Viem, ze radsej sa na internete pochvalime nasimi uspechmi, velkym poctom najazdenych kilometrov, vyssimi wattmi a podobne, ale bohuzial k treningu a sportu patri aj jeho odvratena stranka a to strata vykonnosti, pretrenovanost, celkova unava, vycerpanie organizmu atd...takze kto ma zaujem, moze sa tu "pochvalit" svojimi skusenostami a mozno tym pomoze niekomu inemu ktory tak zisti kde mohla nastat chyba.

Tak teda nemam problem v tom zacat ja sam...

Zacnem asi tym ze cely zivot sportujem...od svojich styroch rokov som hraval hokej, po zraneni v dvadsiatke som sa dam najskor len pre radost na cyklistiku ktora ma chytila tak ze som v minulosti bol mnohokrat na bedni ci uz v XC, maratonoch alebo aj na par cestnych pretekoch ( samozrejme na amaterskej urovni ). Co to o treningu viem aj sam nakolko som na vyske studoval telesnu vychovu/trenerstvo ladoveho hokeja. Sam na sebe som vsak posledne roky sledoval ze pri mnozstve pracovnych povinnosti, rodine a popri tom snahe ako tak trenovat, ide moj vykon dole vodou az mi definitavnu facku dalo toto leto a "jazdenie" vo francuzskych Alpach ( to jazdenie som dal do uvodzoviek naschval, pretoze to uz nemalo nic spolocne s nejakym normalnym jazdenim )...a to pisem z pozicie cloveka ktory si kopce vo francuzskych Alpach uzival a myslim ze s prehladom presiel etapak Haute Route kde som napriklad skoncil 22. v casovke na Bonette ( na Alpe d Huez mam napr svoj najlepsi cas z minulosti 48:49 min ). Ten rapidny upadok vykonnosti som zacal sledovat cca posledne dva-tri roky, az to skoncilo tym ze som v spominanych Alpach nedokazal poriadne vyjst nejake stupanie bez toho aby ma nevyplo a nemal som potrebu si na nom aspon raz oddychnut. To ze som sa raz dokonca ani nedostal naspat na chatu na Alpe d Huez a skoncil svoju put kusok pod dedinkou Huez, to bola uz len taka ceresnicka na torte...samozrejme priznavam ze tento rok som uz tolko nenajazdil ( nieco menej ako 6tis km ), hmotnost som mal o cca 4-5kg vyssiu ako v casoch "najvacsej slavy", avsak tempo som nijako nehrotil, takze v tychto cislach problem byt nemohol.

A kedze takto zle som sa citil postupne, snazil som sa to riesit posledne dva roky po doktoroch a vysetreniach. Vsade som vsak iba pocuval ze vysledky, merane hodnoty mam vyborne, obcas mi iba kusok namerali mierne zvyseny tlak, odporucili trosku orazit a vsetko vraj bude fajn. Moj vykon, pocity a vsetko okolo toho vsak isli stale dole a dole a ja som si uz zacinal pripadat ako nejaky hypochonder...

A ani neviem ako som sa k tomu nahodou dostal, raz pri nejakej debate o poklese vykonu som zapocul slovne spojenie "vysoky kortizol". Hned som to teda zacal studovat a sedelo na mna snad 90% priznakov a tie zvysne sa nijako logicky nevylucovali. V skratke...denno denný pracovný stres a obličky začali produkovať kortizol vo väčšom množstve akoby mali ( a pravidelne ). Najlepšie na tom, že kortizol u nas v krvnom obraze asi vôbec nemerajú ( teda aspon ja som ho vo vysledkoch nikdy nemal ), co v dnešnej uponáhľané dobe absolútne nechápem. Napr v tomto clanku si o danom probleme mozete precitat aspon nieco... https://danielmarko.blog.sme.sk/c/294979/Zabijak-kortizol-ovladnite-stresovy-hormon-a-ovladnete-svoje-telo.html

V tom clanku mi okrem vacsiny priznakov ktore som uz mal ihned udrela do oci suvislost medzi sodikom a draslikom v tele : "Zaťaženie sodíkom intenzívne zvyšuje vylučovanie draslíka kortizolom a kortikosterónom je porovnateľná s kortizolom v tomto prípade [24]. Za účelom presunu draslíka von z bunky, kortizol presunie rovnaký počet sodíkových iónov do bunky."...a jedine hranicne hodnoty v mojom krvnom obraze mam sodik ( vysoky aj ked jedla napr doma nesolime ) a naopak draslik mam na nizkych hodnotach...proste som mal asi akosi smolu ze si tieto dve hodnoty nijako nevsimol ziaden doktor a nedal ich do vzajomnej suvislosti :/ Samozrejme meranie kortizolu potvrdilo jeho hodnoty ustrelene do stratosfery...

Takze ak mate niekto podobne problemy ( staci iba ze systematicky trenujete a aj tak sa nezlepsujete ), moze byt v dnesnom uponahlanom svete aj toto jedna z pricin preco to nejde. A kedze napr na znizenie kortizolu neexistuju ziadne preparaty, asi ma caka trosku dlhsia cesta k tomu kym si ho v organizme upravim aby som opat mohol mat raz dobry pocit zo sportoveho vykonu :)

