V Karpatoch je sneh určite dlhšie. A na Skalke sa kvalita úpravy stále zlepšuje. Oplatí sa. Ja som minulú sezonu stál na lyžiach prvýkrát 1.11 a posledný v polovici apríla. Oproti cestnému bicyklu sú ceny bežkarskej výbavy v tej istej kategorii, nemyslím teraz BC bežky, mozno tretinové. V obchode za niečo schopné nové na klasiku aj s palicami a topánkami by som počítal teraz v sezóne s cenou 250-300 eur. Ten bazár, čo dával sonick, by som vyskúšal. Hádam ti poradia, čo a ako, lyže budeš mať pripravené, nemusíš snoriť ako Mara Bečková všelikde po internetoch a môžeš už po Vianociach jazdiť. Prípadne aj ten, bazár, čo si dával, ak sa špecializujú aj na lyže.
22.12.2018 - 14:29:40
00
mailer napísal:
Ved toto, v Bratislave nasnezi tak na dva tyzdne do roka, a koly bezkam nebudem cestovat niekam na Skalku.

Ak hovoríme o bežkovaní na hrádzi pri Dunaji, tak áno. Ale na hrebeni M. Karpát je sezóna pomerne dlhá.
22.12.2018 - 15:14:15
02
Myslel som to obrazne, jasne ze tu je viac snehu. Mne to zatial moc dobre nejde, mozno aj tou sucasnou vybavou co mam :)
Ked si dam 10-15km, mam celkom dost. Z karlovky to mam najlepsie autom do stareho Lamaca a odtial smerom na Kacin. Vcera na bajku to bola nadhera, tam dalej smerom na B.Kriz bolo dost snehu, len to je pre moje bezkovanie este vyzva :)
22.12.2018 - 15:52:55
00
Ja som rok po roku prešiel od NN75 cez BRN, turistické NNN až po Rossignol Xcelerator( v ňom sa hrazdička v topánke uchytáva ináč). Medzi NNN a Xcelerator pri klasike až taký rozdiel nie je. Medzi tým, čo som mal prvé a teraz sú svetelné roky. Pri NN75 mi päta utekala do strán, podľa mňa preto, že topánka je spojená s lyžou mimo topánky. pri NNN je hrazdička pod topánkou. K tomu keď som aj navoskoval tú 20 ročnú sklznicu, tak mi to vydržalo asi 5 km. A topánky sú dneska tiež na inej úrovni. Ak máš tých 150 E a kúpiš nejakú novú základnú výbavu, sa posunieš o kus ďalej. Ono 15 km s NN75 a určite s totálne vysušenou sklznicou nie je málo :-) A ak kúpiš niečo zánovné posunieš sa možno ešte ďalej. Tak len smelo do toho.
22.12.2018 - 16:44:53
00
Ja som si kupil tieto bezky:
www.topbyvanie.sk

Nie vzdy jazdim na Skalke a dostanem sa aj na neupravene stopy a preto som sa rozhodoval podla toho. Nechcel som aby sa mi niekde 15km od auta lyza zlomila ..a co potom. Pri zhanani informacii som sa docital, ze maju o.i. aj spevnenu pätku a ze s oblubou si ich beru pozicovne. Cize zakladny predpoklad aby lyza bola spolahliva a odolna.
NN75 to je naozaj uz davno prekonany system a uz by som sa nikdy nechcel k nemu vracat. Nemyslim, ze je pravdou ze SNS system sa uz moc nepredava...Mam system SNS Pilot na kolieckovych bezkach k tomu skate topanky a mozem povedat, ze som maximalne spokojny s SNS.
Nad radou. ze kup si lyze aspon za 300-400€ sa mozem len pousmiat popod fuzy. Na leto (koliečkove lyze) mam karbonove palize SWIX..tie stali dost € ale na zimu by som ich radsej nebral. Ked sa zlomia...plati to co pri lyzi pri tych 15km od auta...Topanky mam kombi lebo pri zjazde na neupravenom snehu sa da lepsie opriet do toho klbu na clenku, ktore mavaju topanky na skate a combi.

