Toto ma zaujalo:

"V okolí Rachšturmu je mnoho jaskyň a podzemných dier; mnohé z nich sú krápnikové, iné plné horských krišťálov, avšak neupravené, ťažko prístupné a nie každomu známe. Ba stalo se roku 1864, a či 1865, že istý hájnik s jedným spoločníkom, v podzemných chodbách zablúdili, a len náhodou dostali se do chodby, ktorá ích až na druhý deň vyviedla, ale až na východnej strane hôr, pri mestečku Častá, vo vzdiálenosti 5 hodín cesty."

Tesakco ty na to ? :)
22.01.2019 - 14:09:12
00
Tuleň coby speleológ k tomu povie, že bullshit.
22.01.2019 - 14:32:42
02
Ja som čítal niečo podobné tu:
https://malekarpaty5.webnode.sk/stale-zima/
O zopár storočí skôr, konkrétne v 15. storočí, tu žil istý svätý Leonard, ktorý obýval jaskyňu nad dedinou. Tento mních bol považovaný za zázračného svätca. Striedavo sa totiž objavoval a mizol v rôznych obciach na oboch stranách Karpát bez toho, že by ho ktokoľvek videl presúvať sa. Raz ste ho zazreli v Doľanoch, inokedy v Sološnici, na Červenom kameni, či v Stupave. Leonardove zázraky však dostali na frak v roku 1864, keď istý hájnik so svojím kamarátom zablúdili v jaskyni pod vrcholom Vápennej a podzemnými chodbami sa dostali až do dedinky Častá na druhej strane Karpát. Po šenkoch potom rozprávali o úžasnej krištáľovej jaskyni, ktorú objavili a o nekonečnej spleti podzemných chodieb, ktoré spájajú malokarpatské dediny na oboch stranách Karpát. V turistickom sprievodcovi od Ferdinanda Dúbravského z roku 1910 sa o tom píše nasledovné: "Pravda, tieto zázraky veľmi utrpely, keď r. 1864 či 1865, tí, pri pojednávaní o Rachšturme spomenutí dvaja zblúdilci, vyšli podzemnými jaskyniami a chodbami až na tejto strane von a takto spojenie všetkých tých jaskýň dokázali. Ale už aj od tej doby zistili viedňarskí turisti spojenie týchto jaskýň na viac miestach, o čom bolo už aj v časopisoch pojednávané. Panstvo ku všetkomu mlčí. " Je fakt, že Malé Karpaty sú krasovou oblasťou a sú prepletené mnohými jaskyňami. Treba však dodať, že jaskyniari považujú rozsiahle prepojenie podzemných priestorov z jednej strany Karpát na druhú za úplnú fantazmagóriu.

- respektíve autori asi prebrali tú povesť/bájku/bullshit od pána Ferdinanda Dúbravského.
22.01.2019 - 14:42:20
00
Rozsiahle nie, ale nerozsiahle by mohlo ? Ale kazite mi to :)
22.01.2019 - 14:50:29
00
Ked uz sa spomina Vysoka, tak v sobotu takto:

Prílohy:

20190119_134321.jpg
20190119_134321.jpg 305.9 KiB thumb_up7thumb_down

22.01.2019 - 15:32:52
08
lto všetok tento "nížinný" kras vonkajších (ba aj vnútorných) západných Karpát je až na riedke výnimky jednak zasedimentovaný, dvak tektonicky silne porušený, takže za totálne výnimky, čo sa dĺžky/objemu voľných priestorov týka považuj Driny a Plaveckú j., nič iné čo i len vzdialene podobné tu nemáme. Sú dlhšie aj hlbšie jaskyne v MK, ale museli sa doslova vykopať. Neviem presne, ako vyzerala Malá skala, keď ju objavili, tam tiež mohlo byť nejakých 100+ m priechodného priestoru (treba si ale uvedomiť, že je to vlastne jedna dlhá chodbička zrovna po tektonickej pukline) - a tým sme +/- skončili.
A hlavne - najobľúbenejším rozmerom chodby je v MK plazivka. Zasratá zahlinená plazivka.
22.01.2019 - 15:58:19
00
Takze nerozsiahle by mohlo :) .. aj taky Borinsky kras ma siet 2km jaskyn. Ale nie je v tebe, tulenik, ani stipka romantiky :(. Ako mozes byt speolog!
Oni inak pisu o chodbach, nie jaskyniach. Okrem teda tej kristalovej, co vraj nasli. A co mame nad Castou ? Ano, spravne .. splet chodieb. A na opacnej strane sa daju najst tiez a nie malo. Desatrocia pred tym, tam boli vykopane, urcite vies kym, a preco :) .. drviva vacsina je ale uz zasypanych, zial. Cize trosku fantazie a mas to. Tesak urcite tusi, preco som ho spomenul. Ale to je tajne.

edit: ak nieco nepozname, neznamena, ze to neexistuje :) .. spravna odpoved je cca takato :lol:

"z hladiska dnesnych poznatkov a vykonavanej speleologie, je vzhladom na geologicke vrstvenie tejto casti MK silne nepravdepodobne, aby existovala suvisla prechodna siet v takej dlzke, avsak vzhladom na existenciu banskych stol, ktore boli vylbene v roznych castiach tohto uzemia nie je mozne uplne vylucit, ze nejake prepojenie banskych chodieb a jaskynneho systemu existovalo. Dnes zial, po mnohych rokoch, aj keby ineco podobne existovalo - co je vzhladom na predmetny opis ale nepravdepodobne /jaskyne a prechody/, uz bude prevazna cast zavalena. Nazhaveni hladaci tajomstvie a pokladov teda mozu odlozit helmy, svetla a palicky .. ostatne, to zlato /matvej11/ tam uz aj tak nebude."
22.01.2019 - 16:12:48
02
lto viem preco si tajnostkar a tak Ti radost nepokazim.... aj ked..... este som ju nenasiel resp. nehladal :-( ......... a k tym jaskyniam/chodbam... ci su to povesti alebo baje neviem ale v suvistlosti s Cervenym Kamenom a jeho majitelmi Palffyovcami sa hovori, ze casto sa stalo ked horari nahanali pytliakov, ti im vedeli sikovne zmiznut v tomto labyrinte a vyliezli von celkom daleko od miesta kde pod zem vosli...... Palffyovci sa potom nato zamerali, vyhladavali tieto chodby/jaskyne a davali ich zamurovat a zamaskovat takze co to pravdy na tom urcite moze byt....

a napriklad aj pod dvojvrcholom Jelenec / Geldek bola nejaka chodba/jaskyna a cez vojnu v nej nemci mali municny sklad..... to si pamataju ludia z Castej...... ale nemci vchod pred koncom vojny odpalili a miesto je dnes tazko urcit ...... o dalsom ukryte nemcov viem v Castovskej doline ale tiez by sa tazko hladal ked si babka spomina len na priblizny kopec co moze byt zopar hektarov :-)

a co potok co tecie cez Sklenu hutu?..... nize SH smer Parina sa zrazu strati a ukaze sa po par 100 metroch znovu...... vyvieracka nad Majdanom smer Sklena huta... to su dva kopce cez dolinu plne vody a prepojene su medzi sebou cez dolinu!!
22.01.2019 - 16:35:36
03
mna potesilo ze vacsinu tych miest co tam spomina som navstivil, tj este existuju. a o tej Vysokej mal pravdu :-). V jednom odseku pise, predpokladam ze o Marianke - putnickom mieste:
"Mariatál hodí sa na 1-2 denní odpočinek. Je tu veselo, zdravo a prívetivo, až na tú nemčinu, čo nás ale nesmie hatiť.

V odpoludňajších hodinách vyjdeme si k „Bielemu krížu“, odpočinok to pútnikov. Je to jágarna, hostinec, vinné sklepy a v čas pútov rozložia sa tu rôzní kramári, pečienkári a vyvarovači jiedel.

Niekto nám ukáže chodníčok ku pomníku tu vo francúzskych vojnách padnutého vyššieho dôstojníka (spiaci lev), ktorý je v húšťave ukritý."

asi nepise o Bielom krizi kde je Vcelin, tak kde by mohol byt ten "Spiaci lev" ? google nepomohol
22.01.2019 - 16:48:08
00
ako to vyzera v Karpatoch?
ako asfaltky, a ako teren? je vsade stale lad?
--
vyzera to tam stale takto hnusne?
https://miroslavdanis.blog.sme.sk/c/500675/na-slovensku-po-slovensky.html?ref=tit
25.01.2019 - 10:19:39
00
Lad tam stale je, ale posypany novym popraskom. Co ma vyhodu v tom, ze padnes nepripraveny :D
25.01.2019 - 10:31:26
04
Nechapem preco si nekupite klinciaky ked chcete jazdit v tychto podmienkach.
25.01.2019 - 10:34:59
01
nerozmyslam o tom, ze by som si ich kupil. Na tych par vyjazdov v takych podmienkach sa mi to neoplati. Len som sa pytal, ako tam je. A keby som tam isiel, tak proste pojdem pomalsie a samozrejme viac podfuknem plaste, nech to aspon trochu drzi.
No alebo Rakusko to isti. A vlastne mozno aj Devinska Kobyla, ved to je hned oproti cez Dunaj a mohlo by tam byt rovnako.
25.01.2019 - 10:40:23
00
Daju sa este vobec kupit spikery v 26" ?
Inak ist dlhy kus cesty po asfaltke (pokial nie je ladova) asi nie je vyhra na klincoch.

Dobre ze si pripomenul Devinsku Kobylu, asi jedine tam cez vikend.

edit: ta predpoved teda nic moc :x
25.01.2019 - 10:40:59
00
ved preto som ani nikdy neuvazoval nad spikermi. Nepotrebujem ich. Keby bolo fakt zle, tak skor nejake siroke DH gumy.

Pocko ma byt ok, sobotu trochu dazda, nedelu pekne


Naposledy upravil iron.hide dňa 25.01.2019 - 11:38:43, celkovo upravené 1 krát.

25.01.2019 - 10:43:26
00
keyboard_arrow_up