale grafika fest chyba. Ani i7 a velka ramka to nenahradia. Nehovoriac o tom, ze notebooky vseobecne nemaju radi ked musia pracovat na 110%.
12.09.2018 - 21:47:05
00
no presne tak uvažujem, len to by som musel kúpiť hneď 2 monitory, pritom ten desktop bude len trochu lacnejší, ako notebook
a tak rozmýšľam, kde by som ušetril, aby mi vydalo na 2 bedničky a budem nosiť iba SSDčko :)
a grafiku môžem doplniť aj neskôr...

a ten ROG predpokladám, že v eshope nebude 2 roky trčať vo výklade, ale ho aj občas prevetrajú, opýtať sa samozrejme dá, dokonca som dnes išiel cez DS, ale z elektroniky radšej kupujem novinky, aj keď drahšie
12.09.2018 - 22:02:43
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up