Popis produktu
Bežecké lyže Fischer Fibre Crown sú zavedený model bežiek. Vyhľadávané sú predovšetkým pre svoju stabilitu v kombinácii s ovľádateľnosťou. Tento model dobre poslúži i týmto bežcom, ktorí nemajú vycibrenú techniku, ale neboja sa napríklad i dlhšieho výletu. Jadro lyží je vybavené basalitovými vláknami, ktorých vlastnosti sa takmer nemení v rôznych teplotných podmienkach. Lyže sú v stúpacej komore vybavené technológiou Vario Crown, ktorá zaisťuje perfektný odraz vo všetkých teplotách snehu a ďalej disponujú univerzálnou sklznicou Sintec. Bežky Fischer Fibre Crown sú výborným modelom pre bezstarostné túlanie sa bielou stopou.
23.12.2018 - 11:37:21
00
Ak je to na mňa. Prosím ťa, kde radím kúpiť bežky za 300-400 Eur? Mimochodom tie fišery mám aj ja a vyberal som podľa ceny a šupiny. Čo mali v predajni na moju výšku a váhu som vybral, nejakú marketingovú omáčku nepotrebujem vedieť. PC tých lyží na pulte bola, myslím, okolo 130 E, k tomu lacné viazanie, palice, topánky a sme na 250 aj v posezónnych výpredajoch si na 200E( pritom okrem lyží je to základ). Možno je lepšie kúpiť lepšie topánky na klasiku a v zjazdoch by nebol problém, ale medzi podrážkou skejt a klasika je obrovský rozdiel, tak preto som napísal to, čo som napísal. Combi bude niečo medzi.

A určite sa len tak z ničoho nová lyža nezlomí. Stať sa môže všeličo. Aj rám bicykla za 3000 sa môže zlomiť. Ale za tú cenu môžem mať 20 párov nových lyží a keď kúpim lyže za 250 , tak môžem 10 párov. Tým, že sú tie Fischery širšie(ale zase profilovo nižšie), dlhšie a aj lacnejšie ako skejtové, čo mám, tak sú o dosť ťažšie. Mi chvíľku trvalo, kým som si zvykol, Takže ak niekto má väčší rozpočet bude mať lepšiu výbavu. Stále budeme v stovkách euro nie v tisícoch ako v cyklistike. Netvrdím, že SNS je zlé, ale rottefella je stále viac a viac rozšírená, minimálne, čo vidím na Skalke, Takže ak si kúpi v bazari NNN, ak bude niečo dokupovať bude mať väčší výber. Nič viac, ale ak kúpi nejake atomiky so Salomonom a SNS, nevidím v tom problém.

Takže v predošlých príspevkoch som chcel povedať: Treba si stanoviť sumu, ktorú chcem minúť a podľa toho vyberať. Tých premenných pri výbere, podľa mňa, nie je až tak veľa ako pri bicykli. Podľa mňa jedna dôležitá - Sklznica. Váha ostatných vlastností je na každom súdruhovi. Ale je dobré myslieť aj na to, že za nejakých 400E mám kvalitatívne niečo, ako cestný karbon na 105ke a pri behu na lyžiach( aj klasike ale hlavne skejte), teda nie kráčaní na lyžiach, na to tu je iná téma, je dôležité, že kto maže, ten jede. Takže ak poctivo voskujem klzné vosky, to je ako keby som k tomu bicyklu prikúpil nejaké kvalitnejšie kolesá. Samozrejme ak má niekto rozpočet 150 Eur, tak je asi alternatíva bazár alebo nejaký základ v Sporissime a pod. Je to 100 razi lepšie ako lyže z povaly po babke. A ak jazdím v stope tak voskujem klzné časti vrátane kartáčovania. Pomôže to minimálne tak, ako kúpiť drahšie bežky. Stúpaciu komoru mám šupiny.
23.12.2018 - 13:52:28
00
neboj sa. nie je to tebe.
23.12.2018 - 16:25:22
00
Tak sorry, ale aspoň som dal dokopy písomne, aký je môj názor. A nie je ten text žiadny kompilát, plagiát ani zimný slnovrat :-) Nie som žiadny odborník a bežkujem len pár sezón ako samouk, ale keď už máme také skvelé biatlonistky, tak by tu mohlo zaznieť aj trocha športovejšie poňatie tohto športu, nie len idem, kam ma oči dovedú, proti čomu ale nič nemám, len mňa to nebaví. Pritom oproti cyklistike, skialpu, a najmä zjazdovkám, je to finančne nenáročný šport. A škoda, že tu neprispieva niekto, kto sa behu na lyžiach naozaj venuje a rozumie tomu.
.
23.12.2018 - 17:11:47
00
Pali65 napísal:
Asi si nezachytil tento môj post. Alebo sa pýtaš na včerajšok v M. Karpatoch?

