Ahojte,
viem, ze je tu velka tema "Prvy cestny bicykel", ale radsej som sa rozhodol zalozit novu temu. Pretoze v tej velkej je dost vela pytajucich sa a je niekedy tazke rozlisit, kto komu odpoveda.
Chcel by som si kupit prvy cestny bicykel. Rozmyslam nad rozpoctom cca. 900 EUR. Bicykel by som chcel na "najazdievanie kilometrov" pocas jesene, jari a mozno aj pocas zimy. Na MTB sa akosi bojim zvery v lesoch po tme, tak mi pride bezpecnejsie jazdit so svetlom po cestach za tmy na cestaku ako po hore za tmy na MTB. Jazdil by som na nom samozrejme aj cez leto a mozno by som skusil nejake amaterske hobby preteky/kratky maraton.
Mam 186 cm a vnutornu dlzku noh 90 cm.

Ako prve mi padli do oka:
CTM Blade 3.0, plna Shimano 105, CTM kolesa, 9,4 kg, 909,99 EUR (v akcii)
Radon R1 105, Shimano 105 (okrem kluk s prevodnikom Shimano FC-RS510), Mavic Aksium kolesa, 8,6 kg, 932,95 EUR (v akcii s postovnym)
B'TWIN ULTRA 900 AF, plna Shimano 105, Mavic Aksium kolesa, 8,9 kg, 933,99 EUR
FOCUS IZALCO RACE AL 105, Shimano 105 (okrem kluk s prevodnikom Shimano FC-RS510), kolesa Alex ALX-210, 9.24 kg, 959,20 EUR (v akcii)

Z tohto som vylucil CTM, pretoze ma zle kolesa a je dost tazky. Vypadol aj Radon, lebo uz sa neda objednat v mojej velkosti (i ked mozno by mi stacila velkost 58 cm). Focus vypadol kvoli vyssej hmotnosti, takze ostal B'Twin. B'Twin ULTRA 900 AF vyzera byt celkom slusny cestak, len sa mi nepaci umiestnenie zadnej brzdy. Ram ma dokonca certifikaciu od UCI. Je to vsak race geometria, co by mi na zaciatok nemuselo sediet.

Keby som si chcel priplatit, tak by stali za uvahu tieto cestaky:
ROSE PRO SL 105, plna Shimano 105, kolesa Mavic Aksium Elite WTS, 7,95 kg!!!, 1131 EUR (s postovnym)
Canyon Endurace AL 7.0, plna Shimano 105, kolesa Mavic Aksium, 8,4 kg, 1131,95 EUR (s postovnym)

Tazko povedat, ci sa tento Canyon dostane do outletu za lepsiu cenu. Inak z tychto dvoch je jednoznacnym vitazom Rose. Len ta cena...

Ako som tak pozeral rozne recenzie najma na britskych weboch, tak je tam dost vychvalovany B'Twin Triban 540 (Cycling Weekly's Editor's Choice Road Bike for 2017, Road.cc's Best Bike under £1000 2016/17)

B'TWIN TRIBAN 540, Shimano 105 (okrem kluk s prevodnikom Shimano FC-RS510 a brzd B'Twin by Tektro), Mavic Aksium kolesa, 9,4 kg, 746,99 EUR

Inac vsetky spominane bicykle maju hlinikovy ram a karbonovu vidlicu (niektore su plno-karbonove, niektore maju hlinikovy krk).

Zacina sa mi viac a viac pacit posledne spominany Triban 540. Rozdiel v komponentoch (konkretne kluky s prevodnikom a brzdy) v porovnani s cestakmi za cca. 930 EUR je podla mojho odhadu cca. 80 EUR. Spominane bicykle za cca. 930 EUR nemaju o moc lepsie komponenty ako riadidla, predstavec, sedlovka a pod, takze to vyzera byt na velmi dobry pomer cena/vykon. Ma aj endurance geometriu, co na zaciatok by bolo asi lepsie. Dokonca sa na ram daju pripevnit blatniky, co moze byt vyhoda na jazdenie na jar alebo v jeseni. Hmotnost je dost vysoka, ale zase vzhladom k cene...

