cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
synchro z bleskom na canone je asi 1/90,čiže iný čas ti s bleskom neponúkne.
19.12.2018 - 14:43:27
00
Noldo
keby som šiel do PN...tak ti donesiem staru 50 1.2..ostra, krásna ale pomalá.
Mam aj ja starý kinofilmový Canon 300 ale už dlho som ho nevytiahol, radšej pružinový FED.

A ano bežne sa na 24 obr celuloid nafotí 26...aj 27 zaberov. Ide o to ako je nastrihaný.

Prílohy:

IMG_3632-001.JPG
IMG_3632-001.JPG 114.15 KiB thumb_up2thumb_down

19.12.2018 - 15:32:00
00
Ak myslíš EF 50 1,2, tak na tú sa môžem akurát tak pozerať, tá je mimo price-range :) Na dostupnú a ostrú 50 1,2ku by som si však dal povedať. Skôr by som to však videl na niečo takéto
https://foto.bazos.sk/inzerat/92486730/Auto-Revuenon-55-mm-f14-zavit-M42.php
M42 je príjemne univerzálny závit, tuším sa to dá nasať naozaj na všetko.

Ten canon je veľmi príjemny, ľahký, jednoducho sa s ním fotí (možno si to rozmyslím, keď dám vyvolať prvý film), ale chýba mu trochu to retro. Fed pekný, funguje tento range-finder style?
19.12.2018 - 15:56:13
00
Pani ked uz su tie sviatky, skusim jednu skoro az filozoficku otazku, na ktoru normalne asi nemam cas ;-)

Zhruba 6 rokov dozadu som uz mal plne zuby zasumenych/neostrych fotiek dietata (hlavne interier), tak som podaroval svoj dovtedy velmi oblubeny Panak FZ50 kamosovi a kupil si mierne jezdene telo Nikon D90, k nemu novu pevnu 35 mm 1,8G a neskor este blesk Speeldlite Di466. Urobil som s tym nejake fotky deti, zopar rodinnych oslav, svadieb, vylety a podobne, klasika.
A bohuzial, nejako mi to cele k srdcu neprirastlo :-( Nemam cas ani chut venovat sa nejakemu pokrocilemu post procesu, takze potencial rawu vyuzivam minimalne. Je mozne ze som sa s tou 35kou nenaucil poriadne pracovat, lebo az prilis vela fotiek je neostrych (mala HO alebo roztrasena ruka).Tym ze moja primarna motivacia su fotky, samotne fotenie ako konicek ustupilo, nabavi ma uz experimentovat - zjednodusene povedane, ked fotim chcem odfotit, nie fotografovat :-(

Takze vlastne sumar fotiek za tych 6 rokov je 85% z telefonov, 10% z nejakej mydlovej krabicky ku ktorej nam chyba nabijacka (Canon ) a 5% z D90...

Principialne ma to serie, mat doma nevyuzite este stale celkom slusne telo, tak hladam odpoved na otazku ako dalej ?

- kupit setovy objektiv (tusim sa daval 18-105), tym ziskam trochu variability a stabilizaciu, dat tomu este sancu a pripadne mat stale oldschool zaklad, ak by ma to este niekedy "chytilo" ?

- predat to cele a kupit nejaky "lepsi" kompakt ? Manzelka doteraz spomina na Canona G7 ktory kedysi mala, par kamosov som smerom na lepsie kompakty odnavigoval s nestazovali sa. Slubujem si od toho take to "idioten sicher" fotenie, ze sice nikdy neziskam dokonaly vysledok, ale ak to neposeriem kompozicne a spol, dostanem fotky lepsie ako z mobilu a "rovno z krabicky" v podstate lepsie ako zo zrkadla... Samozrejme aj to, ze tahat tasku, zrkadlovku, prislusnstvo atd uz naozaj nechcem, uz aj ten lepsi kompakt je vec, ktoru musim zobrat navyse. Ale mozno som schopny ochotny to tolerovat.

- priznat si ze nie som fotograf, nejako doriesit tu D90 a fotit dalej mobilmi ?