Tak ten som veru nezachytil díky, fotky bez zaradenia veľmi nesledujem.
29.12.2018 - 19:25:00
00
Co poviete na tieto bezky: Fischer Sporty Crown EF predavaju sa uz aj s viazanim.
https://www.sportrysy.sk/fischer-xc-sporty-crown-ef-2019-step-in-ifp-turnamic/

Topanky som poskusal atomic T10 aj Salomon escape(cislo neviem ake).
Chcem sa spytat, aka musi byt ta topanka, ci total natesno, alebo volna. Skusal som na ponozky, ktore nosievam von ked je sneh aj na bajk.
Druheho ideme s rodinkou do Tatier, tak pozicam este tam a pojazdim, lebo v BA je to s bezkarskym sortimemtom bieda.
Dik.
31.12.2018 - 07:50:48
00
Topánky sú najdôležitejšie. Kupuj aké ti najlepsie sadnú ponožky si daj také aké budeš nosiť pri bezkovani. Lyže podľa toho kde budeš bezkovat klasiky alebo skejty. Viac sa dozvies v predchádzajúcich príspevkoch alebo na nete . Každopádne skejty sú len na upravenú trať
31.12.2018 - 09:15:46
01
na tie fischerky potrebujes topanky NNN na klasiku, to salomonky asi nie su. napr nieco taketo: https://www.sportrysy.sk/fischer-xc-touring-t4-black/
velkostou by som to prirovnal ku bikovym tretram, na turistiku trochu volnejsie - pohodlnejsie. na vykon uz treba tvrdsie, celkovo napresno.
ked idem na klasiku s detmi, tak mam iba topanky so snurkami s kozusinkou, take prijemne. ak si idem zamakat na skate, tak v tych topankach sa prakticky ani neda poriadne chodit + po chvili ich este trochu utiahnem.
31.12.2018 - 09:24:21
02
Pozri si kompatibilitu topánky s viazaním. Ja mám topánky Fisher a bežky Salomon viazanie NNN. Najlepšie kupovať topánky spolu s lyžami a viazaním. V kamennej ti aspoň kvalitne poradia .
31.12.2018 - 13:38:36
00
trosku pohybu v Jesenikoch - podla miestnych tam bolo strasne malo snehu - tak 3x menej ako byva. pocasie tiez moc nevyslo az na jeden den kedy bolo pekne a cerstvy sneh. jeden den sme sa motali okolo Pradedu - Ovcarna, Svycarna, Praded - neskutocne vela ludi - tolerancia minimalna k tomu hmla. a jeden den rozhledna Nova Ves, Alfredka a okruh okolo Ostruznej - ludi malo, klud a pohoda navyse zo slnkom. Tras je tam na mraky - napr. na Dlouhe strane ked je pekne to musi byt parada.

Prílohy:

Komentár súboru: z Ovcarny smer Praded
IMG_0609.JPG
IMG_0609.JPG 186.63 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Svycarna
IMG_0613.JPG
IMG_0613.JPG 138.51 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: vyslap z Mravencovky na Alfredku
IMG_0657.JPG
IMG_0657.JPG 179.62 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Alfredka
IMG_0663.JPG
IMG_0663.JPG 227.93 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: okruh okolo Ostruznej
IMG_0667.JPG
IMG_0667.JPG 280.65 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: okruh okolo Ostruznej
IMG_0668.JPG
IMG_0668.JPG 241.78 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: okruh okolo Ostruznej
IMG_0673.JPG
IMG_0673.JPG 386.61 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: zjazd z Alfredky na Mravencovku dlhsou trasou
IMG_0680.JPG
IMG_0680.JPG 414.29 KiB thumb_up1thumb_down

02.01.2019 - 18:24:49
010
Niekto v sobotu z Tisovca na Burdu na BC bežkách cez Voniacu? Späť v nedeľu údolím Rimavy. Idem cez Senec, 3 miesta v aute.

Edit: Vraj je neisté, či je dosť snehu v Tisovci, do úvahy pripadá aj iné pohorie.
03.01.2019 - 21:30:32
00
keyboard_arrow_up