Hej meral som ho na viacerych miestach a na par milimeterov su sedla totozne.rozdiel je len v tom ze nove ma v strede otvor co stare nemalo.neviem ci si treba len zvyknut.na novom mam najazdenych len 60km.
10.11.2018 - 15:35:45
00
Moze tam byt rozdiel v tvarovani.Ak ti to selle italia sedelo v tej sirke,tak to nemusi platit pre ine sedla v rovnakej sirke.Ked ma merali na predajni,tak mi doporucili pri spec. toupe sirku 143 a pri romin evo 155.
Zobral som romin evo 155 a bolo ok v podstate hned od zaciatku
10.11.2018 - 15:41:47
01
Moju roztec kosti uz si nepamatam,ale moze byt podobna ako mas ty,pretoze uplne prve sedlo som mal sp. avatar 130 a to som kupil na zaklade vypoctu roztec +2cm.dlho som na nom neobsedel.Je to ale velmi individualne.mozno by tebe sedelo.najlepsie je pozicat si na predajni testovacie sedlo ,ak je moznost a pojazdit.
10.11.2018 - 15:53:50
00
Okrem šírky môže problém robiť aj tvar sedacej časti sedla. Mne vyhovuje rovné ako lata. Skúšal som iné, kde sedacia časť bola oblúkovitá (stred bol vhodne vyšší ako okraje. Pri takomto tvare som mal problémy obsedieť po pár km.
10.11.2018 - 19:11:15
00
Ja som tiež už niake sedla 143mm a menej a pomenil som.Teraz mám Sedlo BBB Echelon 155 zatiaľ pohoda.Ide o to aby si na sedle sedel.Ked je ušie tak sa buď šuchaš na stráni sedacích kosti nesediš úplne na nich sedíš na krajoch akoby.Hlavne pri veľa km aj kopce vzpriamený posed.Večinov je to trocha zavádzajúce lebo udávané šírky sediel sa berú celá šírka sedla.Aj kde vôbec nesediš.
12.11.2018 - 08:11:15
01
Botolar
Vezmem to trocha zo sirsieho pohladu.
Pohodlie na sedle je kombinacia:
1. nastavenia posedu
2. drzania tela pri jazde (moze sa zmenit podvedome zmenou stycnych ploch na sedle, alebo aj inde na biku)
3. tvarom sedla
4. zvyk na sedlo Zoradene podla dolezitosti.

Zriedka, ked sa jazdec citi nepohodlne na sedle je na vine sedlo, v zasadnej majorite pripadov je to zle nastaveny posed.
Sam jazdim Romin na dvoch bikoch comb aj evo verziu. Mal som aj to selle italia co spominas a neurekom dalsich, Selle SMP, San Marco, od specialized mi presli rukami aj zadkom asi vsetky....
Postup by mal byt VZDY spravne nastavenie posedu (fitting) a ak sa ukaze ze rozlozenie vahy aj drzanie tela je uz OK a aj tak sedlo vytvara tlakove body namiesto rozlozenia vahy, pripadne tlaci na makke tkaniva kde tlacit nema, potom je na mieste vymena. Je skoda ze vacsina ludi to riesi tak, ze k zele nastavenemu biku meni sedla, aby eliminovla nasledky zleho fittingu. To je najdrahsie a najhorsie riesenie, lebo ak aj najde nahodou po n pokusich pohodlne sedlo, aj nadalej bude biomechanicky v nevhodnej polohe.

Sirka sedla vs sirka sedacich kosti.
Rozhodujuci je posed, lebo sirka kosti sa meni s tym kolko sa pedklonis. Teda sirka samotnych kosti samozrejme zostava rovnaka, ale ich tvar sa zbieha smerom k perineu a preto namerias inu sirku v kazdej polohe.
Specialized ma zakladne voditko tu, ale je to len tak funkcne, ako je schopny/skuseny ten co to meria.




Ak ti zmerali sirku kosti spravne, 143mm Romin je ti uplne ako uliaty. Problem bude inde.