Chapem ze sa pytam na nieco, na co mi nikto nevie odpovedat ;-) takze je to naozaj skor filozofovanie o tom ako k tomu pristupit, mozno podlozene vasimi skusenostami a "vyvojom"

P.S. nehrozi mi ani nejaky up-to-date fotomobil, mam sluzobny Galaxy A6 (tusim 2016), ktory fasujem a teda nezmenim (tak ***** napriklad oblohu ako vie toto som uz davno nevidel). Svoj vlastny mobil som chcel nieco normalne velke, takze iPhone SE. Vsetky tie nove mobily, ktore fotia skoro ako kompakty su velke hovada, takze tadial cesta nevedie...
26.12.2018 - 14:16:54
00
ak si to za 6 rokov vyuzil len na 5% fotografii, tak je ti to uznaj, ze zbytocne.. kup si niektory kompakt s 1" senzorom a svetelnym objektivom a skus fotit na ten, vysledok bude mozno porovnatelny, pripadne aj lepsi nez s D90 a setakom a mas to prenosnejsie. Iste sa s D90 a 35/1.8 musia dat spravit aj dobre fotografie no obzvlast fotenie deti je tazky zaner, cize pri tom vznika mnozstvo odpadu
26.12.2018 - 16:12:42
04
..fotit deti doma je "za trest". Pri zemi, malo svetla, neustale v pohybe :D
26.12.2018 - 16:15:51
00
fokel napísal:
lebo az prilis vela fotiek je neostrych (mala HO alebo roztrasena ruka)

Hlavne si nekupuj foolframe, bo budeš mať ešte menšiu HO a ešte dlhšie časy. :)
26.12.2018 - 18:52:15
02
Najlepší foťák je ten, ktorý máš so sebou. Ak sa Ti nechcelo nosiť zrkadlo, kúp 1" kompakt. Na trhu ich je momentálne dosť a vďaka svetelnému objektívu a zvyčajne slušnému ostreniu s tým už ulovíš aj dieťa. Osobne by som volil Pana LX15, vie 4k video. Dovolím si tvrdiť, že oproti D90 si polepšíš aj obrazovo. Je to ale najdrahšie riešenie.
26.12.2018 - 19:14:00
00
bedo napísal:
Hlavne si nekupuj foolframe, bo budeš mať ešte menšiu HO a ešte dlhšie časy. :)


Lol to si co za blbost napisal? Preco by mal este dlhsie casy? Pri FF tele mozes ist do rapidne vyssich hodnot iso takze s kratkym casom nieje problem....
26.12.2018 - 20:37:44
01
Ja by som tej D90 dal šancu. Stačí pár večerov na YouTube trošku praxe a pôjde to aj s 35mm objektívom. A tiež je rozdiel byť lenivý na postprocessing a nevedieť ho. (Tým ťa nechcem uraziť) veľa dnešných programov ponúka tvorbu presetov alebo funkciu synchronizácie. Na jednoduché solichanie úplne stačí. Samozrejme raw môžeš vynechať. A čo sa týka otázky skladnosti tak si to nepredstavuj ako nočnú moru, brašne, objektívy kktiny ktoré použijes raz do roka. Stačí foťák na pleco miesto kabelky a ideš. Ja tak nosím 6Dcko skoro všade ak sa niekam ide na "vejtrt".

Inak k intelektuálnemu príspevku o foolframe mi nedá nevyjadrit sa. Vysvetli mi ako môžes s použitím väčšieho snímača teda poňatí viac svetla dostať dlhší čas? A to hlavne za predpokladu že FF čipy znesú hodnoty ISO aké znesú?
26.12.2018 - 22:35:33
00
to vy dvaja mate spolocny kabel a niekto vam na nom stoji?:P
26.12.2018 - 23:10:24
04
fokel Presiel som niecim podobnym. Zrkadlovku som predal, objektivy dopredavam, a prednedavnom som
si kupil Canon G7X Mk2. Zatial spokojnost :-).
26.12.2018 - 23:36:45
00
matoXTR napísal:
Inak k intelektuálnemu príspevku o foolframe mi nedá nevyjadrit sa. Vysvetli mi ako môžes s použitím väčšieho snímača teda poňatí viac svetla dostať dlhší čas? A to hlavne za predpokladu že FF čipy znesú hodnoty ISO aké znesú?