Rose a Canyon by som kvoli cene asi z vyberu vylucil (i ked ten Rose vyzera byt naozaj spickovy). Takze otazka znie, co by ste mi doporucili z tych ostatnych bicyklov? Pripadne nejaky iny bicykel za cca. 900 EUR? Alebo ist na zaciatok do Triban 540 a ked zistim, ze ma cestna cyklistika bavi, tak casom kupit nieco lepsie (karbonove)?

Dakujem za kazdu radu.


Naposledy upravil dusanmt dňa 25.08.2018 - 21:32:14, celkovo upravené 1 krát.

25.08.2018 - 17:10:57
00
Mne sa najviac pozdava Rose. Komplet Shimano 105 [vratane brzd!], lahky ram z alu 7005 a zvary pekne opracovane, univerzalna kazeta[11-32]. Casom vymenis kolesa za lahsie a nebudes musiet menit za bike s karbonovym ramom, ktory aj tak v cenovej hladine do 2000e neponuka oproti Rose hliniku nic naviac.
25.08.2018 - 19:41:25
01
Tak ano, Rose je jednoznacne najlepsi z tych bikov.
Momentalne chcem cestak ako doplnok k MTB, takze neviem, ci by ma to az tak bavilo. Ak by ma to moc nebavilo a mal by som ho iba na treningy pocas jari a jesene, tak by mi moc nevadilo, ze jazdim na Triban 540 s hmotnostou cca. 9,4 kg. Hlavne by ma nestal vela - 747 EUR. Aj moznost upevnenia blatnikov mi pride celkom prakticke.
Na jednej strane je Rose o polovicu drahsi ako Triban, na druhej strane je fakt nadupany a za tych 384 EUR navyse ponukne okrem ineho redukciu hmotnosti o 1,4 kg. Vyzera to byt taka zlata stredna cesta. Keby som ho chcel menit, asi by som si musel naozaj dost priplatit, aby som zredukoval napr. hmotnost. A kedze plati, ze dobry hlinik je lepsi, ako lacny karbon, asi by som ho ani nemenil. Kedze som v mladosti nesportoval (kvoli selestu na srdci) a mam uz 40 rokov, tak myslim, ze neskor nejaky karbonovy bike za napr. 2500 EUR by ma asi dalej neposunul (v pripade, ze by ma cestna cyklistika bavila). Za rok-dva chcem menit moj terajsi MTB za nieco lepsie, tak asi ani nebudu peniaze...
A kedze aj plati, ze zakladom biku je kvalitny ram, tak ten Triban by sa casom ani neoplatilo upgradovat, lebo ma tazky ram. Ked na Rose zoderiem za par rokov 105-ku, tak napr. upgrade na Ultegru asi bude mat zmysel :-)
Hmm, tazke rozhodnutie... Furt sa motam v kruhu :-)
26.08.2018 - 10:22:38
00
Lepsim upgradeom ako vymena sady je vymena kolies. Prechodom zo 105 na Ultegru by si moc neziskal.
Inak, vsimol som si v tvojom profile, ze si z Martina a teda mas vo svojom okoli viac kopcov ako roviny. To by mohlo byt dalsim argumentom pre Rose. Do kopcov sa ti bude lahsie slapat s lahsim bikeom s univerzalnejsou kazetou 11-32 :) . Triban je tazsi a ma kazetu 11-28, ktoru by si casom musel vymenit, ak chces slapat viac kadencne.
Na druhu stranu, ak by mal byt cestak len ako treningovy doplnok k MTB, tazsi bike nie zlou volbou, no hrozi, ze ta cesta bude viac a viac lakat a potom pre vacsi pozitok by si urcite chcel menit za nieco lahsie. :D

