Sasulnik napísal:
Mesačný lístok PK-BA stojí cca 45 EUR. Dajme tomu, že vzdialenosť cca 23km. Ak berieme do úvahy 20 pracovných dní, tak za toto obdobie sa prejde cca 920km. V prípade dieselového auta, ktoré má spotrebu cca 5l/100km, spotrebuje auto cca 46l nafty.
Takže, ak misopetrovic kupuje naftu za 97 centov liter a neinvestuje to výmeny oleja, nákupu a prezutie pneumatík, a iných spotrebných materiálov potrebných na plnohodnotný chod auta, tak áno, má to lacnejšie.



Bavit sa o obstaravacej cene auta nema zmysel auto by som potreboval tak ci tak takze tuto polozku do toho neratam....
vymena oleja atd? To do toho ani neratam mesacne najazdim viac ako 2500km takze tych necelych 600km co prejazdim do prace a nazad je uz v podstate jedno....

Do prace chodim 5:20 takze sadnem do auta a tych 23km prejdem na jednu zelenu vlnu az do prace....5:50 som najneskor v praci....

Jazdim na LPG a cestou do prace mi to zere 5,6 litra plynu v priemere.... tankujem za 0,58€/ liter ......

Do prace chodim 12-13 dni do mesiaca


Cesta do prace busom je az na to ze trva ovela dlhsie podobne pohodlna lebo nastupujem pred domom a vystupujem pred robotou... ale cesta z roboty pre mna znamena prekracat na autobusovu stanicu pesi (15minut) a nasledne sa hodinu viezt v buse....(v tom lepsom pripade ak to ide plynulo)

Dakujem neprosim v priemere som chodil domov 1,5hod az 2 hodiny... autom som doma za 30-35 minut v priemere :)

Velku vyhodu mam ze tam aj spät chodim mimo dopravnej spicky.... keby mam chodit do prace medzi 7:00-9:00 rano uz by to bolo o inom a vlak by ziskal vyhodu... ale chodim pred siestou do a po siestej z ba takze zapchy uz niesu :)


Naposledy upravil misopetrovic dňa 09.11.2018 - 01:24:41, celkovo upravené 2 krát.

08.11.2018 - 21:32:07
00
A čo si mal z matematiky ? :)
08.11.2018 - 21:34:34
00
Mišo, ideš riešiť príklad, a štvrtinu údajov len tak škrtneš lebo " je to v podstate jedno " :)
09.11.2018 - 08:34:58
00
Ak Mišo spraví mesačne 2.500 km, t.j. 30.000 ročne, čo je výmena oleja (a aj filtrov) dva krát ročne. Čistá výmena oleja štandardne stojí cca 40 EUR, klasická ročná servisná prehliadka s výmenou oleja, filtrov, atď. stojí od 90-120 EUR (dajme tomu, že stred 105 EUR). Ak si k tomu pripočítaš každé dva roky výmena náplne do klímy 60 EUR (obrok dezinfekcia 30), výmena brzdovej kvapaliny 25 EUR. Ďalej dvakrát do roka prezutie (20-50 EUR v závislosti, či gumy sú na diskoch alebo nie, dajme tomu, že má diskoch).
Tak si k tomu treba prirátať cca 240 EUR ročne, čo je cca 20 EUR mesačne.

Ale ak by len jazdil BA-PK, tak na tú servisnú prehliadku musí ísť tak, či tak raz za rok a potom má náklady cca 17 EUR mesačne.
Takže k tým cca 52 litrom nádrže LPG za mesiac, čo ho stojí 30 EUR mesačne, hneď sa náklady na cestovanie preklopia k prospech autobusu :-).

A to nehovorím, že každé 4 roky výmena platničiek alebo bŕzd, sviečok, ďalej kúpa novej sady pneumatík (200-400 EUR), čo tiež ešte niečo pridá k tomu nájazdu km.
09.11.2018 - 11:17:28
03
Ja tam vidim do prace 600km, nie 2500 takze 20e za palivo a ostatne naklady 4,25 cize celkove naklady cca 25e, co je plus-minus polovica toho listka.

Ale co tie kolobezky .. dalsie tipy ?
09.11.2018 - 11:59:26
02
600 bude v prípade, ak nepracuje 5 dní v týždni ale tri týždne po 3 dni a jeden týždeň po 4 dni. Inak, mi to vychádza 920, keďže 4 * 5 * 2 * 23 = 920.

Mimochodom, aj pri mesačnom nábehu 600 km, sú ostatné stále náklady minimálne tých cca 17 EUR mesačne, keďže raz ročne musí na výmenu oleja a filtrov a dvakrát ročne na prezutie.
09.11.2018 - 13:38:09
00
Sasulnik keby si čítal môj príspevok poriadne tak by si sa dočítal že som písal aj koľko dní do mesiaca pracujem.... 13 dní :)