myslím, že na to je aj škoda reagovať, ale keď už sú tie vianoce :)

Väčší formát umožňuje menšiu HO (ono je to trochu inak, lebo HO od formátu nezávisí, ale nechajme to teraz tak a uspokojme sa s tým, že pri "bežnom fotení" je jednoduchšie dosiahnuť malú HO na "FF", ako na menších formátoch). Čo ale v prípade, že chcem, aby mala fotografovaná osoba ostrú celú tvár a nie len ľavé oko? Ja viem, že je to teraz moderné a kúúl, ale predsa. HO sa "ovláda" clonou, teda musím pricloniť. To mi ale predĺži expozíciu a keď fotím ľudí, záleží len od nich, či dokážu posedieť. Takže s časom pod nejakú stotinu sekundy radšej nie. Ostáva ISO. Na FF mám clonu-dve k dobru oproti APS-C/MFT. Teda úmerne k pricloneniu zvýšim ISO. Fajn. Akurát, že na menších formátoch mám rovnakú HO aj bez priclonenia, teda ISO zvyšovať nemusím.

Takže by som to zhrnul takto: porovnateľný výsledok ako s menším formátom dostanem aj s FF za niekoľkonásobnú cenu (+rozmery atď.). Samozrejme, že keby som chcel "menšiu ako malú HO", tak sa na ňu s menším formátom nemusím vôbec dostať. Lenže tento "problém" nastáva v praxi len veľmi zriedka, oveľa častejší je ten opačný, teda že HO je príliš malá (tak, ako zistil aj fokel). Mimochodom to je aj dôvod prečo majú profi FF zoomy svetelnosť F2.8 a stačia takmer na všetko...
27.12.2018 - 08:09:53
01
Divné veci tu čítam. Ale poporiadku:

Fotím do RAWu, lebo je ako negatív v klasickej fotografii, navyše zachráni aj zle naexponovanú fotku (okrem tých zle prepálených). Úpravy sa rátajú skôr na sekundy, ako na minúty. Ešte aj kompakt (G9X) som volil aj pre možnosť fotiť do RAWu. Ak sa teda niekto domnieva, že RAW = siahodlhé úpravy, potom sa ešte niečo podstatného nenaučil.

1” kompakt je pre mňa prvá voľba pri výpravách do prírody na bajk a turistiku. Ale ak mám fotiť deti, psy, udalosti, kde je kľúčová presnosť a rýchlosť zaostrenia, potom beriem zrkadlovku a back button focusing je kľúčom k úspechu. Fotiť v týchto prípadoch kompaktom a mirrorlessom je tak trochu lotéria, na to by som nemal nervy. Tiež fotenie s objektívom s dobrou svetelnosťou bez blesku je skôr práca pre zrkadlovku.

Odporúčam teda doučiť sa pár vecí a používať veci na to, na čo sú určené. Aj keď je zrkadlovka v akcii len občas, nezbavoval by som sa jej.
27.12.2018 - 08:39:04
03
Treba trochu brať do úvahy aj vek prístroja. Moderný 20 mpx sony snímač je podľa mňa podobne schopný ako 12 mpx Nikon, napriek malej ploche. Problémom kompaktov býva skôr ovládanie, prípadne to, že je objektív náchylný na protisvetlo a nedá sa použiť slnečná clona. Ja si naopak myslím, že na behanie detí bude kompakt lepší ako tá zrkadlovka, ktorá nemá dostatok ostriacich bodov a preostruje z jedného na druhý, aspoň na Canon 500D sa mi šport nefotil dobre. Nemyslím si, že fotenie do raw ti niečo prinesie, aj keď je pravda, že čím horší stroj, tým väčší zmysel má fotiť do raw. Najvačší rozdiel medzi raw a jpeg je pri mobiloch a malých snímačoch.

Trochu off-topic, ale nemá niekto zbytočnú, alebo nevie kde by sa dala zakúpiť redukcia Praktica B -> M42 závit ? Skrátka z novšej praktiky na staršie objektívy. Pribudla mi na poličku sympatická BCA s 50 1,8 pentaconom :),len by som preferoval m42 závit.
27.12.2018 - 09:56:17
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up