Mas pred sebou rozhodne vela uvazovania :D.
26.08.2018 - 11:01:36
00
Ano, s tymi prevodmi mas uplnu pravdu. Triban ma prevodnik 52/36 a kazetu 11/28 a Rose prevodnik 50/34 a kazetu 11/32, takze naozaj je Rose lepsie sprevodovany pre Martin a okolie :-)
26.08.2018 - 11:22:30
00
Inac, co sa tyka kolies, myslim, ze ten Rose ma celkom slusne kolesa. Na stranke pisu Mavic Aksium Elite WTS. Take som sice na stranke Mavic nenasiel, nasiel som iba Aksium Elite UST, ktore vazia 1780 g (par bez pneumatik). Doporucena cena (asi aj s pneumatikami) 299 EUR. Raz tak drahe KSYRIUM ELITE UST za 599 EUR vazia 1520 g (par bez pneumatik). Takze za cca. 300 EUR by som ziskal 260 g. To mi nepride moc optimalne. Neviem, mozno sa mylim (s cyklistikou zacinam), ale kolesa by som na Rose tak skoro nemenil. Tak isto na Tribane nie - ten ma sice iba zakladne Mavic Aksium s hmotnostou 1840 g. Mozno by sa dalo nieco usetrit na hmotnosti pneumatik, ked sa zoderu a budem ich menit. Rose ma velmi dobru hmotnost pneumatiky - Mavic Yksion Elite Guard (230 g). Triban je na tom horsie - Hutchinson Equinox 2 (300 g).
26.08.2018 - 12:15:41
00
Tu su Aksium Elite WTS za 205e
https://www.merlincycles.com/mavic-aksium-elite-wts-road-wheels-74952.html
a keby si trochu dlhsie googlil, nasiel by si ich aj pod 200e.

To iste plati pri kolesach okolo 1500g a nizsie. Pri vypredajoch sa vies dostat k cenovke okolo 300-350e a mozno aj za menej za par a rozhodne nepojde o smejdy :). Ak si nebudes isty co je a co nie je smejd, a bude to aktualne, ludia ti tu na fore urcite poradia.

Pravda, Aksiumy su slusne kolesa, ale nie najlahsie a ked chces ist s vahou dole, nemusi to rovno znamenat vynalozenie dieru-do-penazenky-robiacej ciastky :)
26.08.2018 - 12:44:15
00
Co vravite na tento deail na obrazku na bicykli Rose? Nie je to na spodu moc otvorene? Dufam, ze Rose nie je bike len na suche cesty :-)
Príloha:
rose_bb.JPG
rose_bb.JPG 75.79 KiB thumb_up0thumb_down

26.08.2018 - 15:48:39
00
Nie, je to v pohode :).
26.08.2018 - 16:41:50
00
alebo klasicky kup nieco za 400-500 co stalo 1000, ked ta to bude bavit strelis to za 300 a budes uz aj vediet, kolko investovat 'do noveho' a co chces..co sa tyka 105ky asi kazdy ti povie ze to je naj hodnota cena/vykon a ze cenovy rozdiel 105-ultegra ti co sa tyka funkcie moc neda a za vahovu usporu (a vyssie ceny spotrebaku) to nemusi stat :)

ak chces bike co si chces nechat, asi by som sa hecol na ten rose, pretoze vacsina upgradov (casom) kvoli vahe je dost nerentabilna - veci ako predstavec/riaditka apod ponukaju malu usporu za vela penazi, sadu som popisal vyssie, jedine kde to vyrhas su kolesa :) Rose ma zaroven o kus lepsie kolesa ako zakladne aksium, ak sa nemylim takze na tom biku by si zrejme dlho nemusel menit fakt nic.
28.08.2018 - 14:50:05
01
Btwin 540 nie, pri tých dvoch nemá šancu, skôr si daj pozor na geometriu aby si na tom sedel ako na "cestaku", časom zvyknes
06.11.2018 - 22:22:27
00
Nakoniec som kupil B'TWIN ULTRA 920 - plna Shimano Ultegra, Mavic Cosmic Elite za 1120,99 EUR. Vo velkosti XL vazi bez pedalov 8,65 kg.
07.11.2018 - 10:12:31
12
Tak veľa šťastných km, podľa mňa si dobre vybral
07.11.2018 - 12:32:00
02
keyboard_arrow_up