Niekde som to už písal. Mne puká stred pri silovom šliapaní, pravá strana. Tipoval som to na vôľu ložiska, ale pravdepodobne to robí plastový krúžok medzi kľukou a ložiskom - shimano hollowtech II. Nechápem, na čo to tam dali, plast sa omačká, kľudne to mohlo byť kov na kov: ložisko-hriadeľ.
09.07.2018 - 09:33:04
00
Musím sa podeliť i ja s mojím problémom, ktorý ma už mesiac trápi a neviem si s tým rady. Mám bicykel starý ani nie tri mesiace. Najazdených mám na ňom necelých 2 000 km a z ničoho nič mi jeden deň začalo pukať pri pedálovaní. Ono ako pukanie také, vždy sa to ozývalo len vtedy, keď som sa jemne oprel o pedále aby som zrýchlil. Je jedno či pravá alebo ľavá strana, vždy pri zábere to pukalo ako keby v stredovom zložení niečo cez niečo prechádzalo. Asi ten plastový krúžok medzi kľukou a ložiskom pri slabom dotiahnutí stredového zloženia. Akonáhle nepedálujem, zvuk sa neozve, aj keď dosiahnem dajakú rýchlosť a udržujem si ju, nepuká, len pri silnejšom zábere do pedálov.
A teraz k tomu, čo som všetko spravil pre to, aby som to odstránil.
S bicyklom som nikdy ešte nezmokol, nikdy som s ním cez mláku nešiel, takže asi bordel v stredovom zložení vylučujem. Pedále som vymontoval, očistil závity, dal vazelínu a poriadne dotiahol, pukanie neprestalo. Potom som skúsil i reťaz očistiť od bordelu v práčke na reťaz, namazať, pukanie neprestalo. Skrutky ktoré držia prevodníky som dotiahol, tak isto aj kľuky, pukanie neprestalo. Špice v kolesách vôľu nemajú, sedlovka očistená, namazaná a dotiahnutá momentovým kľúčom. Pätka prehadzovačky bola mierne uvoľnená, tak ju odmontoval, dal trošku vazelíny a dotiahol, pukanie neprestalo. Predstavec bol tiež skontrolovaný a následne dotiahnutý, pukanie stále bolo.
Teraz mi zostáva asi len jedna vec: to pukanie bude asi slabšie dotiahnutým stredovým zložením. Od výroby vraj ho nedoťahujú tak ako je predpísané a potom to zvykne robiť tento stav. Stretol sa niekto s týmto? Nemám ešte náradie na dotiahnutie stredového zloženia, preto by ma zaujímalo, či toto môže byť zdroj môjho problému.
Vlastním trojprevodník SR Suntour XCM 410 175 mm 40-30-22, ktoré sú na oske Suntour BB10-XCT-SQS CBT-68mm 118mm.
Potrebné náradie bude asi toto:
https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-stredy/super-b-tb-6485-stahovak-na-kluky-2v1.html
https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-stredy/kovys-stahovak-na-slapaciu-osku-shimano-18021.html
Ďakujem za akúkoľvek radu. :)
01.10.2018 - 08:22:25
00
Ak mas hasak alebo velke klieste tak mozes BB omotat handrou a skusit dotiahnut ak je uvolneny. Ale inak si skusil vacsinu najcastejsich pricin, kazdopadne by som vsetko podotahoval aj predstavec, hlavove zlozenie atd. Vsetky srobky a skusil viac odpozorovat kde to puka, kludne si aj doma zabrzdi a skus rozne krutit ram svojou vahou, cez pedale, rajdy a vypozorovat zvuky.
01.10.2018 - 08:39:03
00
Ak tam máš tie pedale čo máš v popise, tak tie budú príčinou tvojho pukania. Vymeniť za pedale na priemiselnych ložiskach.
01.10.2018 - 08:49:18
00
Písal som o bicykli CTM Rambler 3.0 a tam mi aj na starých originálnych pedáloch dodávaných s CTM robilo tie zvuky a aj pri nových čo si kúpil. V pedáloch to zrejmä nebude, nové pochybujem že by pukali rovnako. https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/pedale/ploche/shimano-pedale-mtb-flat-gr500-cierne-bmx-dh-slalom.html
01.10.2018 - 09:16:07
00
No a aby som uzavrel túto moju problematiku, problém som vyriešil a ani som nevedel. Závada v pukaní bola taká, že rýchloupinák na zadnom kolese nebol dostatočne utiahnutý a tým pádom pri silnejšom pedálovaní sa ozývalo pukanie. Nechápem ako je to možné, ale bolo to ono. Úplne banálna vec ktorá by ma ani nenapadla, keby nedám dole koleso kvôli dotiahnutiu kazety. Otestoval som to 10 kilometrami, aj v stoji, v sede, na ťažšom a aj ľahšom prevode, všetko úplne tiché.
Snáď to niekomu pomôže, ak bude riešiť tiež podobnú záhadu.
01.10.2018 - 11:52:24
07
UPCDTH Tak ďakujem aj za ostatných že si napísal kde bola chyba a ako sa ti problém podarilo odstrániť. Takto nejak si predstavujem diskusiu o problémoch. Lebo často tu príde niekto z nejakým problémom rozpisuje sa hľadá radu a pomoc ale nakoniec keď sa mu podarí problém vyriešiť nedá ani vedieť kde bola chyba.
01.10.2018 - 14:03:31
05
Mne minulý rok nenormálne pukalo a nakoniec bolo treba rozobrať a premazať prevodníky. Tento rok zase začalo pukať. Zase som všetko postupne vyčistil a premazal a zdalo sa, že sú to kladky prehadzovačky. Potom zase začalo pukať. Pomedzi som prešiel na 1x11 - menil som stred, kľuky, prehadzovačku a pod. a pri jazde v stoji alebo silovejšom šlapaní puká. takže si myslím, že to je buď pätka, alebo od kolesa. Pätka už bola tento rok ohnutá a aj zadný náboj bol na údržbe...