Takze mali ste aj vy niekedy podobne problemy? Co ste zmenili, pripadne co vam pomohlo? Mozno vdaka skusenostiam druhych by sme si tu v tomto smere vedeli navzajom pomoct :)
12.01.2019 - 18:43:34
021
U Teba to vidím skôr na nedostatok spánku ako na pretrénovanie
12.01.2019 - 20:29:36
01
drzim palce nech sa ti to zrovna. v 2020 si casovecku na alpe d'huez zopakujeme, so ctou vyjdeme sarenne a ako bonus si dame TO kolecko / prejdeme si marmotte ak budeme mat chut platit startovne. na namesti vo Valloire som "objavil" super pizzerku ;)
12.01.2019 - 20:47:26
00
v poslednom case (cca od jesene) dost casto citim slabost v praci, taky pocit akoby stale na mna nieco liezlo, netusim co to ma byt. No nastastie na biku nic take nepocitujem, a to ani ked su velmi zle podmienky, napriklad zima+tma+dazd - to si skor uzivam.
Asi by som to mal riesit, ale kedze to neovplyvnuje moje jazdenie, tak to nechavam tak. Zatial som vsak vylucil cukrovku a celiakiu, takmer ziadny z tych priznakov sa na mna nevztahuje.
12.01.2019 - 21:04:19
00
nickovw08 napísal:
U Teba to vidím skôr na nedostatok spánku ako na pretrénovanie


tak ja som to tiez u seba ako pretrenovanie nevyhodnotil, to iba nazov temy som dal taky, ze mozno sa tu niekto taky najde co si bude mysliet ze je pretrenovany ( co bude mat najazdenych km ovela viac ako ja ) a pritom problem bude inde.

iron.hide, nejako tak to zacalo kedysi aj u mna ze skor v praci som bol mimo ale na biku to islo. Teraz sa to skor otocilo, tz ze v praci da sa povedat v pohode, na bicykli som ale "mimo"

stax, tak v to dufam :)
12.01.2019 - 21:22:34
00
Ja mam skoro vždy po práci až také krvavé oči, ako pri chrípke, musím sa dosť premáhat aby som dal ešte tréning..
12.01.2019 - 21:26:41
00
Na zvýšenú hladinu kortizolu, by malo stačiť zlepšiť kvalitu spánku,ktorý by mal trvat 8-9hod a pravidelne sa stravovať
12.01.2019 - 21:30:48
00
Kto spi 8-9 hodín...? Ja neviem spat ani keď mám voľno, aj dnes som bol hore o pol 5 ráno a to som išiel spat o 23 hod :(
12.01.2019 - 21:32:57
00
Napr.ja sa snažim cez týždeň chodiť spať najneskôr o 21 aby mi vyšlo spať tých 8 hod,keď to budeš robiť pravidelne tak si na to zvykneš a nudeš to už robiť automaticky
12.01.2019 - 21:37:00
00
Keď vstávam do prace o pol 5 tak by som musel ísť spat o pol 8 :) a ja sa zobudím a bez liekov naspäť nezaspím, ale furt žrať lieky tiež nie je výhra
12.01.2019 - 21:40:40
00
Matt - ok diky, tak teda prestudujem ten kortizol. Ale neda sa povedat ze by som mal v praci az taky velky stres, zvladam ju. Alebo mozno som si na ten stres len zvykol, teda aspon psychicky, no po fyzickej stranke ma to dost postihuje.

-ked kukam priznaky, tak napriklad palenie zahy som mal dost casto. Pripisoval som to sladkemu, co som uz dost obmedzil a aj to pomohlo.


Naposledy upravil iron.hide dňa 12.01.2019 - 21:46:07, celkovo upravené 1 krát.

12.01.2019 - 21:41:26
00
Hosť napísal:
Keď vstávam do prace o pol 5 tak by som musel ísť spat o pol 8 :) a ja sa zobudím a bez liekov naspäť nezaspím, ale furt žrať lieky tiež nie je výhra

Nuž ono treba hladať príčinu,prečo to bez liekov nejde tých vecí,ktoré ovplyvnňujú spánok je veĺké množstvo
12.01.2019 - 21:44:45
00
iron.hide napísal:
Matt - ok diky, tak teda prestudujem ten kortizol. Ale neda sa povedat ze by som mal v praci az taky velky stres, zvladam ju. Alebo mozno som si na ten stres len zvykol, teda aspon psychicky, no po fyzickej stranke ma to dost postihuje.

-ked kukam priznaky, tak napriklad palenie zahy som mal dost casto. Pripisoval som to sladkemu, co som uz dost obmedzil a aj to pomohlo.


tak ono to samozrejme nemusi byt kortizol, moze to byt cokolvek ine co chyba telu, alebo nakoniec len ten poriadny spanok o ktorom pise nickovw08.

Mna dost u lekarov zarazilo to, ze vzdy som im ohladom mojej unavy spominal ze mam narocnu pracu, popri tom rodina, sportujem/trenujem atd a absolutne nikomu z nich nevadili hodnoty draslika 3,60mmol/l ktory je sice v zozname poznacene ako OK, ale su na uplne spodnej hranici referencneho rozsahu ( dokonca v linku na clanok nizsie sa uz spomina "Za hypokaliémiu (znížený draslík) sa považuje koncentrácia draslíku v krvi nižšia než 3,5 mmol/l"
https://sk.medlicker.com/1418-nedostatok-draslika

Prílohy:

xxx.jpg
xxx.jpg 45.54 KiB thumb_up0thumb_down

12.01.2019 - 22:56:24
00
Matt, ja som lepší :-)
A môžeš prezradiť aký máš ten kortizol? Ja naposledy 692 nmol/l

Prílohy:

Bez názvu.png
Bez názvu.png 200.92 KiB thumb_up0thumb_down

13.01.2019 - 03:23:24
00
Lekári sú srandisti, mne povedal primár na Kramároch, ked som mal herpes zoster z vyčerpania, že buď mam pracovať alebo športovať, že oboje sa nedá robiť :)
13.01.2019 - 05:09:34
00
keyboard_arrow_up