Ak ta palia steha je situacia pravdepodobne nasledovna. Ak si nezmenil nic len sedlo, tak ta jeho iny tvar, alebo tvrdost, alebo.... farba :) nuti sediet inak. Zmenil si drzanie tela a preto viac zatazujes svalove skupiny co si predtym nezatazoval. Presnejsie, zo skusenosti typnem, ze ta sedlo pustilo nizsie ako povodne a sedis viac v aero pozicii mozno si viac prehol chrbat. Tak ci onak skratene vaziva ti tlacia kolena od seba a ty ich cielene tlacis spat a mas paliace stehna. Ale tato prognoza je len tak presna, ako som ta mohol na dialku "vysetrit".

Edit: preklepy, poradie obrazkov, doplneny odhad stavu


Naposledy upravil Kenai dňa 20.02.2019 - 12:14:23, celkovo upravené 4 krát.

20.02.2019 - 11:38:20
00
user_id napísal:
Potrebujes jednoznacne uzsie sedlo. K sirke svojich sedacich kosti prirataj 1 alebo 2 cm a dostanes sirku sedla pre teba vhodnu. Samozrejme, treba si dane sedlo vyskusat.


Tu sa bohuzial mylis, take jednoduce to nebude, pozri co na to napr Specialized v mojom predoslom prispevku.
20.02.2019 - 11:41:47
00
Ja som prišiel do Spešl, zobral si na vyskúšanie Power, Romin, Toupe a Phenom. Sedí mi Phenom, aj keď je prioritne určený na MTB..
07.05.2019 - 08:53:17
00
Ahojte, kde sa daju pozicat sedla Specialized na testovanie v TT/BA kraji, resp aj ina znacka? Na zaklade akych parametrov doporucia sedlo? Teraz mam Fizik Aliante R5 a nie som s nim moc stotozneni, po 2h uz boli vsetko, zadok, trpnu nohy. Dik za radu. Miro
07.05.2019 - 16:26:17
00
Specialized v Kaktus Bike v BA. Rataj s tym, ze budu chciet zalohu v hotovosti. Tusim 50e.
07.05.2019 - 16:40:15
00
moja skusenost hovori ze velmi dolezita je hlavne sirka...ak mate sirsie zadkove kosti tak aj sedlo treba sirsie aby panvove kosti sedeli na sedle a nebolo sedlo medzi nimy...ja smojou ritou som musel prejst az na 152ku ale odvtedy vseeetko ok
08.05.2019 - 08:13:49
00
user_id napísal:
Specialized v Kaktus Bike v BA. Rataj s tym, ze budu chciet zalohu v hotovosti. Tusim 50e.


Ja som zalohu neplatil,iba si opisali o.p.
09.05.2019 - 15:36:53
00
maros15 Musel si tam byt davnejsie. Ja som tam bol akurat vtedy, ked este info o zalohe nemali na stranke a na mieste som ostal prekvapeny ked si zrazu vypytali 50e. Bolo to tusim koncom minuleho roka, nepamatam si presne. Zalohu zaviedli kvoli tupcom, ktori odmietali vratit sedla...Pritom su to sedla oznacene ako testovacie.
09.05.2019 - 15:46:01
00
Ano,kupoval som asi pred dvoma rokmi.
09.05.2019 - 15:58:41
00
marianspes napísal:
moja skusenost hovori ze velmi dolezita je hlavne sirka...ak mate sirsie zadkove kosti tak aj sedlo treba sirsie aby panvove kosti sedeli na sedle a nebolo sedlo medzi nimy...ja smojou ritou som musel prejst az na 152ku ale odvtedy vseeetko ok


Sirka sedla je len velmi orientacny udaj. Mozes mat 2 sedla o sirke 155mm, ale sirku sedacej casti (pozor, nie je to to iste ako sirka sedla) mozu mat rozdielnu. Idealne je ist s pravitkom do obchodu a odmerat si tu vzdialenost.
Dalsim dolezitym udajom je tvar sedla, ktoreho volba sa odvija od sposobu sedenia na sedle (agresivna poloha, vzpriamena poloha atd.) a flexibility jazdca. Pokial si clovek nie je isty aky tvar je pre neho vhodny, skoro kazdy vyrobca ma na stranke pomocnika, ktory sa spyta zakladne udaje a na zaklade nich ponukne vhodne modely sediel.
09.05.2019 - 16:01:05
00
keyboard_arrow_up