Ale to je ako v aute: keď mi niečo klepe, tak tam hlasnejšie rádio a je po probléme :)
01.10.2018 - 16:54:40
00
Rýchloupinak sa spomína hneď v druhom príspevku v tejto téme. Je to snáď najčastejšia príčina.
01.10.2018 - 18:30:13
01
“Babo raď”, uz som zufaly co tam puka,myslel som ze loziska odpruzenia ale su tam nove...

https://youtu.be/goMN5bcmw4w
04.10.2018 - 00:26:56
00
Precitaj si celu tuto temu a skusaj co ludia radia a co im pomohlo.
04.10.2018 - 07:06:51
00
Denisko5 napísal:
“Babo raď”, uz som zufaly co tam puka,myslel som ze loziska odpruzenia ale su tam nove...

https://youtu.be/goMN5bcmw4w

Tento podobný zvuk som riešil aj ja pred týždňom. Skús viac dotiahnuť rýchloupinák hlavne na zadnom kolese a uvidíš, že to pukanie prejde.
04.10.2018 - 08:11:55
00
Robio napísal:
Precitaj si celu tuto temu a skusaj co ludia radia a co im pomohlo.



To som urobil ako prve...
04.10.2018 - 09:25:56
00
Mne po veľmi dlhej dobe hľadania zdroja pukania, keď som skúšal už fakt všetko som došiel k záveru že to bola kazeta, nie nedotiahnutá ani nenamazaná ale fyzicky kazeta na xd orech. Jednalo sa konkrétne o xg 1180. Nemala nejaké brutálne kilometre i keď šlapem občas ťahšie prevody. Po výmene za novú je to ok.
Tak snáď aj táto skúsenosť dakomu ušetrí čas a nervy......
04.10.2018 - 22:14:58
01
Tak nakoniec moj problem bol v cinskom nw prevodniku ktory pukal. Tolko nervov co ma to stalo 😃😃😃 islo o EKFan ali prevodnik.
30.11.2018 - 23:37:29
01
keyboard_arrow_up