lto aspoň niekto tu uvažuje :y:
09.11.2018 - 16:49:06
00
Sasulnik : pocitame naklady na dopravu autom ako nahradu MHD, kde auto pouzivane ako MHD je v mensinovom vyuziti a nie je pouzivane primarne a teda prevazna vacsina nakladov nie je priamo umerna nakladom pouzitia ala MHD. Co sa tyka vymeny oleja, nemusis chodit raz rocne, a ani filtre a takisto 2x rocne prezuvat tiez tiez nie je nutne. Ak by slo len o to.
Treba si ale uvedomit, ze vacsina ludi auto nepouziva ako vylucnu nahradu MHD a teda sposobom, ze si spocitam naklady na jedno a druhe podla toho sa rozhodnem. To sa prevazne nevyplati. Auto je dost casto nieco podobne ako pre vacsinu ludi na tomto fore bajk. Da sa bez toho zit, ale s nim je to lepsie :) Niektore zalezitosti sa bez auta /zvacsa/ daju tazko riesit, alebo minimalne dost narocne, alebo je to nieco podobne na styl podme zit v prirode (ziadna tepla voda, elektrina, kanalizacia). Nikto nebude druhemu hovorit, ze kruci, ty mas doma splachovaci zachod ? Ako mozes s tym zit, ze splasky idu do Dunaja. A co odpad z obalov? A podobne ako tepla voda z kohutika, splachovaci zachod, radiatory, elektrina , mobil a internet, k dnesnemu zivotnemu standardu patri aj uzatvorene priblizovadlo. Dnes je to auto, zajtra mozno antigravitacna potvora, eventualne v predmesti shangaja to moze stale byt riksa so zapriahnutym parom kocurov. Problem nie je auto, to je prevazne len dosledok. A tu skutocnu pricinu nikto neriesi, riesia sa len dosledky.

misopetrovic : tak je to tam dost viditelne napisane :) .. a s pouzitim kalkulacky to ako tak este zvladnem :lol: Ale tak to obvykle byva, ked sa niekto nezaujima o to, co chce druhy povedat. Stava sa to aj mne :D
11.11.2018 - 19:17:01
02
Starnem, niekedy si nevšimnem detaily (aj podstatné). :-)

Ale, veď v pohode. Ja som len chcel polemizovať ohľadom, či MHD je drahšie ako auto. Síce Mišov prípad je špecifický, ale vo všeobecnosti MHD vychádza lacnejšie ako auto. Ono, náklady na auto máš vždy, nielen za PHM, ale aj paušálne. Vidíš, ešte som zabudol na PZP :-).

Ja osobne používam auto tiež z podobného dôvodu ako Mišo. Odtiaľ kde bývam a kde sa potrebujem dostať je len 10km, autom 12min ale busom skoro 40-50min a to z dôvodu, že neexistuje priamy spoj a prestupy na seba nenadväzujú. Ale viem, že auto je pre mňa oveľa drahšie.
Bikom je to 15min (keďže je tam skratka >7km), no keďže po dopravnej nehode (jedna žena na BMW mi nedala prednosť) mám od manželky momentálne zákaz jazdiť v premávke, ale to je už o inom. Už som našiel novú trasu mimo premávky, ale ňou je to 2 km ďalej / 15 dlhšie (menej asfaltu).
12.11.2018 - 08:33:39
02
Jazdim na kolobezke kazdy den z roboty aj do +- 7km tam 7km spat. Mozem si vstat kedy chcem a nemusim riesit parking a hlavne preplnenu BA.
Ano mohol by som chodit bikom ale na 20 min cesty sa mi to naozaj neoplati ani vytahovat a nie to sa este obliekat.
Dalsie vyhody... nepridem spoteny a je to o mnoho praktickejsie ako bike :D

MHD totalne na prd spoj cize ina volba ani nie je + mesacne usetrim cca 50-60e na benzine a to neratam kopu usetrenych nervov + opotrebovanie auta.

Ako bonus sa este pobavim na drsnych "zavodnikoch" ktori slapu alp d'huez na moste :lol:
12.11.2018 - 14:19:00
00
a aku kolobezku mas?
inak myslis ze taka kolobezka vydrzi zimu? ked je vsade voda a sneh? a teploty az do napriklad -5 ?
--
btw na 7 km je praveze bike uplne ok. a netreba sa na to ani obliekat, ja keby som ho mohol pouzivat tak na nom jazdim v civile, neberem si ani helmu, ani rukavice, nic. Len notebook na chrbat a ficim.
vlastne takto budem jazdit aj na pripadnej kolobezke.
12.11.2018 - 14:36:58
00
dellax: sakra, ale akou kolobezkou, nebud na nas zly :D .. nieco co si poradi s terenom BA, lebo vsetky normalne prepoje skapu az zavru tie zjazdy a chodniky okolo
12.11.2018 - 14:40:36
00
( PRÍSPEVOK VYMAZANÝ )

Autor sa rozhodol vymazať svoj účet spolu s obsahom, ktorým do fóra prispel.


Naposledy upravil IDVert3X dňa 24.06.2019 - 19:42:31, celkovo upravené 1 krát.

12.11.2018 - 15:55:01
00
hen jake vselijake elektrochujoviny mi teraz poslala alza do mailu, jedna vacsia nez druha, uz len si vybrat tu spravnu :D

ze elektricke korcule :D
https://www.alza.sk/sport/inmotion-hovershoes-x1-d5362494.htm
https://www.alza.sk/sport/razor-turbo-jetts-d5452880.htm
https://www.alza.sk/sport/ninebot-mini-pro-320-white-d4248554.htm
https://www.alza.sk/sport/inmotion-v5f-black-d5095998.htm

--
ale toto vyzera dobre:
https://www.alza.sk/sport/jdbug-sports-modry-d4844421.htm
16.11.2018 - 16:29:49
00
Lol 13kg, ved to tazsie ako moj bajk :D
16.11.2018 - 23:35:13
00
keyboard_arrow_up